Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως θα την πάρουμε αυτή την προσφορά γιατί θέλω να μεταφέρω 2 γραμμές αλλά τέτοια τιμή δεν την βρίσκω.
Link to comment
Share on other sites

Με καλεσανε αυτοι απο το 13888 , απο το τμημα προσφορων. Ημουν πολυ παλια πελατης και μου εκαναν αυτη τη προσφορα. Ετσι απλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόκειται για το speedport entry plus.Ειναι για ταχύτητες πάνω από 30 και υποστηρίζει 2 μπάντες 2,4 και 5GHZ

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαβαζω για drain σε κινητα. Ισχυει οντως;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ισχύει, σε 2 κινητά διαφορετικές μάρκες κάνει απίστευτο drain

 

Όταν το έχεις μόνο στα 5 δε τρώει αλλά όταν είναι και τα 2 και τα 5 μαζί τότε... Όπως λέμε 4G+ 3CA έτσι και στο wifi...

Στο mini ups επίσης αντί για 8 ώρες κράτησε μόνο 4 ώρες και 10 λεπτά στην διακοπή ρεύματος... Καίει μεν αλλά δίνει όλη την 50αρα, 100αρα και 200αρα ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Με τη μόνη διαφορά ότι όταν επιλέξεις τη μία από τις 2 μπάντες να εκπέμπει μετά από διακοπή ρεύματος ή reset ή επανεκκίνηση που το κάνει συχνά το εν λόγω modem χάνει τη ρύθμιση και δουλεύουν και οι 2 πάλι μαζί. Η μόνη λύση για να μην χάσεις την υψηλή ταχύτητα που όντως όπως λες έχει το modem (κλειδώνω 99999/9454) είναι να κάνεις χρήση extender και να συνδέσεις εκεί τα κινητά
Link to comment
Share on other sites

Με τη μόνη διαφορά ότι όταν επιλέξεις τη μία από τις 2 μπάντες να εκπέμπει μετά από διακοπή ρεύματος ή reset ή επανεκκίνηση που το κάνει συχνά το εν λόγω modem χάνει τη ρύθμιση και δουλεύουν και οι 2 πάλι μαζί. Η μόνη λύση για να μην χάσεις την υψηλή ταχύτητα που όντως όπως λες έχει το modem (κλειδώνω 99999/9454) είναι να κάνεις χρήση extender και να συνδέσεις εκεί τα κινητά

 

Μάλλον σε ελαττωματικό έπεσες γιατί στα χέρια μου έπεσαν 2 τέτοια τελευταία και ξαφνικά σταματούσε το telephony για ένα ανεξήγητο λόγο που ούτε ο ΟΤΕ δε το ξέρει το πρόβλημα ακόμα και η μόνη λύση είναι εκ νέου αντικατάσταση με νεο speedport plus... Αλλά εγώ το έλυσα μόνος μου... Κάνεις reset και όταν συνδεθεί την πρώτη φορά βάζεις το otenetdemo@otenet.gr με κωδικό otenet και σε 2 λεπτά επανέρχεται το τηλέφωνο με όλους τους κωδικούς μέσα αυτόματα...

Επίσης έχω απενεργοποιήσει το adsl profile και είναι μόνο vdsl 24/1 και το δίκτυο είναι βράχος σε σχέση με το παλιό zte...

Στα Γιαννιτσά η πρώτη καφετέρια που κλειδώνει ακριβώς 100/20 είναι γεγονός με καμπίνα στα 10 μέτρα μακάρι να είχε η περιοχή και 200/50 αλλιώς καλά θα ήταν... Στις προδιαγραφές είδα τελικά ότι ρουφάει 2Α και δικαιολογημένα κάνει 4 ώρες σε σχέση με το ΖΤΕ που είναι 1Α για 8 ώρες... Μακάρι να βγάλουν μεγαλύτερο "powerbank" mini ups να κρατήσει τον συναγερμό για ένα 8ωρο γιατί είναι πρόβλημα... Και κάπως έτσι πήραμε κάνα 3 από τα κεντρικά και τώρα τελείωσαν τα αποθέματα για αυτό το μήνα... Αλλά οι μπαταρίες δουλεύουν κανονικά όλες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους-ες,

 

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα σε σταθερή σύνδεση με internet της μητέρας μου.

Εδώ και πάνω από έναν μήνα, μένει χωρίς τηλέφωνο / internet κάνει αναφορά σε βλάβες και έπειτα από λίγες μέρες ξαναχαλάει. Αυτό γίνεται διαρκώς εδώ και έναν μήνα. Προσπαθώ να ξαναεπικοινωνήσω με τις βλάβες και η αναμονή είναι ασύλληπτη. Άλλες φορές εμφανίζεται η επιλογή να σε καλέσουν κι άλλες όχι.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή; Είναι κάποιος άλλος φορέας; Επίσης ψάχνω μια διεύθυνση email για παράπονα στην EΡΤ προκειμένου να γράψω ένα email σε αυτούς και cc τον συνήγορο του καταναλωτή.

Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι; Είναι φοβερό πόσην ώρα περιμένει κανείς στην αναμονή χωρίς να γίνεται τίποτα...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Στην Ε.Ε.Τ.Τ. μαλλον θελεις να πεις....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους-ες,

 

 

 

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα σε σταθερή σύνδεση με internet της μητέρας μου.

 

Εδώ και πάνω από έναν μήνα, μένει χωρίς τηλέφωνο / internet κάνει αναφορά σε βλάβες και έπειτα από λίγες μέρες ξαναχαλάει. Αυτό γίνεται διαρκώς εδώ και έναν μήνα. Προσπαθώ να ξαναεπικοινωνήσω με τις βλάβες και η αναμονή είναι ασύλληπτη. Άλλες φορές εμφανίζεται η επιλογή να σε καλέσουν κι άλλες όχι.

 

 

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Τι μου προτείνετε να κάνω; Να απευθυνθώ στον συνήγορο του καταναλωτή; Είναι κάποιος άλλος φορέας; Επίσης ψάχνω μια διεύθυνση email για παράπονα στην EΡΤ προκειμένου να γράψω ένα email σε αυτούς και cc τον συνήγορο του καταναλωτή.

 

Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι; Είναι φοβερό πόσην ώρα περιμένει κανείς στην αναμονή χωρίς να γίνεται τίποτα...

 

 

 

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και εμείς από τις 5 Νοεμβρίου. Δηλώνω βλάβη στο 13888, μετά από 2-4 μέρες έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ παίζει για 1-2 μέρες μετά πάλι τα ίδια... Έχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές έχουν έρθει (αλήθεια τι στο διάολο κάνουν αφού βλέπουν ότι το ίδιο πρόβλημα παραμένει;)

Έφερα και δυο ηλεκτρολόγους να τσεκάρουν εσωτερική καλωδίωση μπας και τίποτα το πρόβλημα είναι στην γραμμή έξω..

Αυτή τη στιγμή είμαστε χωρίς τηλέφωνο και Ίντερνετ από την Παρασκευή..

Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα ίσως έχει να κάνει με υγρασία στα καλώδια και θέλει εκσκαφή δηλαδή βράσε ρύζι..

Το αποκορύφωμα ζήτησα το home booster, είπαν θα επικοινωνήσουν και με έχουν γράψει κανονικά!!

Μέσα σε όλα ήρθε και ο λογαριασμός 65€ για τους προηγούμενους δυο μήνες βέβαια, αλλά δεν πρόκειται να δούνε φράγκο μέχρι να φτιαχτεί οριστικά. Θα το τραβήξω μέχρι τέλους στην τελική δεν τους συμφέρει καν να με κυνηγήσουν για 65€ το πολύ πολύ να το κόψουμε και να πάμε σε άλλο πάροχο με το ίδιο θέμα βέβαια γιατί είναι πρόβλημα γραμμής ΟΤΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω σταθερό τηλέφωνο με VDSL 50 και πληρώνω 32,50€/μήνα. Στον τελευταίο λογαριασμό αναφέρει τα παρακάτω:

Σημαντικό να γνωρίζετε: Η τιμολογηθείσα διάρκεια διαφοροποιείται από την πραγματική διάρκεια λόγω της ελάχιστης διάρκειας χρέωσης ανά κλήση και του διαφορετικού βήματος χρέωσης των υπηρεσιών.

Σας ενημερώνουμε ότι από 01/01/19 η χρέωση του οικονομικού σας προγράμματος μετά την κατανάλωση του ανά μήνα παρεχόμενου χρόνου ομιλίας για κλήσεις προς εθνικά κινητά αυξάνεται από 0,26€ σε 0,33€ ανά λεπτό (οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5%). Τυχόν κλάσμα λεπτού, σε κάθε κλήση, υπολογίζεται ως ακέραιο λεπτό. Η παραπάνω τροποποίηση ισχύει και για οικονομικά προγράμματα στα οποία δεν συμπεριλαμβάνεται χρόνος ομιλίας.

Έχετε δικαίωμα επιλογής κάποιου άλλου οικονομικού προγράμματος του ΟΤΕ ή καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως εντός 2 μηνών από την 01/01/19. Για

περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην Εξυπηρέτηση Πελατών στο 13888, στα καταστήματα COSMOTE-ΓΕΡΜΑΝΟΣ ή στο http://www.cosmote.gr.

