Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα πριν 5 μέρες το πρόγραμμα Fiber 50 Μ στα 31,70€ με εγγύηση όπως λένε minimum τα 30Mbps. Ήρθε το τεχνικός σύνδεσε, μέτρησε και έβγαλε 28 up 5 down. Μέτρησε έξω από την πολυκατοικία μου 38Mbps και μπαινοντας μέσα στον κατανεμητή πέφτει στα 34Mbps. Από το ρούτερ (Entry 2i) βλέπω πως συγχρονίζω σε 28 με μαξιμουμ γραμμής τα 31. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να ζητήσω downgrade σε 30αρα; Να πάω για ADSL 24? Υποθετικά με την "εγγύηση ταχύτητας" κάτι δεν πρέπει να κάνουν; Τι λέτε κι εσείς;

 

Έβαλα κι εγώ το ίδιο πρόγραμμα με εσένα. Με το entry έπιανα περίπου 35mbps και ζήτησα το plus. Τώρα κλειδώνω στα 43. Ίσως έτυχε στην περίπτωσή μου και συνεργάζεται καλύτερα αυτό το router. Πάντως από τον οτε με είχαν διαβεβαιώσει οτι αν δεν πιάνω 50 ή δεν είμαι ευχαριστημένος μπορώ να γυρίσω στην 30άρα που είχα πριν με το πάγιο που είχα.

 

Γνώμη μου, αν είσαι γύρω στα 30 και δεν σε ενδιαφέρει τόσο η 5άρα upload, ζήτα τους να γυρίσεις πίσω στην 30άρα που είχες. 24άρι σε καμία περίπτωση γιατί έχει πολύ αργό upload.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει πλέον 30αρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω. Δεν υπάρχει πλέον 30αρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Εγώ λέω τι μου είπαν από τον ΟΤΕ πριν 2 βδομαδες. Εδώ και καιρό δεν υπάρχει 30αρα.

Link to comment
Share on other sites

Μαρούσι, 1 Δεκεμβρίου 2018

Η ΟΤΕ Α.Ε. ανακοινώνει ότι από 01/01/2019 θα προχωρήσει στις παρακάτω τιμολογιακές

αλλαγές:

 Για τους πελάτες με χρονοχρέωση και τους πελάτες των προγραμμάτων του Πίνακα 1, η

χρέωση για αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς εθνικούς γεωγραφικούς αριθμούς

όλων των δικτύων αυξάνεται: α) από 0,09€ σε 0,12€ ανά λεπτό από Δευτέρα μέχρι και

Σάββατο β) από 0,072€ σε 0,10€ ανά λεπτό την Κυριακή, και γ) από 0,15€ σε 0,20€ ανά

λεπτό για κλήσεις προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας όλες τις ημέρες της

εβδομάδας.

Για όλες τις Κυριακές Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου 2019 προσφέρεται μειωμένη

χρέωση των κλήσεων προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας από 0,20€ ανά λεπτό σε

0,10€ ανά λεπτό.

o Για τους πελάτες των προγραμμάτων COSMOTE Single Play & COSMOTE Double Play

(εξαιρουμένου του προγράμματος COSMOTE Double Play 50M) η χρέωση μετά την

κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης αυξάνεται: α) από 0,12€ σε 0,15€ ανά

λεπτό για κλήσεις προς εθνικούς γεωγραφικούς αριθμούς όλων των δικτύων , β) από

0,26€ σε 0,33€ ανά λεπτό για κλήσεις προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

o Οι ανωτέρω αυξήσεις ισχύουν και για τα προγράμματα στα οποία δεν

συμπεριλαμβάνεται χρόνος ομιλίας.

o Στα προγράμματα COSMOTE Double Play 50 M που προσφέρουν 250’ ενιαίο χρόνο

ομιλίας προς σταθερά & κινητά η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά δίκτυα σταθερής

και κινητής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,19€ σε 0,24€ ανά λεπτό.

