Jump to content

Motorola Edge


jotz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και δεν υπάρχει είπα να ανοίξω ένα θέμα.

Κάτοχος ενός Edge εδώ και μερικές ημέρες.

Προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν υπάρχει είπα να ανοίξω ένα θέμα.

Κάτοχος ενός Edge εδώ και μερικές ημέρες.

Προς το παρόν απόλυτα ικανοποιημένος!

 

Για πες εντυπώσεις από κάμερα,οθόνη, εμπειρία χρήσης,μιας και το σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του...Φυσικά θα κοιτάξω και το Edge S που πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε...Αλλά δεν ξέρω πότε θα είναι διαθέσιμο...Από Xiaomi το μόνο σίγουρο είναι ότι προτιμώ την Motorola...

Link to comment
Share on other sites

Για πες εντυπώσεις από κάμερα,οθόνη, εμπειρία χρήσης,μιας και το σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του...Φυσικά θα κοιτάξω και το Edge S που πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε...Αλλά δεν ξέρω πότε θα είναι διαθέσιμο...Από Xiaomi το μόνο σίγουρο είναι ότι προτιμώ την Motorola...

 

Και εγώ χίλιες φορές.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

To Edge S φαινεται δεν έχει ραδιο και προστασία οθόνης .Είναι επισης πιο στενο και μακρύ .Η διαφορά τιμης ίσως καπου φαίνεται..

Υπόψη για το 5G ίσως υπάρχουν θέματα όπως το πανε οι εταιρίες κινητής .

 

Σε ότι αφορά την εμπειρία χρησης ενός μοτορολα ειναι μοναδική .Είναι πολυ σημαντικό να νιώθεις δεν σε κρεμάσει η συσκευή έστω και τυχαία ,και να είναι και καθαρή συσκευή σε λειτουργίες .Αλλα δεν προωθουν την φίρμα στην Ελλάδα .Ελάχιστα νεα μοντελα κυκλοφορούν ,και τα περισσότερα όχι αντιπροσωπείας .

Link to comment
Share on other sites

To Edge S φαινεται δεν έχει ραδιο και προστασία οθόνης .Είναι επισης πιο στενο και μακρύ .Η διαφορά τιμης ίσως καπου φαίνεται..

Υπόψη για το 5G ίσως υπάρχουν θέματα όπως το πανε οι εταιρίες κινητής .

 

Σε ότι αφορά την εμπειρία χρησης ενός μοτορολα ειναι μοναδική .Είναι πολυ σημαντικό να νιώθεις δεν σε κρεμάσει η συσκευή έστω και τυχαία ,και να είναι και καθαρή συσκευή σε λειτουργίες .Αλλα δεν προωθουν την φίρμα στην Ελλάδα .Ελάχιστα νεα μοντελα κυκλοφορούν ,και τα περισσότερα όχι αντιπροσωπείας .

 

Όσοι το έχετε,από που το πήρατε και σε τι τιμή;;;

Η αναλογία οθόνης δεν με ενδιαφέρει,είχα και το One Vision,με ίδια οθόνη 21:9...Για την εμπειρία χρήσης είναι γνωστή η Motorola...Έχω και το Pixel 4XL,και σαν συνδιασμός είναι πιστεύω κορυφή...

Volte,wifi calling δεν είχα θέμα με το One Vision,άρα και εδώ θα παίζει μια χαρά...

Για το 5G έχω δει ότι υποστηρίζει όλες τις μπάντες που είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα,άρα αργά η γρήγορα θα πιάσει και 5G...Και φυσικά ποιοτηρα κατασκευής κορυφαία,και σε λογική τιμή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάπου διάβασα ότι θα έρθει επίσημα πολύ σύντομα.

 

Το έχω διαβάσει και εγώ ότι η Motorola θα έρθει επίσημα στην Ελλάδα,ξεχωριστά από την Lenovo,που και αυτή διαθέτη τις συσκευές,μιας και είναι ο ιδιοκτήτης της Motorola...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ευχαριαστημένος από το Vision και σκεπτεσαι αλλαγή ? Περσινό μοντέλο ,Android one ,πολυ καλή κατασκευή και φωτογραφίες

 

Για την Μotorola οτι μάλλον θα έρθει ανεξάρτητα απο την Lenovo στην Ελλάδα ,το είχε γράψει οικονομική εφημερίδα .Ισως γίνονται ήδη οι αλλαγές γιατί το 2020 δεν κυκλοφόρησαν πολλά motorola επίσημα σε αλυσίδες ,και από την άλλη η Lenovo μετακόμισε σε άλλα γραφεία στην Αθήνα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ευχαριαστημένος από το Vision και σκεπτεσαι αλλαγή ? Περσινό μοντέλο ,Android one ,πολυ καλή κατασκευή και φωτογραφίες

 

Για την Μotorola οτι μάλλον θα έρθει ανεξάρτητα απο την Lenovo στην Ελλάδα ,το είχε γράψει οικονομική εφημερίδα .Ισως γίνονται ήδη οι αλλαγές γιατί το 2020 δεν κυκλοφόρησαν πολλά motorola επίσημα σε αλυσίδες ,και από την άλλη η Lenovo μετακόμισε σε άλλα γραφεία στην Αθήνα .