Ενώ δηλαδή έχω ενεργό συμβόλαιο με την COSMOTE για 1+ χρόνο μπορώ από 01/01/19 να κάνω καταγγελία του συμβουλαιου και να πάω σε άλλη εταιρεία; Θα πρέπει να τους στείλω έγγραφο για την καταγγελία ή αν κάνω νέα αίτηση σε νέο παροχέα φεύγω αζημίως από αυτούς;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλαγής των χρεώσεων μπορείς να φύγεις μετά την 1/1/19/

Καλό είναι να στεέιλεις ένα FAX στο οποίο θα αναφέρεις τον λόγο.

Μπορείς να πας σε όποια εταιρεία θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλαγής των χρεώσεων μπορείς να φύγεις μετά την 1/1/19/

Καλό είναι να στεέιλεις ένα FAX στο οποίο θα αναφέρεις τον λόγο.

Μπορείς να πας σε όποια εταιρεία θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω σταθερό τηλέφωνο COSMOTE Double Play 50 XL

50 Mbps

Ευρυζωνική πρόσβαση

Απεριόριστα σταθερά + 360' Κινητά

και πληρώνω 42.55€/μήνα.

Επίσης το Full pack της cosmote tv στα 22 ευρώ

 

Σχετικά με την συγκεκριμένη χρέωση μπορούμε πιέζοντας να πετύχουμε καλύτερη τιμή?

Στον τελευταίο λογαριασμό μου γράφει

<<Έχετε δικαίωμα επιλογής κάποιου άλλου οικονομικού προγράμματος του ΟΤΕ ή καταγγελίας της σύμβασής σας αζημίως εντός 2 μηνών από την 01/01/19.>>

Μπορώ να πιέσω με την πρόφαση ότι θα φύγω?

Το έχει κάνει κανείς?

Edited by athl1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πακέτο αλλά με 120’ προς κινητά με 32,50€/μήνα. Θεωρώ πως τα 42+€ είναι πολλά. Πηγαίνεις στην nova με κάτω από 30€ κ με απεριόριστα κινητά.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι και διαβάζω πολλά εδώ μεσα για ταχύτητες fiber "ΕΩΣ" π.χ. 50 , με απόκλιση 35-45

 

Στην τεχνολογία fiber π.χ. 50 δικαιολογειται απώλεια στο 48-49

 

Πως και δέχεστε κάποιοι μεγαλύτερες απώλειες ??

Το "ΕΩΣ" ήταν στην τεχνολογία ADSL

 

Στο συμβόλαιο σας αναγράφεται η λέξη "ΕΩΣ" ??

 

Εγώ για αυτό τον λόγο δεν πάω σε fiber τεχνολογία , μονο με εγγυημένη ταχύτητα θα πάω εκεί

Link to comment
Share on other sites

To fiber που δίνουν δεν είναι fiber έτσι και αλλιώς, παρά μόνο στην ονομασία. Οκ υπάρχουν και κάποιες λίγες χιλιάδες άτομα που μπορούν να βάλουν πραγματικό Fiber.
Link to comment
Share on other sites

επειδη χρειαζεται να ειναι ενεργοποιημενη η θυρα lan4 και οχι σε ote tv που ειναι προ επιλεγμενο εργοστασιακα , και επειδη εφαγα μεγαλη αναμονη στο 13788 να μου το κανουνε , ζητησα να μου πουνε την ρυθμιση να το κανω αμα τυχει και το ρουτερ μου κανει μονο του reset σε αναβαθμιση που μου εχει τυχει παλια ή χρειαστει να κανω εγω reset.

 

λοιπον μπαινεται στο 192.168.1.1 με τους κωδικους που γραφει κατω του ρουτερ σας , μετα πατε internet μετα στα αριστερα port blinding και μετα επιλεγεται στα δεξια atm-ote tv και μετα στο lan4 απο επιλεγεται το κουτακι να μην εχει τικ και πατατε apply . τοσο ευκολο αλλα ακομα και στο ιντερνετ δεν εβγαλα ακρη .

 

αφορά speed port entry 2i ρούτερ ξέχασα να το αναφέρω πριν.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως έχω αναφέρει ξανά εδώ μέσα έχω αρκετά προβληματικό Ίντερνετ με ταχύτητες κλειδωμένες στο 4 Max.

Επειδή δεν υπάρχει επιλογή vdsl λόγω περιοχής αγόρασα την υπηρεσία speed booster όπου το δουλεύω από χτες.

Παρατήρησα ότι στο 4g πιάνει μεν αυξημένη ταχύτητα αλλά έχει αρκετές μεταπτώσεις. Δηλαδή ξεκινάει με 20-30 και μετά από λίγο πέφτει στα 700kbps.. 300 κτλ. Υπάρχει κάποια ρύθμιση να το κρατάει κάπου σταθερό;

Δεύτερον σίγουρα με τη χρήση που κάνω τα 100gb θα τα τερματίσω πολύ νωρίτερα από το μήνα. Μετά τι; Θα με κλειδώσει στα 15 η θα με πάει ακόμη χειρότερα από την adsl που έχω; Έχω έναν ενδοιασμό για τα 15 γιατί ακόμη και τώρα όπως είπα πέφτει πολύ πιο κάτω...

