Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απάντησες μόνος σου.

Ο χαλκός φταίει, γιατί ο ΟΤΕ δίνει, υποτίθεται voip... Ενώ δεν έχει την σωστή υποδομή. Και φορτωνόμαστε αυτήν την βλακεία οδηγία της εε εμείς οι πελάτες με προβλήματα...

 

SM-G935F

Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκος θα φταει για την ποιοτητα του ιντερνετ και οχι της voip τηλεφωνιας.Γενικα αν δεν εχεις καλο ιντερνετ θα εχεις προβλημα με το voip.Τωρα τι υποδομη εχει στησει ο καθενας στο voip ειναι αλλο θεμα Edited by alexm26
Link to comment
Share on other sites

Ο χαλκος θα φταει για την ποιοτητα του ιντερνετ και οχι της voip τηλεφωνιας.Γενικα αν δεν εχεις καλο ιντερνετ θα εχεις προβλημα με το voip.Τωρα τι υποδομη εχει στησει ο καθενας στο voip ειναι αλλο θεμα

 

Απάντησες μόνος σου.

Ο χαλκός φταίει, γιατί ο ΟΤΕ δίνει, υποτίθεται voip... Ενώ δεν έχει την σωστή υποδομή. Και φορτωνόμαστε αυτήν την βλακεία οδηγία της εε εμείς οι πελάτες με προβλήματα...

 

SM-G935F

 

Eλαχιστα δεδομενα.Πιστευω οτι και με 2mbps ελαχιστο παιζει κανονικα αναλογα με το codec που εχει η καθε εταιρεια

 

Πόσο καταναλώνει το voip σε δεδομένα;

 

Δηλαδή τί ταχύτητα χρειάζεται για να παίξει ικανοποιητικά;

 

Απαντώ μόνος μου, τρίχες... >64kbps/sec , άρα δεν παίζει κανένα ρόλο η ταχύτητα... Το δίκτυο φταίει για την διπλοακροαση , το βουητό κλπ κλπ

 

SM-G935F

 

Εχει να κανει καθαρα με την συνδεση σου στο ιντερνετ αν ειναι προβληματικη η γραμμη στο κομματι του ιντερνετ τοτε θα εχεις προβλημα και με το τηλεφωνο.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν πάει με χαλκό;

Γιατί εμένα αλλά μου είπαν. Στο λέω γιατί είμαι παθοντας, έχω τρελό πρόβλημα στην τηλεφωνία

 

SM-G935F

 

Παιζει ρολο η ποιοτητα της συνδεσης του καθενος αλλα δεν παιζει ρολο αν ειναι σε καμπινα η κοντα στο Α/Κ μιας και το voip χρησιμοποιει το ευρος της συνδεσης σου και οχι τον χαλκο.

 

Συνήθως λόγω χαλκού δεν έχεις καλύτερη ποιότητα σε voip , εκτός κι αν κλειδώνεις σε καμπίνα ή είσαι κοντά σε αστικό κέντρο

 

SM-G935F

 

Απλα η τηλεφωνια θα ειναι Voip που σημαινει οτι η τηλεφωνια θα χρησιμοποιεί την ιντερνετ συνδεση σου το μονο θετικο ειναι οτι εχει καλυτερη ποιότητα φωνης.Το αρνητικο ειναι οτι οταν δεν εχεις ιντερνετ δεν θα εχεις τηλεφωνο

 

εαν θελουμε μπορω να ΜΗΝ χρησιμοποιησω την voip συνδεσμολογια(που πρεπει το κλιπακι της τηλ συσκευης να αυνδεθει πανω στο ρουτερ κατευθειαν) και να συνδεσω ρουτερ, τηλεφωνικες συσκευες με τον κλασσικο τροπο;

Link to comment
Share on other sites

εαν θελουμε μπορω να ΜΗΝ χρησιμοποιησω την voip συνδεσμολογια(που πρεπει το κλιπακι της τηλ συσκευης να αυνδεθει πανω στο ρουτερ κατευθειαν) και να συνδεσω ρουτερ, τηλεφωνικες συσκευες με τον κλασσικο τροπο;

 

όχι άμα η γραμμή σου είναι ευριζωνικη αποκλειστικά μέσω ίντερνετ θα μπορείς να παίρνεις τηλέφωνο ή παραδοσιακή τηλεφωνία δεν θα λειτουργεί.

