Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς τηλεφωνική γραμμή, ιντερνετ δεν γίνετε

 

Εχεις δικιο δε το εθεσα σωστα, χωρις τηλεφωνο ηθελα να πω (να μη συνδεω συσκευη) η γραμμη να ειναι μονο για ιντερνετ...Οπως ανεφερα κ πριν υπηρχε ενα προγραμμα με 17.70 Ε/μηνα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου το ειπανε. Φυσικα ειναι δικο μου λαθος που υπεγραψα αυτο το συμβολαιο χωρις να το διαβασω, ας προσεχα. Θα πληρωσω μεν (σε 2-3 δοσεις γιατι 110 με τη μια δεν θα παρουνε ) αλλα αυτοι θα χασουν ενα πελατη.

Κουτί σου κάθεται η νέα πρόσφορα της forthnet http://www.forthnetgroup.gr/Services3PlayForm.aspx?a_id=6208&gclid=CKvGuOeC3LcCFexF2wod-EoA7w αλλά πρόσεχε τι θα υπογράψεις .....μην πάθεις κάτι ανάλογο

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη hol με 15€ το μήνα. Forthnet στη γειτονιά μου που ρώτησα την βρίζουν οπότε μακριά

 

χαχα, το ότι στη γειτονιά σου τη βρίζουν, είναι ζήτημα του last mile, δλδ του χαλκού του οτε απ' το κέντρο στο σπίτι σου, οπότε είναι ζήτημα της περιοχής και όχι του παρόχου. μην λέμε πράγματα που παραπλανούν τον κόσμο.

αν στη γειτονιά σου έχουν πρόβλημα πχ με αποσυνδέσεις μπορούν να ζητήσουν απ'την forthnet να τους ανεβάσει το προφίλ του margin, στα 9 για να σταθεροποιηθεί. η hol σε βάζει υποχρεωτικά στο ελεεινό 11αρι, αντί για το 6 της forthnet και άμα η γραμμή σου είναι καλή, έχεις μικρότερη ταχύτητα από ότι μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή σου χωρίς λόγο.. αν δεν είναι σε καλή κατάσταση ο χαλκός, ας τους πάρουν τηλ να τους το ανεβάζουν

Link to comment
Share on other sites

χαχα, το ότι στη γειτονιά σου τη βρίζουν, είναι ζήτημα του last mile, δλδ του χαλκού του οτε απ' το κέντρο στο σπίτι σου, οπότε είναι ζήτημα της περιοχής και όχι του παρόχου. μην λέμε πράγματα που παραπλανούν τον κόσμο.

αν στη γειτονιά σου έχουν πρόβλημα πχ με αποσυνδέσεις μπορούν να ζητήσουν απ'την forthnet να τους ανεβάσει το προφίλ του margin, στα 9 για να σταθεροποιηθεί. η hol σε βάζει υποχρεωτικά στο ελεεινό 11αρι, αντί για το 6 της forthnet και άμα η γραμμή σου είναι καλή, έχεις μικρότερη ταχύτητα από ότι μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή σου χωρίς λόγο.. αν δεν είναι σε καλή κατάσταση ο χαλκός, ας τους πάρουν τηλ να τους το ανεβάζουν

 

+1 για το προφιλ 6 margin

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,με τον ΟΤΕ δεν βγάζει κανείς εύκολα άκρη...πριν μερικές μέρες είχα πρόβλημα με τη νέα γραμμή τηλεφώνου αν και κατά πόσο σηκώνει ιντερνετ...ήρθε ο τεχνικός της περιοχής μου είπε ότι για να είμαστε σίγουροι (δεν τράβηξε καλώδιο από την κολώνα του ΟΤΕ στη δική μου) μου είπε ότι θα ενεργοποιήσει το τηλέφωνο,κατόπιν θα ξανακάνουμε αίτηση για ίντερνετ και αν όλα πάνε καλά,θα έρθει να κάνει τη σύνδεση,έτσι και έγινε...το νούμερο ενεργοποιήθηκε την ίδια μέρα (4/6) και το ίντερνετ ενεργοποιήθηκε στις 10/6,όλα καλά μέχρι εδώ...αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα...δεν μπορώ να βρω τους τεχνικούς για να έρθουν να συνδέσουν...έχω πάρει σε όλα τα τηλέφωνα,έχω πάει και η ίδια από τον ΟΤΕ της περιοχής μου,εκεί μου λένε ότι τους το έχουν πει...αλλά ακόμη περιμένω!!!!

