Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας, έχει τύχει σε κανένα που να κόψουν να στείλουν έντυπο λογαριασμό στην διεύθυνση; από 4 μήνες δεν έλαβα λογαριασμό, το κάνουν επίτηδες για να περάσουμε στον ηλεκτρικό λογαριασμό; τους είχα αναφέρει το θέμα κ μου είπαν ότι δεν φταίει ΟΤΕ, κ είναι θέμα ΕΛΤΑ. Που τους έκανα αναφορά το θέμα, μου είπαν 2 φορές να περάσω στον ηλεκτρονικό λογαριασμό.

 

Δεν μου εχει τυχει,αλλα ειναι θεμα ταχυδρομου. Εμενα εδω και χρονια μπερδευει τα γραμματα(η οδος ειναι παλια και νεα και δεν το γραφουν σε ολους τους λογαριασμους τα πεταει οπως να ναι) στο πατρικο μου

Βαλε ebill να ξεμπερδευεις,ερχεται την ημερα εκδοσης email με το pdf του λογαριασμου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει τυχει,αλλα ειναι θεμα ταχυδρομου. Εμενα εδω και χρονια μπερδευει τα γραμματα(η οδος ειναι παλια και νεα και δεν το γραφουν σε ολους τους λογαριασμους τα πεταει οπως να ναι) στο πατρικο μου

Βαλε ebill να ξεμπερδευεις,ερχεται την ημερα εκδοσης email με το pdf του λογαριασμου.

Θα περιμένω ακόμα ένα δίμηνο, και αναγκαστικά θα περάσω e-bill, γιατί δεν τους βλέπω πάλι να μου στείλουν. Κάποιοι μου είπαν ότι εάν κατεβάζεις την εφαρμογή My cosmote, ενεργοποιεί από μόνο του ηλεκτρικό λογαριασμό, χωρίς να κάνεις εσύ εγγραφή. Εκεί την πάτησα.
Link to comment
Share on other sites

Είτε ηλεκτρονικός λογαριασμός είτε έντυπος , θα πρέπει να τους κρατάμε και να τους αρχειοθετούμε. Πρακτικά ειναι πολύ πιο εύκολο να χάσεις έντυπο λογαριασμό παρά ηλεκτρονικό.

Εννοείτε οτι όλους τους λογαριασμούς μου (όπου υπάρχει δυνατότητα) τους έχω ηλεκτρονικά και σε πολλαπλά sites. Στο 2019 ζούμε, όχι στο μεσαίωνα...

 

Τώρα όποιος θέλει έντυπο λογαριασμό ας τον ζητήσει από τον ΟΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω ακόμα ένα δίμηνο, και αναγκαστικά θα περάσω e-bill, γιατί δεν τους βλέπω πάλι να μου στείλουν. Κάποιοι μου είπαν ότι εάν κατεβάζεις την εφαρμογή My cosmote, ενεργοποιεί από μόνο του ηλεκτρικό λογαριασμό, χωρίς να κάνεις εσύ εγγραφή. Εκεί την πάτησα.

 

ΝΑΙ, έτσι είναι, το γράφει στα ψιλά γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

21/7 λήγει το συμβόλαιο και πρέπει να κάνω κάτι....

 

Έχω απεριόριστα σταθερά, μισή ώρα προς κινητά (παίζει να μην έχω κάνει κλήση στα 2 χρόνια!!!-απλα το έχω για ασφάλεια, αν χρειαστεί), 24αρι νετ (κλείδωμα στα 10-12) στα 26.50€

 

Vdsl θα αργήσει απ' ότι βλέπω....

 

Η προσφορά που με κάνανε είναι αυτή που τρέχει στο site: 28.90(ηλεκτρονικός λογαριασμός) με απεριόριστα σταθερά, 420 λεπτά προς κινητά, 24αρι.

 

Τι να κάνω? Να αλλάξω εταιρια(δε θέλω)?

Δε με ενθουσιάζει η αύξηση τιμής ούτε τα 420 προς κινητά.

Μπορώ κάπως να πάρω κάτι καλύτερο?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι του ΟΤΕ είναι ακριβό το σταθερό. (28,90 ηλεκτρονικό). Οι αλλες εταιριες εχουν χαμηλοτερες τιμες.... αλλα εχουν καλη συνδεση ιντερνετ οταν το θελεις;

wind δεν θα πήγαινα με τίποτα.

ισως πηγαινα vodafon που δινει μια προσφορα ...

αλλα σημασια εχει ..για μενα.. ηνα εισια σιγουρος και να εχεις αξιοπιστη εταιρια. Φυσικα ειναι και το οικονομικο...

