Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν έχεις double play Cosmote δικαιουσαι τίποτα δωρεάν ΜΒ ή λεπτά ομιλίας σε What's up ....; Edited by Vasileios

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Φίλη έχει συμβόλαιο με ΟΤΕ(τηλ+ιντερνετ).

Προέκυψε όμως αλλαγή κατοικίας και πάει για συγκατοίκηση όπου στο νέο διαμέρισμα υπάρχει ήδη άλλο συμβόλαιο ,άλλου πάροχου,στο όνομα του συγκατοίκου της.

Τι κάνει με το δικό της συμβόλαιο;Υπάρχει τρόπος να αποφύγει το πέναλτι;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις double play Cosmote δικαιουσαι τίποτα δωρεάν ΜΒ ή λεπτά ομιλίας σε What's up ....;

 

όχι η wind έχει κάτι τέτοιο. μόνο άμα κάνεισ φορητότητα από κατάστημα Γερμανός συνήθως σου δίνουν ένα καρτοκινητο και σου βάζουν, 120 λεπτά προς όλους. αλλά πάλι παίζει ρόλο η περίοδος που το δίνουν αυτό το δώρο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε ο ΟΤΕ από το 13888 για προσφορά στο κινητό μου... Δεν είπαμε ότι σταμάτησε αυτό; ότι απαγορεύεται να παίρνουν πλέον;
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε ο ΟΤΕ από το 13888 για προσφορά στο κινητό μου... Δεν είπαμε ότι σταμάτησε αυτό; ότι απαγορεύεται να παίρνουν πλέον;

 

:lol::lol::lol: ποιος στο πε αυτο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα βάση της νομοθεσίας GDPR ότι χωρίς να θες πλέον χωρίς να έχεις πει εσύ να σε παίρνουν δεν μπορούν να το κάνουν..
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα βάση της νομοθεσίας GDPR ότι χωρίς να θες πλέον χωρίς να έχεις πει εσύ να σε παίρνουν δεν μπορούν να το κάνουν..

 

νομιζω οτι αφορα μονο newsletter και sms στο κινητο , για τις διαφημιστικες κλησεις στο τηλεφωνο πρεπει να γραφτεις στο μητρωο 11 , και απο οσο θυμαμαι μπορεις να σταματησεις τις διαφηστικες κλησεις απο αλλες εταιρειες και να εχεις ενεργοποιημενο απο τον ιδιο το παροχο σου ή την απενεργοποιηση εντελως των κλησεων , δες εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/mhtrwo_11.html

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Η εν λόγω νομοθεσία (GDPR) ασχολείται με την ιντερνετική επικοινωνία μόνο. Newsletter , email καθώς και προσωπικά δεδομένα που διατηρούν οι εταιρίες στα account των πελατών κλπ.

Οπως αναφέρθηκε η καταχώρηση στο μητρώο του άρθρου 11 ενδεικνυται για αποκλεισμό τηλεφωνικών προωθήσεων απο τρίτους. Αν εισαι πελάτης κοσμοτε βέβαια,δεν γλιτώνεις τα τηλέφωνα για προσφορές της κοσμοτε.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον προηγουμενο μήνα είχα vodafone internet+σταθερό+τηλεόραση. Αφού το internet που σερνοταν και η τηλεόραση ας το πουμε ετσι γιατι τις ταινιές 6μήνες τις ίδιες βλακίες είχε το καλο ήταν οτι είχει το ant1next δωρέαν. Αφού ελείγε το συμβόλαιο 2χρόνο αποφάσισα να πάω nova και να βάλω το nova 3play family+ πριν παώ στην nova μου κάναν καλύτερη πρόταση στα 20Ε η vodafone και είπα να ακυρώσω την αίτηση. ώστοσο απο την nova δεν με άκουγαν και θα γινόταν η φορητότητα και λεω ας μείνω να έχω και τηλεόραση της προκοπής. Μια εβδομάδα μετά μου ήρθε μύνημα ότι πήγα vodafone όντως έγινε. ΜΕτα απο λίγες ημέρες βρέθηκα χώρις τηλέφωνο, χωρίς internet. Εχω internet που μου βάζουν απο το καρτοκινητό vodafone αλλα εχώ μείνει χωρις αυτά εδω και 3 εβδομάδες. Η vodafone τα ρίχνει στον οτε, οτε θα στείλει τεχνικό και δεν εμφανίζεται τι να κάνω
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να απευθυνθεις στην εταιρια στην οποια ανηκεις (στη βονταφον αν καταλαβα καλα) και να λυσεις μαζι τους το θεμα. Στο οτε δεν μπορει να σε ενημερωσει κανεις για κατι γιατι απλα δεν εισαι πελατης του οτε. Αν εγινε φορητοτητα προς φορθνετ και εμεινε στη μεση,μπορει να ειναι θεμα οτε αλλα και παλι οι αρμοδιες να σε ενημερωσουν ειναι οι 2 εταιριες στις οποιες εκανες αιτηση.

