Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχουν όλα την ίδια οθόνη.

 

Δεν ξερω τι οθονη λες ips lcd 1920χ1080 δεν εχουν ολα?:worry:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Settings ,about , πατάς μερικές φορές πάνω στο kernel version και σε αυτό που εμφανίζεται στην πρώτη επιλογή σου δείχνει​ πληροφορίες για το υλικό . Μετά τις κάμερες λέει και τι οθόνη έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι από εμένα ! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ? Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html . Το έχει ήδη κανείς? Γνωρίζουμε τι ισχύει με την περιβόητη 800αρα μπαντα ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από 1 μήνα χρήσης, σταμάτησε να δουλεύει το ακουστικό, και για να μιλήσω βάζω ανοιχτή ακρόαση. Έχει γίνει και hard reset και phone test (βγάζει fail το ακουστικό) από το λογισμικό της xiaomi. Αγορασμένο από geekbuying. Τι μου προτείνετε να κάνω?Το στέλνω πίσω Κίνα για επισκευή δωρεάν (αλλά 1)τα έξοδα αποστολής πόσα θα είναι,2)αν θα φτάσει και 3)πότε θα γυρίσει) ή αγοράζω ακουστικό μόνος μου και το τοποθετώ ή πηγαίνω σε κάποιο service με χαμηλό κόστος; Αναμένω τη συμβουλή σας. Ευχαριστώ πολύ

 

Το ίδιο μου συνέβη κι εμένα πριν 4-5 μέρες. Χτύπησα ελαφρώς το κινητό στο επάνω μέρος με την οθόνη προς τα κάτω και έφτιαξε, τουλάχιστον για την ώρα.

Σίγουρα είναι θέμα hardware. Ίσως να μη "πατάει" καλά το ακουστικό, ποιος ξέρει.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλα την ίδια οθόνη.

 

δηλαδη?διαφορετικο μοντελο οθονης?

πως ξερεις ποια οθονη εχεις και ποια μοντελα εχουν διαφορα?

η διεθνης εκδοση με την κινεζικη ξερωγω?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου συνέβη κι εμένα πριν 4-5 μέρες. Χτύπησα ελαφρώς το κινητό στο επάνω μέρος με την οθόνη προς τα κάτω και έφτιαξε, τουλάχιστον για την ώρα.

Σίγουρα είναι θέμα hardware. Ίσως να μη "πατάει" καλά το ακουστικό, ποιος ξέρει.

 

Να σαι καλά φίλε μου με έσωσες, μετά από ελαφριά χτυπήματα επανήρθε. Χίλια ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου με έσωσες, μετά από ελαφριά χτυπήματα επανήρθε. Χίλια ευχαριστώ!!!

 

Ας ελπίσουμε να κρατήσει τελικά και να μη χρειαστεί να τα στείλουμε πακέτο πίσω :p

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει ξαναειπωθεί, αλλά:

1. Έχει doule tap to wake;

2. Έχει την 800 άρα;

 

Επειδή θα το πάρω από ελληνική αλυσίδα, πιστεύω ότι η απάντηση και στα δύο είναι "ΝΑΙ", αλλά θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να κρατήσει τελικά και να μη χρειαστεί να τα στείλουμε πακέτο πίσω :p

 

Όντως, το σημαντικό όμως είναι ότι ξέρουμε ποιό είναι το πρόβλημα...και να προκύψει κάτι είδα κάποια βίντεο στο youtube τα περισσότερα μέρημπορούν να αλλάξουν άμα χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει ξαναειπωθεί, αλλά:

1. Έχει doule tap to wake;

2. Έχει την 800 άρα;

 

Επειδή θα το πάρω από ελληνική αλυσίδα, πιστεύω ότι η απάντηση και στα δύο είναι "ΝΑΙ", αλλά θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς.

 

H απαντηση ειναι ναι και στα 2

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πήρα το κινητο. Δεν ειναι το global version παρολαυατα οπου κι αν ημουν ειχα 4g στην επαρχια δεν ξερω τι συμβαινει αλλα δεν με απασχολει. Μου φτανει και το 3g.

 

Το εχω παρει απο το citysmarket δεν πεχουν την global version απλα να το ξερουν ορισμενοι. Στα 170€ παρακαλω.

