Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για έργα αναβάθμισης δικτύου του ΟΤΕ και τα χρονοδιαγράμματά τους;
Link to comment
Share on other sites

Mιας και επιτέλους ενεργοποιήθηκαν οι VDSL KV στα σύνορα Χαλανδρίου-Ψυχικού, έφυγα για ΟΤΕ μετά από 7+ χρόνια στη Forthnet (με την οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος). Μου έγινε αρκετά καλή προσφορά για Double Play 50 + 30', δωρεάν το πακέτο για διεθνείς κλήσεις και το Full Pack του ΟΤΕ ΤV στα 59,90 ευρώ για 18 και 14 μήνες (OTE TV) δέσμευση αντίστοιχα. Μου έδωσαν το SpeedPort, θα δω τι πιάνει. Είτε θα το γεφυρώσω με το Cisco, είτε θα κάνω την υπέρβαση και θα πάρω το Asus DSL-AC68U.

 

Θα πιάσω και την έκπτωση στην Cosmote έτσι. Περιμένω να την ενεργοποιήσουν για να δω στην πράξη πως θα πηγαίνει αν και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα καθώς το KV είναι 65 m από το σπίτι μου, με άλλα 3 σε ακτίνα 500 m.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σευχαριστώ για την βοήθεια. Τα έχω κάνει όλα αυτά εκτός απο το "κάψιμο" του ρούτερ. Μου έχουν περάσει την 37Α αλλά πρέπει να έχει και 41Α και δεν την δίνουν σε πολλούς και δεν ξέρω τον λόγο...το θέμα είναι ότι δεν το κάνει με όλες τις κινητές συσκευές, γιατι δοκίμασα από φίλους και διπλανούς στην πολυκατοικία μου και σε αυτούς δεν το έκανε. Αν όντως υπάρχει μια ασυμβατότητα του ρούτερ με το κινητό και αυτό λόγω android 5.0.1 δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σε άλλα ρούτερ που συνδέω το κινητό δεν μου το κάνει και στην τελική δεν θα αλλάξω και κινητό για να κρατήσω το speedport του ΟΤΕ ε :)

 

η 41A είναι ακόμα σε beta στάδιο για αυτό και δεν την δίνουν. καλά κάνουν γιατί ακόμα δεν είναι έτοιμη και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει. τώρα όσο για το άλλο θέμα κανε μια προσπάθεια να απενεργοποίησεις το max 300 Mbit/σ στο sent settings , και δεν χάνεις κάτι να αλλάξεις και το transmission mode σε 802.11 b+g , χωρίς το n δηλαδή. ε αν και πάλι σου κάνει τα ίδια θα απαντήσω "speedport..." και θα σηκώσω τα χερια ψιλά :P

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

To παντέρμο το Speedport είναι μόνο για modem καλό. Δεν παλεύεται η κατάσταση στο WLAN, απαράδεκτο που δεν έχει QoS, υπάρχει ακόμα το πρόβλημα με το SSID Isolation και ένα κατεβατό άλλα προβλήματα (με 37Α). Σε bridge με το Cisco μου κάνει νερά και έχω φάει όλη την ημέρα για να το σετάρω. Κρίμα γιατί η γραμμή είναι τερματισμένη μπουρί στα 50/5.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χανία speedtest VDSL απο ΟΤΕ δεν εχω παραπονο.

 

τι πακέτο πληρώνεις έως 60mbs ;