*Γραψε το στο θεμα της βονταφον καλυτερα,γιατι εδω ειμαστε εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε εφαρμογή πλέον ο νέος νόμος για φορητότητες. Είχαμε καμία εξέλιξη σε αυτό? Άραγε τα αντίστοιχα τμήματα ακύρωσης φορητότητας τι θα κάνουν τώρα?
Link to comment
Share on other sites

εδώ γράφουμε και για σταθερό κοσμοτε; εάν ναι σε συμβόλαιο που λήγει 19 Ιουλίου με έκδοση λογαριασμού κάθε 1η του μήνα(άρα 1η Ιουλίου) πότε φεύγουμε ή αλλάζουμε πακέτο προς τα κάτω χωρίς ποινή;
Link to comment
Share on other sites

Φεύγεις τη μέρα που λήγει το συμβόλαιο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Φεύγεις τη μέρα που λήγει το συμβόλαιο.
πως νόμιζα ότι φεύγεις χωρίς πέναλτι μόλις εκδοθεί ο λογαριασμός του τελευταίου μήνα;
Link to comment
Share on other sites

πως νόμιζα ότι φεύγεις χωρίς πέναλτι μόλις εκδοθεί ο λογαριασμός του τελευταίου μήνα;

 

Δεν ισχυει στην σταθερη αυτο.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Την μέρα που λήγει το συμβόλαιο φευγεις χωρίς καμμία ποινή. Το να πληρώσεις τον τελευταίο λογαριασμό και να φύγεις χωρίς να τον χρησιμοποιήσεις ποινή είναι και αυτό ( και μπορει να ερμηνευτεί και αλλιώς λόγω των όρων του συμβολαίου )
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πέρυσι συμβόλαιο με Cosmote vdsl 50 + speed booster στα 49 ευρώ σύνολο και τους πήρα τηλ πριν μια εβδομάδα και μου έδωσαν τη νέα τιμή της 50αρασ vdsl προανανεωνοντασ το συμβόλαιο μου, έχω κατέβει πλέον στα 42 € σύνολο....
Link to comment
Share on other sites

ρωτάω γιατί δίναμε 32 περίπου για κλασσικό double play adsl από λάθος μας έβαλαν vdsl με διετές συμβόλαιο και τώρα που τους είπαμε να μας κάνουν υποβάθμιση στο πακέτο το προηγούμενο μας είπαν ότι δεν υπάρχει πλέον και η ΦΤΗΝΟΤΕΡΗ τιμή adsl είναι 40 ευρώ περίπου! αν είναι δυνατόν. 42 για οπτική (Έδεσσα). η πεθερά όμως τι να την κάνει την οπτική. ήθελε το απλό adsl που είχε με 32 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Για ευοσμο(κατω απο περιφερριακο) ξερουμε ποτε θα υπαρξει υποστήριξη vdsl?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στην εξής απορία μου

Πριν δυο εβδομάδες ο οτε μου έστειλε καινούργιο ρουτερ και μου μετέτρεψε την 24αρα μου γραμμή σε ευριζωνικη

