Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω μπερδευτεί για τα καλά τώρα. Το 4χ δεν είναι global version, b20 (800) και τα σχετικά;

 

Για να μην μπερδεύεσαι είναι δύο εκδόσεις μια είναι το 4x που είναι για την αγορά της Κίνας τελεία και είναι η έκδοση note 4 που είναι global τελεία,στο λέω έτσι για να το καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το note 4x με τον 625 global edition παρολο που στο κουτι λεει note 4. Πισω απο το κινητο γραφει με αυτοκολλητο το 2016102

 

Ειναι αγοραμσενο απο εδω

http://www.geekbuying.com/item/Global-Version-Xiaomi-Redmi-Note-4-3G-3GB-32GB-Smartphone---Black-377527.html

 

Το note 4x χρησιμοποιειται γενικα για να ξεχωριζει απο την εκδοση με τον mediatek. Στην ουσια οταν βλεπουμε note 4x εννοειται η εκδοση με τον 625

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου κουτι γραφει σε τρεις μεριες 4χ

 

Απο που το πηρες?Η ελληνικη αντιπροσωπεια δεν γραφει 4χ αλλα 4 σκετο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία! Άρα είναι το εν λόγω κινητό για το οποίο συζητάμε σ' αυτό το θέμα του φόρουμ, έτσι δεν είναι;

Το "800" δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει.

 

δεν χρειαζεται να το αναφερει αυτος ο κωδικος εχει την 800αρα τελος.ΤΟ 4Χ ΕΧΕΙ 5 ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ

αν ειναι 6 ειναι το απλο 4αρι global η μη.:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδεύεσαι είναι δύο εκδόσεις μια είναι το 4x που είναι για την αγορά της Κίνας τελεία και είναι η έκδοση note 4 που είναι global τελεία,στο λέω έτσι για να το καταλάβεις

 

Ακριβώς! Στην Κίνα το λένε redmi note 4 με την Β20 μπάντα τελεία. Στην Ελλάδα το λένε redmi note 4x με την Β20 τελεία. Αν πάρεις από Κινα το redmi note 4x δεν θαχεις την 800αρα μπάντα. Κατανοητά όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Στην Κίνα το λένε redmi note 4 με την Β20 μπάντα τελεία. Στην Ελλάδα το λένε redmi note 4x με την Β20 τελεία. Αν πάρεις από Κινα το redmi note 4x δεν θαχεις την 800αρα μπάντα. Κατανοητά όλα αυτά?

 

Ως ένα βαθμό ναι, γιατί δεν είμαι και απολύτως εξοικειωμένος με τη τεχνολογία όσο εσείς, αυτό είναι φανερό. Πάντως, εντάξει, τώρα ξεκαθαρίζουν κάπως τα πράγματα.

Ερώτηση: σκέφτομαι αν τυχόν το προπαραγγείλω από εδώ, πώς θα γνωρίζω αν είναι global με τον κωδικό 2016102;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα σήμερα για το γιο μου σε χρυσό πίσω, μπροστά είναι λαυκό στα 180 ευρώ από Σκρουτζομάγαζο.

Το κουτί γράφει 4 (και όχι 4χ).

Το κουτί έχει στο πλαι κόκκινη ταινία που γράφει Global Version.

Στο κουτί πίσω υπάρχει γραμμένο το 2016102.

Έχει πέντε τρύπες στο ηχείο.

Το μαγαζί είχε και το 4Χ που και αυτό είχε πέντε τρύπες στο ηχείο.

Έχει Ελληνικά.

Επειδή το είδα καμμία δεκαριά φορές σε Πλαίσιο, Κωτσόβολο, πάμπλικ κ.λ.π. είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά.

Συμπέρασμα είναι ότι παίρνεις με 70 ευρώ λιγότερο το ίδιο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο Συντάγματος (μόνο) το είχε προσφορά 229 ευρώ, στην Στουρνάρη 249:whistle:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα σήμερα για το γιο μου σε χρυσό πίσω, μπροστά είναι λαυκό στα 180 ευρώ από Σκρουτζομάγαζο.

