Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εννοεις reset το ρουτερ ε?

Aπο που γινεται η επαναφορα?

 

Κάπου στο ρουτερ υπάρχει ενα εσωτερικό διακοπτάκι που πατιέται με κάτι αιχμηρό

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο ρουτερ υπάρχει ενα εσωτερικό διακοπτάκι που πατιέται με κάτι αιχμηρό

 

Nαι αλλα ετσι δεν θα θελει μετα περασμα απο την αρχη τα παντα?Να ξανακανω Install το ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα ετσι δεν θα θελει μετα περασμα απο την αρχη τα παντα?Να ξανακανω Install το ρουτερ?

 

Εννοείται

 

Αλλα πέντε λεπτά δουλειά ειναι το username, το password το παρόχου και ενα password για το ασύρματο δικτυο, τι άλλο εχεις να περάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα με σταθερό. Εκανα (τηλεφωνικά) 12μηνη ανανέωση με προνομιακή τιμή για 6 μήνες και νορμαλ μετά αλλά μου είχαν πει ότι μόλις κλείσω το 6μηνο να ξαναζητήσω 12μηνη ανανέωση αμέσως και θα πάρω πάλι άμεσα τη χαμηλή τιμή για 6 μήνες ακόμα.

Τώρα που έφτασε η λήξη του πρώτου εξαμήνου μου λένε ότι δεν μπορώ να κάνω ανανέωση αν δεν παρέλθει το 12μηνο (και φυσικά αν δεν πληρώσω ακριβά τους επόμενους 6 μήνες). Και ότι πιθανόν να ίσχυαν άλλα όταν έκανα εγώ τη 12μηνη.

 

Έτσι την πάτησα κι εγώ. Βασικά κορόιδεψαν τον αδερφό μου που δεν ήξερε. Όταν πήραμε τηλ. μετά το εξάμηνο μας είπαν ότι δε γίνεται. Ο λογαριασμός μου εκτινάχτηκε από 65 Ευρώ (ISDN) στα 80. Τώρα περιμένω να λήξει και να κόψω την υπηρεσία. Είμαι τυχερός διότι λήγει το Μάιο. Τώρα τρέχει μια προσφορά OTE double economy με 26,90 εντός εξαμήνου για ISDN και 31+ μετά το εξάμηνο. Αν συνεχίζει να υπάρχει και είναι φτηνότερη από τη γυμνή γραμμή θα τη βάλω αλλιώς θα στέλνω τις κλήσεις μέσω VOIP όπως έκανα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. εχω το εξης προβλημα: Εκανα αιτηση στο ΟΤΕ για τηλεφωνια ιντερνετ κτλ και αφου ηρθε ο εργολαβος και εφερε καλωδιο απο στυλο(νεοκτιστο σπιτι) οι τεχνικοι μου ειπαν οτι δεν εχουν γραμμη να μου δωσουν .Μετα απο 20 ημερες ηρθε ενας τεχνικος και μετρησε και μου ειπε οτι θα χρειαστουν στυλοι και 350 μετρα καλωδια τυπου 8 αν δεν κανω λαθος για να μου γερουν γραμμη απο αλλο κουτι. Απο εκει και περα (2 μηνες περιπου ) τιποτα. Θα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως να κινηθω. Επισης να σημειωσω οτι καλυψη απο ενναλακτικους δεν υπαρχει. Ειμαι σε απογνωση γιατι τα ακουμπαω χοντρα σε στικακια 3G Edited by Nkatech
περισσοτερες πληροφοριες
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα. εχω το εξης προβλημα: Εκανα αιτηση στο ΟΤΕ για τηλεφωνια ιντερνετ κτλ και αφου ηρθε ο εργολαβος και εφερε καλωδιο απο στυλο(νεοκτιστο σπιτι) οι τεχνικοι μου ειπαν οτι δεν εχουν γραμμη να μου δωσουν .Μετα απο 20 ημερες ηρθε ενας τεχνικος και μετρησε και μου ειπε οτι θα χρειαστουν στυλοι και 350 μετρα καλωδια τυπου 8 αν δεν κανω λαθος για να μου γερουν γραμμη απο αλλο κουτι. Απο εκει και περα (2 μηνες περιπου ) τιποτα. Θα ηθελα τη συμβουλη σας για το πως να κινηθω. Επισης να σημειωσω οτι καλυψη απο ενναλακτικους δεν υπαρχει. Ειμαι σε απογνωση γιατι τα ακουμπαω χοντρα σε στικακια 3G

 

 

δυστυχώς δεν υπαρχει λυση στο προβλημα σου, ρωτησε ποτε προβλέπετε και αν η επέκταση του ακραίου δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω εδώ και ένα μήνα βάλει ΟΤΕ double play economy και ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να βλέπω πόσο υπόλοιπο έχω από το δωρεάν χρόνο ομιλίας τόσο στα σταθερά όσο και στα κινητά(όπως γίνεται με την κινητή τηλεφωνία που στέλνεις sms).Έκανα εγγραφή στο MyOTE αλλά από ότι είδα δεν υπάρχει καμία τέτοια υπηρεσία. Διαφορετικά αν έχετε να προτείνεται κανένα δικό σας τρόπο ....

