Jump to content

Motorola Edge


jotz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υποθέτω ότι το service δεν θέλει να ασχοληθεί με μια συσκευή αρκετά περίπλοκη, με καμπυλωτη οθόνη κλπ. Και παλιότερα προσπάθησαν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα με άλλη συσκευή Motorola. Από την άλλη θεωρώ ότι είναι ένας έμμεσος τρόπος να παρακαμφθεί η εγγυηση. Ενδεχομένως, όλα αυτά γίνονται με στόχο να στρέψουν τον καταναλωτή στις επίσημες αντιπροσωπείες και να αποτρέψουν διαδικτυακές αγορές από μικρότερα καταστήματα.

Στην ουσία τώρα, εκτιμώ ότι η διαδικασία να στείλω το κινητό στο κατάστημα, να το στείλουν στον προμηθευτή τους στο εξωτερικό, να το στείλει στο service εκεί, να επισκευαστεί και να επιστρέψει θα πάρει το λιγότερο μήνα!

Φιλε μου τελικα τι εγινε με την συσκευη?
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Αναμονή. Τίποτα νεότερο.
Ποσο καιρο το εχεις στείλει?
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα και κάτι.

Και σήμερα με ενημέρωσαν ότι μου επιστρέφουν τα χρήματα!

Δεν αντικαθίσταται και δεν επισκευάζεται η συσκευή!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα λογικα το κινητο ειναι discontinued και η motorola απλα ξεστοκαρει...
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αντιμετώπιση η επιστροφή χρημάτων ,κάτι που στην Ελλάδα ειναι σπανιο. Θα μπορούσαν παντως να σου αντιπροτείνουν νεώτερο μοντέλο.Δεν νομίζω οτι ειναι ξεστοκαρισμα επειδη ετυχε ενα με βλαβη .Ολα τα κινητα έχουν κυκλο διαθεσης μεχρι να βγει άλλο μοντελο.
Link to comment
Share on other sites

Η αντιμετώπιση από το κατάστημα αγοράς μπορώ να πω ότι ήταν καλή. Η επικοινωνία τηλεφωνικά ήταν άμεση και με ευγένεια. Από την άλλη πλευρά δεν θα μπορούσε να ήταν και αλλιώς δεδομένου ότι με ταλαιπώρησαν αφού με δική τους υπόδειξη έστειλα τη συσκευή στο ελληνικό service και μου την επέστρεψαν για να την ξαναστείλω στο κατάστημα και να τη στείλει στο εξωτερικο. Όλα αυτά πήραν σχεδόν ενάμιση μήνα. Βέβαια όταν ενημερώθηκαν για την επιστροφή χρημάτων μου ζήτησαν λογαριασμό για να τα καταθέσουν.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν με ενημέρωσαν πως η εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια αλλά η επισκευή μπορεί να γίνει στη χώρα για την οποία προορίζεται η συσκευή. Αυτό είναι φάουλ. Αν το ήξερα από την αρχή πιθανό να μην έκανα την αγορά.

Για τη Motorola τώρα θεωρώ ότι κυκλοφόρησε μια πολύ υποσχόμενη συσκευή, αλλά ελαττωματική. Μάλλον προσπαθεί να μαζέψει τις συσκευές για να γλιτώσει περαιτέρω ζημιά. Διάβασα σε site του εξωτερικού ότι το πρόβλημα με την οθόνη είναι πολύ συνηθισμένο και στο edge και στο edge plus. Κάποιοι κάνουν λόγο για 3-4 αντικαταστάσεις με το πρόβλημα να παραμένει. Κρίμα. Όταν έπιασα στα χέρια μου το κινητό ενθουσιάστηκα! Πλέον, πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά να πάρω συσκευή άλλη εταιρείας.

Edited by jotz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχουμε καμία πληροφορία πότε το Edge S θα είναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά;;;

 

Στην Ευρωπη ερχετε με την ονομασια Μοτο G100, στα Γερμανικα Saturn αρχισαν να πουλουντε ηδη στα 499 το 8/128GB. Το περιμενω κ γω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με αυτα που μαθαινω και διαβαζω γενικα δεν αξίζει να το δει κανεις σαν επιλογη πλεον... Η μοτορολα πλεον κανει επιστροφή χρηματων, ουτε καν αντικατασταση... Οποτε μαλλον μιλαμε για κατασκευαστικα ελαττωματική συσκευη που περνωντας ο καιρος αποσυρεται...
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεδομένων των συμβάντων, δεν ξέρω αν αξίζει να μπει κάποιος σε αυτή τη διαδικασία για τη συγκεκριμένη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν τελη η περίπτωση που ανεφερα παραπανω τελικα γυρισε απο την Μοτορολα Γερμανίας με επισκευασμενη οθόνη...

Ενω ολα εδειχναν ότι θα γινει επιστροφή χρηματων..

Το αποτέλεσμα θα φανεί εντός ημερων λογικα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Eνας φίλος πήρε το Motorola Moto G 5G ,είναι πολυ γρήγορο τηλέφωνο ,έχει και ράδιο και περιμένω εντυπώσεις .
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά αγοράστηκε το moto g100 σε άσπρο από αμαζον Γερμανία 450€ για τη σύζυγο όπως έγραψα πριν. Εντυπώσεις αφού γυρίσω Ελλάδα.

 

update.

χτες εφαγε κολημα και δεν επανερχεται ουτε με επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων. πιθανολογω ιος απο διαφορα παιχνιδια/σταυρολεξα που επαιζε. καμια γνωμη? να γινει hard reset?

Edited by GSL
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Απαντάω στον εαυτό μου,Android 11 με security patch Φλεβάρη 22 , λογικά μόνο εγώ το έχω :-P

Στάλθηκε από το motorola edge μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το γράφεις γιατι φαινεται η Motorola δεν τηρεί τα χρονοδιαγράματα  .Κάποιες συσκευές ενημερώνονται κάθε 2 μήνες ,αλλες αργότερα .

Πιθανόν είναι ανάλογα την χώρα ,τις πωλήσεις ,το δίκτυο που δίνει τις ενημερώσεις κλπ .

Θεωρητικά στα 2 χρόνια που αναφέρουν για ενημερώσεις ασφαλείας ,αφήνουν και μια υποσημείωση με ναι μεν αλλά και για παράταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει στο γνωστό κίτρινο μαγαζί σε προσφορά στα 269€ μέχρι το Σάββατο 09/04, 23:59

 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο δεν το βλεπω στις λιστες με τα "πιστοποιημενα" κινητα των ελληνικων παρόχων, μπορει καποιος κατοχος να μου πει αν δουλευει το 5G ή οχι?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο δεν το βλεπω στις λιστες με τα "πιστοποιημενα" κινητα των ελληνικων παρόχων, μπορει καποιος κατοχος να μου πει αν δουλευει το 5G ή οχι?
Δεν δουλεύει φίλε μου, δυστυχως.

Στάλθηκε από το T775H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
On 23/4/2022 at 6:05 ΜΜ, dbal said:

VoLTE / VoWiFi υποστηριξη στα settings τουλαχιστον εχει?

Καλησπέρα παρέα. Σκέφτομαι να αγοράσω το Edge τώρα που έχει πέσει στα 250 αλλά βλέπω και έχει πρόβλημα με την οθόνη ισχύει για όλα τα edge η κάποια ήταν ελαττωματικά;; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...