Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπόν, έχω ένα mi5 με το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος (κράτησα κι 2 βδομάδες το redmi4a λόγω σπασίματος του γυαλιού της πλάτης του και αναμονής του πλαστικού cover) είδα στο crazy sundays το note4x στα 150 κι είπα να το ζυγίσω λίγο αν αξίζει να κάνω την αλλαγή κυρίως για μπαταρία και οθόνη, γνώμες + εγγύηση, γνώμες?
Link to comment
Share on other sites

Σε ελλάδα, από ελλάδα όχι, για αυτό αγόρασα απλό screen protector από ebay και το περιμένω πως και πως. Γενικά ναι, το tempered που κυκλοφορεί στην ελλάδα αφήνει ακάλυπτη την οθόνη στα πλάγια, άσχημο και καθόλου πρακτικό.
όταν έρθει βγάλε μια φώτο και στείλε να το δούμε!

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έχω ένα mi5 με το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος (κράτησα κι 2 βδομάδες το redmi4a λόγω σπασίματος του γυαλιού της πλάτης του και αναμονής του πλαστικού cover) είδα στο crazy sundays το note4x στα 150 κι είπα να το ζυγίσω λίγο αν αξίζει να κάνω την αλλαγή κυρίως για μπαταρία και οθόνη, γνώμες + εγγύηση, γνώμες?

 

φιλε για μενα που ειμαι μεσος χρηστης η μπαταρια και η οθονη εινα ι απο τα δυνατα του σημεια

Link to comment
Share on other sites

μέρα, θα μάθατε ότι 11/8 παιρνουμε update έτσι? εγώ πολύ χάρηκα.

Στα αρνητικά όμως, για sms χρησιμοποιώ την εφαρμογή next sms (παλιά την λέγαμε handsent sms) και όποτε πατάω το send το κινητό κάνει ένα soft reboot ή hotboot. Υπάρχει εδώ χρήστης της εφαρμογής next sms που παλιά την λέγαμε handsent sms?

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

μέρα, θα μάθατε ότι 11/8 παιρνουμε update έτσι? εγώ πολύ χάρηκα.

Στα αρνητικά όμως, για sms χρησιμοποιώ την εφαρμογή next sms (παλιά την λέγαμε handsent sms) και όποτε πατάω το send το κινητό κάνει ένα soft reboot ή hotboot. Υπάρχει εδώ χρήστης της εφαρμογής next sms που παλιά την λέγαμε handsent sms?

Αρνητικο θα ηταν να ηταν βλαμενη η μαμισια για μηνυματα, και οι τυχαρπαστες που βαζεις δεν πιάνονται. Η μανουλα ξερει καλυτερα. :mad:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Αρνητικο θα ηταν να ηταν βλαμενη η μαμισια για μηνυματα, και οι τυχαρπαστες που βαζεις δεν πιάνονται. Η μανουλα ξερει καλυτερα. :mad:

 

ναι αλλά η μανούλα έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα που με εκνευρίζει, ποιο είναι αυτό: Υποθετικά, έχω μια αποθηκευμένη συγχρονισμένη στο mi account επαφή με όνομα Κοσμάς και κινητό 6900214365. Όταν μπω στην μαμίσια εφαρμογή σμσ, τα σμσ που στέλνω εγώ είναι στην επαφή Κοσμάς και τα σμσ που λαμβάνω είναι από την επαφή 6900214365. Δεν κάνω τυχαία ότι κάνω.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά η μανούλα έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα που με εκνευρίζει, ποιο είναι αυτό: Υποθετικά, έχω μια αποθηκευμένη συγχρονισμένη στο mi account επαφή με όνομα Κοσμάς και κινητό 6900214365. Όταν μπω στην μαμίσια εφαρμογή σμσ, τα σμσ που στέλνω εγώ είναι στην επαφή Κοσμάς και τα σμσ που λαμβάνω είναι από την επαφή 6900214365. Δεν κάνω τυχαία ότι κάνω.

είναι γνωστό θέμα στα xiaomi άλλαξε την απαφή απο 6900214365 σε 00306900214365

Link to comment
Share on other sites

είναι γνωστό θέμα στα xiaomi άλλαξε την απαφή απο 6900214365 σε 00306900214365

 

έγινε και σε εμένα γνωστό αυτό το θέμα ρωτώντας εμπειρότερο χρήστη, το έκανα, και χειροκίνητα και με εφαρμογή, ανεπαίσθητη βελτίωση.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Σε ελλάδα, από ελλάδα όχι, για αυτό αγόρασα απλό screen protector από ebay και το περιμένω πως και πως. Γενικά ναι, το tempered που κυκλοφορεί στην ελλάδα αφήνει ακάλυπτη την οθόνη στα πλάγια, άσχημο και καθόλου πρακτικό.

