Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεέ μου δως μου δύναμη!

 

Απίστευτο να το πιστεψει κανεις, αλλα τα προβληματα αποσυνδεσεων επανηλθαν!

Δεν φανταζεστε τι τους εσυρα οταν μιλησα με τις βλαβες.

4 μηνες ταλαιπωρουμαι.

Πληρωνω υπηρεσια και δεν εχω.

Με κρεμανε.

Καθε λιγο βλαβη, ψυχοθεραπεια στο τηλεφωνο με το helpdesk, και παλι απο την αρχη.

Κερασακι στην τουρτα, η @#$%^&^ υποτιθεμενη 'εσωτερικη καλωδιωση΄, που υποτιθεται οτι θα ελυνε το προβλημα αν αντικαθιστουνταν,

αλλα ελα που οι υποψιες μου βγηκαν σωστες, και δεν ελυσαν το προβλημα.

Γιατι ξερω σπιτια 40 και 50 ετων, που παιζουν ρολοι, με καλωδιωση της πλακας.

Και σε μενα, επι ενα μηνα τα ζωα, μου εριχναν το μπαλακι της εσωτερικης καλωδιωσης.

Δεν ειπα οτι κακως αλλαχτηκε,

ομως, επειδη οπως ειπα ειχα παραδειγματα αλλα με 'οτι να ναι σπιτια' που δεν ειχαν προβλημα,

δυσκολευομουν μεσα μου να πιστεψω, οτι αυτο ηταν και παει.

Παρολα αυτα, επειδη ηταν η μονιμη καραμελα απο τον οτε τον τελευταιο καιρο, το εκανα κι αυτο.

Για να ειμαστε σημερα, παλι, στο σημειο 0.

Για μια φορα ακομη, δοθηκε βλαβη.

Και το σηριαλ τολμη και γοητεια,

θα γραψει νεα επισοδεια,

στο ταλαιπωρο κορμι του πελατη τους.

Ντροπη και αισχος.

Εν ετει 2020, ο οτε, να μην μπορει να λυσει, να εξασφαλισει,

την προσβαση του πελατη τους, σε μια βασικη υπηρεσια.

Ας μην πω αλλα για τωρα...

:(

Για μένα πρέπει να αλλαχθούν και οι πριζες δεν λέω ότι είναι αυτό αλλά μπορεί και να είναι.... Έχουν δει πολλά τα μάτια μου στο ίδιο μου το σπίτι και αλλού εγώ τα άλλαξα όλα και τα προβλήματα λύθηκαν

 

 

Με καλούσαν και χωρίς να κάνω κάτι άνοιγε η γραμμή σαν να απαντούσε και έπεφτε και το ίντερνετ

 

Φέρνω τεχνικό τότε ήμουν στην cosmote και μετράει και μου λέει το καλώδιο ακουμπάει γη λέω τι λέει με δουλεύει....

 

 

Τι μου λένε λέω

 

Τελικά το καλώδιο ακουμπούσε γη(τρόπος του λέγειν)

 

Πώς....?

 

Είχα βάλει μια ντουλάπα κάποιες μέρες πριν εκεί που τρύπησε για να βάλει την ντουλάπα τρύπησε το καλώδιο όχι εντελώς με αποτέλεσμα να ακουμπάει στο τσιμέντο εσωτερικά

 

 

Γνώμη μου είναι να αλλάξεις και όλες της πριζες σε σπίτι φίλου είχε της πριζες που έλεγα της Central και έτρωγε 20-30 αποσύνδεσεις την μέρα (φυσικά της άλλαξε και σταμάτησαν οι αποσύνδεσεις)

 

 

Άλλαξε και πριζες

 

 

Έφαγες το βόδι μην κολας στην ουρά... Αν και μετά από αυτό σου κάνει τα ίδια πάρε και κραξε τότε θα είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα δικό τους και θα έχεις το πάτημα ότι έχεις κάνει τα πάντα θα τους το πεις δεν θα έχουν δικαιολογία... Αναγκάστηκα θα το ψάξουν

 

 

Επίσης κοίτα σε τι κατάσταση είναι το εξωτερικό καλώδιο όσο μπορείς βέβαια αν το βλέπεις χάλια απαίτησε να το αλλάξουν

 

 

Όλα τα παραπάνω τα έχω περάσει ο ίδιος

 

 