 

Ευχαριστημένος ειμουνα από το Vision ,αλλά δυστυχώς το έσπασα,και γι'αυτό σκέφτομαι τώρα να μεταβώ στο Edge S...

Μαζί με το 4 XL,θα με βγάλουν σίγουρα μια διετία άνετα...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε,από που το πήρατε και σε τι τιμή;;;

Η αναλογία οθόνης δεν με ενδιαφέρει,είχα και το One Vision,με ίδια οθόνη 21:9...Για την εμπειρία χρήσης είναι γνωστή η Motorola...Έχω και το Pixel 4XL,και σαν συνδιασμός είναι πιστεύω κορυφή...

Volte,wifi calling δεν είχα θέμα με το One Vision,άρα και εδώ θα παίζει μια χαρά...

Για το 5G έχω δει ότι υποστηρίζει όλες τις μπάντες που είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα,άρα αργά η γρήγορα θα πιάσει και 5G...Και φυσικά ποιοτηρα κατασκευής κορυφαία,και σε λογική τιμή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το έχω διαβάσει και εγώ ότι η Motorola θα έρθει επίσημα στην Ελλάδα,ξεχωριστά από την Lenovo,που και αυτή διαθέτη τις συσκευές,μιας και είναι ο ιδιοκτήτης της Motorola...

 

μακαρι να ερθει. κινητο motorola, vfm for ever. ειχα το moto x force και το αντικατεστησα με το moto g pro, android one, 3 χρονια αναβαθμιση λογισμικου και 5 χρονια αναβαθμισεις ασφαλειας, οπως εχω διαβασει. η γυναικα moto g5 plus, απο κει βλεπει ταινιες και πολλες μαλιστα, βραχος το εργαλειο. αυτο με την ενεργοποιηση φακου και ενεργοποιηση καμερας με απλες κινησεις χεριου/καρπου εξυπηρετηκοτατα και μονο μοτορολα

Edited by GSL
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου εμφάνισε το πρόβλημα με την πράσινη οθόνη. Αναφέρεται γενικά στα fora για τις πρώτες παρτίδες. Δεν είναι προς το παρόν κάτι τραγικό αλλά λογικά θα χειροτερέψει. Έχω ξεκινήσει διαδικασία να το στείλω για επισκευή. Στα υπόλοιπα δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Καλή κατασκευή. Μπαταρία που κρατάει δύο ημέρες. Με τις κάμερες νομίζω ότι θα μπορούσε και καλύτερα. Βέβαια να σημειώσω ότι έχω βγάλει καμία δεκαριά μόνο και ακόμα προσπαθώ να κάνω ρυθμίσεις. Τα βίντεο από την άλλη είναι σαφώς καλύτερα. Ήχος δυνατός και καθαρός από τα ηχεία. Και λόγω καθαρού android πάει σφαίρα.

Και τέλος η οθόνη του είναι καταπληκτική! Με εξαίρεση το πρασινισμα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την πρασινίλα κάπου είχα διαβασει ενα κόλπο που το απομονώνει με κάποιες ρυθμίσεις υποθέτω ,δεν το βρίσκω ...

Για την κάμερα ,δοκιμασε αλλη εφαρμογη και Gcam

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.sourceforge.opencamera&hl=el&gl=US

 

 

https://androidgreek.com/how-do-i-install-google-camera-on-motorola-edge-gcam-apk-google-camera-port-for-motorola-edge-without-root/

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,η πρασινιλα είναι θέμα,ιδίως όταν έχεις ένα ανύπαρκτο service εδώ στην Ελλάδα...Ελπίζω να ειναι παρτίδες και όχι γενικό φαινόμενο...

Πάντος το έχω στο μυαλό να το χτυπήσω και γρήγορα, απλά τώρα θα το ψάξω περισσότερο να δω τι ισχύει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Παρτίδες θα είναι ,όπως σε όλα τα προιόντα .Για service Μotorola ειναι πως θα πέσεις ,απο αλυσίδες αναλαμβάνουν αυτοί.

Το θέμα είναι ότι τα νέα μοντέλα από πέρσι, τα περισσότερα έχουν κυκλοφορήσει από καταστήματα skroutz με άγνωστη εγγύηση.

Edited by mkaras
Link to comment
Share on other sites

Παρτίδες θα είναι ,όπως σε όλα τα προιόντα .Για service Μotorola ειναι πως θα πέσεις ,απο αλυσίδες αναλαμβάνουν αυτοί.

Το θέμα είναι ότι τα νέα μοντέλα από πέρσι, τα περισσότερα έχουν κυκλοφορήσει από καταστήματα skroutz με άγνωστη εγγύηση.