 

Προσοχή με αυτούς! Έμπλεξα με φαίνεται... Παρήγγειλα κι εγώ το 4X και μάλιστα τους ρώτησα για 800άρα και μου είπαν ότι την έχει, όταν πήρα τη συσκευή στα χέρια μου και είδα Κινέζικα παντού στο κουτί, κατάλαβα ότι μάλλον δεν ισχύει αυτό και στη συνέχεια το επιβεβαίωσα και με τη βοήθεια των παιδιών από τη Κοινότητα της Xiaomi, χωρίς να ανοιχτεί το κουτί. Τους έστειλα mail να πω ότι θέλω αλλαγή αφού δεν έχει feature για το οποίο ρώτησα κιόλας και μου είπαν αν θέλω να το ανοίξω και να κάνω αναβάθμιση το λογισμικό γιατί η πληροφόρηση τους είναι με τη νέα έκδοση υποστηρίζει την 800άρα (!), πράγμα που φυσικά δεν ισχύει αφού οι μπάντες είναι θέμα hardware. Συμφώνησαν σε αλλαγή και μου είπαν να τους το στείλω και να δούμε αν είναι να γίνει αλλαγή με άλλο ή να γίνει επιστροφή χρημάτων, βασικά έλεγα να πάρω το Redmi Note 4 Global, αλλά αρχίζουν να μου ανάβουν τα λαμπάκια και μάλλον το κόβω για επιστροφή χρημάτων. Έστειλα δύο φορές mail για να μου πουν τη διεύθυνση αποστολής (το ένα μάλιστα στα καπάκια του δικού τους mail) και δεν πήρα απάντηση με αποτέλεσμα να έρθει ο courier και να κάνουμε απλά αποστολή στη διεύθυνση αποστολέα που είχε το δέμα με το οποίο μου ήρθε το κινητό, η οποία τελικά δεν είναι δική τους, αλλά του γραφείου της Courier! Οπότε πρέπει να ειδοποιήσω τη courier να το στείλει σε αυτούς ή το κόβω να μου έρχεται πίσω και να το ξαναστέλνω. Δε λέω, εξυπηρετικοί και πρόθυμοι (από την άλλη από δική τους βλακεία γίνεται αυτό το μπέρδεμα), αλλά παίζει λίγη παραπληροφόρηση με το ρημάδι το Note 4X (βέβαια φταίει και η Xiaomi και η ακαταλαβίστικη πολιτική της με τα ονόματα των συσκευών) και τρία αναπάντητα mail πάει πολύ. Το κόβω να τους ρίχνω το τέλειο 5άρι στο Σκρουτζ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σήμερα γέλασα με 2 φίλους σε καφετέρια, καθόμαστε δίπλα δίπλα έξω από το μαγαζί και ενώ το δικό μου έπιανε 1 γραμμή δίκτυο Wi-Fi από το μαγαζί, τα 2 δικά τους κινητά δεν έπιαναν καθόλου δίκτυο από το ίδιο Wi-Fi...... Τα δε κινητά τους ήταν το Samsung Galaxy S7 Edge και Samsung Galaxy S8....

 

Χαχαχαχαχα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως ξεγραφεται κανεις απο το miaccunt? θελω να ξεκλειδωσω τον bootloader και με τοσες οδηγιες που ακολουθησα η @#%& xiaomi εστειλε τον κωδικο που διαρκει 5 λεπτα ακουσον οταν ειμουν εκτως οικιας ( λες και περιμενουμε ολη μερα για τον κωδικο καρφωμενοι στο λαπτοπ) και φυσικα τελειωσε εκει η υποθεση.η αν γνωριζει κανεις πως να ζητησω νεο 5λεπτο κωδικο,ελεος, τοσα πολλα για τοσο απλα πραγματα.γενικα στον τομεα αυτο ειμαι πανω απο απογοητευμενος.σιγα το λειτουργικο η δεν ξερω τι αλλο νομιζει οτι ειναι αυτη η εταιρια.επισης εχω ενα αντιγραφο επαφων σε αρχειο.vcf αλλα δεν βρηκα την επιλογη για να τις εισαγαγω οπως πχ στο g3 που ειχα.σορρυ για το μακροσκελες ποσταρισμα αλλα η απογοητευση μου τοσο για την ευκολια χρησης της συσκευης οσο και για την επιλογη μου ειναι μεγαλη. update το θεμα με το.vcf λυθηκε. ταλλα ομως? Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αδερφια μια βοηθεια. Στο Note 4X οταν εχουμε δυο sim την στιγμη που εχουμε εισερχομενη βλεπουμε ποιον αριθμο-sim απ τις δυο καλει ο αριθμος?

Δεν εχω δουλεψει το δικο μου Note 2 με 2 sim (παντα η μια ειναι data) οποτε δεν εχω εικονα...

