Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και όταν έχεις χιλιάδες συνδρομητές είναι λογικό να παίρνουν τηλ πολλοί άνθρωποι και να ρωτανε έστω για ανουσια πράγματα. ο οτε και η καθε εταιρια ειναι υποχρεωμένοι να λύνουν τις απορίες των πελατών τους. το να πληρωνει ο πελατης το τηλεφωνο της τεχνικης υποστήριξης, είναι οντως κλεψιά
Link to comment
Share on other sites

και όταν έχεις χιλιάδες συνδρομητές είναι λογικό να παίρνουν τηλ πολλοί άνθρωποι και να ρωτανε έστω για ανουσια πράγματα. ο οτε και η καθε εταιρια ειναι υποχρεωμένοι να λύνουν τις απορίες των πελατών τους. το να πληρωνει ο πελατης το τηλεφωνο της τεχνικης υποστήριξης, είναι οντως κλεψιά

 

Μα αυτό του είπα κι εγώ, όταν μου 'πε την δικαιολογία ότι "ο καθένας παίρνει και λέει το μακρύ και το κοντό του"...

Του λέω, "ΕΦΟΣΩΝ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑ από τους άλλους, ακόμα κι αν θέλω να κάνω... 'καμάκι' στην γκόμενα στο τηλεφωνικό κέντρο του Τμήματος Υποστήριξης, ΟΦΕΙΛΕΤΕ να το 'χετε δωρεάν... κι ας μου το ΚΛΕΙΣΕΤΕ κατάμουτρα όταν δείτε ότι ΑΣΚΟΠΑ σας πήρα τηλέφωνο!"

 

Ρε τι να λέμε, τώρα... Άιντε βρείτε κάνα φίλο που μένει ή σπουδάζει ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, να σας πει ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ τηλεπικοινωνίες έχουν εκεί... να σας πέσει το σαγώνι στο πάτωμα!!! ΟΛΗ η Βουλγαρία έχει ενεργοποιημένες ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ, στην "ξεφτίλα" (η χειρότερη σύνδεση) είναι... άνω των... 35MBps (κι η ανώτερη φτάνει και τα... 70MBps + !!!), που κατεβάζουν πχ. ΟΛΗ την σειρά Ντέξτερ ή το Call of Duty σε λιγότερο από... ΕΞΙ ΛΕΠΤΑ (!!!!!!) και πληρώνουν... σταθερή τηλεφωνία (απεριόριστα ΟΛΑ)/ίντερνετ "τούμπανο" (που περιέγραψα)/κινητό... γύρω στα 40 λέβα (ΕΙΚΟΣΙ ΕΥΡΩ) το μήνα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπας και πρέπει να ανοίξω νέο θέμα. Ρωτάω εδώ στα γρήγορα:

Νέα σύνδεση conn-x 24 και απεριόριστη ομιλία θέλω. Δίνει δώρο μόνο στα oteshop ασύρματο ρουτερ και 50 ευρώ δωροεπιταγή jumbo. Πέρσι έδινε 75 ευρώ δωροεπιταγή ο γερμανός νομίζω. Ξέρετε αν παίζει να δώσει κάτι αντίστοιχο φέτος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μπας και πρέπει να ανοίξω νέο θέμα. Ρωτάω εδώ στα γρήγορα:

Νέα σύνδεση conn-x 24 και απεριόριστη ομιλία θέλω. Δίνει δώρο μόνο στα oteshop ασύρματο ρουτερ και 50 ευρώ δωροεπιταγή jumbo. Πέρσι έδινε 75 ευρώ δωροεπιταγή ο γερμανός νομίζω. Ξέρετε αν παίζει να δώσει κάτι αντίστοιχο φέτος;

 

Όχι. Αυτά δίνει, το τσέκαρα χθες βράδυ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αυτά δίνει, το τσέκαρα χθες βράδυ κι εγώ.