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αντιμετωπίζω ενα θέμα με το router που έχω (Airties AIR5450GR) με αποτέλεσμα να το έχω βάλει στην άκρη και να χρσιμοποιώ το zte του ΟΤΕ, απο το οποίο δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Έχω ΟΤΕ 4mbps, λόγω της περιοχής που μένω, γιατί ο κοντινότερος κόμβος είναι στα 10χλμ. Παρ'όλαυτα πιάνω ταχύτητες 2mbps+ αλλά με το zte. Προηγουμένως που είχα το airties συνεδεμένο έπιανα ακόμα χαμηλότερες (1,2mbps) με αποτέλεσμα ο τεχνικός του ΟΤΕ να μου το περιορίσει στο 1mbps, λόγω πολύ συχνών αποσυνδέσεων, και αρκετές ολιγοήμερες (απο παρασκευή μέχρι δευτέρα). Επίσης μου άλλαξε το router με το προαναφερθεν zte, το οποίο έπιανε κανονικά χωρίς αποσυνδέσεις. Μετά απο λίγους μήνες (αφού είχα κάνει άρση του ορίου του 1mbps) είπα να ξαναδοκιμάσω το airties, επειδή το έβλεπα να σκονίζεται και το λυπήθηκα. Αποτέλεσμα: να πιάνω 600kbps download. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Μπορεί κανένας να με διαφωτίσει σχετικά το τι συμβαίνει και πως μπορώ να το ρυθμίσω?

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αντιμετωπίζω ενα θέμα με το router που έχω (Airties AIR5450GR) με αποτέλεσμα να το έχω βάλει στην άκρη και να χρσιμοποιώ το zte του ΟΤΕ, απο το οποίο δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Έχω ΟΤΕ 4mbps, λόγω της περιοχής που μένω, γιατί ο κοντινότερος κόμβος είναι στα 10χλμ. Παρ'όλαυτα πιάνω ταχύτητες 2mbps+ αλλά με το zte. Προηγουμένως που είχα το airties συνεδεμένο έπιανα ακόμα χαμηλότερες (1,2mbps) με αποτέλεσμα ο τεχνικός του ΟΤΕ να μου το περιορίσει στο 1mbps, λόγω πολύ συχνών αποσυνδέσεων, και αρκετές ολιγοήμερες (απο παρασκευή μέχρι δευτέρα). Επίσης μου άλλαξε το router με το προαναφερθεν zte, το οποίο έπιανε κανονικά χωρίς αποσυνδέσεις. Μετά απο λίγους μήνες (αφού είχα κάνει άρση του ορίου του 1mbps) είπα να ξαναδοκιμάσω το airties, επειδή το έβλεπα να σκονίζεται και το λυπήθηκα. Αποτέλεσμα: να πιάνω 600kbps download. Φαντάζομαι ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Μπορεί κανένας να με διαφωτίσει σχετικά το τι συμβαίνει και πως μπορώ να το ρυθμίσω?

 

δεν νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων , πιστευω οτι ειναι θεμα ρουτερ , μπορει το airties να εινια πιο παλιο απο το zte για αυτο εχεις τετοια προβληματα; . Δες τα φιλτρα σου στα τηλεφωνα μηνπως καποιο εχει χαλασει και εχεις προβλημα αποσυνδεσεων και αντικαταστησε τα φιλτρα!! , μετα μπες στο site του ρουτερ σου και δες αμα εχει καποιο updated να του περασεις! , και το zte νομιζω οτι εχει βγαλει και αυτο updated καλο να το περασεις και σε αυτο το ρουτερ . Σε πια περιοχη εισαι; εχεις ψαξει στο adsl.com.gr να δεις το αστικο κεντρο της περιοχης σου;. Ο οτε σου ειπε οτι δεν μπορεις να ποιασεις ουτε τα 4 ; παραξενο συνηθως στην ταχυτητα 4 η ταχυτητα που ποιανουμε ειναι κοντα στα 3,8 πανω κατω και στηην ταχυτητα εως 24 εκει εχουμε μεγαλες απωλειες , σιγουρα ομως παιζει ρολο η αποσταση απο το κεντρο!. Το attenuiatiοn της γραμμης σου το εχεις ποσο ειναι; απο το zte που εχεις ; επισης μηνπως εχει πολυ θορυβο η γραμμη σου και εχεις πολλες αποσυνδεσεις και προβληματα; , παρε το 13888 και ζητα καθαρισμο γραμμης οτι εχει θορυβο και αυτοι θα στο κανουνε απο εκει!. , επισης ειχα και εγω αποσυνδεσεις και μου ειπανε στην πρωτη μπριζα του σπιτιου να βαλω το spliter και να συνδεσω το ρουτερ και στην θεση phone τα τηλεφωνα αλλα σε καθε τηλεφωνο πριν ειχα βαλει και απο ενα φιλτρο , και μου σταματησαν οι αποσυνδεσεις ! Δοκιμασε καλυτερα να αποσυνδεσεις ολα τα τηλεφωνα απο την μπριζα τους και να δουλεψεις το ρουτερ χωρις καμια συσκευη τηλεφωνου να δεις τι διαφορα μπορει να βρεις στην ταχυτητα και στον θορυβο εαν υπαρχει . Οσο για το ρουτερ απο οσο ξερω ειναι ρυθμισμενα και μονο username και password βαζουμε δεν πειραζουμε κατι αλλο ! Αντε το ονομα και τον κωδικο του wifi , αυτα ξερω μονο .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισεων , πιστευω οτι ειναι θεμα ρουτερ , μπορει το airties να εινια πιο παλιο απο το zte για αυτο εχεις τετοια προβληματα; . Δες τα φιλτρα σου στα τηλεφωνα μηνπως καποιο εχει χαλασει και εχεις προβλημα αποσυνδεσεων και αντικαταστησε τα φιλτρα!! , μετα μπες στο site του ρουτερ σου και δες αμα εχει καποιο updated να του περασεις! , και το zte νομιζω οτι εχει βγαλει και αυτο updated καλο να το περασεις και σε αυτο το ρουτερ .