 

βρηκα το speedport Entry 2 στο scroutz εχει 84 ευρω δειτε εδω http://www.skroutz.gr/s/8109669/Telekom-Speedport-Entry-2.html , απλα δεν υπαρχει πολλα λεφτα δινει ο οτε για το δωρεαν ρουτερ που δινει , καλα αμα το speedport entry 2i ειναι 300 ρι σε αυτο δεν το πιστευω.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη τιμη που μπορω να παρω το double 50 L.Αυτη τη στιγμη το εχουν 40ευρω για νεους πελατες.Υποψιαζομαι οτι με αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρια η τιμη της αντιπροσφορας διαμορφωνεται αρκετα πιο χαμηλα.Καποιος που να το εχει αποκτησει προσφατα μετα απο αντιπροσφορα σε αιτημα φορητοτητας υπαρχει για να μου πει το ποσο ;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη τιμη που μπορω να παρω το double 50 L.Αυτη τη στιγμη το εχουν 40ευρω για νεους πελατες.Υποψιαζομαι οτι με αιτηση φορητοτητας σε αλλη εταιρια η τιμη της αντιπροσφορας διαμορφωνεται αρκετα πιο χαμηλα.Καποιος που να το εχει αποκτησει προσφατα μετα απο αντιπροσφορα σε αιτημα φορητοτητας υπαρχει για να μου πει το ποσο ;;

 

Εγω που το ειχα και εκανα αιτηση φορητοτητας στην Forthnet δεν μου το εδιναν με καλυτερη τιμη το ειχα με την παλια τιμη 45,90.Μου προτειναν ειτε να παω στην καινουργια τιμη με 24μηνο ειτε 30αρα η στην 24αρα με 24μηνο για χαμηλοτερη τιμη.Στο τελος εφυγα και δινω αρκετα λιγοτερα.

Edited by alexm26
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ισως μπορειτε να με βοηθησετε εσεις .

Έκανα τηλεφωνικά αίτημα για το σταθερό της μητέρας μου στην cosmote στις 13/5.

20 του μηνος παρελαβα τα συμβολαια απο την acs απογευμα.

24/5 καλω στην cosmote και με ενημερωνουν οτι δεν εχουν παραλαβει και δεν εχει προχωρησει η διαδικασια.

25/5 το μεσημερι με καλει η εταιρεια μου για καλυτερη προσφορα, την αποδεχομαι και με καθοδηγει για την υπαναχωρηση , οπως και εκανα αμεσα τηλεφωνικα. Το απογευμα μου ερχεται μηνυμα απο την cosmote οτι η αιτηση μεταφορας απο τον προηγουμενο παροχο εγινε δεκτη. Προβληματιζομαι και επικοινωνω με τον υπάλληλο και μου λεει οτι επεξεργαζεται το αιτημα .κατοπιν το απογευμα η υπαλληλος της cosmote με καλει Και με ενημερωνει να στειλω φαξ με τα απαραιτητα ατοιχεια. 26/5 πρωι στελνω το φαξ συμφωνα με τις καθοδηγησεις της Cosmote. Παρολα αυτα το απογευμα μου ηρθε μηνυμα οτι στις 30/5 θα παραδοθει ο εξοπλισμος. απο 30/5 εως σημερα με ενεργοποιουν στην cosmote παρολες τις προσπαθειες μου πριν προχωρησει οτιδηποτε και με ενημερωνει η υπαλληλος οτι μπορω να υπαναχωρησω και μαλιστα οτι θα χρεωθω τα τελη μεταφορας + αναλογικο παγιο.

εχω προβει σε καταγγελια στον εεττ ,γιατι 30ευρω αερα επειδη δεν ηθελαν να δουν το φαξ δεν δινω...

τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ισως μπορειτε να με βοηθησετε εσεις .

