Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θελω να βλεπω το υπόλοιπο των δωρεαν λεπτων συν την αναλυση του λογαριασμού

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ωραία! Να σε ενημερωσω όμως ότι στο σταθερό υπόλοιπο δωρεάν λεπτών δεν θα σου δείχνει. Αυτό ισχύει μόνο για το κινητό. Τώρα ανάλυση κλήσεων θα βλέπεις και νομίζω μπορείς να δεις και κάθε κλήση πότε έγινε, πόσο χρεώθηκε κτλ. Βέβαια ελπίζω η ανάλυση κλήσεων να μην είναι όπως στα καρτοκινητά, δηλαδή δεν εμφανίζει ποια ώρα έγινε παρά μόνο την ημέρα. Πάντως όταν ενεργοποιήσεις το My account κόβεται ο έντυπος και έρχεται μόνο ηλεκτρονικός. Μπορείς να τον γυρίσεις στον έντυπο από την εφαρμογή αλλά τότε δεν θα έχεις ανάλυση κλήσεων. (Νομίζω όμως ότι εάν υπάρχει δυνατότητα να λαμβάνεις κα έντυπο και ηλεκτρονικό θα πρέπει να συνεχίσεις να την έχει όπως συμβαίνει στην κινητή, αλλά για την σταθερή δεν είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους!

Λοιπόν, μένω επαρχία και έχω εδώ και χρόνια 24 Ίντερνετ, ote tv μέσω Ίντερνετ και απεριόριστα σταθερά και 250 κινητά!

Τέλος πάντων από πάντα έχω θέμα με το Ίντερνετ μου!

Συχνές αποσυνδέσεις, υπερβολικά χαμηλή ταχύτητα ! Εχω πάρει άπειρες φορές στο 13888 αλλά όλο στέλνουν τεχνικό και φτιάχνει για κανα 2 εβδομάδες και μετά πάλι τα ίδια!

Δεν αντέχεται άλλο ρε παιδιά, υπάρχει κάποια λύση; γιατί αυτή τη στιγμή η ταχύτητα είναι στα 7mbps τραγικό και αποσυνδέεται τουλάχιστον 5-6 φορές την ημέρα! Να αλλάξω πάροχο δεν γίνεται γιατί εδώ μόνο ΟΤΕ και cyta έχει και από τη cyta επίσης δεν έχω καλή εμπειρία!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό το πρόβλημα να είναι εσωτερικό του σπιτιού. Το έχεις κοιτάξει καθόλου?

 

Πόσο μακριά είσαι από κάποιο ΑΚ ή καφαο? (μπορείς να το δεις από το line attenuation στο 192.168.1.1)

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό το πρόβλημα να είναι εσωτερικό του σπιτιού. Το έχεις κοιτάξει καθόλου?

 

Πόσο μακριά είσαι από κάποιο ΑΚ ή καφαο? (μπορείς να το δεις από το line attenuation στο 192.168.1.1)

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

 

Δεν έπρεπε να μου πει ο τεχνικός ότι υπάρχει θέμα στο σπίτι και πρέπει να το φτιάξουμε! Πόσες φορές έχει έρθει!

Γύρω στα 850 μέτρα είμαι από τον ΟΤΕ και αυτή τη στιγμή έχω 7down και 0,65up!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να μου πει ο τεχνικός ότι υπάρχει θέμα στο σπίτι και πρέπει να το φτιάξουμε! Πόσες φορές έχει έρθει!

Γύρω στα 850 μέτρα είμαι από τον ΟΤΕ και αυτή τη στιγμή έχω 7down και 0,65up!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπες και δες την απόσταση όπως σου είπα. Μπορεί εσύ να είσαι δίπλα αλλά το καλώδιο να μην έρχεται απευθείας σε εσένα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στον οτε adsl μεχρι 24 τηλεφωνια απεριορ + 360κιν και ote tv δορυφ ολα τα αθλητ με 54€ το μηνα. Ληγει 23σεπ. Παιρνουνε τηλ και μου προτεινουν ανανεωση ειδαλως λενε με τη ληξη θα χρεωνομαι περισσοτερα. Ισχυει? Δεν εχω αποφασισει ακομα γιατι λειπω εξωτερικο ναυτικος και η γυναικα μου δεν μπορει να το χειριστει. Στο ονομα της ειναι. Αυτο που θελω να ξερω ισχυει οτι θα χρεωνουν περισσοτερο? Και ακομα πως σας φαινετε η τιμη 54€? Thanks Edited by GSL
Προσθ
Link to comment
Share on other sites

Τα 54€ ειναι πολλα? Τι γνωμη εχετε?

Ταχυτητα εχω 6-7. Κυψελη ειναι το σπιτι.

υπαρχει καμια εναλλακτική καλυτερη λυση?