Το κουτί γράφει 4 (και όχι 4χ).

Το κουτί έχει στο πλαι κόκκινη ταινία που γράφει Global Version.

Στο κουτί πίσω υπάρχει γραμμένο το 2016102.

Έχει πέντε τρύπες στο ηχείο.

Το μαγαζί είχε και το 4Χ που και αυτό είχε πέντε τρύπες στο ηχείο.

Έχει Ελληνικά.

Επειδή το είδα καμμία δεκαριά φορές σε Πλαίσιο, Κωτσόβολο, πάμπλικ κ.λ.π. είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά.

Συμπέρασμα είναι ότι παίρνεις με 70 ευρώ λιγότερο το ίδιο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο Συντάγματος (μόνο) το είχε προσφορά 229 ευρώ, στην Στουρνάρη 249:whistle:

 

Έχει τότε την Β20. Από που αγοράστηκε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ως ένα βαθμό ναι, γιατί δεν είμαι και απολύτως εξοικειωμένος με τη τεχνολογία όσο εσείς, αυτό είναι φανερό. Πάντως, εντάξει, τώρα ξεκαθαρίζουν κάπως τα πράγματα.

Ερώτηση: σκέφτομαι αν τυχόν το προπαραγγείλω από εδώ, πώς θα γνωρίζω αν είναι global με τον κωδικό 2016102;

 

Πάλι μου φαίνεται δεν κατάλαβες.. . Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τις διαφορες στα ποστ πιο πάνω.

Και ρίξε μια ματιά εδώ...https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

Edited by Athens16
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μου φαίνεται δεν κατάλαβες.. . Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τις διαφορες στα ποστ πιο πάνω.

Και ρίξε μια ματιά εδώ...https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html

 

Αυτά που μου στέλνεις είναι redmi note 4x με την Β20; Είναι, δηλαδή, αυτά που ζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα σήμερα για το γιο μου σε χρυσό πίσω, μπροστά είναι λαυκό στα 180 ευρώ από Σκρουτζομάγαζο.

Το κουτί γράφει 4 (και όχι 4χ).

Το κουτί έχει στο πλαι κόκκινη ταινία που γράφει Global Version.

Στο κουτί πίσω υπάρχει γραμμένο το 2016102.

Έχει πέντε τρύπες στο ηχείο.

Το μαγαζί είχε και το 4Χ που και αυτό είχε πέντε τρύπες στο ηχείο.

Έχει Ελληνικά.

Επειδή το είδα καμμία δεκαριά φορές σε Πλαίσιο, Κωτσόβολο, πάμπλικ κ.λ.π. είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά.

Συμπέρασμα είναι ότι παίρνεις με 70 ευρώ λιγότερο το ίδιο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Στο πλαίσιο Συντάγματος (μόνο) το είχε προσφορά 229 ευρώ, στην Στουρνάρη 249:whistle:

Ετσι γραφει το κουτι 4 αλλα ειναι το χ και ο κωδικος ειναι το παν που εχει την 800αρα.Καλοριζικο και καλοδουλευτο.Απο ρομ ομως ποια μιουι εχει η γνησια ειναι 4ψηφια αν εχει παραπανω ειναι ψευτορομ.:):):)

 

''τα 5τρυπα ειναι global edision'' αλλα επειδη με την χιαομι ποτε δεν ξερεις ο κωδικος ειναι η καλυτερη επαληθευση και παλι καλοριζικο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να προσθεσω οτι το κινητακι εβγαλε 2 μερες 6 ωρες και 47 λεπτα στην αυτοματη φωτεινοτητα και ολα τα βασικα ανοιχτα μονιμα,wifi,data,meil,fb,viber. και οθονη 10'53 λεπτα απο 100% ως το 12% ΤΟΥΜΠΑΝΟ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τελικά οι απορίες δεν λύθηκαν και γι αυτό φταίει η xiaomi που έχει βγάλει ένα σκασμό εκδόσεις κι έχει μπερδέψει τον κόσμο, πάμε πάλι από την αρχή για να απλουστευσουμε και να ξεκαθαρίσουμε τι παίζει με το περιβόητο πια αυτό κινητό......