 

Φίλτρα τα έχω αλλάξει όλα και εγώ και ο τεχνικός μετά που ήρθε. Όσον αφόρα το update, όταν το έβαλα κοίταξα και δεν είχε κάποιο καινούργιο update. Μόνο drivers καινούργιους που βρήκα έβαλα, αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Για το zte δεν ξέρω, θα το κοιτάξω πάντως.

 

Σε πια περιοχη εισαι; εχεις ψαξει στο adsl.com.gr να δεις το αστικο κεντρο της περιοχης σου;. Ο οτε σου ειπε οτι δεν μπορεις να ποιασεις ουτε τα 4 ; παραξενο συνηθως στην ταχυτητα 4 η ταχυτητα που ποιανουμε ειναι κοντα στα 3,8 πανω κατω και στηην ταχυτητα εως 24 εκει εχουμε μεγαλες απωλειες , σιγουρα ομως παιζει ρολο η αποσταση απο το κεντρο!. Το attenuiatiοn της γραμμης σου το εχεις ποσο ειναι; απο το zte που εχεις ; επισης μηνπως εχει πολυ θορυβο η γραμμη σου και εχεις πολλες αποσυνδεσεις και προβληματα;

 

Ναι το έχω κοιτάξει και είναι 10χλμ μακριά. Και όμως, σκέψου ότι είχα μέχρι πριν 2 μήνες 2mbps, γιατί απο το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ με απέτρεψαν για 24αρα επειδή δεν θα έπιανα πάνω απο 3, και θα ήταν τσάμπα λεφτά. Στην γραμμή έχω πάρει και μου την έχουν καθαρίσει αλλά πάλι δεν υπήρξε βελτίωση της ταχύτητας. Το μέγιστο που φτάνω με το zte είναι 2,8.

 

παρε το 13888 και ζητα καθαρισμο γραμμης οτι εχει θορυβο και αυτοι θα στο κανουνε απο εκει!. , επισης ειχα και εγω αποσυνδεσεις και μου ειπανε στην πρωτη μπριζα του σπιτιου να βαλω το spliter και να συνδεσω το ρουτερ και στην θεση phone τα τηλεφωνα αλλα σε καθε τηλεφωνο πριν ειχα βαλει και απο ενα φιλτρο , και μου σταματησαν οι αποσυνδεσεις ! Δοκιμασε καλυτερα να αποσυνδεσεις ολα τα τηλεφωνα απο την μπριζα τους και να δουλεψεις το ρουτερ χωρις καμια συσκευη τηλεφωνου να δεις τι διαφορα μπορει να βρεις στην ταχυτητα και στον θορυβο εαν υπαρχει . Οσο για το ρουτερ απο οσο ξερω ειναι ρυθμισμενα και μονο username και password βαζουμε δεν πειραζουμε κατι αλλο ! Αντε το ονομα και τον κωδικο του wifi , αυτα ξερω μονο .