 

Παιδια απο Ελλαδα οχι ακομα.Και εγω εδωσα σχεδον 10Ε αλλα δεν πιανει ολη την οθονη.Να κανω μια αλλη ερωτηση μηπως μπορει να βοηθησει κανεις γιατι πρωτη φορα εχω αυτην την εταιρια.Εχω κατεβασει θεματα απο το Internet αλλα δεν ξερω σε ποιο φακελο πρπει να μπουν ωστε να φανουν μαζι με τα τα αλλα.Μηπως ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο Ελλαδα οχι ακομα.Και εγω εδωσα σχεδον 10Ε αλλα δεν πιανει ολη την οθονη.Να κανω μια αλλη ερωτηση μηπως μπορει να βοηθησει κανεις γιατι πρωτη φορα εχω αυτην την εταιρια.Εχω κατεβασει θεματα απο το Internet αλλα δεν ξερω σε ποιο φακελο πρπει να μπουν ωστε να φανουν μαζι με τα τα αλλα.Μηπως ξερει κανεις?

 

τι να σου πω ρε φίλε, εγώ έχω αλλάξει λίγα θέματα από τα μενού της χαχαόμι και όλα έγιναν γρήγορα, εύκολα και δωρεάν. Άσε που δεν θυμάμαι να είδα θέματα επί χρήμασι για να ψαχτώ διαδικτυακώς για δωρεάν θέματα. Αυτό μου συνέβη σε κινητό της LG.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω ρε φίλε, εγώ έχω αλλάξει λίγα θέματα από τα μενού της χαχαόμι και όλα έγιναν γρήγορα, εύκολα και δωρεάν. Άσε που δεν θυμάμαι να είδα θέματα επί χρήμασι για να ψαχτώ διαδικτυακώς για δωρεάν θέματα. Αυτό μου συνέβη σε κινητό της LG.

Ευχαριστω φιλος......

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα ήρθε αναβάθμιση με το Android 7

 

μόλις διάβασα το σχόλιό σου έκανα check και μου έβγαλε no updates available. Σου ήρθε ΟΤΑ ή άλλαξες ρομ πχ?

τρέλανέ μας μαρή Σασαόμε :ninja:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θεματάκι με το καινούργιο μου RN4X. Σε άσχετους χρόνους, κάνει kill το messenger, ανά περίπου 10-15 λεπτά. Ακόμα κι αν μιλάω με βιντεοκλήση και βγω απ το messenger για να δω κάτι άλλο, θα μου κάνει kill την εφαρμογή. Φυσικά, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός εφαρμογών, όπως επίσης οι ρυθμίσεις του είναι να μην κλείνει ποτέ και για κανένα λόγο. Συμβαίνει μόνο με το messenger αυτό, με καμία άλλη εφαρμογή μηνυμάτων ή εφαρμογή που έχω ρυθμίσει να μην κλείνει ποτέ, μιας και τις ίδιες ρυθμίσεις έχω σε 5 Xiaomi συσκευές που έχω αλλάξει και ποτέ δεν είχα θέμα. «Τρέχει» την τελευταία AROMA ROM, έκδοση 3/32. Καμία ιδέα να το σταματήσουμε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θεματάκι με το καινούργιο μου RN4X. Σε άσχετους χρόνους, κάνει kill το messenger, ανά περίπου 10-15 λεπτά. Ακόμα κι αν μιλάω με βιντεοκλήση και βγω απ το messenger για να δω κάτι άλλο, θα μου κάνει kill την εφαρμογή. Φυσικά, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός εφαρμογών, όπως επίσης οι ρυθμίσεις του είναι να μην κλείνει ποτέ και για κανένα λόγο. Συμβαίνει μόνο με το messenger αυτό, με καμία άλλη εφαρμογή μηνυμάτων ή εφαρμογή που έχω ρυθμίσει να μην κλείνει ποτέ, μιας και τις ίδιες ρυθμίσεις έχω σε 5 Xiaomi συσκευές που έχω αλλάξει και ποτέ δεν είχα θέμα. «Τρέχει» την τελευταία AROMA ROM, έκδοση 3/32. Καμία ιδέα να το σταματήσουμε;

 

αν "κλείδωνες" την εφαρμογή? Τι εννοώ, πατάς το αριστερό αφής και μετά σπρώχνεις προς τα κάτω το εικονίδιο του messenger και μετά πατάς το λουκέτο. Έχω κάνει αυτό το πράγμα σε μια εφαρμογή για VPN και τρέχει πάντα.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

μόλις διάβασα το σχόλιό σου έκανα check και μου έβγαλε no updates available. Σου ήρθε ΟΤΑ ή άλλαξες ρομ πχ?

