Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ειναι οτι αν χρειαστει να το σεταρω δεν γνωριζω. Εκτος κι αν απλα το συνδεω και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

 

Με cosmote παίρνει μόνο του τις ρυθμίσεις. Μονο wifi όνομα κλπ θα πρέπει να αλλάξεις.. Παρτο εσύ αφού μπορείς και θα τα φτιάξουμε τα υπόλοιπα μαζί. Μπορώ να σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Με cosmote παίρνει μόνο του τις ρυθμίσεις. Μονο wifi όνομα κλπ θα πρέπει να αλλάξεις.. Παρτο εσύ αφού μπορείς και θα τα φτιάξουμε τα υπόλοιπα μαζί. Μπορώ να σε βοηθήσω

 

Σ ευχαριστω πολυ , μολις παραλαβω θα σου στειλω pm.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το 7530 ΑΧ φαντάζομαι δεν έχει θέμα με cosmote, απλά επειδή δεν το πουλάει στο eshop της , εε? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση σε 100αρα,καλά δεν είμαι;

f4135601a2256207c55bea50fc620d20.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του fritz 7590 για 50αρα γραμμή cosmote; Είναι εύκολο στην χρήση για απλό χρήστη;

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του fritz 7590 για 50αρα γραμμή cosmote; Είναι εύκολο στην χρήση για απλό χρήστη;

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

το ίδιο ετοιμάζομαι να κάνω και εγώ σε 50άρα κοσμοτέ...

κοιτάω το 7530ΑΧ (με wifi 6) ...το οποίο ακόμα δεν το βρίσκεις έυκολα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με βάση το δελτίο τύπου που βγήκε εχτές εδώ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/anoikto_diadiktyo_statheri_74600.html

Μπήκα να δω από περιέργεια και βγάζει όντως τις ταχύτητες ανά νούμερο μέγιστη βέλτιστη και χαμηλη στο τέλος της σελίδας, πολύ καλό !! Και πρέπει να το κάνουν και άλλοι πάροχοι. Στον έλεγχο διαθεσιμότητας εδώ https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/diathesimotita-adsl-vdsl-cosmotetv.jsp?ct=res

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ τον έλεγχο για τον τηλεφωνικό αριθμό μου και μου δείχνει ότι η μέγιστη ταχύτητα για την περιοχή μου είναι γύρω στα 8Mbps, συνήθης γύρω στα 4,2 και ελάχιστη γύρω στα 0,9 Mbps. Άρα βάσει αυτής της μέτρησης και δεδομένου ότι εγώ πιάνω γύρω στα 1,5 Mbps δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω έκπτωση παγίου για το "24αρι" που πληρώνω, ούτε μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία σύμβασης ή να τους υποχρεωσω να μου αναβαθμίσουν την ταχύτητα με κάποιο τρόπο (π.χ με δωρεάν το speed booster). Άρα μιλάμε για κανονική κοροϊδία και με το νόμο πλέον...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ τον έλεγχο για τον τηλεφωνικό αριθμό μου και μου δείχνει ότι η μέγιστη ταχύτητα για την περιοχή μου είναι γύρω στα 8Mbps, συνήθης γύρω στα 4,2 και ελάχιστη γύρω στα 0,9 Mbps. Άρα βάσει αυτής της μέτρησης και δεδομένου ότι εγώ πιάνω γύρω στα 1,5 Mbps δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω έκπτωση παγίου για το "24αρι" που πληρώνω, ούτε μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία σύμβασης ή να τους υποχρεωσω να μου αναβαθμίσουν την ταχύτητα με κάποιο τρόπο (π.χ με δωρεάν το speed booster). Άρα μιλάμε για κανονική κοροϊδία και με το νόμο πλέον...

 

 

Μεγάλη αδικία αλλα στην Κρήτη εκτός πόλεων το χαλι με τις ταχυτητες του ίντερνετ είναι μεγαλο.Οσο φίλοι μου μενουν εκτός πόλης τα ίδια με σένα.

Λύση εναλλακτικοί πάροχοι με ασυρματο....

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν καλύψουν και αυτοί επαρχία γιατί η Sky telecom λόγου χάρη προς το παρόν έχει κάλυψη μόνο σε Χανιά και τις γύρω περιοχές. Ο Αποκόρωνας που μένω εγώ προς το παρόν είναι εκτός...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Όταν καλύψουν και αυτοί επαρχία γιατί η Sky telecom λόγου χάρη προς το παρόν έχει κάλυψη μόνο σε Χανιά και τις γύρω περιοχές. Ο Αποκόρωνας που μένω εγώ προς το παρόν είναι εκτός...