 

Αυτό με την πρώτη μπρίζα μου είπε και ο τεχνικός. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι σε διαμέρισμα στο υπόγειο και η πρίζα είναι στον πρώτο όροφο. Επίσης, μου είπε, επειδή έχω πολλές πρίζες στο σπίτι και έχω μεγάλες απώλειες και θα πρέπει να απενεργοποιήσω μερικές για να αυξηθεί η ταχύτητα μέσα στο σπίτι. Έχω αποσυνδέσει τα τηλέφωνα, αλλά διαφορά δεν είδα. Απλά μου έκανε τεράστια εντύπωση που δεν μπορούσα να πιάσω παραπάνω με το airties. Πάντως γενικά πριν είχα πάρα πολλές αποσυνδέσεις, και όταν έπαιρνα στον OTE για να δηλώσω την βλάβη με ρώταγαν πάντα πως δεν το έχουν φτιάξει ακόμα. Άτομο μέσα στον ΟΤΕ μου είπε ότι έχουν δώσει βαρύτητα στο vdsl και την αναβάθμιση των γραμμών την έχουν αφήσει στη μοίρα τους. Και σκέψου ότι είμαι μόλις 6 χλμ απο τα Γιάννενα, και το αστικό κέντρο που παίρνω τη σύνδεση είναι στα 10χλμ (Ελεούσα, αν ξέρει κάποιος απο Γιάννενα).

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα τα έχω αλλάξει όλα και εγώ και ο τεχνικός μετά που ήρθε. Όσον αφόρα το update, όταν το έβαλα κοίταξα και δεν είχε κάποιο καινούργιο update. Μόνο drivers καινούργιους που βρήκα έβαλα, αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Για το zte δεν ξέρω, θα το κοιτάξω πάντως.

 

 

 

Ναι το έχω κοιτάξει και είναι 10χλμ μακριά. Και όμως, σκέψου ότι είχα μέχρι πριν 2 μήνες 2mbps, γιατί απο το τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ με απέτρεψαν για 24αρα επειδή δεν θα έπιανα πάνω απο 3, και θα ήταν τσάμπα λεφτά. Στην γραμμή έχω πάρει και μου την έχουν καθαρίσει αλλά πάλι δεν υπήρξε βελτίωση της ταχύτητας. Το μέγιστο που φτάνω με το zte είναι 2,8.

 

 

 

Αυτό με την πρώτη μπρίζα μου είπε και ο τεχνικός. το θέμα είναι ότι εγώ είμαι σε διαμέρισμα στο υπόγειο και η πρίζα είναι στον πρώτο όροφο. Επίσης, μου είπε, επειδή έχω πολλές πρίζες στο σπίτι και έχω μεγάλες απώλειες και θα πρέπει να απενεργοποιήσω μερικές για να αυξηθεί η ταχύτητα μέσα στο σπίτι. Έχω αποσυνδέσει τα τηλέφωνα, αλλά διαφορά δεν είδα. Απλά μου έκανε τεράστια εντύπωση που δεν μπορούσα να πιάσω παραπάνω με το airties. Πάντως γενικά πριν είχα πάρα πολλές αποσυνδέσεις, και όταν έπαιρνα στον OTE για να δηλώσω την βλάβη με ρώταγαν πάντα πως δεν το έχουν φτιάξει ακόμα. Άτομο μέσα στον ΟΤΕ μου είπε ότι έχουν δώσει βαρύτητα στο vdsl και την αναβάθμιση των γραμμών την έχουν αφήσει στη μοίρα τους. Και σκέψου ότι είμαι μόλις 6 χλμ απο τα Γιάννενα, και το αστικό κέντρο που παίρνω τη σύνδεση είναι στα 10χλμ (Ελεούσα, αν ξέρει κάποιος απο Γιάννενα).