Όλα είναι ρολόι το ρουτερ κλειδώνει σρο μάξιμουμ για 24αρα γραμμή 1024up 24548 down και πανω που άρχισα να σκέφτομαι για αναβάθμιση γιατί στον ΟΤΕ μιυ είπαν οτι σηκώνει μέχρι 100αρα η γραμμή μου παρατήρησα το εξής παράξενο

Το attainable rate της γραμμής μου αυτό που θεωρεί το ρούτερ δηλαδή αν κατάλαβα καλά οτι μπορεί να φτάσει Μαξίμουμ η γραμμή μου μετά απο επανεκκίνηση και για μια μέρα είναι στα 99mb down 45 up μετα απο μια μέρα πέφτει στα 80 μετά απο λίγο στα 70-60 και με τον πάροδο των ημερών μέχρι να κάνω επανεκκίνηση το εχω δεί και στα 41 με καθε ανανέωση της σελίδας του ρουτερ παίζει ενα 2mbps πάνω κάτω αλλά γενικά σε 3-4 μέρες φτάνει στο 40αρι

Αυτο τι σημαίνει;αν βάλω για παράδειγμα 100αρα γραμμή θα έχω θέμα;θα κλειδώσω ψηλά αλλά μετά με την πάροδο των ωρών θα χάνω σε ταχύτητα και θα πρέπει να λιώνω στις επανεκκίνησεις και η γραμμή μου έχει θεμα;η απο τη στιγμή που η γραμμή μου είναι 24αρα και δεν φτανω σε εκείνα τα νούμερα τονριυτερ βγάζει οτι να ναι σαν attainable rate; πάντως μαζι με το attainable rate πεφτει και το noise margin,μονο το line attanuation μένει σταθερο 3,3/7,1

Όποιος απαντήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στην εξής απορία μου

Πριν δυο εβδομάδες ο οτε μου έστειλε καινούργιο ρουτερ και μου μετέτρεψε την 24αρα μου γραμμή σε ευριζωνικη

Όλα είναι ρολόι το ρουτερ κλειδώνει σρο μάξιμουμ για 24αρα γραμμή 1024up 24548 down και πανω που άρχισα να σκέφτομαι για αναβάθμιση γιατί στον ΟΤΕ μιυ είπαν οτι σηκώνει μέχρι 100αρα η γραμμή μου παρατήρησα το εξής παράξενο

Το attainable rate της γραμμής μου αυτό που θεωρεί το ρούτερ δηλαδή αν κατάλαβα καλά οτι μπορεί να φτάσει Μαξίμουμ η γραμμή μου μετά απο επανεκκίνηση και για μια μέρα είναι στα 99mb down 45 up μετα απο μια μέρα πέφτει στα 80 μετά απο λίγο στα 70-60 και με τον πάροδο των ημερών μέχρι να κάνω επανεκκίνηση το εχω δεί και στα 41 με καθε ανανέωση της σελίδας του ρουτερ παίζει ενα 2mbps πάνω κάτω αλλά γενικά σε 3-4 μέρες φτάνει στο 40αρι

Αυτο τι σημαίνει;αν βάλω για παράδειγμα 100αρα γραμμή θα έχω θέμα;θα κλειδώσω ψηλά αλλά μετά με την πάροδο των ωρών θα χάνω σε ταχύτητα και θα πρέπει να λιώνω στις επανεκκίνησεις και η γραμμή μου έχει θεμα;η απο τη στιγμή που η γραμμή μου είναι 24αρα και δεν φτανω σε εκείνα τα νούμερα τονριυτερ βγάζει οτι να ναι σαν attainable rate; πάντως μαζι με το attainable rate πεφτει και το noise margin,μονο το line attanuation μένει σταθερο 3,3/7,1

Όποιος απαντήσει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πιθανόν να μην έχει ενεργοποιηθεί vectoring στην γραμμή σου λόγω ADSL, άρα περιμένεις καλύτερες ταχύτητες με VDSL.

Επίσης, ο ΟΤΕ έχει εγγύηση ταχύτητας. Αν δεν τα καταφέρουν να κλειδώσει και να μείνει γύρω στα 100, σε γυρίζουν πίσω στην κατάσταση που ήσουν χωρίς άλλη υποχρέωση από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη Cosmote!!!!!