 

Σχετικά με το παραπάνω μου είπαν από τον ΟΤΕ ότι δεν υπάρχει κάποια τέτοια δυνατότητα.

 

Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο ....Στο connx tools δεν μπορείς να μπεις από κινητό; Προσπαθώ να συνδεθώ από το android για να στέλνω δωρεάν μηνύματα και δεν με αφήνει να συνδεθώ. Ξέρετε κάτι σχετικό;

Edited by gergerman
Προσθήκη Ερώτησης
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει μια τηλεφωνικη αιτηση μεταφορας απο χολ σε οτε ..!!

ηρθε ο κουριερ υπογραψαμε τα χαρτια (δεν με αφησε αντιγραφο ο ακυρος τους ειπα κιολας στο τηλεφωνο που μιλησα με οτε μετα) τις προαλες με πηραν τηλ. για να με πουν οτι ολα οκ ειναι για την μεταφορα .. και σαν γραμμη τηλεφωνου και σαν ιντερνετ ειναι ετοιμη ...

απλα 28 του μηνα λεει θα ερθουν καποιοι τεχνικοι μας για να δουν τα καλωδια για αν τυχον προβληματα....

 

λογικα μετα θα προβουν και στην αλλαγη ....

ρουτερ στελνουν πλεον ..? και αν ναι πιο ?

και κωδικους τα στελνουν με μηνυμα και αυτοι πλεον ..?

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ξέρετε αν υπάρχει καμια προσφορά προς τους συνταξιούχους του ΟΤΕ?

 

Το μονο που βρηκα ειναι αυτο

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/cms/showArticle.eg?id=2501&currentCMSArticleId=2501

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, με τις χρεώσεις στα double play τι συμβαίνει μετά τους 12 μήνες;

Θέλω να πω, στο economy που έχω, από 21.90 μετά τους 6 μήνες πήγε στο 26.90. Μετά απο τους 12 μήνες όμως που πλησιάζω, μπορώ να γυρίσω στο 6+6 ή θα παραμείνω στο 26.90;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.επειδη ειμαι στη δουλεια και δεν εχω πολυ χρονο να διαβασω ολες τις σελιδες,εχω μια ερωτηση.

Πως μπορω να μεγαλωσω την εμβελεια του zte;λαπτοπ στα 10μ δεν εχει τελειο σημα.μην πωγια το ταμπλετ η το κινητο.

Και ειναι και ευθεια.μονο ενα τραπεζι αναμεσα.

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.επειδη ειμαι στη δουλεια και δεν εχω πολυ χρονο να διαβασω ολες τις σελιδες,εχω μια ερωτηση.

Πως μπορω να μεγαλωσω την εμβελεια του zte;λαπτοπ στα 10μ δεν εχει τελειο σημα.μην πωγια το ταμπλετ η το κινητο.

Και ειναι και ευθεια.μονο ενα τραπεζι αναμεσα.

 

καλύτερa πάρε ένα 3g modem router μαζί με usb stick και βάλτο επάνω καλύτερη λήψη θα έχεις σίγουρa θα ποιανεi παραπάνω απο δέκα μέτρα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Ενδιαφέρομαι για μια νέα σύνδεση ιντερνετ 2 Mbps και βρήκα την τιμή στα 17,06 ευρώ https://oteshop.ote.gr/web/guest/service-listing?categoryId=201377&lastLayoutId=18

Ήθελα να ρωτήσω αν στην παραπάνω τιμή πρέπει να προσθέσω κ το πάγιο του ΟΤΕ ή είναι η τελική.

Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή αλλά εδώ κ πολλά χρόνια έχω φύγει από τον ΟΤΕ κ δε ξέρω πια τι παίζει με το πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τιμή αορίστου χωρίς το πάγιο.

Σε συμφέρει να πας σε double play προγραμμα που ξεκινάνε από 21,90 το μήνα με 210 λεπτά ομιλία και 26,90 για απεριόριστη ομιλία (μαζί με πάγιο).

Οι τιμές αυτές είναι για το πρώτο εξάμηνο και στο δεύτερο εξάμηνο είναι συν πέντε ευρώ τον μήνα

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κοιτάξεις και τις τιμές άλλων πάροχων πού είναι πιο φτηνές. στα 20e το 24αρι.