Έκανα τηλεφωνικά αίτημα για το σταθερό της μητέρας μου στην cosmote στις 13/5.

20 του μηνος παρελαβα τα συμβολαια απο την acs απογευμα.

24/5 καλω στην cosmote και με ενημερωνουν οτι δεν εχουν παραλαβει και δεν εχει προχωρησει η διαδικασια.

25/5 το μεσημερι με καλει η εταιρεια μου για καλυτερη προσφορα, την αποδεχομαι και με καθοδηγει για την υπαναχωρηση , οπως και εκανα αμεσα τηλεφωνικα. Το απογευμα μου ερχεται μηνυμα απο την cosmote οτι η αιτηση μεταφορας απο τον προηγουμενο παροχο εγινε δεκτη. Προβληματιζομαι και επικοινωνω με τον υπάλληλο και μου λεει οτι επεξεργαζεται το αιτημα .κατοπιν το απογευμα η υπαλληλος της cosmote με καλει Και με ενημερωνει να στειλω φαξ με τα απαραιτητα ατοιχεια. 26/5 πρωι στελνω το φαξ συμφωνα με τις καθοδηγησεις της Cosmote. Παρολα αυτα το απογευμα μου ηρθε μηνυμα οτι στις 30/5 θα παραδοθει ο εξοπλισμος. απο 30/5 εως σημερα με ενεργοποιουν στην cosmote παρολες τις προσπαθειες μου πριν προχωρησει οτιδηποτε και με ενημερωνει η υπαλληλος οτι μπορω να υπαναχωρησω και μαλιστα οτι θα χρεωθω τα τελη μεταφορας + αναλογικο παγιο.

εχω προβει σε καταγγελια στον εεττ ,γιατι 30ευρω αερα επειδη δεν ηθελαν να δουν το φαξ δεν δινω...

τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?

 

Λοιπόν θα σου πω τι ισχύει: Δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας για την σταθερή έχουμε μέχρι 3 εργάσιμες μέρες πριν την ημέρα ενεργοποίησης π.χ. εάν μου πουν ότι θα ένεργοποιηθώ Πέμπτη 10 του μηνός η υπαναχώρηση μπορεί να γίνει μέχρι και την Δευτέρα 7 του μηνός. Δεν μπορώ να υπαναχωρήσω την Τρίτη που για παράδειγμα έχει 8 ο μήνας γιατί δεν είναι η τρίτη εργάσιμη ημέρα πριν την ενεργοποιήση αλλά η δεύτερη! Έχουμε διακίωμα ακύρωσης μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την ημερομηνιά ενεργοποίησης. (το παραπάνω είναι ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι γίνεται με τις ημερομηνίες, οι αριθμοί είναι τυχαίοι). Τώρα εάν δεν ακυρώσεις και ενεργοποιηθείς έχεις στην cosmote το δικαίωμα της υπαναχώρης εντός 14 ημερών από την καταχώρηση του αιτήματος για να πας στο δίκτυό τους (εφόσον η σύμβαση έγινε εξ' αποστάσεως). Σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις τέλη ενεργοποίησης και αναλογικό πάγιο για όσες μέρε κάτσεις! Στην δική σου περίπτωση έπρεπε να μην σε μεταφέρουν στην cosmote. Εάν απ' ότι κατάλα θα σε ενεργοποιούσαν 30/05 τότε μπορούσες να ακυρώσεις την φορητότητα μέχρι 27/05. Θεωρώ ότι αυτό μπορεί να έγινε για δύο λόγους: πρώτον όταν σε ενημέρωσε ο πάροχος σου να κάνεις αίτημα υπαναχώρησης σου είπε να του στείλεις κάποια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου ώστε να στείλει εκείνος το φαξ υπαναχώρησης (γτ μπορεί να έκανε αυτός κάτι λάθος) ή σε παρέπεμψε να πάρεις έναν αριθμό της cosmote για ακύρωση της φορητότητας; Δεύτερον μπορεί να έγινε και το εξής. Εσύ έστειλες το φαξ 26/05 που είναι Κυριακή οπότε επίτηδες η cosmote επειδή είναι αργία να μην το είδε και να το έλαβε και καλά 27/ του μηνός που είναι η τελευταία μέρα που μπορείς να αποχωρήσεις και να το επεξεργάστηκε και να το καταχώρησε το αίτημα 28/05, ημέρα που δεν μπορείς να φύγεις! Επίσης εάν σου πήρε την γραμμή η cosmote και είχες δεκτεί την προσφορά από τον άλλο πάροχο και στην είχε ενεργοποιήσει τότε θα πληρώσεις και το πέναλντι επειδή έφυγες νωρίτερα πριν την λήξη του συμβολαίου σου. (εξαρτάται τον πάροχο που είσαι αν μας πεις ποιος είναι μπορώ να σου πω πιο συγκεκριμένα) Αλλά συνεννοήσου μαζί του να μην το πληρώσεις γτ θα πας την γραμμή σου πίσω σε αυτόν. Αυτό που λες δεν έχει συμβεί σε εσένα μόνο αλλά και σε άλλους χρήστες και μάλιστα που πήγαν σε άλλο δίκτυο και όχι cosmote. Όλοι τα ίδια είναι!!! Συνέχισε με καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Πάρε την cosmote και πες της ότι εγώ έστειλα το αίτημα υπαναχώρησης όπως μου είπατε και μάλιστα έγκαιρα και ότι δεν έπρεπε να πάρετε την γραμμή μου και ότι έχεις κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ να δούμε τι θα σου πουν.