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση: Εδώ και δύο μήνες αποδέχτηκα και εγώ μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα από τον ΟΤΕ την προσφορά του Fiber με 32 ευρώ. Ωστόσο από την πρώτη μέρα εμφάνιζε ταχύτητες κάτω από 20, ενώ από το 13888 μου έλεγαν ότι θα πρέπει να βγάζω κοντά στο 50. Το δήλωσα ως βλάβη και πραγματικά την επόμενη(!) μέρα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ που μου μέτρησε ότι στο κουτί του ΟΤΕ στα 100 μέτρα από το σπίτι μου έρχεται κανονικά στα 55 και ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στην τηλεφωνική καλωδίωση του σπιτιού. Ωστόσο ο ηλεκτρολόγος μου ισχυρίζεται ότι όλα βαίνουν καλώς και κάτι άλλο φταίει! Πρακτικά υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω ότι όντως φταίει η καλωδίωση του σπιτιού;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση: Εδώ και δύο μήνες αποδέχτηκα και εγώ μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα από τον ΟΤΕ την προσφορά του Fiber με 32 ευρώ. Ωστόσο από την πρώτη μέρα εμφάνιζε ταχύτητες κάτω από 20, ενώ από το 13888 μου έλεγαν ότι θα πρέπει να βγάζω κοντά στο 50. Το δήλωσα ως βλάβη και πραγματικά την επόμενη(!) μέρα ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ που μου μέτρησε ότι στο κουτί του ΟΤΕ στα 100 μέτρα από το σπίτι μου έρχεται κανονικά στα 55 και ότι το πρόβλημα πρέπει να είναι στην τηλεφωνική καλωδίωση του σπιτιού. Ωστόσο ο ηλεκτρολόγος μου ισχυρίζεται ότι όλα βαίνουν καλώς και κάτι άλλο φταίει! Πρακτικά υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω ότι όντως φταίει η καλωδίωση του σπιτιού;

 

τα 55 που ερχονται στο κουτι τα ειδες με τα ματια σου ? στο σπιτι μεσα σου μετρησαν ποσο μπορεις να πιασεις ? τοσο απλο γτ τα μπλεκεται τοσο πολυ ρε παιδια :O

Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν από πάνω του και είδα την μέτρηση. Όντως τόσο έδειχνε.
Και δεν έκανε ο τεχνικός του ΟΤΕ μέτρηση στο κουτί του σπιτιού σου, παρά μόνο στο ΚΑΦΑΟ που βρίσκετε 100 μετά από το σπίτι σου; Λίγο κουλό μου ακούγεται. Πρέπει να δεις πόσο συγχρονίζεις στο σημείο που η παροχή του ΟΤΕ συνδέεται με την καλωδίωση του σπιτιού σου. Μόνο έτσι θα ξέρεις αν το πρόβλημα το έχεις εσύ ή η γραμμή του ΟΤΕ ( Στα τελευταία 100 μέτρα). Απορώ γιατί αυτό είναι το πρώτο που κάνουν συνήθως οι τεχνικοί.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη παιδιά τώρα το πρόσεξα. Το κουτί του σπιτιού είναι στα 10 μέτρα όχι στα 100, έξω στην αυλή. Μονοκατοικία. Εκεί μέτρησε κανονικά 55.
Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει δηλαδή. Ο τεχνικός του ΟΤΕ μου πρότεινε να απενεργοποιησω όλες τις αλλες τηλεφωνικές υποδοχες και να το κοιτάξω ξανά. Θα έχει άραγε καμία διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Βρες την κεντρική πρίζα, εκεί δηλαδή που μπαίνει το καλώδιο στο σπίτι, την πρώτη πρίζα δηλαδή και δοκίμασε με το router εκεί

Αν συγχρονίζεις χαμηλότερα από 50, τότε μια που είναι και μονοκατοικία, ρίξε ένα καινούριο καλώδιο από το εξωτερικό κουτί σου μέχρι το σαλόνι, βάλε εκεί router και ασύρματα τηλέφωνα και ξεμπερδέυεις. Αν θέλεις να έχεις περισσότερες ενσύρματες τηλεφωνικές συσκευές στο σπίτι , χρησιμοποίησε το παλιό καλωδιακο σου σύστημα που θα το τροφοδοτήσεις από την έξοδο του τηλεφώνου του router σου εφόσον σε έχουν γυρίσει σε voip. Αν είσαι ακομα με το παλιό σύστημα, πάρε την έξοδο από το splitter και ρίξε την στο εσωτερικό δίκτυο

