Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κολησει στη γραμμη ειδοποιησης το ξυπνητηρι η ενδειξη και δε σβηνει τι να κανω ρε παιδια.

 

μπες στα ξυπνητηρια και απενεργοποιησε τα με το κουμπι-διακοπτη δεξια.

μετα ενεργοποιησε τα παλι. ελπιζω να φτιαξει με αυτο το ανοιξε-κλεισε.

Link to comment
Share on other sites

μπες στα ξυπνητηρια και απενεργοποιησε τα με το κουμπι-διακοπτη δεξια.

μετα ενεργοποιησε τα παλι. ελπιζω να φτιαξει με αυτο το ανοιξε-κλεισε.

 

Ολα τα εχω κανει τα νευρα μου. :mad:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της εγγύησης υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν την διάφορα όπως σε κάποια σκρουτζομαγαζα δίνουν 2 έτη εγγύηση καταστήματος και από ότι αναφέρουν μερικά δεν τον στέλνουν στην Κίνα για επισκευή,ο Κινέζος δίνει ένα χρόνο το πολύ και αυτό χωρίς να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις όπως επίσης υπάρχει και ο κίνδυνος του τελωνείου κάτι τυχαίο μεν άλλα υπάρχει μαζί με αυτά ο καθένας διαλέγει και αναλόγως πράττει

 

Mα το ίδιο είπα κι εγώ, ο καθένας διαλέγει και παίρνει ανάλογα, η συσκευή είτε στα 140€ είτε στα 250€ όμως είναι η ίδια ακριβώς αυτό τόνισα για τα παιδιά που ρώτησαν, οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι που αλλάζουν (εξυπηρέτηση, service) απλά επειδή πολλοί την έχουμε πατήσει με ελληνικές εγγυήσεις που έγιναν και καλά δική μας υπαιτιότητα και εχώ φτάσει μέχρι και καταγγελίες ινκα που δεν απέδωσαν τίποτα εγώ πχ προτιμώ τα 110€ στη τσέπη περίσσευμα και αν χαλάσει στο χρόνο και δε με καλύπτει ο κινέζος βάζω αλλά 30€ και παίρνω το επόμενο μοντέλο. Αν δε την είχα πατήσει πολλάκις από Έλληνες αντιπροσώπους, πιο παλιά σκεφτόμουν αλλιώς.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ είναι ρε παιδιά είτε το πάρετε από ελληνικη αντιπροσωπεία, είτε από skroutzομάγαζο είτε από Κίνα απευθείας όπως κάναμε εμείς. Απλά προσέξτε ποια συσκευή θα πάρετε να είναι η σωστή ειδικά αν θέλετε global με την 800αρα στο 4G. Και γνήσια θα είναι και ελληνικά θα έχουν και πληκτρολόγιο ελληνικό και όλα θα λειτουργούν κανονικά μενου, εφαρμογές και όλα αφού για την ίδια συσκευή μιλάμε. Η διαφορά είναι ότι Κίνα το βρίσκεις στα 140€, η ελληνική αντιπροσωπεία βάζει στη τιμή της συσκευής ενα καπέλο 110€ πάνω και θεωρητικά δίνει εγγύηση άμεση εδώ, τα skroutzομαγαζα κανάα 50ρικο πάνω και αναλαμβάνουν την εγγύηση στέλνοντας στη Κίνα οι ίδιοι ενώ από Κινά το στέλνετε εσείς αν χαλάσει απευθείας στο εκεί κατάστημα. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει απλά τα πράγματα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάλυψες τις απορίες μου.

Μια νέα που μου γεννιέται όμως τώρα, είναι η εξής: Γράφεις να προσέξουμε ποια συσκευή θα πάρουμε, να είναι η σωστή. Με το σωστή, τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάλυψες τις απορίες μου.

Μια νέα που μου γεννιέται όμως τώρα, είναι η εξής: Γράφεις να προσέξουμε ποια συσκευή θα πάρουμε, να είναι η σωστή. Με το σωστή, τι ακριβώς εννοείς;

Εννοώ ότι υπάρχουν πολλά xiaomi redmi 4 αλλά με mediatek αλλά με snapdragon χωρίς την 800αρα και άλλα global με την 800αρα και άλλο μοντέλο το 4Χ που είναι στο εξωτερικό χωρίς την 800αρα από Ελλάδα όμως από τον επίσημο εισαγωγέα έχει ονομαστεί έτσι η έκδοση με την 800αρα με αποτέλεσμα το απόλυτο μπαχαλο. Οπότε ελεγχουμε ανάλογα με το τι θέλουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι υπάρχουν πολλά xiaomi redmi 4 αλλά με mediatek αλλά με snapdragon χωρίς την 800αρα και άλλα global με την 800αρα και άλλο μοντέλο το 4Χ που είναι στο εξωτερικό χωρίς την 800αρα από Ελλάδα όμως από τον επίσημο εισαγωγέα έχει ονομαστεί έτσι η έκδοση με την 800αρα με αποτέλεσμα το απόλυτο μπαχαλο. Οπότε ελεγχουμε ανάλογα με το τι θέλουμε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ που λέω να το πάρω, αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να κοιτάξω να είναι redmi 4X global με την 800άρα. Αυτό δεν είναι το θεωρητικά καλύτερο μοντέλο;