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Λοιπον,ξαφνικα εδω και 5-6 μερες συγχρονιζω απο 27+ στα 12-14000 klbit/s!!!Το ρουτερ που εχω (αν παιζει ρολο),ειναι το Speedport W724V Type Ci.Με voip τηλεφωνο καθως ειμαι καινουργιος συνδρομιτης.3 μηνες περιπου.Εχω μιλησει με 13888 και εχει ερθει και τεχνικος χθες και αντι να καλυτερευει,χειροτερευει!!!Τι λετε να κανω?Μου ειπε ο τεχνικος οτι μαλλον μπουκωσαν οι γραμμες και ισως ειναι προσωρινο!!Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε ξαφνικα.Η βλακεια μου ηταν οτι ζητησα εως 50 ταχυτητα,αλλα ποτε δεν επιασα πανω απο 28!!Και μου ειπε ο τεχνικος να ζητησω υποβαθμιση στα 30 γιατι αξιζει τον κοπο καθως το uploaded ειναι σταθερο στα 4998.Αληθεια,αν παω σε αλλο παροχο,πχ forthnet,λετε να ειναι καλυτερα??Και αν ναι,θα πληρωσω πεναλντι στον οτε?Τα στατιστικα μου ειναι αυτα:

 

Status information

Date / time

2016-06-01 15:37:18

Downstream

12675 kBit/s

Upstream

4997 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

70520 / 16

FEC Errors (Down/Up)

55929325 / 0

SNR (Down/Up)

10.4 / 9.8 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 19.9dB

 

1.216MHz~1.943MHz: 55.4dB

Upstream Attenuation 28KHz~60KHz: 8.9dB

 

871KHz~1.205MHz: 43.4dB

 

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

Switched on

WLAN name (SSID)

Petran66

WLAN in the 5 GHz frequency band

Off

WLAN name (SSID)

OTE0183A9

WPS (Connect a WLAN device)

Will be used

Firmware version

09071602.00.006A

Serial number

J501006203

 