 

 

καταλαβα μπαχαλο, οντως πολυ κουλο οτι δεν πιανει παραπανω το δικο σου ρουτερ, οσο οτι πρεπει να μειωσεις τις τηλεφωνικες γραμμες στο σπιτι για να ποιασεις μεγαλυτερη ταχυτητα το εχω ακουσει και εγω το ιδιο ειχανε πει και στην θεια μου στην wind να κανει και οντως εγινε!.

Οσο για αστικο κεντρο στην Ελεουσα στα Γιαννενα το βλεπω στο ανανεωμενο site του adsl.com.gr εδω http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=614 αλλα βλεπω οτι εχουνε περασει και ενα Καμπίνα KV (VDSL2) που ειναι στην διευθυνση Αδαμαντίου Κασιούμη 9, Σταυράκι 455 00, Ελλάδα αυτο το κεντρο για το vdsl ειναι κοντα σου; Για ψαξε για vdsl στην περιοχη σου μην σε καλυπτει και αλλαξεις σε vdsl , στην περιοχη του Αλιμου στην Αθηνα ειχα εναν γνωστο απο το myphone και μου ελεγε οτι και αυτος ειχε τετοια προβληματα με την ταχυτητα , ητανε παρα πολυ μικρη και ειχανε βαλει vdsl στην περιοχη του για καλυτερες ταχυτητες! , οποτε για δες και εσυ για vdsl!.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση,εχω κανει απο τις 6 του Φλεβαρη αιτηση μεταφορας της γραμμης μου σε αλλη διευθυνση λογω μετακομισης και ακομα περιμενω ,2 φορες εχουμε επικοινωνησει μαζι τους και μας λενε οτι δεν μπορουν να βρουν την διευθυνση!

Η ερωτηση μου ειναι ,το παγιο υποτιθεται τρεχει κανονικα μπορω να αρνηθω να το πληρωσω εφοσον δεν μου παρεχεται καμμια υπηρεσια για σχεδον 1 μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Μας είχαν τηλεφωνήσει για μια προσφορά με τα ίδια λεφτά που πληρώνουμε η σύνδεση από 4άρα να γίνει 24, κάποια επιπλέον λεπτά προς κινητά και δωρεάν αναγνώριση. Το ίντερνετ κλειδώνει στα 4+ κάτι. Άμα έρθει ο λογαριασμός και είναι παραπάνω λεφτά απ'ότι πληρώναμε μπορούμε να αλλάξουμε το πρόγραμμα; Γιατί στην τηλεφωνική κλήση απαντήσαμε αν είναι ακριβώς τα ίδια λεφτά που πληρώνουμε τώρα κάντε το, αλλιώς Όχι. :(
...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

Μας είχαν τηλεφωνήσει για μια προσφορά με τα ίδια λεφτά που πληρώνουμε η σύνδεση από 4άρα να γίνει 24, κάποια επιπλέον λεπτά προς κινητά και δωρεάν αναγνώριση. Το ίντερνετ κλειδώνει στα 4+ κάτι. Άμα έρθει ο λογαριασμός και είναι παραπάνω λεφτά απ'ότι πληρώναμε μπορούμε να αλλάξουμε το πρόγραμμα; Γιατί στην τηλεφωνική κλήση απαντήσαμε αν είναι ακριβώς τα ίδια λεφτά που πληρώνουμε τώρα κάντε το, αλλιώς Όχι. :(

 

πρωτα από όλα το τεχνικό τμήμα εφόσον ενεργοποιηθεί το internet στα έως 24 θα κανεις ελενχο ταχύτητας και θα το δηλώσεις ως βλάβη και αυτοί θα κάνουν ελενχο και θα σου πουν αλλιώς μπορούν να σε επαναφέρουν στο παλιό πρόγραμμα άμα έχεις πολλές αποσύνδεσεισ.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

πρωτα από όλα το τεχνικό τμήμα εφόσον ενεργοποιηθεί το internet στα έως 24 θα κανεις ελενχο ταχύτητας και θα το δηλώσεις ως βλάβη και αυτοί θα κάνουν ελενχο και θα σου πουν αλλιώς μπορούν να σε επαναφέρουν στο παλιό πρόγραμμα άμα έχεις πολλές αποσύνδεσεισ.