Το θέμα όμως είναι πώς θα καταλάβω ότι έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά; Τα αναφέρει κάπου;

Το 4Χ και το Snapdragon νομίζω τα λέει. Global με 800άρα, από πού θα καταλάβω ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που λέω να το πάρω, αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να κοιτάξω να είναι redmi 4X global με την 800άρα. Αυτό δεν είναι το θεωρητικά καλύτερο μοντέλο;

Το θέμα όμως είναι πώς θα καταλάβω ότι έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά; Τα αναφέρει κάπου;

Το 4Χ και το Snapdragon νομίζω τα λέει. Global με 800άρα, από πού θα καταλάβω ότι είναι;

 

γραφει πισω 2016102

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει καποιος πως στα sms να γραψουμε 160 αντι 70 χαρακτηρες?Οχι με αλλη εφαρμογη.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

γραφει πισω 2016102

 

Πίσω, πού εννοείς; Στη συσκευή; Αν το παραγγείλω από σκρουτζομάγαζο, θα το αναφέρει πουθενά στη σελίδα ή πρέπει να το πάρω στα χέρια μου για να το δω;

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί νομιζω το γραφει.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Άρα, όταν το παραγγείλω, δεν θα μπορώ να το δω. Ίσως αν πάρω το κατάστημα απ' το οποίο θα το παραγγείλω, θα ξέρουν να μου πουν;

Link to comment
Share on other sites

Άρα, όταν το παραγγείλω, δεν θα μπορώ να το δω. Ίσως αν πάρω το κατάστημα απ' το οποίο θα το παραγγείλω, θα ξέρουν να μου πουν;

 

δεν το γράφει στο κουτί αλλά κάτω σε ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος της συσκευής, κάτω-κάτω

εγώ πχ το πήρα από skroutz xiaomi redmi note 4x αλλά απ'ότι μου είπαν τα παιδιά από το miui greek forum, δε φοραει την b20, τουτέστιν περιοχή Ασβεστοχωρίου internet ούτε καν με 2g έπιανε να φανταστείς...

Κοινώς, άντε να βγάλεις άκρη...

Link to comment
Share on other sites

δεν το γράφει στο κουτί αλλά κάτω σε ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος της συσκευής, κάτω-κάτω

εγώ πχ το πήρα από skroutz xiaomi redmi note 4x αλλά απ'ότι μου είπαν τα παιδιά από το miui greek forum, δε φοραει την b20, τουτέστιν περιοχή Ασβεστοχωρίου internet ούτε καν με 2g έπιανε να φανταστείς...

Κοινώς, άντε να βγάλεις άκρη...

Το γραφει και πισω στο κινητο σε αυτοκολητο ΚΑΙ στο κουτι με ψιλα γραμματα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

δεν το γράφει στο κουτί αλλά κάτω σε ένα αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος της συσκευής, κάτω-κάτω

εγώ πχ το πήρα από skroutz xiaomi redmi note 4x αλλά απ'ότι μου είπαν τα παιδιά από το miui greek forum, δε φοραει την b20, τουτέστιν περιοχή Ασβεστοχωρίου internet ούτε καν με 2g έπιανε να φανταστείς...

Κοινώς, άντε να βγάλεις άκρη...

 

Για να καταλάβω, παίζει να πάρω το κινητό και να μην έχω καν 3G για ίντερνετ;

 

Το γραφει και πισω στο κινητο σε αυτοκολητο ΚΑΙ στο κουτι με ψιλα γραμματα.

 

Αν πάρω δηλαδή το κατάστημα (σκρουτζομάγαζο) να ρωτήσω, λες να ξέρουν να μου πουν ή δύσκολο;

Και η ερώτηση ποια ακριβώς θα είναι; Αν γράφει κάπου τον κωδικό 2016102 ή αν "φοράει" global b800; Ή b20; Τα έχω μπερδέψει λιγάκι...