αν είναι καινούρια γραμμή θα πληρώσεις τέλος ενεργοποίησης σε όποιον και να πας, υπολόγιζε το στα έξοδα σου.

δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να βάλεις το πακέτο, αν μιλάς τηλ, ιδίως κινητά η forthnet δεν συγκρίνεται, γλυτώνεις πολλά λεφτά, αλλά και χωρίς να μιλάς δεν νομίζω ότι θα πιάνεις κάτω από 2 οπουδήποτε κι αν είσαι, οπότε γιατί να το βάλεις; τώρα δεν έχεις καθόλου ίντερνετ; πιστεύω ότι τα 2 mbit θα έπρεπε να πωλούνται κάτω από 10 ευρώ για να είναι ελκυστική η επιλογή για να το βάλεις κάπου που δεν θες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια και χρόνια πολλά σε όλους!!

 

Έκανα πριν 2 μήνες σύνδεση στο double play conn-x economy (έτσι νόμιζα). Σήμερα μου ηρθε ο λογαριασμός ο οποίος γράφει πως είμαι στο double play απεριοριστα:mad: . Όταν έκανα το συμβόλαιο υπογράψαμε για το economy και τον είχα πρήξει 2-3 φορές πως είναι σίγουρα για το economy και μου λέει ναι μην ανησυχείς. Επέμενα διότι δεν έχουμε πολλά τηλ. και μερικά λεπτά περνούμε σε κινητά γιαυτο και διάλεξα το economy. Αλλά από ότι κατάλαβα δεν έπρεπε να τους έχω εμπιστοσύνη. Παίρνω τηλ σήμερα στο οτε shop που έκανα την σύνδεση και μου λέει πως λείπει σε άδεια ο υπάλληλος και πως το economy το προσφέρουν μόνο σε νέους πελατες:confused:. Τους απαντώ πως αυτό το λένε εκείνη την στιγμή. Κλείνω και περνώ το 13888 και εκεί μου λένε πως το economy δεν είναι μόνο για νέου πελατες:confused: και μου λένε να πάω από το εκεί οτε shop. Ξαναπαίρνω τηλ στο οτε shop και της λέω πως έτσι και έτσι και μου μασούσε τα λογια:blink: και να περιμένω μέχρι την δευτέρα που θα γυρίσει ο υπάλληλος. Παιδιά τη μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει εντολή να μην προωθείται το economy και δεν πιάνεται στους στόχους.

Βέβαια αν σε ξεγέλασε ο υπάλληλος είναι απαράδεκτος.

Δυστυχώς αν υπέγραψες για απεριόριστα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Αντιθέτως αν αγοράζεις μέσω 13888 είτε καλείς εσύ είτε σε καλούν είσαι εξαφανισμένος γιατί η κλήση καταγράφεται

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις σας. Εχθές πήρα το 13888 και τους είπα την ιστορία και μου απάντησαν πως το economy το βάζουν σε παλιούς και νέους συνδρομητές και να περάσω από το οτε shop που έκανα την αίτηση. Είναι απαράδεκτος γιατί των είχα ζαλίσει με το economy επειδή παίρνω κάπου κάπου και σε κινητά και τώρα χρεώθηκα τα 30 λεπτά που πήρα και νόμιζα πως είχα ελεύθερα. Αφού είδε και μια άλλη υπάλληλο τους προηγούμενους λογαριασμούς και μου είπε κακός σε έβαλε στα απεριόριστα αφού έχω πάνω κάτω το δίμηνο 100 λεπτά σε σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τηλεφωνο εδω κ 5 μερες. Δηλωσα την βλαβη, ηρθε τεχνικος κ εβγαλε το συμπερασμα οτι κατι βραχυκυκλωνει μεσα στο σπιτι. Εφυγε λεγωντας οτι αυτος δεν μπορει να κανει κατι κ να φερω ηλεκτρολογο. Σας ακουγετε νορμαλ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νορμαλ ειναι. Ο ΟΤΕ δεν ειναι υπευθυνος για το σπιτι σου μεσα. Οπως ειπε, παρε ηλεκτρολογο να σου βρει το προβλημα.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επεμενε πως κατι εχω στις πριζες κ βραχυκυκλωνει. Ενω τις ελεγξε ο ιδιος, επεμενε στην θεωρια του. Δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι ηταν κ σιγουρος. Δικαιουμαι να ζητησω αλλο τεχνικο;
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε ολες τις συσκευες που εχεις απο τις πριζες του τηλεφωνου και βαλε μια συσκευη (ενσυρματη εαν μπορεις) στην πρωτη πριζα που ερχεται το καλωδιο του ΟΤΕ απο εξω. Δες εαν εχεις τηλεφωνο. Αν εχεις πολλες πριζες τηλεφωνου, προσπαθησε να τις απομονωσεις απο την πρωτη.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...