τρέλανέ μας μαρή Σασαόμε :ninja:

Το τηλέφωνο μου είναι αυτό που εισάγει η info quest, note 4x.

Η αναβάθμιση έγινε ΟΤΑ. Η rom είναι η επίσημη του τηλεφώνου (αυτή που φοράει από τη μάνα του). Το ΜIUI παραμένει στην έκδοση 8 αλλά έγινε 8.5

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν "κλείδωνες" την εφαρμογή? Τι εννοώ, πατάς το αριστερό αφής και μετά σπρώχνεις προς τα κάτω το εικονίδιο του messenger και μετά πατάς το λουκέτο. Έχω κάνει αυτό το πράγμα σε μια εφαρμογή για VPN και τρέχει πάντα.

 

Κλειδωμένη είναι. Μετά από 5 κινητά της Xiaomi, έχω μάθει να παίζω με όλες τις ρυθμίσεις του battery saver που είναι διασκορπισμένες σε 15 διαφορετικά μενού :p

Αλλά αυτό με το messenger τώρα, πρώτη φορά μου τυχαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο μου είναι αυτό που εισάγει η info quest, note 4x.

Η αναβάθμιση έγινε ΟΤΑ. Η rom είναι η επίσημη του τηλεφώνου (αυτή που φοράει από τη μάνα του). Το ΜIUI παραμένει στην έκδοση 8 αλλά έγινε 8.5

 

στα ίδια δεδομένα είμαστε, περιμένω με ανυπομονησία :mobile:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

full cover πηρα εγω με 4 ευρω εδω απο θεσσαλονικη.ειδα οτι εισαι απο εδω στειλε μου pm να σου πω το μαγαζι να πας να το παρεις.καθησε τελεια και ταιριαζει απολυτα επανω στην οθονη

 

Πες μας φιλε μου το μαγαζι γιατι τα τζαμπα χρηματα που δινω πεφτουν σαν βροχη

Link to comment
Share on other sites

full cover πηρα εγω με 4 ευρω εδω απο θεσσαλονικη.ειδα οτι εισαι απο εδω στειλε μου pm να σου πω το μαγαζι να πας να το παρεις.καθησε τελεια και ταιριαζει απολυτα επανω στην οθονη

 

όταν λέμε full cover εννοούμε ότι καλύπτει και τα πλήκτρα αφής?

αν ναι ένα λινκ παρακαλώ

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκλειδώνει με το δακτυλικό αποτύπωμα και έχω ψιλοξεχάσει το μοτίβο. Από τις αποτυχημένες μου το κλείδωσε για μισή ώρα. Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοηθεια! Έχω δοκιμάσει αρκετά tempered (μόνο στο γυαλί και όχι full) και όλα αφήνουν κενό στα πλάγια, φουσκώνουν και σπάνε με το παραμικρό χτύπημα. Έχετε βρει κάποιο tempered που να κάνει το curve που έχει η οθόνη? Έχετε κάτι να προτείνετε? Ευχαριστώωωω!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ελλαδα γιοκ δεν εφεραν ακομα.Τωρα στο Gear Best & σε αλλα κινεζικα μαγαζια υπαρχει στα 3.70Ε & ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ.Θα το φερουν σε λιγο & τα δικα μας μαγαζια στην διπλασια τιμη οπως παντα αλλα τι να κανεις ειναι μονοδρομος η αγορα.Εγω θα παρω απο εξω τρεις να εχω να αλλαζω.Αν μπορεις φιλε μου & εχεις την υπομονη παρε απο εξω αν & δεν ειμαι οπαδος του να δινω χρηματα σε αυτα τα μαγαζια.Ολα μου τα κινητα τα πηρα απο ΕΛΛΑΔΑ ΕΣΤΩ & ΜΕ ΚΑΠΕΛΛΟ αλλα & μερικοι δικοι μας το παραξυλωσαν με τις τιμες.(ειδα θηκη απιστευτη σε Ελληνικο μαγαζι 16Ε & μολις ετοιμαστικα να την παρω την ειδα καταλαθος απο εξω 4.70Ε.)κΑΝΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ζΕΛΑΤΙΝΗ & ΘΗΚΗ ΑΠΟ ΔΩ & ΑΠΟ ΕΞΩ & ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΝΕΟ ολοι ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ.Στη τελικη η αποφαση & τα λεφτα ειναι δικα σου.........

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά, το θυμήθηκα, καλά οταν κάνει επανεκκίνιση δεν πιάνει το δακτυλικό;

 

Μετά από επανεκκίνηση πρέπει να ξεκλειδώσεις με κωδικό/μοτίβο (ότι έχεις ορίσει τέλος πάντων).

Και αν δε κάνω λάθος αυτό ισχύει σε όλες τις συσκευές. Τουλάχιστον έτσι δούλευε και το S6 που είχα.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...