τι άλλο να κάνω?έχει καταντήσει χειρότερο και από σήριαλ του Φώσκολου...παιδευόμαστε ενάμιση μήνα τώρα για να έχουμε τηλ και ίντερνετ και τώρα που το έχουμε δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε,δεν είναι λίγο γελοίο?:wacko:

τι άλλο να κάνω???έχω απελπιστεί όμως :(

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς με τους τεχνικούς του οτε δεν βγάζεις άκρη και κινούνται με πολύ αργούς ρυθμούς ...... Σκέψου και την αλλαγή παρόχου να ηρεμήσεις.....
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς με τους τεχνικούς του οτε δεν βγάζεις άκρη και κινούνται με πολύ αργούς ρυθμούς ...... Σκέψου και την αλλαγή παρόχου να ηρεμήσεις.....

 

Δεν εχουμε τετοια δυνατοτητα προς το παρον!!στην περιοχη εδω για να αλλαξεις παροχο,πρεπει να κατσεις ενα χρονο στον Οτε και μετα το περας να κανεις αιτηση για αλλου...αν θες πιο νωρις,απλα ο Οτε δεν δινει γραμμη στον αλλο παροχο...αυτο το επαθαν οι γειτονες μου....

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς με τους τεχνικούς του οτε δεν βγάζεις άκρη και κινούνται με πολύ αργούς ρυθμούς ...... Σκέψου και την αλλαγή παρόχου να ηρεμήσεις.....

 

Ενώ από τεχνικής άποψης σε άλλο πάροχο θα σωθεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε τετοια δυνατοτητα προς το παρον!!στην περιοχη εδω για να αλλαξεις παροχο,πρεπει να κατσεις ενα χρονο στον Οτε και μετα το περας να κανεις αιτηση για αλλου...αν θες πιο νωρις,απλα ο Οτε δεν δινει γραμμη στον αλλο παροχο...αυτο το επαθαν οι γειτονες μου....

:X:blink: υπομονή τότε να περάσει ο ένας χρόνος στον οτε......

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,με τον ΟΤΕ δεν βγάζει κανείς εύκολα άκρη...πριν μερικές μέρες είχα πρόβλημα με τη νέα γραμμή τηλεφώνου αν και κατά πόσο σηκώνει ιντερνετ...ήρθε ο τεχνικός της περιοχής μου είπε ότι για να είμαστε σίγουροι (δεν τράβηξε καλώδιο από την κολώνα του ΟΤΕ στη δική μου) μου είπε ότι θα ενεργοποιήσει το τηλέφωνο,κατόπιν θα ξανακάνουμε αίτηση για ίντερνετ και αν όλα πάνε καλά,θα έρθει να κάνει τη σύνδεση,έτσι και έγινε...το νούμερο ενεργοποιήθηκε την ίδια μέρα (4/6) και το ίντερνετ ενεργοποιήθηκε στις 10/6,όλα καλά μέχρι εδώ...αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα...δεν μπορώ να βρω τους τεχνικούς για να έρθουν να συνδέσουν...έχω πάρει σε όλα τα τηλέφωνα,έχω πάει και η ίδια από τον ΟΤΕ της περιοχής μου,εκεί μου λένε ότι τους το έχουν πει...αλλά ακόμη περιμένω!!!!

τι άλλο να κάνω?έχει καταντήσει χειρότερο και από σήριαλ του Φώσκολου...παιδευόμαστε ενάμιση μήνα τώρα για να έχουμε τηλ και ίντερνετ και τώρα που το έχουμε δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε,δεν είναι λίγο γελοίο?:wacko:

τι άλλο να κάνω???έχω απελπιστεί όμως :(

Ποιο ειναι ακριβως το προβλημα, εχεις τηλεφωνο, δεν εχεις ιντερνετ, δεν εχεις και τα δυο, δεν μπορείς να συνδεσεις τον ρουτερ, τι?

