Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας!! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών για σταθερό ΟΤΕ εκτός απ το 13888?? Περιμένω στην αναμονή πάνω από μισή ώρα κ εκπρόσωπος δεν βγαίνει με τπτ!! Τρεις φορές έχω προσπαθήσει να ρωτησω γιατί δεν εχω τηλέφωνο κ ίντερνετ από 25 του μήνα!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερα κ επικοινωνησα μαζί τους, μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και ότι θα το αποκαταστησουν σήμερα (29/5). Πράγματι το μεσημέρι επανήλθε μετά από τέσσερις μέρες. Μπαίνοντας όμως τυχαία το βράδυ στην εφαρμογή my cosmote είδα ταχύτητα στο ρουτερ 14,8mbps αντί για 48,8mbps που επιανα πριν (έχω vdsl50). Τι κάνουμε ρε παιδιά σε αυτή την περίπτωση;; να περιμένω μήπως δεν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες αποκατάστασης στην περιοχή ή να οπλιστω με πολύ υπομονή και να αρχισω τα τηλέφωνα να δω τι άκρη θα βγαλω;;

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερα κ επικοινωνησα μαζί τους, μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή και ότι θα το αποκαταστησουν σήμερα (29/5). Πράγματι το μεσημέρι επανήλθε μετά από τέσσερις μέρες. Μπαίνοντας όμως τυχαία το βράδυ στην εφαρμογή my cosmote είδα ταχύτητα στο ρουτερ 14,8mbps αντί για 48,8mbps που επιανα πριν (έχω vdsl50). Τι κάνουμε ρε παιδιά σε αυτή την περίπτωση;; να περιμένω μήπως δεν έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες αποκατάστασης στην περιοχή ή να οπλιστω με πολύ υπομονή και να αρχισω τα τηλέφωνα να δω τι άκρη θα βγαλω;;

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μπορεις και μεσω ιντερνετ να βλεπεις την πορεια της βλαβης μπαινοντας εδω https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/#!portal/201600000002048/article/PROD-9816/Business επελεξε << Έλεγχος για Τεχνικό θέμα (Ιδιώτες) >> και μετα βαλε τον αριθμο του τηλεφωνου σου και πατα ελενχος.

επισης κατω ακριβως αριστερα εμφανιζει ενα << Χρειάζεστε Βοήθεια;>> το επιλεγεις και συμπληρωνεις το τηλεφωνο σου και το θεμα που θελεις και πατωντας υποβολη σε καλουνε εκεινοι στο τηλεφωνο που εχεις ορισει.

Οσο για την χαμηλη ταχυτητα vdsl απο το καθολου ιντερνετ μια χαρα ειναι αυτη η ταχυτητα , εαν ομως σου δημιουργει προβληματα στην δουλεια σου τοτε ξανα καλεσε την 137888 του οτε και ρωτα ποτε θα αποκατασταθει. Εαν οχι τοτε αφησε να σε ενημερωσουνε εκεινοι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο που παρατηρησα στο speedport plus ειναι οτι αμα σε παιρνει καποιος και εσυ μιλας ηδη στο τηλεφωνο και εχεις ενεργοποιημενη την αναμονη κλησης , ενω κτυπαει δευτερη γραμμη αναβοσβηνει και το λαμπακι του telephony.

Επισης δεν βρηκα πουθενα να αναφερει το εως ποσο φτανει η γραμμη που στο entry 2i το βρισκα . το actual rate που δειχνει ποσο συνχρονιζεις, αυτο εχω το βρει στο plus αλλα δεν εχω βρει το attainable rate που δειχνει ποσο φτανει η γραμμη. δηλαδη το μεγιστο της γραμμης.

Επισης στο entry 2i ειχαμε και την δυνατοτητα να ορισουμε πχ εως 35 συσκευες να συνδεονται και να το μειωσουμε βαζωντας πχ τις συσκευες που εχουμε στο σπιτι για να μην μπορει να συνδεθει καποια αλλη συσκευη.

Επισης στο plus εχει φτιαχτει το προβλημα με την αναμονη που ειχε το entry 2i και επρεπε να κλεισεις την θυρα phone 1 διοτι αμα μιλουσες στο phone 2 και ειχες ενεργη την αναμονη κτυπαγε η phone 1 . Και αμα δεν ειχες βαλει καποιο τηλεφωνο εδειχνε σε αυτο που σε παιρνει οτι καλει και δεν σηκωνεις. Στο plus δεν υπαρχει αυτο προβλημα.

Επισης στο wifi entry 2i επελεγα εκπομπη 20 ή 40mhz ενω στο plus δεν υπαρχει ξεχωριστη επιλογη εχει και τα 2 . Παντως δειχνει το plus να εχει καλυτερο wifi 2.4 απο το entry 2i.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω εχει δοκιμασει καποιος να βαλει στο usb θυρα ενα usb stick με καρτα σημ για back up αμα κοπει το σημα του ιντερνετ να ξεκινησει με την καρτα σημ; Ξερουμε αμα υποστηριζει ολα τα usb stick 3g/4g που τυχον μπορει να εχουμε ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δηλωσει βλαβη πριν καποιες μερες, γιατι το router στο ασχετο εκανε restart. Δεν ξερω αν ηταν θεμα router ή γραμμης.