 

Περίεργο. Δεν θα έπρεπε να δίνουν ακριβώς τις ίδιες προσφορές Γερμανός και oteshop;

Γιατί ο Γερμανός δίνει μόνο το ρουτερ;

 

Καμιά άλλη προσφορά από άλλο συνεργάτη (πλαισιο, multirama κλπ) παίζει αυτό τον καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Το πρόβλημα, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, λύθηκε! Ήταν ένα... "σύνολο" από... γκαντεμιές!

Ήρθαν οι πΟΤΕς οι τεχνικοί και αφού "ΠΗΞΑΜΕ", το λύσαμε - σχετικά.

Εξηγούμε:

 

1) Το καφάο ήταν στο "μαύρο χάλι" (με σκουριασμένα καλώδια κτλ) και αλλάχτηκαν πράγματα (χαλκοί, συνδέσεις κτλ).

2) Το κουτί στην πυλωτή ήταν... ελεεινό, σαν κουτί τηλεπικοινωνίας απ' την εποχή που αποχώρησαν τα... Ναζιστικά στρατεύματα από την Ελλάδα! Και εκεί (στην ΔΙΚΗ ΜΟΥ γραμμή) αλλάχτηκαν πράγματα.

3) Μετά, πήγαμε πάνω και μετρήσαμε με τον Analyser του τεχνικού την συνδεσμιολογία του σπιτιού. Η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ (δίπλα απ' την εξώπορτα του σπιτιού), δούλευε άψογα! Πάμε στην δεύτερη (στο επόμενο δωμάτιο) που 'χω το PC και με ΒΓΑΛΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ τις συσκευές στο σπίτι, είχα 1ΜΒ απώλεια (στα ΤΡΙΑ ΜΕΤΡΑ απόσταση απ' την κεντρική γραμμή της εξώπορτας!) και μόλις αρχίσαμε να συνδέουμε τις τηλεφωνικές συσκευές, άρχισα να χάνω απανωτά ΜΒς (άλλα 2 επιπλέον!) και... "τίγκαρε" στα ERROR MESSAGES το Analyser!... Δηλαδή, ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ, από την εξώπορτα και μέσα στα υπόλοιπα δωμάτια, είναι "ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ"!!!... Οπότε, σύνδεσα το ένα τηλέφωνό μου ΚΑΙ το ρούτερ στην κεντρική γραμμή της εξώπορτας (με σπλίτερ) και είχα τέσσερα μέτρα απόσταση να συνδέσω το DATA καλώδιο στο PC...

 