 

Σ'ευχαριστώ φίλε! Άσε γιατί αυτές τις μέρες έχω μετρήσει τη σύνδεση, ένα speed test έβγαλε 2,84mbps. Αυτές τις μέρες έχω τρελαθεί στις αποσυνδέσεις. Τους τηλεφώνησα, το έδωσαν βλάβη και μπορεί λέει να κάνουν και υποβάθμιση. Μακάρι να ησυχάσω :)

...Life goes on...;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μου ηρθε ο εκκαθαριστικος λογαριασμος του ΟΤΕ και εκει που περιμενα να πληρωσω 35-40€, εχει αρνητικο (πιστωτικο) υπολοιπο...Να υποθεσω οτι οι λογαριασμοι του ΟΤΕ περιλαμβανουν παγια επομενων χρησεων και γι αυτο προεκυψε το μειον;; Σωστα;;

 

Στο ζουμι της υποθεσης: Κανονικα το υπολοιπο ειναι -48€ αλλα μου εχουν χρεωσει τα "καλα παιδια" του ΟΤΕ τον φοβερο και τρομερο εξοπλισμο (ενα ρουτερ ΖΤΕ) 20€ και ειμαι στα -28€. Το ρουτερ το επεστρεψα αν και καθυστερημα συμφωνα με αυτους (επρεπε να το παω μεσα σε 10 μερες απο την διακοπη και εγω το πηγα στις 20) αλλα αρκετα πριν την εκδοση του λογαριασμου.

 

Ρωτω λοιπον:

1) Το πιστωτικο υπολοιπο θα το παρω στο χερι;; Ή πρεπει να δωσω λογαριασμο και οποτε και αν τους αξιωσει ο θεος θα μου τα δωσουν;;

2) Τα 20€ που μου χρεωσαν για τον εξοπλισμο που επεστρεψα(εχω και το παραστατικο) θα μου τα δωσουν και αυτα ή οτι γραφει δεν ξεγραφει;;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει πρόβλημα, από Γενάρη, έχουν ξεκινήσει αναβάθμιση στο δίκτυο
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Οποίος έχει πρόβλημα, από Γενάρη, έχουν ξεκινήσει αναβάθμιση στο δίκτυο

 

στην περιοχή του γαλατσίου; υπάρχει το προβλημα ;. Πάντως και στον κουβάρα αττικής σκαβουν και περνάνε καλωδια . Μακάρι να βάζουν κέντρο για το internet στην περιοχή !. Διότι παίρνει από κέρατεα και είναι μακρυά. Μακάρι να έχουν ξεκινήσει vdsl εργασίες θα εχει πλάκα , πάντως δεν παίζει ρολό πόσο κοντά είσαι στο αστικό κέντρο με το vdsl , αλλά πόσο κοντά είσαι από την ντουλάπα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

στην περιοχή του γαλατσίου; υπάρχει το προβλημα ;. Πάντως και στον κουβάρα αττικής σκαβουν και περνάνε καλωδια . Μακάρι να βάζουν κέντρο για το internet στην περιοχή !. Διότι παίρνει από κέρατεα και είναι μακρυά. Μακάρι να έχουν ξεκινήσει vdsl εργασίες θα εχει πλάκα , πάντως δεν παίζει ρολό πόσο κοντά είσαι στο αστικό κέντρο με το vdsl , αλλά πόσο κοντά είσαι από την ντουλάπα.