(παντως ειχε προβλημα ολη η περιοχη που βρισκομαι, πριν ενα μηνα, και τους πηρε πολλες μερες να το λυσουν. Αρα τωρα ειναι 2η φορα...)

 

Ενω τη μερα που ειχα δηλωσει βλαβη, ηρθε το κλασικο sms,

μετα απο κατι ωρες ηρθε αλλο sms που ελεγε οτι 'ολοκληρωθηκαν οι απαιτουμενοι ελεγχοι και εργασιες αποκαταστασης στο δικτυο μας.'

Εκτοτε, ουδεν νεοτερο.

 

Σημερα βλεπω παλι να κανει τα δικα του το router.

Καλω στις βλαβες, μου λεει ενας 'οχι και ιδιαιτερα εξυπηρετικος' τυπος,

οτι στο συστημα φαινεται οτι με καλεσαν οι εκπροσωποι του οτε, και οτι δεν απαντησα/δεν μπορεσαν να με βρουν!!!!!

 

Ειλικρινα, δεν με καλεσε κανενας!

Δεν χανω κλησεις, εχω vibration notifiers, εχω το κινητο παντου μαζι μου ακομη και στην τουαλετα οταν ειμαι στην δουλεια κλπ.

 

Πειτε μου, αν μπορειτε να καταλαβετε: λενε και ψεμματα;

Ουτε με καλεσαν, ουτε ουσιαστικα τη βλαβη εφτιαξαν, ενω το παραπανω sms, που ηταν και το τελευταιο που ελαβα, δεν νομιζω να σημαινει οτι 'λυθηκε΄το προβλημα!

 

Ξαναεδωσα βλαβη, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν εκαναν τιποτε με την προηγουμενη βλαβη,

και μου ειπαν και ψεμματα.

 

Τι συμβαινει;

:(

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησες αντικατάσταση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν μου το προτειναν.

Το ειχα πει στον εκπροσωπο καποια στιγμη της συνομιλιας μας, αλλα επεμεινε στο θεμα των ελεγχων.

 

---

edit

Ξανακαλεσα, και αφου τους ειπα οτι επι ενα μηνα, σχεδον τις 15 μερες ειχα προβλημα,

που δεν αποκλειεται να ειναι και θεμα router, τελικα εβαλαν αιτημα για αντικατασταση,

και θα παω αυριο απο ενα Γερμανο να παρω καινουριο.

Για να δουμε...

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

λειτουργουν κανονικα τα συμβατα usb stic modem 3g /4g To wi fi2.4 εχει μεγαλυτερη εμβελεια απο το 5 εκ φυσεως ,αλλα πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα μεταφορας δεδομενων προσφερει το 5

 

επισης παρατηρω οτι φορτωνει πιο αμεσα τις σελιδες ο browser ενω παλια με το entry 2i υπηρχε μια καθηστερηση στη εμφανιση των σελιδων.

Δεν εχει αλλαξει η ταχυτητα μου στο ιντερνετ ειναι η ιδια παντως , αρα δεν φταιει η ταχυτητα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

 

Έπρεπε να μην πληρώσει τον λογαριασμό και να ζητήσει από χρέωση! Και όσοι λογαριασμοί έβγαιναν να μην τους πλήρωνε μέχρι να γίνει η αφαίρεση των χρεώσεων! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

 

οχι Βέβαια.

Η Επιστροφή του αποκωδικοποιητή δεν είναι defacto απόδειξη μη χρήσης εφόσον η υπηρεσία λειτουργει χωρίς αποκωδικοποιητή μέσω internet σε tablet και Laptop.

 

Μόνο η διακοπή της υπηρεσίας σε εξασφαλίζει απο μη πληρωμή λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

"Χμμμ" κι από κάτω ένας σύνδεσμος. Ωραίο νόημα, ωραίος τρόπος γραφής...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

οχι Βέβαια.

Η Επιστροφή του αποκωδικοποιητή δεν είναι defacto απόδειξη μη χρήσης εφόσον η υπηρεσία λειτουργει χωρίς αποκωδικοποιητή μέσω internet σε tablet και Laptop.

 

Μόνο η διακοπή της υπηρεσίας σε εξασφαλίζει απο μη πληρωμή λογαριασμού.

 

Μα το θεμα ειναι οτι ο ανθρωπος επέστρεψε τον αποκωδικοποιητη ως προαπαιτουμενο για να διακοπεί η υπηρεσία. Το οτι δεν δόθηκε εντολή διακοπής της υπηρεσιας τη μερα της επιστροφής του αποκωδικοποιητη ειναι το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά . Εγώ όμως στάθηκα στην φράση "Defacto"

Defacto δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν πει πότε για παλαιότερη οφειλή και με τη δικαιολογία αυτή δεν ενεργοποιούν κάποια νέα υπηρεσία, όπως το ΟΤΤ για παράδειγμα?

