Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν πχ σπουδαζω μπορω να βαλω στο πατρικο μου προγραμμα φοιτητικο ?

το οτε δεν εχει για σκετο ιντερνετ?,προπληρωμη που λεει η forthenet τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις μαζεμένα πάγια για ένα χρόνο πχ και σου κάνουν κάποια έκπτωση.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

θα με συμφέρει?
Σου έρχεται πιο φτηνά

 

Εάν σε συμφέρει την τσέπη σου ρώτα εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου καλύτερα τι μπορείς να κάνεις. Και με πιο τρόπο σε βολεύει να πληρώσεις.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σε χωριό στον Αποκόρωνα Χανίων έχει πέσει η γραμμή σε όλο το χωριό από χτες το μεσημέρι και δεν έχουμε ούτε σταθερό τηλέφωνο, ούτε ίντερνετ. Δεν κάλεσα το 13888 γιατί θα μου φάει όλη την κάρτα στο CU και δεν θα έχω ούτε κινητό μετά... Τους έστειλα email από την φόρμα επικοινωνίας στο σάιτ τους αλλά δεν περιμένω να το δουν και να κάνουν τίποτα τουλάχιστον μέχρι Δευτέρα. Κατά τ' άλλα οι οπτικές ίνες μας μαραναν και μέχρι να τις φέρουν (αν τις φέρουν ποτέ!) εμείς θα παλεύουμε με απαρχαιωμένο δίκτυο και την πλησιέστερη καμπίνα στα 5 χιλιόμετρα να πιάσουμε Μαξ. 2 Mbps ταχύτητα, όταν δουλεύει φυσικά... :angry::angry::angry:

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Διαμαρτύρεσαι για τι πράγμα ακριβώς; Που δεν λύνεται η βλάβη δια μαγείας χωρίς να καλέσει κάποιος το τεχνικό τμήμα, ή που δεν έφτασαν οι οπτικές ίνες στο χωριό;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω τίποτα ως δια μαγείας φίλε μου, αλλά ούτε και σκοπεύω να φάω 20€ κάρτα στο κινητό για να τους αναφέρω την βλάβη. Απλώς αγανακτώ που δεν έχουν κάποιο νούμερο χωρίς χρέωση για βλάβες να μπορείς να καλέσεις από οποιαδήποτε εταιρεία (σταθερής ή κινητής) για να μην χρεωνεσαι. Η μπλε το είχε αυτό (αν και θα το καταργήσει σύντομα). Όσο για το αν θα βάλει οπτικές ίνες σκοτίστηκα αλλά το πρόβλημα είναι ότι ούτε ένα ΚΑΦΑΟ, καμπίνα ή όπως το λένε δεν βάζουν να έχουμε τουλάχιστον 24αρι ίντερνετ χωρίς πολλά προβλήματα. Δηλαδή τα αυτονόητα... Και δυστυχώς δεν υπάρχει και εναλλακτική όπως σε σένα που είσαι στην πόλη, οπότε μην ειρωνευεσαι αν δεν ξέρεις...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύομαι, αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι δεν υπάρχει ένας γνωστός σου με σταθερό ή κινητό cosmote ώστε να πάρετε τηλέφωνο.

Δε μπορώ να δεχθώ να κράζεις για τη βλάβη που είναι μάλιστα από την Παρασκευή και να μην απευθύνεσαι σε ένα κατάστημα να πάρουν από εκεί 13888 ή στη σελίδα της cosmote στο Facebook ώστε να δρομολογήσουν άμεσα το αίτημα στο technical.

Βγάζεις μία αγανάκτηση που δεν δικαιολογείται, όταν δεν έχεις κάνει ούτε τα αυτονόητα.

Έχεις απαίτηση να μπει καφαο στο χωριό. Δεν ξέρω ούτε τη μορφολογία του εδάφους ούτε πόσοι κάτοικοι υπάρχουν στο σημείο που θες να μπει το καφαο. Εσύ τα ξέρεις αυτά οπότε εσύ ξέρεις αν είναι λογικό να κράζεις γι'αυτό.

Ωστόσο γιατί δεν κράζεις και τις άλλες εταιρείες για τον ίδιο λόγο και το περιορίζεις στον ΟΤΕ;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύομαι, αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι δεν υπάρχει ένας γνωστός σου με σταθερό ή κινητό cosmote ώστε να πάρετε τηλέφωνο.