...Έλα ντε, όμως, που μεσολαβούν ΤΡΕΙΣ (!!!) πόρτες (συρώμενες!) και ένα κάρο γωνίες και ψευδότοιχοι απ' την εξώπορτα ως την γωνία του καθιστικού που 'χω το γραφείο μου και μετρώντας... έβγαλα ότι χρειαζόμουν... ΕΙΚΟΣΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ (ή ΔΕΚΑΟΚΤΩ, απ' την άλλη πλευρά) καλώδιο UTP!!!!!! Πήγα σ' έναν "Συνεταιρισμό Ηλεκτρολόγων" κοντά στο σπίτι μου, ρωτώ "έχετε ΕΤΟΙΜΟ Data καλώδιο 20 μέτρα;" και μου απαντούν ένα "ΟΧΙ" σαν του... Μεταξά, ενώ μου προτείνουν να μου δώσουν "χύμα" καλώδιο UTP 25 μέτρων και "χύμα" κλιπάκια για να... συνδέσω ΕΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ (!!!) τα κλιπς πάνω στο καλώδιο - τα οποία αποδείκτηκαν ΠΙΟ ΜΙΚΡΑ και ξαναπήγα και τα άλλαξα (πήγα στο μαγαζί κάνα-δυο φορές επιπλέον). ΠΩΣ να φτιάξω το UTP τώρα, "ένας πτωχός και μόνος"... γραφίστας (άσχετος);;; Πάω σ' έναν... φούρναρη φίλο πρώην... ΟΤΕτζη (!!!) και μου το φτιάχνει αυτός, ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ την ειδική πένσα για τα καλώδια & κλιπάκια αυτά. (Πέρασαν και ΔΥΟ μέρες, αφού Δευτέρα "νόου" ανοικτά μαγαζιά το απόγευμα και Τρίτη ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ!)... Πάω σήμερα, παίρνω το καλώδιο έτοιμο, επιστρέφω σπίτι, το συνδέω και... "Π*Π*ΡΙΑ ΜΑΝΤΟΛΕΣ"!!! ΔΕΝ είχα σύνδεση καθόλου! Πάω στο κατάστημα με τα ηλεκτρικά είδη και ρωτώ τι μπορεί να συμβαίνει και μου απαντούν "ΑΝΕΤΑ"... το εξής: "Ε, τι να κάνεις, στις 10 φορές οι 8 όταν κάνεις μόνος σου αυτή την σύνδεση, δεν πιάνει, πάει στράφη το καλώδιο και η δουλειά...!" Τους ρωτώ "ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ μου το φτιάξατε;" και μου απαντούν "ε, μα θέλει... εργατικά αυτή η δουλειά, δεν το κουβεντιάσαμε!" (για να... ΣΥΝΔΕΣΟΥΝ ΔΥΟ ΚΛΙΠΣ ΠΑΝΩ στο καλώδιο UTP!)... Πάω στους φίλους στο φούρνο (μαζεύονται κάμποσοι εκεί, καθημερινά), τους λέω σήμερα τον πόνο μου και μου απαντά ένας (που δεν είχε έρθει τόσες μέρες, δεν του 'χα μιλήσει): "ΡΕ ΚΟΠΑΝΕ, αφ' ενός υπάρχουν ΕΤΟΙΜΑ τέτοια Data καλώδια στο ΠΛΑΙΣΙΟ, ΔΕΝ σου το 'παν στο μαγαζί που πήγες;" (ΠΡΟΦΑΝΩΣ, ΟΧΙ!)... "Και αφ' εταίρου, χέσε τα καλώδια, τράβα πάρε μια TP-LINK ασύρματη κάρτα δικτύου USB να κάνεις την δουλειά σου ΑΜΕΣΩΣ!"...

Του απαντώ με Ο,ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ο πΟΤΕτζής: "Μα δεν θα μου κλέβουν το σήμα μου, ασύρματα;"... Και μου λέει "αφ' ενός είναι 15 ψηφίων κωδικός - που τον αλλάζεις κιόλας και βάζεις τον δικό σου, όπου θέλει βδομάδες κάποιος να σπάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Αφ' εταίρου, ΠΟΥ 'ΝΑΙ το πρόβλημα να αλλάζεις κωδικό κάθε μήνα;"...

 

...Πάω ΠΛΑΙΣΙΟ, αγοράζω ΚΑΙ ΤΟ Data καλώδιο (το ΕΤΟΙΜΟ!) των 20 μέτρων (!), αγοράζω και την κάρτα δικτύου TP-LINK (ένα λευκό στικάκι... 3 πόντους μήκος), το 'βαλα πάνω, πέρασα τους drivers... και ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΓΡΑΦΩ ΟΝ-LINE! Απέκτησα σύνδεση σε μερικά δευτερόλεπτα!... Βέβαια, μετά από ΜΙΣΗ ΩΡΑ σύνδεσης, αρχίζει ΚΑΙ ΠΑΛΙ να 'χει αποσυνδέσεις. Θα κοιτάξω και με το καινούργιο Data καλώδιο (το "έτοιμο", απ' το ΠΛΑΙΣΙΟ), να δω εάν εκεί έχω πρόβλημα και μ' αυτό...

 

Αυτά με την "ΟΔΥΣΣΕΙΑ" μου!...