Thanks

Edited by GSL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση σε διαφορετική εταιρεία και σε μέρος που δεν υπάρχουν άλλα ιδιόκτητα δίκτυα να πιάνω καλύτερη ταχύτητα απ αυτήν που έχω τώρα με κοσμοτε;;; Ρωτάω γιατί στην περιοχή μου δεν υπάρχει vdsl και με ΟΤΕ πιάνω 7-8 mbps, λήγει το συμβόλαιο μου και δεν είμαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα. Επίσης ρωτάω γιατί απ ότι έχω καταλάβει σε περιοχές σαν τη δικιά μου ο ΟΤΕ είναι ο παροχος για όλους και οι υπόλοιποι νοικιάζουν γραμμές απ αυτόν...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή μου γίνονται έργα και αλλάζουν τις καμπίνες. το σπίτι μου είναι κοντά στο τέρμα του δρόμου μιας και μετά είναι βουνό. στο τέρμα του δρόμου επίσης έχει κτήριο που στεγάζει 2 γενικά λύκεια και λέω μια χαρά, θα τραβήξουν μέχρι τα λύκεια κι εγώ που είμαι στα 30-40 μέτρα θα έχω καλές ταχύτητες. έλα όμως που τα τρολ της κοσμοτε λένε ότι θα σταματήσουν 100 μέτρα από το τέρμα και τα σχολεία και ότι δυστυχώς δεν θα γίνει αναβάθμιση στην περιοχή μου(το είπε ο τεχνικός που άλλαζε την καμπίνα στον γαμπρό μου που μένει ακριβώς απέναντι από εκεί που έκαναν εργασίες). πήρα τηλ στην κοσμοτε για παράπονα και εννοείτε δεν είχαν κάποια πληροφόρηση να μου δώσουν. ζήτησα να κάνω επίσημη φόρμα παραπόνων διότι μου φαίνεται τραγικό για 100 μέτρα να μείνουμε στην απέξω. μου είπαν να περιμένω να τελειώσουν τα έργα για να δω μέχρι που θα φτάσουν τελικά αλλά σκέφτομαι να κάνω επίσημο παράπονο πριν τελειώσουν γιατί αν τα μαζέψουν και φύγουν δεν νομίζω ότι θα μου δώσουν και πολύ σημασία, ούτε θα ξανακάνουν έργα επειδή το ζήτησε ένας πελάτης.
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά σου η καμπίνα που είναι? Τι νούμερο έχει? Υπάρχει κατάσταση ποιες καμπίνες θα αλλάξουν σε 1η και 2η φάση. Αν δεν είναι στον προγραμματισμό να αλλάξει η καμπίνα σου, ότι και να κάνεις καταγγελίες κτλ. δεν θα αλλάξει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ποια είναι η δικιά μου είναι η αλήθεια. μετά από αυτή που άλλαξαν η επόμενη μάλλον είναι κάπου στο σχολείο και λογικά είναι και η τελευταία γιατί μετά είναι βουνό. απλά μου φαίνεται περίεργο να μένει εκτός μια καμπίνα, η οποία κι όλας τροφοδοτεί σχολείο. θα ρωτήσω ξανά τους τεχνικούς μήπως δεν κατάλαβα καλά και μετά θα συμπληρώσω φόρμα παραπόνων. τουλάχιστον ας ξέρουν ότι υπάρχει δυσαρεστημένος πελάτης με την πολιτική τους.
Link to comment
Share on other sites

Η δικιά σου η καμπίνα που είναι? Τι νούμερο έχει? Υπάρχει κατάσταση ποιες καμπίνες θα αλλάξουν σε 1η και 2η φάση. Αν δεν είναι στον προγραμματισμό να αλλάξει η καμπίνα σου, ότι και να κάνεις καταγγελίες κτλ. δεν θα αλλάξει κάτι.

Μπορείς να μου δώσεις μερικές λεπτομέρειες για το πως μπορώ να δω τι θα γίνει με τη δικιά μου?

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις μερικές λεπτομέρειες για το πως μπορώ να δω τι θα γίνει με τη δικιά μου?

 

Στάλθηκε από το SM-T580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διάβασε τα παρακάτω αρχεία. Αναφέρουν ποιες καμπίνες θα αλλαχθουν.

Αρχειο 1

 

Αρχείο 2

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα vdsl 50 περιοχή Βυζαντίου Καλαμαριάς. Συγχρονιζω στα 31-32 mbps . Στον ΟΤΕ που πηρα την βρηκε 34 το δηλώσαμε βλάβη καθως δεν ξερει!!! ποσο συγχρονιζουν τα 50αρια στην περιοχη!!!!

Υπαρχει καποιος φιλος στα πέριξ με 50 ΟΤΕ να μου πει? Υπόψην εχω τον ΟΤΕ στα 300 μ!

 

Ειναι φυσιολογικό το 30-32 σε 50αρα?

 

http://beta.speedtest.net/result/6628911498.png

 

Πρωτα ειχα 24 αρι και έπιανα ταβάνι 16 συνήθως 13.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα vdsl 50 περιοχή Βυζαντίου Καλαμαριάς. Συγχρονιζω στα 31-32 mbps . Στον ΟΤΕ που πηρα την βρηκε 34 το δηλώσαμε βλάβη καθως δεν ξερει!!! ποσο συγχρονιζουν τα 50αρια στην περιοχη!!!!

Υπαρχει καποιος φιλος στα πέριξ με 50 ΟΤΕ να μου πει? Υπόψην εχω τον ΟΤΕ στα 300 μ!