Ενώνονται οι βασεις δεδομένων τους λέει τα τελευταία 2 χρόνια κτλ.

 

Ανακάλυψαν οφειλή 271€ από το 2011, ενώ το συγκεκριμένο ΣΤΑΘΕΡΟ είχε διακοπεί από τον Ιούλιο του 2010! Ευτυχώς τα κρατάω όλα, ζήτησα Mail και τους έστειλα το χαρτί του κλεισίματος της γραμμής, έβαλα στο θέμα τον αριθμό του αιτήματος και περιμένω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετακόμισα πρόσφατα σε καινούργια πολυκατοικία στο κέντρο του Βόλου. Το ίδιο έπραξαν και άλλες επτά οικογένειες. Ζητήσαμε σταθερό τηλέφωνο και μας είπαν ότι πρέπει να περιμένουμε μήνες, ίσως και χρόνο, μέχρι να διακόψει κάποιος γείτονας τη γραμμή του. Για να βάλεις σταθερό πριν 40 χρόνια έπρεπε να περιμένεις μήνες. Το ίδιο πλέον συμβαίνει και το 2020! Τα σχόλια δικά σας!
Link to comment
Share on other sites

Μετακόμισα πρόσφατα σε καινούργια πολυκατοικία στο κέντρο του Βόλου. Το ίδιο έπραξαν και άλλες επτά οικογένειες. Ζητήσαμε σταθερό τηλέφωνο και μας είπαν ότι πρέπει να περιμένουμε μήνες, ίσως και χρόνο, μέχρι να διακόψει κάποιος γείτονας τη γραμμή του. Για να βάλεις σταθερό πριν 40 χρόνια έπρεπε να περιμένεις μήνες. Το ίδιο πλέον συμβαίνει και το 2020! Τα σχόλια δικά σας!
Οκ. Και σε μένα στο σπίτι στην Αθήνα, η Wind έχει χάλια σήμα. Μήπως πάει για κλείσιμο και αυτή;

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διατιχος κάτι χειρότερο παίζει... Είναι κατηλημμενοι όλοι η βριγχοι... Στην πράξη δεν υπάρχει θέση. Η είναι πολύ μικρό το καφαω της περιοχής η είναι ακρος πικνοκατικημμενη περιοχή
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 χρόνο με κάλεσαν από Cosmote για να αναβαθμίσω την γραμμή μου από 30 σε 50

 

Λέγοντας τους ότι η περιοχή μου πιάνει μετά βίας 9-10 Mbps μου είπαν ότι έγιναν εργασίες και θα πιάνω σίγουρα 40-43 Mbps

 

Με αυτήν την προϋπόθεση λοιπόν έδωσα το ΟΚ για αναβάθμιση της γραμμής για 2 χρόνια.

 

Υπάρχει υποτίθεται ηχητική ηχογράφηση.

 

Μετά λοιπόν από 1 χρόνο και έχοντας μόνιμα 9-10 Mbps αποφάσισα να κόψω την σύνδεση και να βάλω ασύρματο Internet (έβαλα ήδη 50αρι και πάει σφαιρα, έχω συνεχώς 50-52 Mbps)

 

Με κάλεσε λοιπόν μια κυρία να μου ζητήσει τον λόγο που θέλω την διακοπή και εξηγώντας της όλα τα παραπάνω μου είπε ότι αυτή στο σύστημα της βλέπει ότι έχω 31 Mbps και αν θέλω διακοπή πρέπει να πληρώσω ποινή 120€

 

Που πρέπει να απευθυνθώ από εδώ και πέρα.

 

Ούτε σε φυσικό κατάστημα βρήκα λύση.

 

Πώς μπορώ να ζητήσω απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας μας. ?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΘΡΥΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως άργησες πολύ. Εφόσον είχε γίνει τηλεφωνικά, τότε είχες περιθώριο 2 βδομάδες για υπαναχώρηση. Μετά από ένα χρόνο, μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μπορείς να κάνεις εύκολα κάτι. Από τη στιγμή που δεν είχε καμία διαφορά με την αλλαγή της γραμμής, γιατί δεν τους ενόχλησες τότε;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μετακόμισα πρόσφατα σε καινούργια πολυκατοικία στο κέντρο του Βόλου. Το ίδιο έπραξαν και άλλες επτά οικογένειες. Ζητήσαμε σταθερό τηλέφωνο και μας είπαν ότι πρέπει να περιμένουμε μήνες, ίσως και χρόνο, μέχρι να διακόψει κάποιος γείτονας τη γραμμή του. Για να βάλεις σταθερό πριν 40 χρόνια έπρεπε να περιμένεις μήνες. Το ίδιο πλέον συμβαίνει και το 2020! Τα σχόλια δικά σας!

 

Θα περιμένεις !

Υπομονή !

Η αν έχεις κανένα ΜΕΣΟ στον ΟΤΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...