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα βρέθηκε. Αν και Κυριακή ο ηλεκτρολόγος μου έκανε τη χάρη να έρθει και πραγματικά μέσα στο σπίτι δινει κανονικά 50 στην κεντρική πρίζα. Απενεργοποιησε όλες τις υπόλοιπες τηλεφωνικές συνδέσεις και τον συναγερμό που είναι κουμπωμενος πάνω στο κουτί για να πιάσουμε την ταχύτητα αυτή. Μόλις όμως συνέδεσε και το συναγερμό πέσαμε πάλι στο εικοσάρικο που παίζαμε πριν! Οπότε αυτό είναι το πρόβλημα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εδω και περιπου 45 λεπτα δεν εχω συνδεση στο DSL (24αρα συνδεση). Βασικα το περιεργο ειναι πως δουλευει καποιες σελιδες (Google, Youtube, Facebook και αρκετες ξενες σελιδες) αλλα (σχεδον) καμια ελληνικη και πολλες ξένες επισης δεν φορτωνουν.

Μου βγαζει μηνυμα Your comnection was interrupted. A network change was detected. Ή This site can't be reached.

 

Υπαρχει κανα προβλημα γενικοτερο;

 

Εκανα επανεκκινηση router, αλλαξα καναλι, το εβγαλα απο την μπριζα και το συνδεσα. Τιποτα. VOIP δουλευει μια χαρα. Παιρνω την Cosmote αλλα οταν λεω "Ιδιος Αριθμος" ή πληκτρολογω τον αριθμο τηλεφωνου μου για να εξυπηρετηθω κολλαει και δεν προχωραει παραπερα.

 

Τι φαση?

Edited by Georgio81
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εδω και περιπου 45 λεπτα δεν εχω συνδεση στο DSL (24αρα συνδεση). Βασικα το περιεργο ειναι πως δουλευει καποιες σελιδες (Google, Youtube, Facebook και αρκετες ξενες σελιδες) αλλα (σχεδον) καμια ελληνικη και πολλες ξένες επισης δεν φορτωνουν.

Μου βγαζει μηνυμα Your comnection was interrupted. A network change was detected. Ή This site can't be reached.

 

Υπαρχει κανα προβλημα γενικοτερο;

 

Εκανα επανεκκινηση router, αλλαξα καναλι, το εβγαλα απο την μπριζα και το συνδεσα. Τιποτα. VOIP δουλευει μια χαρα. Παιρνω την Cosmote αλλα οταν λεω "Ιδιος Αριθμος" ή πληκτρολογω τον αριθμο τηλεφωνου μου για να εξυπηρετηθω κολλαει και δεν προχωραει παραπερα.

 

Τι φαση?

 

13788 πάρε. Είναι δωρεάν από ΠΑΝΤΟΥ ακόμα και από κινητό και είναι οι βλάβες απευθείας

Link to comment
Share on other sites

13788 πάρε. Είναι δωρεάν από ΠΑΝΤΟΥ ακόμα και από κινητό και είναι οι βλάβες απευθείας

 

Ευχαριστω πολυ, δεν το ηξερα. Θα καλεσω και ελπιζω να πιασω γραμμη. Αν και διαβασα σε αλλη σελιδα πως υπαρχει γενικευμενο πανελλαδικο προβλημα (παρομοιο με αυτο που αντιμετωπιζω) απο σημερα (25 Ιουνιου) το πρωι. Εμενα εμφανιστηκε πριν καμια ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Eνημέρωσαν τους γονείς μου ότι θα το γυρίσουν σε voip. Εχουν το γνωστό Speedport. Κάποιο σχεδιάγραμμα πως θα αλλάξουν τα καλώδια έχουμε? Γιατί η αναμονή στο 13888 είναι τεράστια και ανυπόφορη.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για να επιστρέψεις τη τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες και γενικά δεν λειτουργεί και τέλεια.. Αν θέλεις ένα τηλέφωνο στο ρουτερ πάνω απευθείας στα phone που έχει πίσω. Χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα. Και το ρουτερ απευθείας στο τοίχο.
Link to comment
Share on other sites

παιζει καμια προσφορα μιας κ τον αλλο μηνα ληγει το 2ετες ? 54 ευρο για doubleplay δινω με 24 αρα κ απεριοριστα σταθερα
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είδα ότι στην περιοχή μου ότι υπάρχει καμπίνα οτε για vdsl μαξ 500 μέτρα από το σπίτι μου. Είναι οκ σαν απόσταση για να έχω καλή ταχύτητα?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για να επιστρέψεις τη τηλεφωνία σε όλες τις πρίζες και γενικά δεν λειτουργεί και τέλεια.. Αν θέλεις ένα τηλέφωνο στο ρουτερ πάνω απευθείας στα phone που έχει πίσω. Χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα. Και το ρουτερ απευθείας στο τοίχο.

Καθυστερημένα ευχαριστώ πολύ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...