 

 

Ενώ από τεχνικής άποψης σε άλλο πάροχο θα σωθεί

χαχαααα ναι το μονο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

Εχω τηλ και ιντερνετ,αλλα δεν εχω ουσιαστικα καθοτι οι τεχνικοι του οτε εχουν "ξεχασει" να συνδεσουν το σπιτι μου με το κουτι...αυτο ειναι το προβλημα!!
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα,μπορει να σας φανει και χαζο αλλα δεν ασχολουμαι δεν τα ξερω καλα.Εχω εδω και 2 χρονια πακετο συνδεσης ADSL 24 mbps αλλα απο παλια που ειχα ενσυρματο router μου ειχαν πει οι τεχνικοι οτι οι γραμμες δεν μπορουνε να υποστηριξουνε παραπανω απο 2mbps κατι τετοιο ειπαν ως λογο.Οι γραμμες τηλεφωνιας ειναι πολυ παλιες και οταν πηραμε αριθμο πηραμε απο αλλη περιοχη δηλαδη το κεντρο ειναι πολυ μακρια ισως φταιει αυτο υποθετω. Τωρα πια λογω του οτι εχω ασυρματο ρουτερ δεν μπορω να δω την ταχυτητα συνδεσης αλλα απο την ταχυτητα που κατεβαζω αρχεια διαπιστωνω οτι δεν εχει αλλαξει,χρησιμοποιησα και καποια προγραμματα μετρηση που βρηκα που μου τις βγαζουν 1,5mbps download, 0,5mbps upload.Tι μπορω να κανω για να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες με ADSL? Μπορω να αλλαξω συνδεση να βαλω 2mbps για να μην πληρωνω και τσαμπα λεφτα?Επισης μου διαφημισαν πριν κανα χρονο και τωρα τις οπτικες ινες που λενε οτι δεν εχουν σχεση με την τηλεφωνικη γραμμη,λογικο αφου ειναι αλλες γραμμες,αλλα δεν εχω και πολλοι εμπιστοσυνη γιαυτο θελω να ρωτησω.Πρωτα απ' ολα οι οπτικες ινες ειναι το VDSL? Εχει σχεση το VDSL με τι παλιες γραμμες του ιντερνετ,με τις γραμμες του τηλεφωνου? Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα οποιεσδηποτες απαντησεις σε οποιαδηποτε ερωτηματα θα μου ειναι χρησιμα,ευχαριστω! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα,μπορει να σας φανει και χαζο αλλα δεν ασχολουμαι δεν τα ξερω καλα.Εχω εδω και 2 χρονια πακετο συνδεσης ADSL 24 mbps αλλα απο παλια που ειχα ενσυρματο router μου ειχαν πει οι τεχνικοι οτι οι γραμμες δεν μπορουνε να υποστηριξουνε παραπανω απο 2mbps κατι τετοιο ειπαν ως λογο.Οι γραμμες τηλεφωνιας ειναι πολυ παλιες και οταν πηραμε αριθμο πηραμε απο αλλη περιοχη δηλαδη το κεντρο ειναι πολυ μακρια ισως φταιει αυτο υποθετω. Τωρα πια λογω του οτι εχω ασυρματο ρουτερ δεν μπορω να δω την ταχυτητα συνδεσης αλλα απο την ταχυτητα που κατεβαζω αρχεια διαπιστωνω οτι δεν εχει αλλαξει,χρησιμοποιησα και καποια προγραμματα μετρηση που βρηκα που μου τις βγαζουν 1,5mbps download, 0,5mbps upload.Tι μπορω να κανω για να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες με ADSL? Μπορω να αλλαξω συνδεση να βαλω 2mbps για να μην πληρωνω και τσαμπα λεφτα?Επισης μου διαφημισαν πριν κανα χρονο και τωρα τις οπτικες ινες που λενε οτι δεν εχουν σχεση με την τηλεφωνικη γραμμη,λογικο αφου ειναι αλλες γραμμες,αλλα δεν εχω και πολλοι εμπιστοσυνη γιαυτο θελω να ρωτησω.Πρωτα απ' ολα οι οπτικες ινες ειναι το VDSL? Εχει σχεση το VDSL με τι παλιες γραμμες του ιντερνετ,με τις γραμμες του τηλεφωνου? Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα οποιεσδηποτες απαντησεις σε οποιαδηποτε ερωτηματα θα μου ειναι χρησιμα,ευχαριστω! :)

 