Δε μπορώ να δεχθώ να κράζεις για τη βλάβη που είναι μάλιστα από την Παρασκευή και να μην απευθύνεσαι σε ένα κατάστημα να πάρουν από εκεί 13888 ή στη σελίδα της cosmote στο Facebook ώστε να δρομολογήσουν άμεσα το αίτημα στο technical.

Βγάζεις μία αγανάκτηση που δεν δικαιολογείται, όταν δεν έχεις κάνει ούτε τα αυτονόητα.

Έχεις απαίτηση να μπει καφαο στο χωριό. Δεν ξέρω ούτε τη μορφολογία του εδάφους ούτε πόσοι κάτοικοι υπάρχουν στο σημείο που θες να μπει το καφαο. Εσύ τα ξέρεις αυτά οπότε εσύ ξέρεις αν είναι λογικό να κράζεις γι'αυτό.

Ωστόσο γιατί δεν κράζεις και τις άλλες εταιρείες για τον ίδιο λόγο και το περιορίζεις στον ΟΤΕ;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαίωμά του να κράζει,πληρώνει τα ίδια χρήματα με σένα που πιθανώς έχεις το λιγότερο vdsl κι αυτός δε θα δει ποτέ ούτε πραγματικό adsl.Δεν είναι υποχρεωμένος να πηγαίνει στο γείτονα γιά να πάρει τηλεφωνο τον οτε.Τα καταστήματα του οτε στην επαρχία εχουν κλείσει τα πιο πολλά(αν όχι όλα).Αν στη θέση του ήταν ένα ζευγάρι υπερηλίκων πως θα σου φαινόταν η έχεις απαίτηση ο παππούς να κάνει restart το ρούτερ και να κοιτάξει τη καλωδίωση;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pier88
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μπορεί να καλέσει στο 2106513888 που αφαιρεί από τα λεπτά ομιλίας που έχει προς όλους.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά του να κράζει,πληρώνει τα ίδια χρήματα με σένα που πιθανώς έχεις το λιγότερο vdsl κι αυτός δε θα δει ποτέ ούτε πραγματικό adsl.Δεν είναι υποχρεωμένος να πηγαίνει στο γείτονα γιά να πάρει τηλεφωνο τον οτε.Τα καταστήματα του οτε στην επαρχία εχουν κλείσει τα πιο πολλά(αν όχι όλα).Αν στη θέση του ήταν ένα ζευγάρι υπερηλίκων πως θα σου φαινόταν η έχεις απαίτηση ο παππούς να κάνει restart το ρούτερ και να κοιτάξει τη καλωδίωση;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατ'αρχάς κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τίποτα. Έχουμε συνταγματική ελευθερία και ελεύθερη αγορά. Μπορεί να μεταβεί σε κάποια άλλη εταιρεία που προφανώς επενδύει περισσότερο από τον ΟΤΕ και του προσφέρει υπεργαματες ταχύτητες στο χωριό.

Όσο για το αν είναι υποχρεωμένος να πάει στον γείτονα, μάλλον γνωρίζεις εταιρείες που ειδοποιούνται για τοπική βλάβη μέσω επιφοίτησης.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τίποτα. Έχουμε συνταγματική ελευθερία και ελεύθερη αγορά.

Όσο για το αν είναι υποχρεωμένος να πάει στον γείτονα, μάλλον γνωρίζεις εταιρείες που ειδοποιούνται για τοπική βλάβη μέσω επιφοίτησης.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η ελεύθερη αγορά ισχύει για τις πόλεις,στην επαρχία υπάρχει μονοπώλιο οτε και τίποτε άλλο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη αγορά ισχύει για τις πόλεις,στην επαρχία υπάρχει μονοπώλιο οτε και τίποτε άλλο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοείς μονοπώλιο; Το μονοπώλιο έχει καταργηθεί με εθνικούς και ευρωπαϊκούς νόμους προ πολλού.

Απαγορεύει κάποιος σε οποιοδήποτε πάροχο να επενδύσει σε οποιοδήποτε σημείο της επικράτειας; Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάει κόσμος φυλακή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μονοπώλιο; Το μονοπώλιο έχει καταργηθεί με εθνικούς και ευρωπαϊκούς νόμους προ πολλού.

