Jump to content

Λήγει το συμβόλαιο και δεν ξέρω τι να κάνω...


melampous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω συμβόλαιο με την Vodafone στο οποίο έχω 700' προς όλους, 150sms και 1,1Gb και πληρώνω 25,37 ευρώ.

Το συμβόλαιο λήγει σε λίγες μέρες και με πήραν για ανανέωση. Για το ίδιο πρόγραμμα η ανανέωση ανεβαίνει στα 28,65 ευρώ.

Εγώ δεν θέλω να το ανανεώσω γιατί ήδη δίνω πολλά χωρίς να αξιοποιώ πλήρως το πρόγραμμα. Για την ακρίβεια, κάθε μήνα μιλάω περίπου στα 300-400', τα μηνύματα που στέλνω δεν είναι παραπάνω από 40-50 και ως προς τα data η χρήση είναι σχεδόν μηδενική γιατί είτε στο σπίτι βρίσκομαι είτε στον χώρο της δουλειάς, έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.

 

Αυτό που σκέφτομαι, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, είναι να λύσω το συμβόλαιο και να κάνω χρήση της καρτοκινητής. Είδα στη σελίδα της Vodafone ότι με 10ευρώ κάρτα θα έχω 600' ομιλίας (προς όλους; ), 100sms και 600Mb. Και αναρωτιέμαι: κάτι τέτοιο δεν με συμφέρει απείρως περισσότερο; Υπάρχει κάποια "παγίδα" που δεν βλέπω; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να με συμφέρει επίσης (π.χ καρτοπρόγραμμα);

 

Μια άλλη σημαντική παράμετρος είναι ότι το συμβόλαιο στο κινητό μου δίνει έκπτωση στον λογαριασμό της σταθερής τηλεφωνίας. Αν λύσω το συμβόλαιο η έκπτωση αυτή χάνεται; Είναι και αυτό κάτι που πρέπει να συνυπολογίσω...

Σε αυτή την περίπτωση σκεφτόμουν να αντιπροτείνω το πρόγραμμα "Giga Family Start" (65,83ευρώ), έτσι ώστε να αναβαθμίσω το ίντερνετ του σταθερού στα 50Mbps (ή όσα πιάνει τέλος πάντων).

 

Τι λέτε κι εσείς; Τι θα μου προτείνατε;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο με την Vodafone στο οποίο έχω 700' προς όλους, 150sms και 1,1Gb και πληρώνω 25,37 ευρώ.

Το συμβόλαιο λήγει σε λίγες μέρες και με πήραν για ανανέωση. Για το ίδιο πρόγραμμα η ανανέωση ανεβαίνει στα 28,65 ευρώ.

Εγώ δεν θέλω να το ανανεώσω γιατί ήδη δίνω πολλά χωρίς να αξιοποιώ πλήρως το πρόγραμμα. Για την ακρίβεια, κάθε μήνα μιλάω περίπου στα 300-400', τα μηνύματα που στέλνω δεν είναι παραπάνω από 40-50 και ως προς τα data η χρήση είναι σχεδόν μηδενική γιατί είτε στο σπίτι βρίσκομαι είτε στον χώρο της δουλειάς, έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.

 

Αυτό που σκέφτομαι, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, είναι να λύσω το συμβόλαιο και να κάνω χρήση της καρτοκινητής. Είδα στη σελίδα της Vodafone ότι με 10ευρώ κάρτα θα έχω 600' ομιλίας (προς όλους; ), 100sms και 600Mb. Και αναρωτιέμαι: κάτι τέτοιο δεν με συμφέρει απείρως περισσότερο; Υπάρχει κάποια "παγίδα" που δεν βλέπω; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να με συμφέρει επίσης (π.χ καρτοπρόγραμμα);

 

Μια άλλη σημαντική παράμετρος είναι ότι το συμβόλαιο στο κινητό μου δίνει έκπτωση στον λογαριασμό της σταθερής τηλεφωνίας. Αν λύσω το συμβόλαιο η έκπτωση αυτή χάνεται; Είναι και αυτό κάτι που πρέπει να συνυπολογίσω...

Σε αυτή την περίπτωση σκεφτόμουν να αντιπροτείνω το πρόγραμμα "Giga Family Start" (65,83ευρώ), έτσι ώστε να αναβαθμίσω το ίντερνετ του σταθερού στα 50Mbps (ή όσα πιάνει τέλος πάντων).