Πρόσφατα μου άλλαξαν 54" μέτρα εξωτερικό καλώδιο γιατί το χτύπησε κεραυνός και είχε πετάξει τα άντερα (καλώδια) έξω σαν σαρδέλα

 

Tι πρόβλημα είχα με το καλώδιο το εξωτερικό λίγες σχετικά αποσύνδεσεις αλλά χιλιάδες σφάλματα με αποτέλεσμα η σύνδεση να μπουκώνει είχε συμπεριφορά σαν να έχω ελάχιστη ταχύτητα δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα σωστά

 

 

Εργολάβος του ΟΤΕ το άλλαξε και είμαι στην WIND

 

EDIT

 

επειδή πραγματικά θέλω να σε βοηθήσω εάν έχεις αυτές της πρίζες να της πετάξεις

 

Όχι σήμερα αύριο αλλά χτες...

 

051d92f10b7601f9e15391532af1f153.jpg

 

 

Γνώμη μου να πάρεις legrand και την πιο φτηνή δεν έχει σημασία μια χαρά είναι

 

https://www.skroutz.gr/c/2194/Prizes-Tilefonou/m/10539/Legrand.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, για μια ακομη φορα, ηρθε τεχνικος του οτε στην πολυκατοικια.

Ειπε οτι θα με καλεσει, οταν δει τι γινεται...δεν με καλεσε ποτε...

Αφου μου ηρθε sms οτι εκλεισαν το αιτημα και οτι η βλαβη....αποκατασταθηκε (εδω γελανε πλεον...),

καλεσα στις βλαβες, να μου πουνε, τι στην ευχη βρηκαν και τι εκαναν αυτη τη φορα...

Η εκπροσωπος του helpdesk, μου ειπε οτι ειδε στις σημειωσεις/ιστορικο, οτι μου αλλαξαν πορτα...

Αυτο μεχρι τωρα, δεν ειχει γινει.

Να ελπισω οτι λυθηκε το προβλημα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα, για μια ακομη φορα, ηρθε τεχνικος του οτε στην πολυκατοικια.

Ειπε οτι θα με καλεσει, οταν δει τι γινεται...δεν με καλεσε ποτε...

Αφου μου ηρθε sms οτι εκλεισαν το αιτημα και οτι η βλαβη....αποκατασταθηκε (εδω γελανε πλεον...),

καλεσα στις βλαβες, να μου πουνε, τι στην ευχη βρηκαν και τι εκαναν αυτη τη φορα...

Η εκπροσωπος του helpdesk, μου ειπε οτι ειδε στις σημειωσεις/ιστορικο, οτι μου αλλαξαν πορτα...

Αυτο μεχρι τωρα, δεν ειχει γινει.

Να ελπισω οτι λυθηκε το προβλημα;;;;;

Ίσως να ήταν και αυτό είναι πιθανό...

 

Περιμένουμε νέα πως τα πάει η σύνδεση οποία και εάν είναι αυτά...τα νεα

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να δουμε πως θα παει...

 

Θεωρω ομως, οτι μπορουσαν να εχουν κανει αλλαγη πορτας, σε πολυ πιο πρωιμο σταδιο....

Εχω δωσει 10+ βλαβες το τελευταιο 4μηνο....

Μπορουσαν να το εχουν κανει και νωριτερα, ως βημα, αποκλεισμου ενδεχομενου προβληματος...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είχα ζητήσει κατευθείαν αλλαγή πόρτας γιατί είχα καταλάβει ότι παίζει αυτό να φταίει, και σε 4 μέρες όλα διορθώθηκαν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, είχα ζητήσει κατευθείαν αλλαγή πόρτας γιατί είχα καταλάβει ότι παίζει αυτό να φταίει, και σε 4 μέρες όλα διορθώθηκαν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τους το ειχα θεσει, απο τις πρωτες αρχικες βλαβες,

αλλα με ειχαν γραψει στα #%^& και δεν μου το εκαναν....