1) Redmi Note 4: Επεξεργαστής Helio x20, δεν εχει 800άρα Band (B20) χρήσιμη για 4g στην επαρχία

2) Redmi Note 4X: Επεξεργαστής Snapdragon 625 χωρίς 800άρα

3) Redmi Note 4 (snapdragon): Επεξεργαστής Snapdragon 625 χωρίς 800άρα

4) Redmi Note 4 Global Edition. - Redmi Note 4X της infoquest: Επεξεργαστής Snapdragon 625 με 800άρα

α) Προσοχή, γιατί πολλά μαγαζιά λένε global στο όνομα αλλά εννοούν την Rom)

β) Η infoquest (επίσημος αντιπρόσωπος Xiaomi στην Ελλάδα) βαπτίζει έτσι (4χ) τη global edition οπότε έχει την 800άρα

γ) Για να σιγουρευτείτε ότι είναι όντως με την 800άρα, στο πλάι το κουτί γράφει Global Edition με κόκκινα γράμματα και είναι το μοντέλο -> Model: 2016102

Επίσης το SAR(EU) της συσκευής για 10g ιστού όπως αναγράφεται στο κουτί είναι: Κεφάλι 0.724W/Kg και Σώμα 0.674W/Kg.

 

Τώρα λοιπόν φαντάζομαι έχετε πια καταλάβει τις διαφορές και ελπίζω να βοήθησα.

Edited by Athens16
Link to comment
Share on other sites

Έχει τότε την Β20. Από που αγοράστηκε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από εδώ αγοράστηκε: https://www.skroutz.gr/products/show/29336958

Λογικά την έχει την Β20, του γιου μου είναι, απότι μου είπαν την έχει, αλλά για σιγουριά πως το ελέγχουμε? Και πως ελέγχουμε τον αισθητήρα κάμερας ποιος είναι?

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ ήρθα στην παρέα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γραφει το κουτι 4 αλλα ειναι το χ και ο κωδικος ειναι το παν που εχει την 800αρα.Καλοριζικο και καλοδουλευτο.Απο ρομ ομως ποια μιουι εχει η γνησια ειναι 4ψηφια αν εχει παραπανω ειναι ψευτορομ.:):):)

 

''τα 5τρυπα ειναι global edision'' αλλα επειδη με την χιαομι ποτε δεν ξερεις ο κωδικος ειναι η καλυτερη επαληθευση και παλι καλοριζικο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και να προσθεσω οτι το κινητακι εβγαλε 2 μερες 6 ωρες και 47 λεπτα στην αυτοματη φωτεινοτητα και ολα τα βασικα ανοιχτα μονιμα,wifi,data,meil,fb,viber. και οθονη 10'53 λεπτα απο 100% ως το 12% ΤΟΥΜΠΑΝΟ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ, του άρεσε του γιού το κινητό. Αμέσως έκανε αναβάθμιση σε 8,2 από 8,1η κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ αγοράστηκε: https://www.skroutz.gr/products/show/29336958

Λογικά την έχει την Β20, του γιου μου είναι, απότι μου είπαν την έχει, αλλά για σιγουριά πως το ελέγχουμε? Και πως ελέγχουμε τον αισθητήρα κάμερας ποιος είναι?

 

Στο κουτί έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο που γράφει global edition?

Επίσης πίσω από το κουτί σου γράφει τον γνωστό πια σε ΟΛΟΥΣ αριθμό για την περιβόητη Β20? Αν στα γράφει είσαι οκ! Τι εγγύηση σου έδωσες αυτός?