Δέχομαι λοιπον τηλεφωνο απο το 13888.

-Γεια σας,να σας κανουμε μια προσφορα? κλπ....

-Εχετε 50Mbps fiber για την περιοχή μου?Μόνο αυτο με ενδιαφερει.

-Μισο λεπτο να το κοιταξουν οι τεχνικοι μας...Ναι φυσικα έχουμε!!!

-Εγγυημένη 50αρα?

-Μα τι λετε κυριε,σαφέστατα!!!

-Οκ,προχωραμε λοιπον,τους λέω.

Ακολουθει καταιγισμος μηνυματων στο κινητο,του στυλ "Η αιτηση σας προχωραει",κλπ κλπ..

Στις 12/6 ερχεται μηνυμα οτι¨Ο άλλος σας παροχος δεχτηκε την μεταφορα".

Στις 12/6 ερχεται μηνυμα οτι "θα παραλαβεται το ρουτερ στις 14/6(Παρεμπιπτοντως τους ειπα οτι προυποθεση για την συνδεση ειναι να μου στειλετε το Speedport plus**σημειωστε το αυτό**...

Στις 13/6 ερχεται μηνυμα οτι "Το αιτημα που υποβαλλατε για την ακυρωση της μεταφορας????? εχει πραγματοποιηθεί!!!????WTF!!!!

Στις 14/6 ερχεται το ρουτερ ,το οποιο φυσικα ΔΕΝ ηταν το speedport plus!!!!!!!!!

Στις 15/6 περνω και αναφερω ολα τα παραπανω...Ναι θα το δουμε....Κανενα τηλεφωνο...

Χτες ξαναπερνω και εδεησαν να με ενημερωσουν οτι "Η αιτηση ακυρωθηκε απο εμας,γιατι δεν υποστηριζεται 50αρα fiber στην περιοχή σας (Πειραική)!!!!!!!!!!!

ΧΑΧΑΧΑ!!!

Βρε παιδια ,τους λεω,απο το 13888 με καλεσαν και μου την πουλησαν,και μετα απο ελεγχο(sic) των τεχνικων μου ειπατε οτι την υποστηριζει!!!!!

Τέλος παντων,ειστε ΑΜΠΑΛΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ,οποτε στειλτε και ενα courier να παρει πισω το ρουτερ τους λέω...

-Ξέρετε θα χρεωθείτε 5 ευρω το κουριερ!!!!!

-Το λαθος το δικο σας (που μου το στείλατε)θα το πληρωσω εγω???

-Πηγαιντε το τοτε εσεις σε ενα Γερμανο ή Κοσμοτε μου απανταει.

-Δεν εχω καμία δουλεια να τρεχω να διρθώνω τα λαθη σας...Εγω δεν το κουναω απο το σπιτι μου...

-Ε τοτε θα σας χρεωσουμε 25 ευρώ!!!!!!!!

-Ωραια λοιπον,αφου με ηχογραφεται εσεις ,σας ηχογραφω και εγω και θα σας καταγγειλω οπου προβλεπεται και θα τα πουμε!!!

Μα τον Θεο ,για τα 5 ευρω θα βάλω δικηγόρο!!!!!

Εχετε να πειτε κάτι??

Καμιά απορία για το μαρκετιγκ τους????

Για την οργάνωση και συνεργασια των τμημάτων τους????......

Ευχαριστω που ακουστηκα και συγνωμη για το σεντόνι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν τους το στελνεις με δικια τους χρεωση; θα εχεις και αποδεικτικο οτι το εστειλες.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Όταν το jitter πάει 500+ τι φταίει; διαβάζω στο ίντερνετ για τον παροχο κλπ.. Έχω κάνει και restart το ρουτερ αλλά τίποτα... Ping σωστό και ανεβαίνει το jitter πολύ.. Αυτό σημαίνει lag στα παιχνίδια και download speed όχι πάνω από 1-2mbps λόγω jitter...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...