Τι να πραξεις ως πελατης, οταν υποδεικνυεις κατι, για να λυτρωθεις-οχι για αλλο λογο, και αυτοι δεν σου το κανουν;

Αλλα μαλλον στο τελος δικαιωνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προχτές ενεργοποιήθηκε η 100 άρα στον ΟΤΕ. Ο τεχνικός μου είπε ότι έχω προφίλ 110 και μέτρησε στο μηχάνημα 106. Εγώ στο speedtest δεν μετράω παραπάνω από 83. Το ρούτερ συχρονιζει στα 96. Ο προηγούμενος πάροχος wind είχα μετρησει μέχρι 94. Γινεται η wind να δίνει μεγαλύτερη ταχύτητα από τον ΟΤΕ που είναι δικό του το καφαο? Είναι επίσης λογικό το ρούτερ να συχρονιζει 96 και εγώ στον υπολογιστή ενσύρματα να μετράω 83? Τι μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

Κάηκε το ρουτερ των δικών μου λόγω καταιγίδας. Ξέρετε αν το αντικαθιστά δωρεάν η cosmote και όχι ποιο το κόστος ή αν αξίζει να πάρω κάποιο από μόνος μου, άλλο εννοώ από αυτό που δίνουν

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάηκε το ρουτερ των δικών μου λόγω καταιγίδας. Ξέρετε αν το αντικαθιστά δωρεάν η cosmote και όχι ποιο το κόστος ή αν αξίζει να πάρω κάποιο από μόνος μου, άλλο εννοώ από αυτό που δίνουν

Ευχαριστώ

Το αντικαθιστά δωρεάν.

Πάρε στο 13888 και πες τους ακριβώς τι έγινε.

Σου στέλνουν το καινούριο με κουριερ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αντικατεστησαν τλκ το ρουτερ δωρεάν αλλά πάλι δεν έχουμε ίντερνετ και τηλέφωνο, δείχνει και η πρίζα καμμένη. Το δήλωσαν βλάβη και θα έρθει τεχνικός αλλά θα υπάρξει χρέωση μας είπαν...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτά είναι τα στατιστικά της γραμμής μου, θα μπορούσε να είναι ταχύτερη η γραμμή?

dsl downstream 93282

dsl upstream 9997

system uptime 2days 6 hours

vdsl2 17a annexb

crc errors 718

fec errors 0

snr(down/up) 9.4/30

attenuation (down/up) 11.0/14.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να γίνω συνδρομητής cosmote σταθερής έχω δει τα παρακάτω προγράμματα (το ένα είναι για το κύριο σπίτι μου και το άλλο για το εξοχικό μου). Μπορείτε να μου πειτε σε τι τιμές περίπου τα προσφέρουν γιατί άλλες τιμές λέει σε τιμοκαταλόγους και άλλες στο site και επίσης τι εκπτώσεις εφαρμόζονται?πχ λόγω συνδιασμου με συμβόλαιο cosmote όπως έχει η Vodafone. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

-COSMOTE Double Play 50 XL με TV Full Pack

-COSMOTE Home Double Play Εξοχικό 24 S

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει και στο αλλο θέμα, οι τιμές σταθερης είναι αυτές που βλέπεις στο site για νέους πελάτες. Η τιμή τιμοκαταλόγου είναι χωρίς έκπτωση, ενώ η τιμή που αναγράφεται στο site με έκπτωση.

Δεν παίρνεις έξτρα έκπτωση όταν συνδυάζεις κινητά και σταθερά, αλλά απεριόριστη ενδοεπικοινωνία και περισσότερα/διπλάσια gb στα συμβόλαια κινητής. Αν θέλεις, μπορείς να μην πάρεις αυτά τα bonus και να πάρεις έκπτωση στο πάγιο της κινητής, όμως δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω απαντήσει και στο αλλο θέμα, οι τιμές σταθερης είναι αυτές που βλέπεις στο site για νέους πελάτες. Η τιμή τιμοκαταλόγου είναι χωρίς έκπτωση, ενώ η τιμή που αναγράφεται στο site με έκπτωση.

Δεν παίρνεις έξτρα έκπτωση όταν συνδυάζεις κινητά και σταθερά, αλλά απεριόριστη ενδοεπικοινωνία και περισσότερα/διπλάσια gb στα συμβόλαια κινητής. Αν θέλεις, μπορείς να μην πάρεις αυτά τα bonus και να πάρεις έκπτωση στο πάγιο της κινητής, όμως δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.

 

Στο site λέει 57,9€ και στον τιμοκατάλογο λέει για 37,5€ πως γίνεται να έχει έκπτωση εκτός και αν το 37,5 ισχύει για το σταθερό και το υπόλοιπο για την τηλεόραση δεν ξέρω.