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν ο ΟΤΕ προχωρα σε παροχη εκπτωσεων αν κανω καποια αιτημα φορητοτητας; Όπως δηλαδή γίνεται στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας;

Σκέφτομαι σοβαρα να φυγω λογω των ακριβων χρεωσεων αλλα φοβαμαι και την ποιοτητα των αλλων εταιρειων καθως με τον Οτε ουδεποτε ειχα προβλημα. Χτες με πηραν για ανανεωση συμβολαιου προτεινοντας μειωση παγιων κατα 8 ευρώ στους 2 πρωτους διμηνους λογ/σμους και στους επόμενους απο 95 το πάγιο να κατέβει στα 91.

Link to comment
Share on other sites

ο οτε?

παροχη εκπτωσεων?:lol:

ελα αλεεεκοοο?:lol::lol::lol:

και τα εφαπαξ τους πως θα βγουν?

ξεχασε το!!!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν ο ΟΤΕ προχωρα σε παροχη εκπτωσεων αν κανω καποια αιτημα φορητοτητας; Όπως δηλαδή γίνεται στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας;

Σκέφτομαι σοβαρα να φυγω λογω των ακριβων χρεωσεων αλλα φοβαμαι και την ποιοτητα των αλλων εταιρειων καθως με τον Οτε ουδεποτε ειχα προβλημα. Χτες με πηραν για ανανεωση συμβολαιου προτεινοντας μειωση παγιων κατα 8 ευρώ στους 2 πρωτους διμηνους λογ/σμους και στους επόμενους απο 95 το πάγιο να κατέβει στα 91.

 

ουτε και εγώ νομίζω πως θα σου κάνουν καμία προσφορά. μόνο οι εναλλακτικοι ξέρω πως το κάνουν. πάντως, και να αλλάξεις εταιρία δεν θα χαλάσει η σύνδεση σου. πλέον, οι εναλλακτικοι έχουν γίνει αξιόπιστοι και φυσικά πιο φθηνοί απτο φαρμακειο του οτε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, πλάκα κάνετε;;;

Εδώ, στο Cosmo-καρτοσυμβόλαιό μου (ΙΔΙΑ εταιρία είναι με ΟΤΕ, πιστέψτε με, έχω άνθρωπο μέσα), ΕΚΟΨΑΝ τις έξτρα υπηρεσίες (μεμονομένες, για SMS, ίντερνετ κτλ) και σου έβαλαν τώρα "ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΔΙΚΑ", να δίνεις 7 ευρώ για ΜΟΛΙΣ 50 SMS και 100 ΜΒ ίντερνετ!

ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ, εγώ θέλω το προηγούμενο που είχα, τα 120 SMS!

ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΤΕ αν με βόλευε και το γούσταρα, που το κόψατε;

 

Ο πΟΤΕς, όχι μόνο δεν κάνει "νέες προσφορές", αλλά ΚΟΒΕΙ και τις παλιές που είχε!

ΑΠΟΡΡΩ, πως παρέμεινα τόσο καιρό σε ΟΤΕ/ConnX/Cosmote και ΠΩΣ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ κι οι άλλοι - όσοι έχουν παραμείνει!

Link to comment
Share on other sites

εχω conn-x το οποίο , εβαλα προσφατα. παρατηρησα ότι μέσα στην μέρα το dsl αποσυνδέεται 2-3 φορες χωρις λογο. τι φταιει ;Μήπως χρειάζεται να κανω καποια ρυθμιση στο router

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

εχω conn-x το οποίο , εβαλα προσφατα. παρατηρησα ότι μέσα στην μέρα το dsl αποσυνδέεται 2-3 φορες χωρις λογο. τι φταιει ;Μήπως χρειάζεται να κανω καποια ρυθμιση στο router

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνηθες φαινομενο να αποσυγχρονιζει η γρμμη... :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθες φαινομενο να αποσυγχρονιζει η γρμμη... :rolleyes:

 

καμια βοηθεια για να Μην το κάνει αυτο? υπαρχει ? :p Μήπως χρειάζεται να κανω καποια ρυθμιση στο interface του router ?

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια για να Μην το κάνει αυτο? υπαρχει ? :p Μήπως χρειάζεται να κανω καποια ρυθμιση στο interface του router ?