καλησπερα μπεσ εδω https://www.ote.gr/web/guest/check-availability?redir=1&p_p_lifecycle=0&p_p_id=checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet&p_p_col_count=1&p_l_id=44064&p_p_col_id=column-2&_checkavailabilityhome_WAR_Otecorporateproductsservicesportlet_resultType=consumer&p_v_l_s_g_id=0 και βαλε το αριθμο του σταθερου σου τηλεφωνο να σου δειξει εαν ποιανεις vdsl ή οχι και με τηλεφωνικη επικοινωνια με το τμημα εξυπηρετησης πελατων . Επισης μου φαινεται παραξενο πωσ ενω πληρωνεις εως 24 mbs ποιανεις εως 2mbs κανονικα επρεπει να σου αλλαξουνε την ταχυτητα αυτοματα στο προγραμμα με τα 2mbs αφου δεν ποιανεις παραπανω, παρε την εξυπηρετηση πελατων και πες τους το θα γινει ελενχος στην γραμμη σου και θα στο διοθωσουνε χωρις να πληρωσεις κατι εξαλλου ο οτε φταιε και οχι εσυ. Οσο για το vdsl διαβασα στο ιντερνετ το εξης : '' Μέρος του δικτύου χαλκού (από το Κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής έως τα KV στις γειτονιές - τα γνωστά ως ΚΑΦΑΟ) αντικαθίσταται από οπτικές ίνες. Το νέο δίκτυο καταρχήν είναι τύπου FTTC (Fiber to the Cabinet – Οπτικές ίνες έως το KV) και θα παρέχει υπηρεσίες υπερυψηλών ταχυτήτων (VDSL2). Στις παραπάνω περιοχές, 1.000 περίπου KV, συνδέονται με οπτικές ίνες, δίνοντας τη δυνατότητα σε 125.000 σπίτια και επιχειρήσεις να απολαμβάνουν νέες ταχύτητες πρόσβασης. '' . πηγη: http://tech.in.gr/short-news/?aid=1231140162 24/6/2013 και ωρα 11:55 πμ.

 

επισης δεσ εδω http://www.milkman.gr/pos-na-kanete-tin-adsl-sindesi-pio-grigori/ το πως θα κανεις πιο γρηγορη την συνδεση σου

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα,μπορει να σας φανει και χαζο αλλα δεν ασχολουμαι δεν τα ξερω καλα.Εχω εδω και 2 χρονια πακετο συνδεσης ADSL 24 mbps αλλα απο παλια που ειχα ενσυρματο router μου ειχαν πει οι τεχνικοι οτι οι γραμμες δεν μπορουνε να υποστηριξουνε παραπανω απο 2mbps κατι τετοιο ειπαν ως λογο.Οι γραμμες τηλεφωνιας ειναι πολυ παλιες και οταν πηραμε αριθμο πηραμε απο αλλη περιοχη δηλαδη το κεντρο ειναι πολυ μακρια ισως φταιει αυτο υποθετω. Τωρα πια λογω του οτι εχω ασυρματο ρουτερ δεν μπορω να δω την ταχυτητα συνδεσης αλλα απο την ταχυτητα που κατεβαζω αρχεια διαπιστωνω οτι δεν εχει αλλαξει,χρησιμοποιησα και καποια προγραμματα μετρηση που βρηκα που μου τις βγαζουν 1,5mbps download, 0,5mbps upload.Tι μπορω να κανω για να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες με ADSL? Μπορω να αλλαξω συνδεση να βαλω 2mbps για να μην πληρωνω και τσαμπα λεφτα?Επισης μου διαφημισαν πριν κανα χρονο και τωρα τις οπτικες ινες που λενε οτι δεν εχουν σχεση με την τηλεφωνικη γραμμη,λογικο αφου ειναι αλλες γραμμες,αλλα δεν εχω και πολλοι εμπιστοσυνη γιαυτο θελω να ρωτησω.Πρωτα απ' ολα οι οπτικες ινες ειναι το VDSL? Εχει σχεση το VDSL με τι παλιες γραμμες του ιντερνετ,με τις γραμμες του τηλεφωνου? Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα οποιεσδηποτες απαντησεις σε οποιαδηποτε ερωτηματα θα μου ειναι χρησιμα,ευχαριστω! :)

 

Γιατι πληρώνεις 24αρι ? κριμα δεν ειναι.

 

Μπες στον ρουτερ και καπου θα δεις να λεει attenuation, το νούμερο που εμφανιζετει διπλα το down βαλ'τ ο στο παρακατω λινκ και θα δεις μεχρι τι ταχύτητες μπορει να πιάσει.

