Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεχρι και σημερα δεν ειχα αλλη κληση απο αυτους. φαινεται να καταλαβαν οτι ανηκει σε αλλον η γραμμη
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση . Εάν πάω στην cosmote σταθερή πρέπει οποσδήποτε η γραμμή μου να γίνει Voip ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση . Εάν πάω στην cosmote σταθερή πρέπει οποσδήποτε η γραμμή μου να γίνει Voip ;
Όχι ακόμα αλλά προς τα εκεί πηγαίνουν τα πράγματα. Μου το ανέφεραν να υπογράψω ότι συμφωνώ με αυτό όταν θα γίνει και την άκουσα λιγάκι αλλά ένεκα vdsl έπρεπε να υπογράψω.

Προς το παρόν είμαι ακόμα με την κλασική γραμμή σε φωνή + vdsl

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,στο φορουμ!!!Ειμαι στη wind αυτη τη περιοδο με συνδυαστικη προσφορα σταθερο+κινητο,ξερετε αν υπαρχει κανενα τηλεφωνο που κανει η κοσμοτε καμια καλη προσφορα για cosmote one;Η' κατι αντιστοιχο;;;

 

 

 

 

Κανεις;;;Ισως,καποιο τηλεφωνο με προσφορες απο κοσμοτε?

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων αν κάποιος έχει το χρόνο να απαντήσει.

Η τηλεφωνική μου γραμμή όπως και εκείνη του internet δεν λειτουργούν από 27/7. Η γραμμή είναι στο κέντρο της Αθήνας.

Ο ΟΤΕ απλώς δεν κάνει τίποτε και οι μέρες περνούν. Το ερώτημα μου είναι αν έχει την ευθύνη να λύσει το πρόβλημα μέσα σε κάποια χρονικά όρια ή δεν έχει ευθύνη ποτέ.

Το συμβόλαιο μου λήγει στις 18/11 και αναρωτιέμαι αν μπορώ να αλλάξω πάροχο (μετά από 10 χρόνια) πιο σύντομα.

Εννοείται ότι θα ακολουθήσει και καταγγελία προς την ΕΕΤΤ έχοντας ζητήσει το (μεγάλο) ιστορικό βλαβών στη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Άλλαξε η θεία μου από Forthnet σε OTE και ενώ με τη forthnet έπαιξε 12 στον ΟΤΕ πήγε στα 24mbps. 1 upload κανονικά. Στο router μέσα στο mode της γραμμής λέει VDSL2

 

Ουσιαστικά όμως έχει τέρμα ADSL... Εννοώ πιάνει τα πάντα πλέον. Γιατί έχουν τη γραμμή σαν VDSL όμως; για να της δίνει το 100% του ADSL και την έχουν κλειδωμένη σε 24/1;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βάλει VDSL 30;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Άλλαξε η θεία μου από Forthnet σε OTE και ενώ με τη forthnet έπαιξε 12 στον ΟΤΕ πήγε στα 24mbps. 1 upload κανονικά. Στο router μέσα στο mode της γραμμής λέει VDSL2

 

Ουσιαστικά όμως έχει τέρμα ADSL... Εννοώ πιάνει τα πάντα πλέον. Γιατί έχουν τη γραμμή σαν VDSL όμως; για να της δίνει το 100% του ADSL και την έχουν κλειδωμένη σε 24/1;

 

Μήπως παίρνει γραμμή από καμπίνα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση. Άλλαξε η θεία μου από Forthnet σε OTE και ενώ με τη forthnet έπαιξε 12 στον ΟΤΕ πήγε στα 24mbps. 1 upload κανονικά. Στο router μέσα στο mode της γραμμής λέει VDSL2

 

Ουσιαστικά όμως έχει τέρμα ADSL... Εννοώ πιάνει τα πάντα πλέον. Γιατί έχουν τη γραμμή σαν VDSL όμως; για να της δίνει το 100% του ADSL και την έχουν κλειδωμένη σε 24/1;

Για βγάλε ένα screen shot και θα καταλάβουμε
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα αλλά προς τα εκεί πηγαίνουν τα πράγματα. Μου το ανέφεραν να υπογράψω ότι συμφωνώ με αυτό όταν θα γίνει και την άκουσα λιγάκι αλλά ένεκα vdsl έπρεπε να υπογράψω.

Προς το παρόν είμαι ακόμα με την κλασική γραμμή σε φωνή + vdsl

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μήπως παίρνει γραμμή από καμπίνα;

 

Πολυ απλα της δωσανε adsl μεσα απο τα νεα καφαο τυπου vdsl. Και εμενα ετσι κανανε εδω και 2 χρονια και πιανω φουλ 24-1.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση δουλεύει το adsl router ή θέλει αλλαγή σε vdsl router;
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση δουλεύει το adsl router ή θέλει αλλαγή σε vdsl router;

 

Για να δουλεψη σωστα θελει vdsl router και σωστο προφιλ.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο πρώτος λογαριασμός

71 ευρω, συμφωνα με το mail που ηρθε.

Το προγραμμα μου ειναι στα 27 ευρω περίπου.