 

Οι αποσυνδεσεις δεν εχουν να κανουν με ρυθμισεις στο ρουτερ... αλλα με τη γραμμη σου. Τι στατιστικα εχεις?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οι αποσυνδεσεις δεν εχουν να κανουν με ρυθμισεις στο ρουτερ... αλλα με τη γραμμη σου. Τι στατιστικα εχεις?

 

απο τις 12 μεχρι τωρα αποσυνδεθηκε 3 φορες :mad:

οταν εννοεις στατιστικα? ειμαι λιγο αρχαριος :(

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά εννοεί το Attenuation και το SNR. Γνώμη μου είναι να πάρεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα. Θα σου ρίξουν λίγο την ταχύτητα (ανεβάζοντας το SNR) και θα σταθεροποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά εννοεί το Attenuation και το SNR. Γνώμη μου είναι να πάρεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα. Θα σου ρίξουν λίγο την ταχύτητα (ανεβάζοντας το SNR) και θα σταθεροποιηθεί.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/3/66435599.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/3/66435599.jpg/

 

δεν ξερω Αν είναι καλα για την συνδεση μου. έχω 24 Conn-x

Edited by alexakos7
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us/photo/my-images/3/66435599.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/3/66435599.jpg/

 

δεν ξερω Αν είναι καλα για την συνδεση μου. έχω 24 Conn-x

 

κάτι παίζει με τη γραμμή σου γιατί με αυτό το attenuation θα έπρεπε να συγχρόνιζες τουλάχιστον διπλάσια απότι είσαι τώρα. πάρε τηλ. τον οτε και πεστους το.

Link to comment
Share on other sites

Στατιστικά εννοεί το Attenuation και το SNR. Γνώμη μου είναι να πάρεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα. Θα σου ρίξουν λίγο την ταχύτητα (ανεβάζοντας το SNR) και θα σταθεροποιηθεί.

 

οταν λεμε οτι το ριχνουν εννοευμε το downstream η το up; επισης εγω που εχω 16 και 15 αντιστοιχα μπορω να τους ζητησω λιγο να μου το ριξουν για να εχω παραπανω ταχυτητα;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εχω conn-x το οποίο , εβαλα προσφατα. παρατηρησα ότι μέσα στην μέρα το dsl αποσυνδέεται 2-3 φορες χωρις λογο. τι φταιει ;Μήπως χρειάζεται να κανω καποια ρυθμιση στο router

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Aν διαβάσεις τα ποστ από το δικό σου και ΠΙΣΩ, θα δεις ότι ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα είχα κι εγώ.

Στείλε ΡΜ να σου πω τι έκανα - μη γεμίζουμε εδώ με ένα σορό μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα θα ηθελα να ρωτησω,μετα απο ποσους μηνες εχω την δυνατοτητα να αλλαξω πακετο.Αυτη την στιγμη ειμαι σε dp24 και θα ηθελα να κρατησω μονο το internet.H συνδεση που εχω ειναι 12μηνη και βρισκομαι στον εκτο μηνα
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς να κρατήσεις μόνο το internet? να κόψεις το τηλ δηλαδή? δε νομίζω ν αγίνεται αυτό, αλλά και να γίνεται το πάγιο θα το πληρώνεις ούτως ή αλλιώς!:(
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα θα ηθελα να ρωτησω,μετα απο ποσους μηνες εχω την δυνατοτητα να αλλαξω πακετο.Αυτη την στιγμη ειμαι σε dp24 και θα ηθελα να κρατησω μονο το internet.H συνδεση που εχω ειναι 12μηνη και βρισκομαι στον εκτο μηνα

 

 

12μηνη παραμονή τουλάχιστον στο πρόγραμμά σου.... αλλίως πληρώνεις ..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

να σας πω ρε παιδιά.

Πρίν λίγο χτύπησε το τηλέφωνο στο σπίτι και με πέταξε απο το Internet για ποιο λόγο ? η συνδεσμολογία είναι κανονικά όπως πρέπει. Μήπως να αλλάξω κάτι στο Interface του Router?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...