Ναι φιλέ Γαλάτσι έχουν οι μισοί vdsl και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όχι όλοι;

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλέ Γαλάτσι έχουν οι μισοί vdsl και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όχι όλοι;

 

μαλλον κάτι γίνεται με τις πόρτες για αυτο δεν μπορούν να δώσουν σε ολους, πιστευω ότι κάθε ντουλάπα καλύπτει ενα συγκεκριμένο κομμάτι για αυτο και βάζουν περισσότερες καμπίνες . Ίσως για αυτο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ακτίνα 500 έως 800 μέτρα από το Α/Κ τοποθετούνται KV, ανάλογα με την πληθυσμιακή πυκνότητα. Σε κάποιες περιοχές υπάρχουν KV ανά δύο στενά, ενώ σε άλλες υπάρχει ένα KV ανά 5-6 τετράγωνα. Ενδεικτικά δείτε το χάρτη εδώ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά εχω το OTE double play απεριόριστα και ΟΤΕ tv μέσω Ίντερνε με 24αρα ταχύτητα. Είμαι στην επαρχία (σε κωμόπολη) και πιάνω max 10Mbps. Από τον Νοέμβριο ήρθε και το VDSL 30 στην περιοχή και από τότε μπήκα στο τριπάκι να αναβάθμισω στα 30 και να κάνω το OTE tv μέσω δορυφόρου.

Θα εχω μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα;

Στο site του ΟΤΕ όταν βάζω τον αριθμό του τηλεφώνου μου μου βγάζει ότι είναι διαθέσιμη μέχρι 30mbps όταν βάζω όμως τη διεύθυνση του σπιτιού μου λέει πως δεν είναι διαθέσιμο. Στο κατάστημα Γερμανός στην περιοχή μου λένε ότι θα πιάνει ακριβώς 30. Κάποιοι φίλοι μου λένε ότι θα βελτιωθεί λίγο η ταχύτητα. Εσείς τι λέτε; Καθώς είναι μικρή περιοχή όλα τα σπίτια σχεδόν είναι λιγότερο από 1χλμ από τον ΟΤΕ! Αξίζει να δώσω παραπάνω λεφτά για την 30αρα ή δεν θα υπάρχει όφελος;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από οπτική ίνα θα έχει διαφορά, αν είναι από αστικό κέντρο θα είναι μικρή η διαφορά. Από την περιγραφή που δίνεις μάλλον είναι από αστικό κέντρο
Link to comment
Share on other sites

Δυό οι περιπτώσεις. Είτε παίρνεις από καμπίνα, οπότε λόγω της μικρής απόσταση θα πάρεις καρφωτά τα 30/2,5, είτε παίρνεις από Α/Κ και σε αυτήν την περίπτωση παίζει ρόλο η απόσταση από αυτό. Πάρε τηλέφωνο τον ΟΤΕ και ρώτησε σχετικά με την καλωδιακή σου απόσταση. Αν ανήκεις στη δεύτερη περίπτωση και η απόσταση είναι στο 1 χιλιόμετρο, τότε θα πιάσεις τα 30/2,5.

 

Για τα 50/5 χρειάζεται απόσταση από το Α/Κ μικρότερη των 800 μέτρων.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω σήμερα το απόγευμα να ρωτήσω! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πάντως πριν 3 χρόνια περίπου πέρασε οπτική ίνα ο ΟΤΕ σε όλους τους κεντρικούς δρόμους! Στο δρόμο που περνάει μπροστά από το σπίτι μου δεν πέρασε οπτική ίνα! Εχω αρκετά κοντά καμπίνα του OTE (αλλά δεν νομίζω να ειναι VDSL) και το κεντρικό κτήριο του ΟΤΕ ειναι σε απόσταση μικρότερη του 1 χιλιομέτρου! Στον ΟΤΕ που θα πάρω να τους πω ενδιαφέρομαι για το VDSL αλλά πρώτα θέλω να μάθω αν θα πιάνω σίγουρα; Και τότε θα μου πουν λεπτομέρειες για την σύνδεση μου;
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να σου πουν σίγουρα την καλωδιακή σου απόσταση. Από εκεί και πέρα, σημασία έχει το attenuation της γραμμής, το οποίο είναι μεν συνάρτηση του μήκους, αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως πχ η κατάσταση του χαλκού εντός της οικίας, το πως τερματίζει η γραμμή κα. Το δεδομένο είναι ότι σε απόσταση έως 1 χιλιόμετρο από Α/Κ, τα 30/2,5 μπορείς να τα πιάσεις.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...