Έχει ένα σωρό ρυθμίσεις το μόνο που έχω κάνει είναι απλά να αντικαταστήσω το παλιό router. Αν υπάρχει η ξέρει κανείς κάποιο κόλπο η ρύθμιση καλοδεχούμενο, όπως και αντίστοιχες εμπειρίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως έχω αναφέρει ξανά εδώ μέσα έχω αρκετά προβληματικό Ίντερνετ με ταχύτητες κλειδωμένες στο 4 Max.

Επειδή δεν υπάρχει επιλογή vdsl λόγω περιοχής αγόρασα την υπηρεσία speed booster όπου το δουλεύω από χτες.

Παρατήρησα ότι στο 4g πιάνει μεν αυξημένη ταχύτητα αλλά έχει αρκετές μεταπτώσεις. Δηλαδή ξεκινάει με 20-30 και μετά από λίγο πέφτει στα 700kbps.. 300 κτλ. Υπάρχει κάποια ρύθμιση να το κρατάει κάπου σταθερό;

Δεύτερον σίγουρα με τη χρήση που κάνω τα 100gb θα τα τερματίσω πολύ νωρίτερα από το μήνα. Μετά τι; Θα με κλειδώσει στα 15 η θα με πάει ακόμη χειρότερα από την adsl που έχω; Έχω έναν ενδοιασμό για τα 15 γιατί ακόμη και τώρα όπως είπα πέφτει πολύ πιο κάτω...

Έχει ένα σωρό ρυθμίσεις το μόνο που έχω κάνει είναι απλά να αντικαταστήσω το παλιό router. Αν υπάρχει η ξέρει κανείς κάποιο κόλπο η ρύθμιση καλοδεχούμενο, όπως και αντίστοιχες εμπειρίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

μετα την καταναλωση του δωρεαν ογκου , 50gb+50gb internet δωρο =100 gb.

με παγιο 6,47 ευρω , τα 2 ευρω μπαινουνε στον λογαριασμο του σταθερου σου τηλεφωνου και τα υπολοιπα 4,47 ευρω θα σου ερθουνε σε ξεχωριστο λογαριασμο για το mobile internet , ετσι μου ειπανε στο 13788 που ρωτησα σημερα.

παντως μου ειπανε οτι αμα τελειωσει ο ογκος το γεγιστο σε ταχυτητα εως 15mbs μαζι με την ταχυτητα της συνδεσης του σταθερου, αρα συμπληρωνει το 4g εως να φτασει τα 15mbs.

οσο για το ιντερνετ ακομα και στο κινητο ποτε δεν εχει σταθερες ταχυτητες εχει διακυμανσεις και δεν κλειδωνει οπως το σταθερο τηλεφωνο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Την προτελευταία παράγραφο δεν την κατάλαβα. Το όριο 15Mbps είναι στο 4g, όχι στο σύνολο, άρα αν έχεις 2Mbps ADSL θα πιάνεις 17. Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ μιας και είμαι σε περιοχή που πιάνει περίπου 2 Mbps η σταθερή γραμμή και έχω κεραία 4G πεντακόσια μέτρα από το σπίτι μου...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα πάντως με το site του COSMOTE αλλά και από ότι μου είπαν τα 15mbit είναι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει.. Ιδομεν γιατί σίγουρα τα 100gb θα τα φάω μέσα στο μήνα και θα δείξει αν θα πιάνω αυτά τα 15 η θα παίζω στα 2 που δεν το αποκλείω με τα σκαμπανεβάσματα που έχει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το ADSL σας είναι 2, και πιάνετε 40Mbps με το 4G. Μέχρι να καταναλώσετε τα 100GB της κινητής τότε θα έχετε 42. Μετά τα 100, θα είναι 2+4G, το οποίο 4G θα έχει όριο 15Mbps, άρα συνολο 17. Το 15Mbps όριο είναι μόνο για το speed booster, όχι για το σύνολο.
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το ADSL σας είναι 2, και πιάνετε 40Mbps με το 4G. Μέχρι να καταναλώσετε τα 100GB της κινητής τότε θα έχετε 42. Μετά τα 100, θα είναι 2+4G, το οποίο 4G θα έχει όριο 15Mbps, άρα συνολο 17. Το 15Mbps όριο είναι μόνο για το speed booster, όχι για το σύνολο.

 

όχι μόνο για το speed booster αλλά για το δίκτυο μέσω κινητής τηλεφωνίας πχ για το 4g!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...