 

Τι λέτε κι εσείς; Τι θα μου προτείνατε;

Σας ευχαριστώ

 

Αν θέλεις να είναι πιο οικονομικά,κανείς το σταθερό καρτοκινητο και μένεις με το σταθερό σου όπως είναι χωρίς την έκπτωση.

Ειδάλλως αναβαθμίζεις σε 50 ή 100 το σταθερό και το Giga Family όπου για μια οικογένεια πλέον αξίζει να πας σε κάτι τέτοιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητή πιο ευέλικτη. Όταν χρειάζεσαι πληρώνεις κι επιλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Υπόψιν στην wind για παράδειγμα τρέχει προσφορά με 1500' προς όλους, 1500 μηνύματα και 10 γίγα με 22 ευρώ!!

Απ' την άλλη αν δεν θέλεις να αλλάξεις πάροχο δες ποιο πρόγραμμα- πακέτο σου ταιριάζει και επιλέγεις ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άρα, συμφωνούμε ότι η συμφερότερη λύση είναι να το κάνω καρτοκινητό (και όχι καρτοσυμβόλαιο που μου πρότεινε ένας υπάλληλος της Vodafone, γιατί θα έχω, είπε, μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή προγραμμάτων).
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, η μητέρα μου για παράδειγμα με ανανέωση κάθε μήνα (από 10 ευρώ και πάνω) έχει 400 λεπτά προς όλους, 300' προς Vodafone 60 SMS και 1 γίγα με 7 ευρώ πακέτο. Τα υπόλοιπα μένουν στην μπάνκα και τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άρα, συμφωνούμε ότι η συμφερότερη λύση είναι να το κάνω καρτοκινητό (και όχι καρτοσυμβόλαιο που μου πρότεινε ένας υπάλληλος της Vodafone, γιατί θα έχω, είπε, μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή προγραμμάτων).

 

Στο καρτοκινητο, η ελάχιστη κλήση είναι 3'. Λάβε το το υπόψιν σου.

Και θα χάσεις την συνδιαστικη έκπτωση λόγω σταθερού.

ΣΙΓΟΥΡΑ, το καρκοκινητο είναι πιο φθηνό αλλά θέλει διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γνωρίζω ότι είναι 3' η κάθε κλήση (και μετά ανά δευτερόλεπτο).

Τελικά, το έκανα καρτοκινητό. Έτσι όπως τα υπολόγισα, αν υποθέσουμε ότι μία κάρτα/μήνα είναι αρκετή, στο τέλος του χρόνου εξοικονομώ περίπου 85 ευρώ. Ακόμα κι αν χρειαστώ δεύτερη κάρτα κάποιους μήνες, πάλι κερδισμένος θα είμαι.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι το εξής: μπορώ με κάποιον τρόπο να ανανεώνω την κάρτα αυτόματα; Δηλαδή, για παράδειγμα, να ζητώ ανανέωσή της κάθε 30 μέρες; Και αν γίνεται κάτι τέτοιο, θα το χρεώνομαι έξτρα; Απλά σαν πληροφορία το ρωτάω, δεν καίγομαι κιόλας αν δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γνωρίζω ότι είναι 3' η κάθε κλήση (και μετά ανά δευτερόλεπτο).

Τελικά, το έκανα καρτοκινητό. Έτσι όπως τα υπολόγισα, αν υποθέσουμε ότι μία κάρτα/μήνα είναι αρκετή, στο τέλος του χρόνου εξοικονομώ περίπου 85 ευρώ. Ακόμα κι αν χρειαστώ δεύτερη κάρτα κάποιους μήνες, πάλι κερδισμένος θα είμαι.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι το εξής: μπορώ με κάποιον τρόπο να ανανεώνω την κάρτα αυτόματα; Δηλαδή, για παράδειγμα, να ζητώ ανανέωσή της κάθε 30 μέρες; Και αν γίνεται κάτι τέτοιο, θα το χρεώνομαι έξτρα; Απλά σαν πληροφορία το ρωτάω, δεν καίγομαι κιόλας αν δεν γίνεται.