Για τα ειδικά προγράμματα που διατίθενται σε ΑΜΕΑ:

o Η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά δίκτυα σταθερής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,06€

σε 0,07€ ανά λεπτό, και

o Η χρέωση για κλήσεις προς εθνικά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,13€

σε 0,16€ ανά λεπτό.

Τυχόν κλάσμα λεπτού, σε κάθε κλήση, υπολογίζεται ως ακέραιο λεπτό.

Οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και Τέλος Συνδρομητών Σταθερής

Τηλεφωνίας 5% του άρθρου 55 του Ν.4389/2016.

Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου οικονομικού προγράμματος COSMOTE

που ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες τους ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός

δύο (2) μηνών (εφόσον λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό) ή τριών (3) μηνών (εφόσον

λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό) από την ως άνω ημερομηνία.

Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.cosmote.gr, στο 13888 (ατελώς για συνδρομητές ΟΤΕ)

ή στο Δίκτυο Καταστημάτων COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ.

 

πηγη : https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/237357508/%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%A3%CE%97%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%A9%CE%9D%20%CE%91%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%9D%20%CE%A4%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%A6%CE%A9%CE%9D%CE%99%CE%91%CE%A3/43e2e044-0281-4b8a-b667-de8bfc66b514

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πόσες μέρες χρειάζεται για να αλλάξει η 24αρα Adsl σε 50αρα Vdsl, γιατί υποτίθεται ότι έχω αλλάξει προγραμμα εδώ και μια εβδομάδα αλλά ακόμα τρέχω με έως 24 . Μου είπαν από ΟΤΕ ότι θέλει κάποιες μέρες χωρίς να γίνουν συγκεκριμένοι.
Link to comment
Share on other sites

σημερα απο ερωτηση στο 13888 για νεες συνδεσεις ιντερνετ μου ειπανε οτι εχει καταργηθει το προγραμμα εως 24 mbs και το προγραμμα 30 mbs και ξεκιναει απο 50mbs! . τραγικο!! , και τους ρωταω εμενα που το καλοκαιρι ληγει το συμβολαιο μου τι θα κανω αφου η περιοχη μου δεν εχει vdsl ! και μου λεει θα πατε στο καταστημα με την ταυτοτητα σας και να ζητησετε να μεινετε στο ιδιο προγραμμα με την ιδια τιμη διοτι θα παει τιμη τιμοκαταλογου και θα πληρωνετε 41 ευρω τον μηνα!

τραγικοι! εγω ηξερα οτι θα αυξηθει το παγιο κατα 3 ευρω ή θα παει 31,65ευρω που εχει και το προγραμμα αρχικη τιμη στο site , με απεριοριστα σταθερα και 30 λεπτα προς κινητα.

παντως στο site εχουνε ακομα τα συμβολαια εως 24 mbs εδω https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

επισης κοιταγα στα πακετα εως 50 mbs εδω https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Double-Play-Fiberspeed-up-to-200Mbps/_/N-81b?

γραφει για νεα χαμηλοτερη τιμη με 31,70 ευρω , ιντερνετ εως 50mbs και 250 λεπτα ειτε προς κινητα ειτε προς σταθερα πολυ καλο αυτο! μακαρι να το κανανε και στο προγραμμα adsl! το αντιστοιχο με τα 250 λεπτα προς σταθερα!

μετα ειχε πακετο με 120 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα σταθερα με 35,50 ευρω! το 50L .

και το 50xl που ειναι το μοναδικο που εχει 30 λεπτα προς διεθνη νουμερα 47 χωρων και 480 λεπτα προς κινητα! απο 61 ευρω στα 31,70 ευρω! ( απο οτι βλεπω ειναι το μοναδικο πακετο adsl που δινει και διεθνη ομιλια αλλα μονο σε σταθερα τηλεφωνα πολυ καλο!! και η τιμη πολυ καλη! . )

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόγραμμα σου λήγει το καλοκαίρι, θα γίει ότι θα ισχύει το καλοκαίρι.