Απαγορεύει κάποιος σε οποιοδήποτε πάροχο να επενδύσει σε οποιοδήποτε σημείο της επικράτειας; Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάει κόσμος φυλακή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο φίλος είπε το πρόβλημά του κ είπε οτι δεν υπάρχει εναλλακτική εκεί που μένει,κι αυτά που λέει είναι όντως έτσι.Δεν ζητάει fiber στο χωριό τα αυτονόητα ζητάει.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος είπε το πρόβλημά του κ είπε οτι δεν υπάρχει εναλλακτική εκεί που μένει,κι αυτά που λέει είναι όντως έτσι.Δεν ζητάει fiber στο χωριό τα αυτονόητα ζητάει.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άρα κατηγορούμε τον ΟΤΕ που υπάρχει σε μια περιοχή και παρέχει ότι μπορεί να παρέχει, ακόμα κι αν δεν είναι το ιδανικό, αλλά όχι αυτούς που δεν υπάρχουν καν.

Αυτονόητο είναι όταν δραστηριοποιείσαι σε μια χώρα να παρέχεις υπηρεσίες σε όλη την επικράτεια, όχι αυτό που λες εσύ.

Και επειδή δεν ξέρεις τι σημαίνει μονοπώλιο, μονοπώλιο θα ήταν αν πληρώνε ο φίλος εκεί που υπάρχει ΟΤΕ και κανείς άλλος διαφορετική τιμή για το 4αρι ή το έως 24αρι, από αυτόν που έχει ίδιο πακέτο και μένει σε περιοχή με ανταγωνισμό.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα κατηγορούμε τον ΟΤΕ που υπάρχει σε μια περιοχή και παρέχει ότι μπορεί να παρέχει, ακόμα κι αν δεν είναι το ιδανικό, αλλά όχι αυτούς που δεν υπάρχουν καν.

Αυτονόητο είναι όταν δραστηριοποιείσαι σε μια χώρα να παρέχεις υπηρεσίες σε όλη την επικράτεια, όχι αυτό που λες εσύ.

Και επειδή δεν ξέρεις τι σημαίνει μονοπώλιο, μονοπώλιο θα ήταν αν πληρώνε ο φίλος εκεί που υπάρχει ΟΤΕ και κανείς άλλος διαφορετική τιμή για το 4αρι ή το έως 24αρι, από αυτόν που έχει ίδιο πακέτο και μένει σε περιοχή με ανταγωνισμό.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα με έκανες κ γέλασα.Πληρωνω 58€ τηλ,ιντερνετ.tv κ ο αδερφός μου 200 μετρα διπλα πληρώνει 43€ γιά το ιδιο πακέτο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με έκανες κ γέλασα.Πληρωνω 58€ τηλ,ιντερνετ.tv κ ο αδερφός μου 200 μετρα διπλα πληρώνει 43€ γιά το ιδιο πακέτο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι απολύτως άσχετο. Προφανώς ο αδελφός σου επωφελήθηκε καλύτερων προσφορών. Ο τιμοκατάλογος είναι ίδιος για όλους και σε τυχόν προσφορές έχουν πρόσβαση όλοι, ανεξαρτήτου περιοχής, φύλλου, χρώματος και πολιτικών πεποιθήσεων. Τα κριτήρια των προσφορών είναι τελείως διαφορετικά και άσχετα από αυτό που συζητάμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο τιμοκατάλογος είναι γιά να υπάρχει.Κανεις δεν πληρώνει τιμη καταλόγου κ ειδικά στις πόλεις.Οταν σε μία περιοχή υπάρχει μόνο ο οτε δεν είναι μονοπώλιο ς

Αυτό είναι απολύτως άσχετο. Προφανώς ο αδελφός σου επωφελήθηκε καλύτερων προσφορών. Ο τιμοκατάλογος είναι ίδιος για όλους και σε τυχόν προσφορές έχουν πρόσβαση όλοι, ανεξαρτήτου περιοχής, φύλλου, χρώματος και πολιτικών πεποιθήσεων. Τα κριτήρια των προσφορών είναι τελείως διαφορετικά και άσχετα από αυτό που συζητάμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο τιμοκατάλογος είναι γιά να υπάρχει.Κανεις δεν πληρώνει τιμη καταλόγου κ ειδικά στις πόλεις.Οταν σε μία περιοχή υπάρχει μόνο ο οτε δεν είναι μονοπώλιο ς

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλό είναι να μιλάμε με επιχειρήματα. Εσύ λες μια άποψη που έχεις σχηματίσει και όχι το τι πραγματικά ισχύει. Το τι είναι μονοπώλιο είναι αντικειμενικό, όχι υποκειμενικό.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μιλάμε με επιχειρήματα. Εσύ λες μια άποψη που έχεις σχηματίσει και όχι το τι πραγματικά ισχύει. Το τι είναι μονοπώλιο είναι αντικειμενικό, όχι υποκειμενικό.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και σε ρωτάω,όταν σε μία περιοχή προσφέρει υπηρεσίες ο οτε μόνο είναι μονοπώλιο η οχι;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε ρωτάω,όταν σε μία περιοχή προσφέρει υπηρεσίες ο οτε μόνο είναι μονοπώλιο η οχι;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά και είναι γιατί δεν έχεις εναλλακτική ούτε τρόπο να πάρεις καλύτερη τιμή εάν μπορούσες να κάνεις φορητότητα αλλού για να το πετύχεις η στην τελική να πας σε άλλη εταιρεία με καλύτερη τιμή..