 

Να κάνεις ανανέωση αυτόματα δεν γίνεται, αλλά υπάρχει ένας εύκολος τρόπος να το κάνεις γρήγορα. Κατεβάζεις το my vodafone app ή το cu app αν έχεις cu, και ενεργοποιείς το one click paypal, οπότε θα μπορείς να βάζεις πανεύκολα κάρτα όταν έρχεται η ώρα. Επίσης μπορείς να επιλέξεις τα αυτόματα πακέτα που μπαίνουν κάθε μήνα μόνα τους, οπότε έτσι λιγοστεύεις κι άλλο το χρόνο που χρειάζεται να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ επέλεξα ένα πρόγραμμα της Vodafone You (600' προς όλους), δεν ξέρω αν ανήκει στα αυτόματα πακέτα που αναφέρεις.

Είμαι νέος στην καρτοκινητή και προσπαθώ τώρα να μάθω τα κόλπα. Μέχρι τώρα, ήμουν 23 χρόνια "κολλημένος" στην Vodafone με συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ επέλεξα ένα πρόγραμμα της Vodafone You (600' προς όλους), δεν ξέρω αν ανήκει στα αυτόματα πακέτα που αναφέρεις.

Είμαι νέος στην καρτοκινητή και προσπαθώ τώρα να μάθω τα κόλπα. Μέχρι τώρα, ήμουν 23 χρόνια "κολλημένος" στην Vodafone με συμβόλαιο.

 

Επειδή εγώ έχω CU, δεν το ξέρω το συγκεκριμένο πακέτο αν έχει επιλογή αυτόματης ανανέωσης. Δες εδώ πώς το βλέπεις στην εφαρμογή:

https://www.vodafone.gr/vodafone-you/?m_source=prepay-listing-banner&m_medium=banners&m_name=20201105-vodafone-you

 

Αν βρεις κάπου να λέει "αυτόματη ενεργοποίηση" επίλεξε το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ επέλεξα ένα πρόγραμμα της Vodafone You (600' προς όλους), δεν ξέρω αν ανήκει στα αυτόματα πακέτα που αναφέρεις.

Είμαι νέος στην καρτοκινητή και προσπαθώ τώρα να μάθω τα κόλπα. Μέχρι τώρα, ήμουν 23 χρόνια "κολλημένος" στην Vodafone με συμβόλαιο.

Μεταφορά σε CU, προσφορές και δώρα όλα εκεί τα δίνει.

Και αν δεν βάζεις συχνά κάρτα θα σου στέλνει προσφορές όποτε θα εχεις GB και ομιλία συνέχεια.

Εφαρμογή που μπορείς εύκολα και γρήγορα να κανείς ανανέωση,αγορά πακέτων και αλλά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως είπα, δεν το πολυκατέχω με τα καρτοκινητά, εγώ τώρα που έχω διαλέξει το συγκεκριμένο πρόγραμμα της Vodafone You, μπορώ ανά πάσα στιγμή να διαλέξω κάποιο άλλο πρόγραμμα; Ή θα πρέπει να περιμένω για παράδειγμα να περάσουν οι πρώτες 30 μέρες και μετά να κάνω την αλλαγή; Η αλλαγή του προγράμματος μπορεί να γίνει μέσα από την εφαρμογή της Vodafone ή μπορώ και μέσα από το site της; Χρεώνομαι για κάθε αλλαγή προγράμματος;

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά είμαι νέος και προσπαθώ να καταλάβω πώς δουλεύει το πράμα. Δυστυχώς, οι άνθρωποι στα καταστήματα της Vodafone δεν φαίνεται να είναι επαρκώς ενημερωμένοι και οι απαντήσεις που δίνουν περισσότερο μπερδεύουν και προκαλούν σύγχυση παρά ξεδιαλύνουν απορίες και δίνουν λύσεις... :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κάθε 30 μέρες να αλλάξεις πρόγραμμα καρτοκινητής, χάνοντας ομως τα υπόλοιπα λεπτών και ΜΒ από το παλιο σου πρόγραμμα.

Και εγώ προτείνω το CU, δίνει περισσότερα ΜΒ (πάλι 600’ προς όλους) με ανανεωση 12€ ηλεκτρονικά.

 

Πρόγραμμα αλλάζεις καλώντας το 1266 και ακολουθώντας τις ηχογραφημένες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, η μητέρα μου για παράδειγμα με ανανέωση κάθε μήνα (από 10 ευρώ και πάνω) έχει 400 λεπτά προς όλους, 300' προς Vodafone 60 SMS και 1 γίγα με 7 ευρώ πακέτο. Τα υπόλοιπα μένουν στην μπάνκα και τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις.

 

Σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...