Κακώς ψάχνεις αναλογικά από τώρα να προκαθορίσεις το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για μια συμβουλή σας. Πριν 2 ώρες μου είπε ο πατέρας μου ότι ανανέωσε το συμβόλαιο doubleplay για 2 χρόνια με 62€ 2μηνο. Τον έκραξα γιατί τον πήρανε τηλέφωνο στο σπίτι να πάει σε κατάστημα Γερμανός, πήγε κατευθείαν και ούτε ρώτησε λεπτομέρειες συμβολαίου(τελική τιμή, τέλος ενεργοποίησης +ΦΠΑ κτλ) ούτε έλαβε αντίγραφο της σύμβασης για να διαβάσει τους όρους. Πήρε τηλ η αδερφή μου στην εξυπηρέτηση και της είπαν ότι έκαναν (εάν κατάλαβε καλά) ακύρωση λόγω "κακής πώλησης του υπαλλήλου", αλλά πρέπει να πάμε οπωσδήποτε από το κατάστημα για περαταιρω... Υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν την υπαναχωρηση, λόγω το ότι δεν πρόκειται για πώληση εξ αποστάσεως ή εκτός του καταστήματος?? Πως με συμβουλεύεται να το χειριστώ?? Ευχαριστώ

 

Υ. Γ. Εάν δεν είμαι στο σωστό τοπικ, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ απ τους διαχειριστές να διαγραφεί.

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ezio_ioannis
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να χειριστείς ; Ο πατέρας σου είναι ενήλικος . Μήπως πρέπει αυτός να το χειριστεί ; Σε ποιανού το όνομα είναι το τηλέφωνο; Υπαναχώρηση δεν προβλέπετε στην περίπτωση σου.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς να χειριστείς ; Ο πατέρας σου είναι ενήλικος . Μήπως πρέπει αυτός να το χειριστεί ; Σε ποιανού το όνομα είναι το τηλέφωνο; Υπαναχώρηση δεν προβλέπετε στην περίπτωση σου.
Αγαπητέ μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ηλικιωμένος είναι ο μπαμπας μου, αυτό είναι το πρόβλημα. Τον βρήκαν μπόσικο και υπέγραψε ανανέωση που έχει αύξηση στο διμηνιαίο συμβόλαιο περί τα 10€ συγκριτικά με το προηγούμενο. Πριν λίγο γύρισαν από το Γερμανό και τους είπαν ότι από το σύστημα φαίνεται ότι έχει ενεργοποιηθεί το νέο συμβόλαιο παρόλο που τους ειπε η αδερφή μου, ότι της ανέφεραν στο τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση.

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς τον λόγο πέρασα το σταθερό στο όνομα μου από του πατέρα μου για να το διαχειρίζομαι εγώ όπως θέλω γιατί ο πατέρας μου δεν ξέρει. Τώρα γκρινιάζει επειδή έβαλα 50αρι χωρίς σταθερά και του έκοψα τα λιγοστά τηλέφωνα που έπαιρνε, ενώ του έχω φοιτητικο καρτοκινητο με 1000 λεπτά τον μήνα προς όλους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς τον λόγο πέρασα το σταθερό στο όνομα μου από του πατέρα μου για να το διαχειρίζομαι εγώ όπως θέλω γιατί ο πατέρας μου δεν ξέρει. Τώρα γκρινιάζει επειδή έβαλα 50αρι χωρίς σταθερά και του έκοψα τα λιγοστά τηλέφωνα που έπαιρνε, ενώ του έχω φοιτητικο καρτοκινητο με 1000 λεπτά τον μήνα προς όλους :lol:
Πόσο δίκιο έχεις... Και σκεφτόμουν να κάνω ακριβώς το ίδιο... Φοιτητικό καρτοκινητο.