Eν το μεταξυ,μιλησα παλι με 13888 και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση απο 50 σε 30 και η πτωση στα 12+ οφειλεται σε αυτο και να περιμενω λιγο μεχρι να γινει και μετα το ξαναβλεπω.... Τι λετε?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Λοιπον,ξαφνικα εδω και 5-6 μερες συγχρονιζω απο 27+ στα 12-14000 klbit/s!!!Το ρουτερ που εχω (αν παιζει ρολο),ειναι το Speedport W724V Type Ci.Με voip τηλεφωνο καθως ειμαι καινουργιος συνδρομιτης.3 μηνες περιπου.Εχω μιλησει με 13888 και εχει ερθει και τεχνικος χθες και αντι να καλυτερευει,χειροτερευει!!!Τι λετε να κανω?Μου ειπε ο τεχνικος οτι μαλλον μπουκωσαν οι γραμμες και ισως ειναι προσωρινο!!Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε ξαφνικα.Η βλακεια μου ηταν οτι ζητησα εως 50 ταχυτητα,αλλα ποτε δεν επιασα πανω απο 28!!Και μου ειπε ο τεχνικος να ζητησω υποβαθμιση στα 30 γιατι αξιζει τον κοπο καθως το uploaded ειναι σταθερο στα 4998.Αληθεια,αν παω σε αλλο παροχο,πχ forthnet,λετε να ειναι καλυτερα??Και αν ναι,θα πληρωσω πεναλντι στον οτε?Τα στατιστικα μου ειναι αυτα:

 

Status information

Date / time

2016-06-01 15:37:18

Downstream

12675 kBit/s

Upstream

4997 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

70520 / 16

FEC Errors (Down/Up)

55929325 / 0

SNR (Down/Up)

10.4 / 9.8 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 19.9dB

 

1.216MHz~1.943MHz: 55.4dB

Upstream Attenuation 28KHz~60KHz: 8.9dB

 

871KHz~1.205MHz: 43.4dB

 

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

Switched on

WLAN name (SSID)

Petran66

WLAN in the 5 GHz frequency band

Off

WLAN name (SSID)

OTE0183A9

WPS (Connect a WLAN device)

Will be used

Firmware version

09071602.00.006A

Serial number

J501006203

 

Eν το μεταξυ,μιλησα παλι με 13888 και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση απο 50 σε 30 και η πτωση στα 12+ οφειλεται σε αυτο και να περιμενω λιγο μεχρι να γινει και μετα το ξαναβλεπω.... Τι λετε?

 

πολύ κουλό αυτό άμα είσαι vdsl δεν έπρεπε να πιάνεις τέτοια ταχύτητα αλλά πανω από 20 αφού παίρνεις από καμπινα .. δήλωσε το βλάβη να δεις τι θα σου πουν.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

πολύ κουλό αυτό άμα είσαι vdsl δεν έπρεπε να πιάνεις τέτοια ταχύτητα αλλά πανω από 20 αφού παίρνεις από καμπινα .. δήλωσε το βλάβη να δεις τι θα σου πουν.

 

Φιλε μου,μαλλον δε με διαβασες καλα! :) Εννοειται πως δηλωσα βλαβη (αναφερω οτι ηρθε τεχνικος)!Και δυστυχως καμπινα δεν εχει ακομα εδω που ειμαι.Απεχω περιπου 800 μετρα απο το κεντρικο του ΟΤΕ.

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,μαλλον δε με διαβασες καλα! :) Εννοειται πως δηλωσα βλαβη (αναφερω οτι ηρθε τεχνικος)!Και δυστυχως καμπινα δεν εχει ακομα εδω που ειμαι.Απεχω περιπου 800 μετρα απο το κεντρικο του ΟΤΕ.

 

vdsl μονο απο καμπινα δινουνε οποτε σου ειναι μακρυα σου η κοντινοτερη καμπινα αλλιως δεν θα μπορουσανε να σου δωσουνε vdsl !

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

vdsl μονο απο καμπινα δινουνε οποτε σου ειναι μακρυα σου η κοντινοτερη καμπινα αλλιως δεν θα μπορουσανε να σου δωσουνε vdsl !

 

Vdsl δεν δινουν μονο απο καμπινα αλλα και απο τα Αστικο Κεντρο ολοι οι παροχοι.Ο φιλος ειναι λιγο μακρια απο το Αστικο Κεντρο αλλα επρεπε να εχει μεγαλυτερη ταχυτητα

Link to comment
Share on other sites

vdsl μονο απο καμπινα δινουνε οποτε σου ειναι μακρυα σου η κοντινοτερη καμπινα αλλιως δεν θα μπορουσανε να σου δωσουνε vdsl !