Edited by Athens16
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ αγοράστηκε: https://www.skroutz.gr/products/show/29336958

Λογικά την έχει την Β20, του γιου μου είναι, απότι μου είπαν την έχει, αλλά για σιγουριά πως το ελέγχουμε? Και πως ελέγχουμε τον αισθητήρα κάμερας ποιος είναι?

 

Διαβασε το 459 να σου λυθει η απορια για την b20

ΣΤΟ βιντεο δες πως θα δεις τι καμερα εχει.

 

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο που γράφει global edition?

Επίσης πίσω από το κουτί σου γράφει τον γνωστό πια σε ΟΛΟΥΣ αριθμό για την περιβόητη Β20? Αν στα γράφει είσαι οκ! Τι εγγύηση σου έδωσες αυτός?

Ναι και στα δύο, ένα χρόνο εγγύηση έδωσε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβασε το 459 να σου λυθει η απορια για την b20

ΣΤΟ βιντεο δες πως θα δεις τι καμερα εχει.

 

Ευχαριστώ, τότε την έχει την β20. στο τηλέφωνο πως φαίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και στα δύο, ένα χρόνο εγγύηση έδωσε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ, τότε την έχει την β20. στο τηλέφωνο πως φαίνεται αυτό?

 

Τότε έκανες πολύ καλή αγορά. Στα 170-180€ είναι μια χαρά τιμή αν και πιστεύω σε λίγο καιρό θα πέσει στα 160€ στο skroutz. Οπότε άσε τα μεγάλα καταστήματα να πουλάνε ακριβά και τελικά να την πατάει ο καταναλωτής με φέσι 70-80€ παραπάνω. Βέβαια εξαρτάται τι θέλει ο καθένας...δυετης εγγύηση και συν 80 ή μονοετής και τα 80 στην τσέπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Απέκτησα το κινητό χτες και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη.

 

Ο ήχος κατά την διάρκεια της κλήσης εμφανίζεται προβληματικός. Μου κάνουν παράπονο οι συνομιλητές μου ότι ή μικροφωνίζει σε τυχαίες στιγμές ή απλά σταματάω να γίνομαι κατανοητός λόγω παρεμβολών.

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μεσα στην μερα παω για αγορα απο το citismarket, εχει παρει κανεις απο εκει?

Μου ειπε πως ειναι το 4χ με ελληνικα, 2χρονια εγγυηση και την 800αρα με snap

 

Τελικα για να δω αν ειναι το 4χ με snapdragon και την 800αρα θα πρεπει να τσεκαρω

Α)να γραφει το κουτι 4χ?

Β)να εχει με κοκκινα γραμματα τον κωδικο

Γ)Να γραφει κωδικο 2016102

 

Μια αμεση απαντηση παρακαλω μη φαω καμια πατατα

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πέρα από ένα παλικάρι, πριν πολλά μηνύματα, τρέχει κάποιος από όλους εδώ κάποια custom rom? εντυπώσεις και bugs?

ευχαριστώ

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πέρα από ένα παλικάρι, πριν πολλά μηνύματα, τρέχει κάποιος από όλους εδώ κάποια custom rom? εντυπώσεις και bugs?

ευχαριστώ

 

Οταν το παραλαβω θα βαλω απευθειας custom rom. Εχω ηδη βρει αυτο οταν το βαλω θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παραλαβω θα βαλω απευθειας custom rom. Εχω ηδη βρει αυτο οταν το βαλω θα ενημερωσω.

 

φαίνεται καλή περίπτωση, ναι, να μας πεις εντυπώσεις. Έχω περιέργεια αν δουλεύει σε εντελώς custom os η ταχεία φόρτιση (που έχει απαγορεύσει η ΧΙΑΟΜΙ) και τι επιδόσεις έχει η μπαταρία, λογικά θα είναι καλή αλλά, θα είναι εξίσου καλή? και σίγουρα θα χάσεις σε κάμερα με LineAge OS, επίσης λογικά θα χάσεις και διάφορα κολπάκια όπως το dt2w, το read mode και δεν ξέρω τι άλλο.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...