 

 

Βέβαια δεν φταίει σε αυτό το τσαντίρι του ΟΤΕ αλλά τα άλλα τσαντίρια που δεν έχουν κάνει επένδυση στην περιοχή που είναι το παιδί ή όπου αλλού υπάρχει μόνο ο ΟΤΕ

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι γιατί δεν έχεις εναλλακτική ούτε τρόπο να πάρεις καλύτερη τιμή εάν μπορούσες να κάνεις φορητότητα αλλού για να το πετύχεις η στην τελική να πας σε άλλη εταιρεία με καλύτερη τιμή..

 

 

Βέβαια δεν φταίει σε αυτό το τσαντίρι του ΟΤΕ αλλά τα άλλα τσαντίρια που δεν έχουν κάνει επένδυση στην περιοχή που είναι το παιδί ή όπου αλλού υπάρχει μόνο ο ΟΤΕ

Συμφωνώ απόλυτα.Καλό είναι να απαντάνε κάποιοι υπεύθυνα και να μην ειρωνεύονται κάποιον που εκφράζει διαφορετική άποψη όπως ο φίλος πιο πάνω.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μονοπώλιο; Το μονοπώλιο έχει καταργηθεί με εθνικούς και ευρωπαϊκούς νόμους προ πολλού.

Απαγορεύει κάποιος σε οποιοδήποτε πάροχο να επενδύσει σε οποιοδήποτε σημείο της επικράτειας; Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάει κόσμος φυλακή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από χωριό πάντως δεν έχει περάσει ούτε απέξω... αλλιώς θα ήξερες τι γίνεται και θα καταλάβαινες ότι δεν έχεις εναλλακτική Εξηγώ παραπάνω και παρακάτω γιατί είναι μονοπώλιο

 

 

Έχω φίλους σε χωριό που πληρώνουν πολλά και θέλουν να φύγουν η στην τελική να πληρώνουν πιο λίγα δεν υπάρχει καμία άλλη εταιρεία για να το κάνουν. Ούτε ο ΟΤΕ κάνει καλύτερη τιμή γιατί ξέρει ότι ο κάτοικος του χωριού δεν έχει εναλλακτική και αναγκαστικά θα κάτσει εκεί ( αυτό λέγεται και είναι μονοπώλιο) και μάλιστα και τακτική μπακάλικου τόσο πουλάω εάν θες αγόρασε

 

 

Βέβαια σε αντίθεση με το παιδί ή ταχύτητα στο χωριό σχεδόν σε όλους είναι 18-20 αυτό βέβαια δεν λέει κάτι ότι πρέπει να τα πληρώνουν χρυσάφι

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μονοπώλιο; Το μονοπώλιο έχει καταργηθεί με εθνικούς και ευρωπαϊκούς νόμους προ πολλού.

Απαγορεύει κάποιος σε οποιοδήποτε πάροχο να επενδύσει σε οποιοδήποτε σημείο της επικράτειας; Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πάει κόσμος φυλακή.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό εννοώ μονοπώλιο.07cacec3abea14740b5da82ae93c25ac.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια σε αντίθεση με το παιδί ή ταχύτητα στο χωριό σχεδόν σε όλους είναι 18-20 αυτό βέβαια δεν λέει κάτι ότι πρέπει να τα πληρώνουν χρυσάφι

 

Αυτή είναι η εξαίρεση και εξηγώ.Στην επαρχία υπάρχουν πολλά χωριά το ένα κοντά στο άλλο,ο οτε λοιπόν που ηταν πάντα πάροχος έχει 1 Α/Κ στο κεντρικό χωριό το οποίο τροφοδοτεί τα περιφερειακά χωριά.Αποτελεσμα αυτού είναι το κεντρικό να έχει 24αρα full και τα δίπλα χωριά απο 2-8mbps.Στη περίπτωση μου πχ,1 α/κ σε χωριό 3 χλμ δίπλα σε μένα τροφοδοτεί αλλα 7 χωριά.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...