 

Στάλθηκε από το SNE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς τον λόγο πέρασα το σταθερό στο όνομα μου από του πατέρα μου για να το διαχειρίζομαι εγώ όπως θέλω γιατί ο πατέρας μου δεν ξέρει. Τώρα γκρινιάζει επειδή έβαλα 50αρι χωρίς σταθερά και του έκοψα τα λιγοστά τηλέφωνα που έπαιρνε, ενώ του έχω φοιτητικο καρτοκινητο με 1000 λεπτά τον μήνα προς όλους :lol:

 

Υπάρχει πρόγραμμα με vdsl χωρίς απεριόριστα σταθερά;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα με vdsl χωρίς απεριόριστα σταθερά;;;

 

Στην cosmote δεν υπάρχει. Μόνο στους άλλους παροχους

Link to comment
Share on other sites

σημερα απο ερωτηση στο 13888 για νεες συνδεσεις ιντερνετ μου ειπανε οτι εχει καταργηθει το προγραμμα εως 24 mbs και το προγραμμα 30 mbs και ξεκιναει απο 50mbs! . τραγικο!! , και τους ρωταω εμενα που το καλοκαιρι ληγει το συμβολαιο μου τι θα κανω αφου η περιοχη μου δεν εχει vdsl ! και μου λεει θα πατε στο καταστημα με την ταυτοτητα σας και να ζητησετε να μεινετε στο ιδιο προγραμμα με την ιδια τιμη διοτι θα παει τιμη τιμοκαταλογου και θα πληρωνετε 41 ευρω τον μηνα!

 

τραγικοι! εγω ηξερα οτι θα αυξηθει το παγιο κατα 3 ευρω ή θα παει 31,65ευρω που εχει και το προγραμμα αρχικη τιμη στο site , με απεριοριστα σταθερα και 30 λεπτα προς κινητα.

 

παντως στο site εχουνε ακομα τα συμβολαια εως 24 mbs εδω https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Home-Double-Play/_/N-819

 

επισης κοιταγα στα πακετα εως 50 mbs εδω https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans-Double-Play-Plans-Double-Play-Fiberspeed-up-to-200Mbps/_/N-81b?

 

γραφει για νεα χαμηλοτερη τιμη με 31,70 ευρω , ιντερνετ εως 50mbs και 250 λεπτα ειτε προς κινητα ειτε προς σταθερα πολυ καλο αυτο! μακαρι να το κανανε και στο προγραμμα adsl! το αντιστοιχο με τα 250 λεπτα προς σταθερα!

 

μετα ειχε πακετο με 120 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα σταθερα με 35,50 ευρω! το 50L .

 

και το 50xl που ειναι το μοναδικο που εχει 30 λεπτα προς διεθνη νουμερα 47 χωρων και 480 λεπτα προς κινητα! απο 61 ευρω στα 31,70 ευρω! ( απο οτι βλεπω ειναι το μοναδικο πακετο adsl που δινει και διεθνη ομιλια αλλα μονο σε σταθερα τηλεφωνα πολυ καλο!! και η τιμη πολυ καλη! . )

Σήμερα ενεργοποιήθηκε ίντερνετ στο σπίτι της πεθεράς , 24αρα , με απεριόριστα σταθερά υπεραστικά , και 30' σε κινητά με 26€.

Δεν υπήρχε ίντερνετ προηγουμένως.

Αρα δεν ισχύει αυτό που λες , περί κατάργησης.

Σίγουρα σύνδεση από καμπίνα:

a8d1ae9af68472a89b4a5d5c192bfc64.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα με vdsl χωρίς απεριόριστα σταθερά;;;
Στην cosmote δεν υπάρχει. Μόνο στους άλλους παροχους
Φυσικά και υπάρχει και είναι το 50 M.

Προσφέρει 250 λεπτά το μήνα προς σταθερά ή κινητά.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει και είναι το 50 M.