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχω ενα προβλημα,μπορει να σας φανει και χαζο αλλα δεν ασχολουμαι δεν τα ξερω καλα.Εχω εδω και 2 χρονια πακετο συνδεσης ADSL 24 mbps αλλα απο παλια που ειχα ενσυρματο router μου ειχαν πει οι τεχνικοι οτι οι γραμμες δεν μπορουνε να υποστηριξουνε παραπανω απο 2mbps κατι τετοιο ειπαν ως λογο.Οι γραμμες τηλεφωνιας ειναι πολυ παλιες και οταν πηραμε αριθμο πηραμε απο αλλη περιοχη δηλαδη το κεντρο ειναι πολυ μακρια ισως φταιει αυτο υποθετω. Τωρα πια λογω του οτι εχω ασυρματο ρουτερ δεν μπορω να δω την ταχυτητα συνδεσης αλλα απο την ταχυτητα που κατεβαζω αρχεια διαπιστωνω οτι δεν εχει αλλαξει,χρησιμοποιησα και καποια προγραμματα μετρηση που βρηκα που μου τις βγαζουν 1,5mbps download, 0,5mbps upload.Tι μπορω να κανω για να εχω μεγαλυτερες ταχυτητες με ADSL? Μπορω να αλλαξω συνδεση να βαλω 2mbps για να μην πληρωνω και τσαμπα λεφτα?Επισης μου διαφημισαν πριν κανα χρονο και τωρα τις οπτικες ινες που λενε οτι δεν εχουν σχεση με την τηλεφωνικη γραμμη,λογικο αφου ειναι αλλες γραμμες,αλλα δεν εχω και πολλοι εμπιστοσυνη γιαυτο θελω να ρωτησω.Πρωτα απ' ολα οι οπτικες ινες ειναι το VDSL? Εχει σχεση το VDSL με τι παλιες γραμμες του ιντερνετ,με τις γραμμες του τηλεφωνου? Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα οποιεσδηποτες απαντησεις σε οποιαδηποτε ερωτηματα θα μου ειναι χρησιμα,ευχαριστω! :)

 

ποιος στις διαφήμησε η hol; το χω διαβάσει κ αλλού κάτι του τύπου έχουμε καλύτερη ταχύτητα λόγω εκταταμένης χρήσης οπτικών ινών.... άκυρο τελείως, ο χαλκός του οτε είναι που σε καίει και καθορίζει κατά κύριο λόγο την ταχύτητά σου. οι οπτικές ίνες που χρησιμοποιούν μετά από αυτόν δεν υπάρχει περίπτωση με τα τωρινά δεδομένα να σου περιορίσουν την ταχύτητα.

σε κάποιον άλλο είχαν πει οτι το δικό τους ίντερνετ είναι μέσο δορυφόρου και είναι πιο γρήγορα, ό,τι να ναι. (για κανονική συνδεση αυτό όχι για δορυφορικό ιντερνετ)

Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε ότι θέλουμε. Όπου έχουν μπει οπτικές ίνες είναι πραγματικές οι ταχύτητες
Link to comment
Share on other sites

καλά μην βάζεις και στοίχημα...!

όταν πρωτοσυνδέθηκα πριν ενάμιση χρόνο στον ΟΤΕ, με οπτική ίνα μέχρι την γωνία του σπιτιού μου, το μόντεμ κλείδωνε στα 22000!! Το οποίο κράτησε για κανά 8μηνο...μετά διμαρτυρήθηκαν οι εναλλακτικοί που είχαν μείνει στο δίκτυο χαλκού (με την forthnet παλαιότερα έπιανα μαξιμουν 5000) και επειδή στην ηλιόλουστη χώρα μας ο κάτω πάντα τραβάει τον πάνω και όχι το αντίστροφο, ένα ωραίο πρωί, με ένα ωραιότατο update στα τοπικά dslam, το μόντεμ κλείδωσε μόνιμα πια στα 12000-15000!

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο οπτικων ινων οπου υπαρχει, υπαρχει μεχρι το καφαο, δεν ερχετε σπιτι σου, ο χαλκος λοιπον θα κανει ακομα κατι 10ετιες για να φυγη απο τα σπιτια μας, εδω ειναι ελλαδισταν
Link to comment
Share on other sites

αν απαντάτε σε μένα, τι σχέση έχει αυτό που είπα με αυτό που λέτε..? είπα ότι φτάνει η οπτική μέχρι το σπίτι μου? μέχρι την γωνία είπα, που είναι το τοπικό mini dslam. Δεν άλλαξε κάτι στην καλωδίωση...απλά έριξαν την ταχύτητα για τους λόγους που ανέφερα, τους οποίους δεν τους έβγαλα από το μυαλό μου...το παραδέχτηκαν οι ίδιοι κάποια στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

με τις παρακάτω ενδείξεις έχω ταχύτητα 6300 περίπου d/l

θα μπορούσε να πάει και παραπάνω?

SNR Margin :9.6 dB (down) 10.4 dB (up)

Line Attenuation: 56.0 dB (down) 22.8 dB (up) το ρούτερ είναι το ZTE που δίνει τελευταία ο ΟΤΕ!

το καφάο είναι περίπου στο 1χλμ...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...