 

Ειναι φυσιολογικό το 30-32 σε 50αρα?

 

http://beta.speedtest.net/result/6628911498.png

 

Πρωτα ειχα 24 αρι και έπιανα ταβάνι 16 συνήθως 13.

 

το ρουτερ πες μας ποσο κλειδωνει. επισης, εισαι σε ασυρματο; παιζει το καλωδιο σου μεχρι τον ΟΤΕ να ειναι λιγο μαπα για αυτο η τοση αποκλιση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

με καλωδιο ειμαι στο 32.5 .

 

Eδω ειναι τα στοιχεια συγχρονισμου

 

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 4996/34793 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 11359/36711 kbps

Noise Margin(Up/Down) 14.1/9.8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 6.8/14.3 dB

Output Power(Up/Down) 7.8/14.5 dBm

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου φίλου που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω.

Μένω στον Άγιο Αρτέμιο στα σύνορα με τον Υμηττό. Υπάγομαι στον ΟΤΕ παγκρατίου. Η καμπίνα μου είναι η 364. Πριν ένα χρόνο έσκαψαν και πέρασαν οπτική ίνα. Η αρχική χαρά μετατράπηκε σε οργή όταν μετά από 6 μήνες διαπίστωσα ότι τα έργα εκτελούσε η Vodafone, η οποία τοποθέτησε καφαο απέναντι από αυτό του ΟΤΕ , οποίος άλλαξε το παλιό δικό του καφαο με ενα νέο φρεσκοβαμενο, ακριβώς ίδιο όμως και όχι σαν τα νέα vdsl καφαο των άλλων περιοχών.

Εδώ και 3 μήνες η vodafone διαθέτει κανονικά υπηρεσία vdsl 50 ενώ ο ΟΤΕ όχι.

Έχετε κάποια πληροφορία πότε ο ΟΤΕ θα μας δώσει vdsl????

:alien: ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΘΗΝΑ ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΥΣ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ...ΤΟΤΕ Ο. Τ. Ε !

Link to comment
Share on other sites

Θέρμη από ότι γνωρίζω πιάνουν 46-48 Με vdsl 50 OTE

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους !!!! Είμαι συνδρομητής στην Forthnet/Nova εδώ και αρκετά χρόνια και μπορώ να πώ οτι σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος απο την μέχρι τώρα παραμονή μου στο δίκτυο.Δέχτηκα μια αρκετά καλή προσφορα απο τον Ο.Τ.Ε. και ξεκινησα φορητότητα για εκει τηλεφωνικά και άυριο θα μου αποστειλουν τα εγγραφα για να ξεκινησει η διαδικασια.Οταν θα παρουν την φορητοτητα απο την Forthnet/Nova λογικα θα κανουν αντιπροσφορά.Αν μου δώσουν μια προσφορα καλη και υπαναχωρήσω τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω ωστε να μην μπλέξω με χρεώσεις απο τον Ο.Τ.Ε.?? Σας ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Link to comment
Share on other sites

στα 400-500 μέτρα από καινούρια καμπίνα οτε τι απώλειες θα έχεις σε vdsl 50.υποθετικά μιλώντας πάντα.
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε η εμπορικη διαθεση vdsl 30 αλλα και 50 στην Περιοχη Κουβαρα Αττικης , Πετα Κουβαρα Αττικης , αλλα και απο οτι ειδα και σημερα και Πλακα κερατεας Αττικης μεσω του site της cosmote το ελενξα βαζωντας αριθμους που ξερω.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους !!!! Είμαι συνδρομητής στην Forthnet/Nova εδώ και αρκετά χρόνια και μπορώ να πώ οτι σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος απο την μέχρι τώρα παραμονή μου στο δίκτυο.Δέχτηκα μια αρκετά καλή προσφορα απο τον Ο.Τ.Ε. και ξεκινησα φορητότητα για εκει τηλεφωνικά και άυριο θα μου αποστειλουν τα εγγραφα για να ξεκινησει η διαδικασια.Οταν θα παρουν την φορητοτητα απο την Forthnet/Nova λογικα θα κανουν αντιπροσφορά.Αν μου δώσουν μια προσφορα καλη και υπαναχωρήσω τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω ωστε να μην μπλέξω με χρεώσεις απο τον Ο.Τ.Ε.?? Σας ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Φιλε μου μπορεις να μας πεις τι προσφορα σου εδώ ο οτε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μπορεις να μας πεις τι προσφορα σου εδώ ο οτε?

 

Σταθερα απεριοριστα αστικα υπεραστικα , 30 λεπτα σε κινητα , ιντερνετ απεριοριστα εως 24 mps εκπτωση στο cosmote tv full pack ολα μαζι στα 38,60 και επτωση στο παγιο του κινητου cosmote που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 2 μηνες με νεο συμβολαιο (νεα αριθμοδότηση) στην κοσμοτε 24αρι

 

ΑΝ μετακομισω σε περιοχή οπου καλύπτεται απο vdsl μπορω να το ενεργοποιήσω? Ή πρεπει 2 χρονια αναγκαστικά να μεινω με adsl?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...