 

 

Ταυρωνίτη φίλος με 24άρα ΟΤΕ ειχε 4 mbps τώρα το τελευταιο 3μηνό τους κάνανε λεει αναβάθμιση και παιζει στα 10-12

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πάει πλέον η κοροϊδία σύννεφο και με τον νόμο. Εδώ σε εμένα στην 24αρα πλέον και ότι μέγιστο έχει 9 ενώ κλειδώνουν όλοι γύρω στο 13-15 και ελάχιστο 4. Απλά κατέβασαν επίτηδες τα όρια για να μην υποχρεωθούν σε μειώσεις τιμών. Εδώ το 50αρι το έβαλαν ελάχιστο όριο ταχύτητας 12 ενώ δεν παίζει να υπάρχει γνωστός μου τριγύρω που να παίζει σε ταχύτητες κάτω του 20 με vdsl50.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ταυρωνίτη φίλος με 24άρα ΟΤΕ ειχε 4 mbps τώρα το τελευταιο 3μηνό τους κάνανε λεει αναβάθμιση και παιζει στα 10-12

 

καλα πως εκαναν αναβαθμιση; και απο 4 πηγε στα 10-12 ; μιλαμε για τεραστια διαφορα τι αλλαξαν; χαλκο;

ή μηπως ειχε θεματα η γραμμη με την εσωτερικη καλωδιωση και του το ειχανε κλειδωσει στα χαμηλα; ετσι στα καλα καθουμενα; .

 

σημερα εμφανιστηκε ο λογαριασμος σταθερης μου στο my cosmote και το κατεβασα , και εχει και ενημερωση σχετικη :

Σας ενημερώνουμε ότι από 25 Νοεμβρίου 2020 τροποποιήθηκαν οι Όροι Ανοικτού Διαδικτύου Σταθερής και οι Όροι Σύμβασης

Ευρυζωνικής Πρόσβασης του ΟΤΕ, αναφορικά με τη μέτρηση ταχυτήτων σταθερής . Για τους νέους όρους, δείτε στις διευθύνσεις

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/symbaseis_statheri.htmlκαι

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/anoikto_diadiktyo_statheri_74600.html.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλα πως εκαναν αναβαθμιση; και απο 4 πηγε στα 10-12 ; μιλαμε για τεραστια διαφορα τι αλλαξαν; χαλκο;

ή μηπως ειχε θεματα η γραμμη με την εσωτερικη καλωδιωση και του το ειχανε κλειδωσει στα χαμηλα; ετσι στα καλα καθουμενα; .

 

σημερα εμφανιστηκε ο λογαριασμος σταθερης μου στο my cosmote και το κατεβασα , και εχει και ενημερωση σχετικη :

Σας ενημερώνουμε ότι από 25 Νοεμβρίου 2020 τροποποιήθηκαν οι Όροι Ανοικτού Διαδικτύου Σταθερής και οι Όροι Σύμβασης

Ευρυζωνικής Πρόσβασης του ΟΤΕ, αναφορικά με τη μέτρηση ταχυτήτων σταθερής . Για τους νέους όρους, δείτε στις διευθύνσεις

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/symbaseis_statheri.htmlκαι

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/anoikto_diadiktyo_statheri_74600.html.

 

 

Δεν γνωρίζει ούτε αυτός γιατι τον ρώτησα αν έκανε κάτι και μου λεει οτι δεν εκανε απολύτως τιποτα.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει να μας νομιζουν για πολυ χαζους εκει στην cosmote. Χθες τελικα επιασα γραμμη στο 13888 και μιλησα με εναν υπαλληλο για ανανεωση του προγραμματος σταθερου που εχω. 50mb/120λεπτα προς κινητα/απεριοριστα σταθερα. Ληγει στις 6 Δεκεμβριου το ειχα για 2 χρονια στα 35.5 το μηνα. Βλεπω στο site τους οτι παιζει στ 31.90 εδω και καιρο. Με λεει ο υπαλληλος εχουμε μια προσφορα για σας στα 39.50 ιδιο πακετο αλλα με 480 λεπτα προς κινητα. Του λεω οχι δεν θελω να ανεβω θελω να πεσω σε τιμη στα 31.90 που υπαρχει στο site. Με λεει δεν γινεται ειναι μονο για νεους πελατες αυτη η προσφορα. Του λεω οτι αν ειναι αφηστε το θα κοψω το τηλεφωνο και θα ξανα κανω νεα γραμμη ωστε να παρω την προσφορα και το κλεινω. Τελικα σε 2 λεπτα μπηκα στο site του ote και εκανα κανονικα παραγγελια το προγραμμα στα 31.90 για την γραμμη που εχω. Δηλαδη ψαχνουν για κοροιδα ξεκαθαρα πανω απο 20 χρονια πελατης και μας δουλευουν κανονικα. Αν συνεχισουν βλεπω να ριχνω και το προγραμμα στα 24mb adsl με 23 ευρω το μηνα απο τα 31.90 που θα δινω τωρα ωστε να τους δινω οσο λιγοτερα γινεται. Κανενας σεβασμος στον πελατη.
Link to comment
Share on other sites

Αν εκανες ανανεωση δεν μπορεις να κατέβεις πρόγραμμα

 

Το προγραμμα ειναι το ιδιο απλα η τιμη καταλογου ειναι χαμηλοτερη απο το συμβολαιο που ειχα κανει πριν 2 χρονια στα 35.5 ευρω. Σε 6 μερες γινεται αοριστου οποτε ηθελα να παω παλι σε τιμη καταλογου αλλα τη σημερινη που παιζει στα 31.90. Μεσω του site εγινε κανονικα και τωρα περιμενω να με στειλουν τα συμβολαια στο mail.

 

Εdit: Τωρα καταλαβα εννοεις για να παω στο 24αρι adsl στα 23. Για τωρα το ξερω οτι δεν γινεται αν ομως στο μελλον με κανουν παλι τα ιδια οτι και καλα δεν γινεται θα παω εκει και ας πεσω σε ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...