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, παίζει να πάρω το κινητό και να μην έχω καν 3G για ίντερνετ;

 

 

 

Αν πάρω δηλαδή το κατάστημα (σκρουτζομάγαζο) να ρωτήσω, λες να ξέρουν να μου πουν ή δύσκολο;

Και η ερώτηση ποια ακριβώς θα είναι; Αν γράφει κάπου τον κωδικό 2016102 ή αν "φοράει" global b800; Ή b20; Τα έχω μπερδέψει λιγάκι...

 

Φιλε μου αν μπουν στον κοπο να το διαβασουν το γραφει οσο για το b20 και b800 ειναι το ιδιο πραγμα δηλαδη μπαντα 20 στους 800 μεγακυκλους.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν μπουν στον κοπο να το διαβασουν το γραφει οσο για το b20 και b800 ειναι το ιδιο πραγμα δηλαδη μπαντα 20 στους 800 μεγακυκλους.

 

Σε περίπτωση που δεν είναι έτσι, ποιες οι διαφορές του; Τουλάχιστον οι σημαντικότερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν είναι έτσι, ποιες οι διαφορές του; Τουλάχιστον οι σημαντικότερες.

Η 800αρα είναι συχνότητα που πιάνει το 4G, οπότε στο μόνο που θα δεις διαφορά θα είναι ότι σε κάποια σημεία τώρα και μελλοντικά σε πολλά δε θα έχεις 4G όπου έχουν οι άλλοι. Στη wind πιάνει σε 800αρα το μεγαλυτερο μερος του 4G οπότε το πρόβλημα θα είναι άμεσο, στα άλλα δίκτυα πιο μικρό ακόμα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,εγω που ενδιαφέρομαι να πάρω ένα δώρο για την κοπέλα μου η οποία έχει Wind, σε ένα απο τα skroutzoμαγαζα λέει

 

Network

Technology: GSM / HSPA / LTE

2G bands: GSM 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2

3G bands: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands: LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Speed: HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps

GPRS: Yes

EDGE: Yes

Android OS, v6.0 (Marshmallow)

Chipset: Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

CPU: Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

GPU: Adreno 506

 

Πρόκειτε για το σωστό μοντέλο σε σχέση με την μπάντα που αναφέρατε παραπάνω ή μόνο ενα έχω το κουτί στα χέρια μου και κοιτάξω πίσω θα βεβαιωθώ.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,εγω που ενδιαφέρομαι να πάρω ένα δώρο για την κοπέλα μου η οποία έχει Wind, σε ένα απο τα skroutzoμαγαζα λέει

 

Network

Technology: GSM / HSPA / LTE

2G bands: GSM 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2

3G bands: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands: LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Speed: HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps

GPRS: Yes

EDGE: Yes

Android OS, v6.0 (Marshmallow)

Chipset: Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

CPU: Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

GPU: Adreno 506

 

Πρόκειτε για το σωστό μοντέλο σε σχέση με την μπάντα που αναφέρατε παραπάνω ή μόνο ενα έχω το κουτί στα χέρια μου και κοιτάξω πίσω θα βεβαιωθώ.

Ευχαριστώ πολύ

 

Αν δεν αναφέρει στις lte bands Β20(800) μην το παίρνεις. Μπορεί βέβαια να μην γνωρίζουν και να έκαναν ένα copy paste τα specs. Το καλυτερο να δεις το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ,οπότε βλεππω κουτί αλλιώς δν μπορω να είμαι σιγουρος. Σε skroutz μαγαζι λιγο δυσκολο αυτό,οπότε ή πρέπει βα το διαβάσουν απο τηλέφωνο αν ξέρουν ή θα πληρώσω να το πάρω public με καπέλλο γιατι δν μενω Αθήνα ωστε να πεταχτω να το τσεκαρω.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω μπερδευτή εγώ θέλω αυτό :https://www.placemall.gr/xiaomi-redmi-4x-dual-sim-16gb-black-1003-107312 η xiaomi αυτά να μην εκανε:mad: ξέρεις κανείς κάτι για αυτό;
Link to comment
Share on other sites

γραφει πισω 2016102

 

Αν δεν είναι b20 (800), θα αναφέρει κάποιον άλλον κωδικό; Όχι τίποτ' άλλο, αλλά δεν θέλω να ρωτήσω τον μαγαζάτορα αν αναγράφεται αυτός ακριβώς ο κωδικός γιατί, για να το πουλήσει, μπορεί να ξεμπερδέψει με ένα "ναι" και να την πατήσω. Καλύτερα να τον ρωτήσω να μου διαβάσει ποιον κωδικό αναφέρει.

 

Και κάτι άλλο, μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πού πάνω στο κουτί είναι σημειωμένος αυτός ο κωδικός; Για να κατευθύνω αμέσως εκεί τον μαγαζάτορα όταν θα τον πάρω τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...