Τα υπόλοιπα ειναι τα τελη συνδεσης? Με είχαν ενημερώσει για το ποσο αλλα δε θυμάμαι ακριβως ποσο ηταν.

 

Χαρτι θα ερθει κανονικά στο σπιτι???

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

36€ είναι τα τέλη συν 2 μήνες προπληρωμής συν όσες μέρες εχεις γραμμή μέχρι την έκδοση του λογαριασμού.Χαρτι θα έρθει με ΕΛΤΑ εκτός και αν ενεργοποιηθεί ο ebill από το μΥ κόσμοτε...

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

My cosmote δεν εχω ενεργοποιήσει καθως θελει καποιον αριθμο που ειναι πανω στον λογαριασμό

 

Επισης στο my cosmote μπορώ να βλεπω τα υπόλοιπα του χρονου ομιλιας?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδη ληγει το οτε tv σημερα πηρα τηλ για διακοπη , προσφορα ? στα 22 ευρο full πακετο , μετα το 1ο ΟΧΙ , η προσφορα εγινε 15 ευρο για 12 μηνες για full πακετο !!! αυτα , καλη συνεχεια
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

My cosmote δεν εχω ενεργοποιήσει καθως θελει καποιον αριθμο που ειναι πανω στον λογαριασμό

 

Επισης στο my cosmote μπορώ να βλεπω τα υπόλοιπα του χρονου ομιλιας?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ναι,εγω εκανα το Whats up και μπορεις ταυτοχρονα να ελεγχεις το καρτοκινητο και το σταθερο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

My cosmote δεν εχω ενεργοποιήσει καθως θελει καποιον αριθμο που ειναι πανω στον λογαριασμό

 

Επισης στο my cosmote μπορώ να βλεπω τα υπόλοιπα του χρονου ομιλιας?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πόσα λεπτά έμειναν από το σταθερό , νομίζω όχι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν τα δείχνει. Αν και το πρόβλημα του my cosmote είναι η ίδια του η δομή. Θα μπορούσε να είναι απλούστερο, χρηστικότερο, αισθητικά ανώτερο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Link Status Up

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate(Up/Down) 1019/14140 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 1041/14172 kbps

Noise Margin(Up/Down) 10.5/8 dB

Line Attenuation(Up/Down) 9.7/16.5 dB

Output Power(Up/Down) 12.4/18.8 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth(Up/Down) 1/1

Interleave Delay(Up/Down) 1/0 ms

INP(Up/Down) 0/0 symbols

Profile N/A

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors(Up/Down) 16/5

FEC Errors(Up/Down) 528/0

 

Μετά απο 12 χρόνια στην 4net , μόλις συνδέθηκα στην Cosmote και εγώ.

ίδια ταχύτητα συναγωνισμού είχαν οι 2 εταιρίες , 1.3mb το δευτερόλεπτο κατεβάζω και στις 3 , παρόλα αυτά όταν κατεβάζει κάτι απο torrent δεν σέρνεται και ανοίγει κανονικά τις σελίδες σε σχέση με την Forthnet.

Περίμενα κάτι παραπάνω να πω την αλήθεια.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεπτά έμειναν από το σταθερό , νομίζω όχι.

Ναι αυτό θελω να βλεπω

Σωστά, δεν τα δείχνει. Αν και το πρόβλημα του my cosmote είναι η ίδια του η δομή. Θα μπορούσε να είναι απλούστερο, χρηστικότερο, αισθητικά ανώτερο.

Ε τοτε τι βλεπεις στο my cosmote?????

Αν δε μπορώ να βλεπω τα υπόλοιπα λεπτων, τι να το κανω?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω απο την nova στην cosmote γιατι ολη μερα μου κανει αυξομειωσεις στην ταχυτητα το ρουτερ τωρα κλειδωνει στα 11200.Απο την cosmote μου λενε μεγιστο 9000 για την περιοχη μου και αλλος μεγιστο 11000,πριν 2 χρονια που ημουνα ote επιανα μεγιστο 7000 και μολις πηγα nova πηγε στα 11200 γιατι συμβαινει αυτο?τωρα αν παω κοσμοτε παλι τα ιδια θα πιανω με εχουν μπερδεψει
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παω απο την nova στην cosmote γιατι ολη μερα μου κανει αυξομειωσεις στην ταχυτητα το ρουτερ τωρα κλειδωνει στα 11200.Απο την cosmote μου λενε μεγιστο 9000 για την περιοχη μου και αλλος μεγιστο 11000,πριν 2 χρονια που ημουνα ote επιανα μεγιστο 7000 και μολις πηγα nova πηγε στα 11200 γιατι συμβαινει αυτο?τωρα αν παω κοσμοτε παλι τα ιδια θα πιανω με εχουν μπερδεψει

 

Αν πας σε ΟΤΕ θα έχεις λίγο χαμηλότερη ταχύτητα γιατί ο ΟΤΕ έχει SNR 9 και η forthnet 6. Δηλαδή ΟΤΕ έχει χαμηλότερη ταχύτητα αλλά σταθερότερη γραμμή θεωρητικά από την άλλη.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...