Προσφέρει 250 λεπτά το μήνα προς σταθερά ή κινητά.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

συμφέρει μόνο εάν κάνεις κλήσεις μικρής διαρκείας διότι άμα υπερβείς τον χρόνο ομιλίας έχει 0.24 ευρώ το λεπτό είτε καλείς σταθερό είτε κινητό. είναι το μοναδικό πρόγραμμα που έχει αυτή την τιμολόγηση!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Χαλασε το mini ups(conceptum). Μου ειπαν οτι θα ξαναεπικοινωνησουν μαζι μου (κρατησαν αιτημα), οταν υπαρχει διαθεσιμοτητα, για το πως θα παραλαβω καινουριο.

 

Μαλλον δεν υπαρχει στοκ; Ξερει κανεις;

 

Επισης, με το παλιο τι γινεται; Το πεταω ή το ζητανε πισω;

Link to comment
Share on other sites

Χαλασε το mini ups(conceptum). Μου ειπαν οτι θα ξαναεπικοινωνησουν μαζι μου (κρατησαν αιτημα), οταν υπαρχει διαθεσιμοτητα, για το πως θα παραλαβω καινουριο.

 

Μαλλον δεν υπαρχει στοκ; Ξερει κανεις;

 

Επισης, με το παλιο τι γινεται; Το πεταω ή το ζητανε πισω;

Πόσο καιρό το έχεις; Τι πρόβλημα έχει; Υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας αλλά όταν έχουν θα σου στείλουν. Και σε μένα έτσι έκαναν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το έχεις; Τι πρόβλημα έχει; Υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας αλλά όταν έχουν θα σου στείλουν. Και σε μένα έτσι έκαναν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

3 χρονια. Τα φτυσε ξαφνικα. Εβλεπα το router να βαραει ασταματητα restart. Εδινε ρευμα μαλλον, αλλα οχι το σωστο. Το τσεκαρω και βλεπω το λαμπακι του (bad) status αναμενο, κιτρινο.

 

Στελνουν sms οταν γινει αποστολη του καινουριου;

 

Το παλιο μαλλον παει για πεταγμα, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια. Τα φτυσε ξαφνικα. Εβλεπα το router να βαραει ασταματητα restart. Εδινε ρευμα μαλλον, αλλα οχι το σωστο. Το τσεκαρω και βλεπω το λαμπακι του (bad) status αναμενο, κιτρινο.

 

 

 

Στελνουν sms οταν γινει αποστολη του καινουριου;

 

 

 

Το παλιο μαλλον παει για πεταγμα, σωστα;

Το πας πίσω στο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Το πας πίσω στο κατάστημα.

 

Μα δεν μου το ανεφερε ομως αυτο ο εκπροσωπος στο helpdesk που μιλησα.

Και αμα στειλουν με ελτα courier το νεο, οπως θυμαμαι ειχε ερθει και το παλιο, δεν θα παω καν σε καταστημα, να δωσω χαλασμενο-να παρω καινουριο, οπως γινεται με το router.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μου το ανεφερε ομως αυτο ο εκπροσωπος στο helpdesk που μιλησα.

Και αμα στειλουν με ελτα courier το νεο, οπως θυμαμαι ειχε ερθει και το παλιο, δεν θα παω καν σε καταστημα, να δωσω χαλασμενο-να παρω καινουριο, οπως γινεται με το router.

 

την απόδειξη αγοράς που στο έφεραν την έχεις? εγώ θα κοιτάξω πόσο καιρό το έχω αλλά του κάνω μια φορά τον μήνα οριστική από φόρτωση μπαταρίας για να ζήσει περισσότερο. πρέπει και εγώ να κοντεύω τα 3 χρόνια.

πάντως γενικά είναι χρησιδανεισμου οπότε και αυτό πρέπει να επιστραφεί. καλύτερα επέστρεψε το σε ένα κατάστημα και πάρε την απόδειξη. ( εάν γίνεται πάντως! ).

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...