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Στον τιμοκατάλογο λέει την τιμή του σταθερού, το πακέτο τηλεόρασης είναι φιξ. Οι τιμές του site σε ενδιαφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις προσφορα τις τελευταιες ημερες για σταθερο και 100αρα γραμμη ;;;

Πλησιαζει ο καιρος για ανανεωση συμβολαιου και θελω να μαθω τι παιζει απο τιμες.

Τωρα εχω απεριοριστα αστικα-υπεραστικα + 120' προς κινητα + 50 vdsl , στα 32,5 ευρω

Ευχαριστω

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Την πήρες ένας κοντινός μου φίλος τώρα τις τελευταίες μέρες του την έδωσαν σχεδόν στην ίδια τιμή που την έχει και στο site μόνο που του έκαναν έκπτωση 2 ευρώ λόγω συμβολαίου cosmote που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχρονίζει τόσο χαμηλά το ρούτερ. Σήμερα έγινε η μετάβαση σε VDSL από ADSL και (16,5 db attenuation και κλείδωνα στα 16 με adsl). aDvUNaK.png Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις τύχη, αν δεν είσαι κοντά σε καμπίνα. 5 φορές πήγα από ADSL σε VDSL και κλείδωνε όλο και πιο χαμηλά...

Αποτέλεσμα μέσα σε αυτά τα χρόνια είναι η ταχύτητα από 18, να έχει πάει στο 12 πλέον και από όσο μου λένε νά ετοιμαζόμαστε και για πιο κάτω...

Πάρε ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα να το δουν. Αν δεν σε κουμπωσουν εκεί που πρέπει για VDSL, ζήτα να γυρίσεις ADSL

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχρονίζει τόσο χαμηλά το ρούτερ. Σήμερα έγινε η μετάβαση σε VDSL από ADSL και (16,5 db attenuation και κλείδωνα στα 16 με adsl). aDvUNaK.png

 

πολυ χαμηλη η διαφορα , καλεσε το 137888 δωρεαν απο το κινητο σου και δηλωσε βλαβη αμα δεν αλλαξει κατι στην ταχυτητα , τοτε ζητα υποβαθμιση σε adsl λογω χαμηλης ταχυτητας και μετα βαλε το cosmote home booster πανω κατω απο το adsl+booster περιπου ερχεται το ιδιο με vdsl! τωρα εχει 6,80 ευρω.

Εχει 4g ταχυτητες και ενεργοποιειται μονο οταν το χρειαζεσαι νομιζω οτι ειναι καλυτερο απο το vdsl που εισαι τωρα.

Επισης αμα δεν σε καλυπτει το booster τοτε μπορεις να το καταργησεις μονο αυτο πληρωνοντας ενα μικρο πεναλτυ, πχ εγω που το ηθελα για 4 μηνες μου ειχανε πει 30 ευρω κοστος αλλα ειναι καιρο που ειχα ρωτησει.

εχει 100gb φουλ 4g και μολις καταναλωθουνε δεν σταματαει το ιντερνετ σου δινει απεριοριστα gb αλλα με ταχυτητα 4g εως 15mbs ! +16 απο adsl συνολο 31 mbs πανω κατω. Δεν ειναι και ασχημα!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδή θέλω να αναβαθμιση την γραμμή μου και να βαλω vdsl θέλω να ρωτήσω το εξής. Ποιο είναι το ποιο φθηνό πακετο για 50αρα για προσφορα; δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνία καθόλου. Μόνο ιντερνετ. Ποιο είναι το ποιο φθηνό πακετο που μπορώ να παρω και πως;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειδή θέλω να αναβαθμιση την γραμμή μου και να βαλω vdsl θέλω να ρωτήσω το εξής. Ποιο είναι το ποιο φθηνό πακετο για 50αρα για προσφορα; δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνία καθόλου. Μόνο ιντερνετ. Ποιο είναι το ποιο φθηνό πακετο που μπορώ να παρω και πως;

 

Πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών

και ζητα αναβάθμιση ταχύτητας και πες τους τις ανάγκες σου και θα σου πουν τιμή (αν υπάρχει διαθεσιμότητα fiber/vdsl στην περιοχή σου). Το πιο φθηνό λογικά θα κάνει 30 ευρώ και να έχεις και συμβόλαιο κινητής στην Cosmote ίσως σου κάνουν και μια μικρή έκπτωση.

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...