Οποιος εχει εικονα ας δωσει τα φωτα του για να προχωρησω σε παραγγελια

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δείχνει σε πιο αριθμό σε καλούν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δείχνει σε πιο αριθμό σε καλούν.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ευχαριστω αδερφε για την εγκαιρη απαντηση

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, αν έχετε εικόνα σε ποια σκρουτζομάγαζα πουλάνε το κινητό με την 800άρα και ποια όχι (και μάλιστα ορισμένα λένε ότι την έχουν και δεν την έχουν, όπως είπε φίλος πιο πάνω), γράψτε το εδώ, για να ξέρουμε κι εμείς, οι υποψήφιοι αγοραστές του, τι παίζει και να δούμε πώς θα κινηθούμε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται τέτοιος χαμός από ερωτήσεις για μια 800αρα μπαντα λες κ το τηλέφωνο δεν θα δουλεύει αν δεν πιάσει 4G λες και όλη μέρα θα έχετε ανοιχτό το 4G..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η 800άρα είναι ένα feature που μπορεί να φανεί χρήσιμο, οπότε γιατί να μην το έχεις; Εγώ εκνευρίστηκα γιατί ρώτησα επ' αυτού και τελικά δεν την είχε. Μπορεί να είναι υπερβολή, αλλά άποψη μου είναι ότι τέτοια πράγματα δεν πρέπει να τα αφήνεις να περνάνε έτσι. Πάντως, οφείλω να πω πως τελικά έγινε η αλλαγή, απλά δεν τα πάνε και πολύ καλά με την επικοινωνία μέσω email, μόνο τηλεφωνική συνεννόηση με το Citismarket, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Αν θέλετε Redmi Note 4 και 800άρα, ΔΕΝ παίρνετε το 4X αλλά ζητάτε / ψάχνετε το Note 4 Global Edition με επεξεργαστή Snapdragon, το οποίο και έχουν στο Citismarket. Ρωτάτε οπότε αν το κουτί αναγράφει Global Edition πριν κάνετε την παραγγελία, αν δεν μπορείτε να πάτε να το δείτε και να το πάρετε από κοντά. Το 4X είναι στην ουσία το Note 4 με Snapdragon αφού το κανονικό το 4άρι είναι με Helio. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, αν έχετε εικόνα σε ποια σκρουτζομάγαζα πουλάνε το κινητό με την 800άρα και ποια όχι (και μάλιστα ορισμένα λένε ότι την έχουν και δεν την έχουν, όπως είπε φίλος πιο πάνω), γράψτε το εδώ, για να ξέρουμε κι εμείς, οι υποψήφιοι αγοραστές του, τι παίζει και να δούμε πώς θα κινηθούμε.

https://www.skroutz.gr/products/show/29336958

Πρόσφατα αγοράσαμε από εκεί.

Πρόσεξε αυτό είναι το 4 που έχει την κόκκινη ταινια Global στο πλαι και την 800 μπάντα. (Όχι το 4χ που έχει το ίδιο κατάστημα)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η 800άρα είναι ένα feature που μπορεί να φανεί χρήσιμο, οπότε γιατί να μην το έχεις; Εγώ εκνευρίστηκα γιατί ρώτησα επ' αυτού και τελικά δεν την είχε. Μπορεί να είναι υπερβολή, αλλά άποψη μου είναι ότι τέτοια πράγματα δεν πρέπει να τα αφήνεις να περνάνε έτσι. Πάντως, οφείλω να πω πως τελικά έγινε η αλλαγή, απλά δεν τα πάνε και πολύ καλά με την επικοινωνία μέσω email, μόνο τηλεφωνική συνεννόηση με το Citismarket, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Αν θέλετε Redmi Note 4 και 800άρα, ΔΕΝ παίρνετε το 4X αλλά ζητάτε / ψάχνετε το Note 4 Global Edition με επεξεργαστή Snapdragon, το οποίο και έχουν στο Citismarket. Ρωτάτε οπότε αν το κουτί αναγράφει Global Edition πριν κάνετε την παραγγελία, αν δεν μπορείτε να πάτε να το δείτε και να το πάρετε από κοντά. Το 4X είναι στην ουσία το Note 4 με Snapdragon αφού το κανονικό το 4άρι είναι με Helio. Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει.

 

Παιδιά εγω μετάνιωσα που το πηρα χωρίς την 800αρα. Σκεφτόμουν οτι θα πιανει και χωρίς αυτην. Πιάνει αλλα σε πολλά σημεία εκτος κέντρου το κινητό προτιμάει 3g....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται τέτοιος χαμός από ερωτήσεις για μια 800αρα μπαντα λες κ το τηλέφωνο δεν θα δουλεύει αν δεν πιάσει 4G λες και όλη μέρα θα έχετε ανοιχτό το 4G..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω ολη μερα το εχω ανοιχτό το 4g. Εχω να το κλείσω απο οταν αλλαξα ρομ :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται τέτοιος χαμός από ερωτήσεις για μια 800αρα μπαντα λες κ το τηλέφωνο δεν θα δουλεύει αν δεν πιάσει 4G λες και όλη μέρα θα έχετε ανοιχτό το 4G..

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ολη μερα το εχουμε ποιος ο λογος να το κλείσουμε αν ειναι δυνατον.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα απο κωτσοβολο λογω ελειψης μετρητων:rolleyes: ειναι το 4χ snapdragon και οπου υπαρχει 4g εχω σημα δυνατο.τωρα αν εχει 800 η οχι δεν γνωριζω. Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...