 

Vdsl δεν δινουν μονο απο καμπινα αλλα και απο τα Αστικο Κεντρο ολοι οι παροχοι.Ο φιλος ειναι λιγο μακρια απο το Αστικο Κεντρο αλλα επρεπε να εχει μεγαλυτερη ταχυτητα

 

Παντως, ακομα κανουνε μετρησεις και διαφορες δοκιμες απ'οτι μου ειπαν,γι'αυτο και δεν εκλεισε το θεμα μου!Να ολοκληρωθει δηλ.η υποβαθμιση μου στα 30 απο 50.Απο χθες το βραδυ πχ.,εκανε μονο του επανεκινηση το ρουτερ και τωρα εχω 25100 dwonloader και 2524 up!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έκανα αίτημα για νέα γραμμή σε εξοχικό αλλά δεν έχει το σπίτι εσωτερική εγκατάσταση και ούτε υπάρχει κουτί του οτε στο σπίτι.Όταν έρθει ο τεχνικός υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα?Θα φέρω αργότερα ηλεκτρολόγο για εσωτερική εγκαάσταση

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έκανα αίτημα για νέα γραμμή σε εξοχικό αλλά δεν έχει το σπίτι εσωτερική εγκατάσταση και ούτε υπάρχει κουτί του οτε στο σπίτι.Όταν έρθει ο τεχνικός υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα?Θα φέρω αργότερα ηλεκτρολόγο για εσωτερική εγκαάσταση

 

Πως θα παραδώσει αν δεν υπορχει εγκατάσταση στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα παραδώσει αν δεν υπορχει εγκατάσταση στο σπιτι?

Θα βαλει τη γραμμή στον τοίχο και μετά δικό μου θέμα.........Δε γίνεται??

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλει τη γραμμή στον τοίχο και μετά δικό μου θέμα.........Δε γίνεται??

 

Ποιον τοίχο και ποια γραμμή αφου δεν εχεις καλώδια, τεσπα φωναξε εναν ηλεκτρολόγο πριν ερθει ο τεχνικός γιατι θα φυγει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έκανα την Δευτέρα 6/6 αίτημα για κατεξοχήν με 4mbps internet και τηλέφωνο και σήμερα 9/6 με πήραν να μου πουν ότι δεν έχει γραμμές η περιοχή και πρέπει να περιμένω!!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχΕΛΛΑΔΑ 2016!!Περιοχή Άνω Δασκαλειό Κερατέας με 120 μόνιμους κατοίκους!!

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της προηγουμενης σχετικης αναφορας.Λοιπον,ξαφνικα εδω και 10-12 μερες συγχρονιζα απο 27+ στα 12-14000 klbit/s!!!Το ρουτερ που εχω (αν παιζει ρολο),ειναι το Speedport W724V Type Ci.Με voip τηλεφωνο καθως ειμαι καινουργιος συνδρομιτης.3 μηνες περιπου.Εχω μιλησει με 13888 και εχει ερθει και τεχνικος δυο φορες!!Τη πρωτη μου ειπε οτι μαλλον μπουκωσαν οι γραμμες και ισως ειναι προσωρινο!!Δε μπορω να καταλαβω τι εγινε ξαφνικα.Η βλακεια μου ηταν οτι ζητησα εως 50 ταχυτητα,αλλα ποτε δεν επιασα πανω απο 28!!Και μου ειπε ο τεχνικος να ζητησω υποβαθμιση στα 30.Οποτε και εγινε η υποβαθμιση (την οποια ζητησα),Σημερα ξαναρθε-γιατι δεν επιανα παλι πανω απο 17000(!!!)-και μου ειπε οτι εκανε οτι μπορουσε και δε παει πιο πανω απο 22300 τα οποια και πιανω τωρα!!Μου ειπε επισης οτι αν θελω,κατεβαινω στα εως 24,αλλα δε θα πιανω πανω 10-12000!!Ειμαι περιπου 800 μετρα απο το καφαο.Δυστυχως καμπινα δεν υπαρχει ακομα εδω στη Καλαμαρια που ειμαι!!!Το upload κανονικα στα 2500.Α,επισης μου ειπε να μη δηλωσω ξανα βλαβη γιατι θα χρεωθω αυτη τη φορα,καθως δε μπορει να γινει κατι καλυτερο!!Αληθεια,αν παω σε αλλο παροχο,πχ forthnet,λετε να ειναι καλυτερα??Και αν ναι,θα πληρωσω πεναλντι στον οτε?Τα στατιστικα μου τωρα ειναι αυτα:

 

Status information

Date / time

2016-06-10 15:22:09

Downstream

22293 kBit/s

Upstream

2495 kBit/s

DSL / Link

In sync

DSL/Internet Status

Online

Transmission mode

VDSL2

CRC Errors (Down/Up)

18152 / 34

FEC Errors (Down/Up)

1443333 / 82

SNR (Down/Up)

7.8 / 16.4 dB

Downstream Attenuation

65KHz~859KHz: 20.4dB

 

1.216MHz~1.875MHz: 56.9dB

Upstream Attenuation

28KHz~60KHz: 9.0dB

 

871KHz~1.205MHz: 44.7dB

WLAN in the 2.4 GHz frequency band

Switched on

WLAN name (SSID)

Petran66

WLAN in the 5 GHz frequency band

Off

WLAN name (SSID)

OTE0183A9

WPS (Connect a WLAN device)

Will be used

Firmware version

09071602.00.006A

Serial number

J501006203

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις vdsl απο το Αστικο Κεντρο και εισαι λιγο μακρια απ αυτο και γι αυτο βλεπεις τετοια ταχυτητα σε vdsl.Oχι και να πας σε αλλο παροχο πανω κατω στα ιδια θα εισαι μιας και δεν αλλαζει κατι και να ηθελες να φυγεις θα πληρωνες κανονικα προστιμο στον ΟΤΕ μιας και εισαι λιγο καιρο συνδρομητης.
Link to comment
Share on other sites

Παιρνεις vdsl απο το Αστικο Κεντρο και εισαι λιγο μακρια απ αυτο και γι αυτο βλεπεις τετοια ταχυτητα σε vdsl.Oχι και να πας σε αλλο παροχο πανω κατω στα ιδια θα εισαι μιας και δεν αλλαζει κατι και να ηθελες να φυγεις θα πληρωνες κανονικα προστιμο στον ΟΤΕ μιας και εισαι λιγο καιρο συνδρομητης.

 

Mαλιστα...Να σαι καλα,ευχαριστω και θα κανω υπομονη μεχρι να γινει καποια καμπινα κοντα μου μπας και ανεβει λιγο!!Μ'αρεσει παντως που αντι να παμε μπροστα,παμε πισω!!Παραδεχτηκε κι ο ιδιος ο τεχνικος,πως πιο παλια ηταν καλυτερα γιατι ηταν λιγοτεροι στο ιδιο καφαο!!!Γεια σου Ελλαδα 2016...:mad:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδες ειμαι στον οτε...περιοχη ζωγραφου,με 24αρα γραμμη βλεπω 14 στο speedtest,να το ψαξω η ειναι λογικο καπου εκει να παιζει;
Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι στον οτε...περιοχη ζωγραφου,με 24αρα γραμμη βλεπω 14 στο speedtest,να το ψαξω η ειναι λογικο καπου εκει να παιζει;

 

πόσο κοντά είσαι από το αστικό κέντρο του Ζωγράφου είδες το αστικό κέντρο από το adsĺcomgr να δεις που ακριβώς βρίσκεται για να δεις πόσο απέχεις?

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

παιδες ειμαι στον οτε...περιοχη ζωγραφου,με 24αρα γραμμη βλεπω 14 στο speedtest,να το ψαξω η ειναι λογικο καπου εκει να παιζει;

Μπες στη παρακάτω σελίδα και βάλε διεύθυνση και πες μας τι απόσταση γράφει:http://www.cyta.gr/misc/availability

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...