 

Το είχα πάρει το One Vision από You και είχα μιλήσει μια μέρα με το σέρβις της ΜΟΤΟ και μου είχανε πει ότι το αναλαμβάνουν...Πέρυσι αυτό είχε γίνει.

Τώρα τι ίσχυει δεν γνωρίζω...Σαν συσκευή φαίνεται ενδιαφέρον,το 5G τουλάχιστον σε μένα στο νησί θα αργήσει πολύ,αλλά μικρό το κακό...

Βασικά με ενδιαφέρει γιατί είναι και splash proof,και αν κρίνω από το One Vision που είχε φάει μερικές ζορικες βροχές στην δουλειά και δεν καταλάβαινε τπτ,είναι ψηλά στην λίστα προτιμησης για μένα...

Περιμένω να δω μόνο ποτέ θα γίνει διαθέσιμο για να πράξω ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, με ενδιαφέρει η αγορά του edge..... Δύο ερωτήσεις μόνο.

1. Υπάρχει αντιπροσωπεία εδώ σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλουμε;

2. Το φέρνει κάποια μεγάλη αλυσίδα για να έχουμε εγγύηση ή μόνο από Skroutz και best price μπορούμε να το αγοράσουμε....

Ευχαριστώ όποιον απαντήσει!!!

 

 

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε ηλεκτρονική συσκευή που κυκλοφορεί στην ΕΕ ισχύει πανευρωπαϊκή εγγύηση 2 χρόνων. Οπότε αν το κινητό προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά εγγύηση έχει. Με την απόδειξη του καταστήματος αγοράς βέβαια.

Επίσης για να είσαι σίγουρος μπορείς να καταχωρήσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής στην ιστοσελίδα της motorola και να να τσεκάρεις την κατάσταση της εγγύησης. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και μέσα από τη συσκευή με την εφαρμογη βοήθεια συσκευής.

Το service το έχει μια εταιρεία που λέγεται ts solutions και από ότι είδα εκτός από την Αθήνα έχει κατάστημα και στη Θεσσαλονίκη. Γραμμή επικοινωνίας επίσης έχει η Motorola, ελληνικό τηλεφωνικό αριθμό 211 198 0692 που βγάζει κάπου στο εξωτερικό μάλλον γιατί η επικοινωνία γίνεται στα αγγλικά. Αν όμως στείλεις email σου απαντούν στα ελληνικά με σαφείς οδηγίες.

 

Για το δεύτερο ερώτημα, απ' όσο ξερω, επίσημα δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

Edited by jotz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για κάθε ηλεκτρονική συσκευή που κυκλοφορεί στην ΕΕ ισχύει πανευρωπαϊκή εγγύηση 2 χρόνων. Οπότε αν το κινητό προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά εγγύηση έχει. Με την απόδειξη του καταστήματος αγοράς βέβαια.

Επίσης για να είσαι σίγουρος μπορείς να καταχωρήσεις το ΙΜΕΙ της συσκευής στην ιστοσελίδα της motorola και να να τσεκάρεις την κατάσταση της εγγύησης. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και μέσα από τη συσκευή με την εφαρμογη βοήθεια συσκευής.

Το service το έχει μια εταιρεία που λέγεται ts solutions και από ότι είδα εκτός από την Αθήνα έχει κατάστημα και στη Θεσσαλονίκη. Γραμμή επικοινωνίας επίσης έχει η Motorola, ελληνικό τηλεφωνικό αριθμό 211 198 0692 που βγάζει κάπου στο εξωτερικό μάλλον γιατί η επικοινωνία γίνεται στα αγγλικά. Αν όμως στείλεις email σου απαντούν στα ελληνικά με σαφείς οδηγίες.

 

Για το δεύτερο ερώτημα, απ' όσο ξερω, επίσημα δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

Οπότε το αγοράζουμε από Skroutz ή best price και για ότι γίνει η πάθει (το οποίο απεύχομαι) απευθύνομαι στην ts solution.....

Η συσκευή περιληπτικά πως είναι;

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!

 

 

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει ρόλο ,τo Motorola G9 plus του Γερμανού έχει μεγάλο αυτοκόλλητο στο κουτί ή μέσα στην συσκευασία που λέει μαζί με άλλες πληροφορίες στα Ελληνικά, εισαγωγη από την Lenovo Eλλαδος διεύθυνση στο Μαρούσι κλπ .Για το διαχωρίζουν έτσι κάποιος λόγος υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας για τη συσκευή:

Η μπαταρία μου πάει 2 μέρες. Είναι το πρώτο κινητό που μου πάει τόσο πολύ.

Η φωτογραφική μηχανή τελικά είναι πολύ καλή. Θέλει λίγο να τη συνηθίσεις. Έχω βγάλει φωτογραφίες που δεν περίμενα ότι θα έβγαζα με κινητό. Και η σελφοκαμερα επίσης πολύ καλή!

Το πρασινισμα δυστυχώς χειροτερεύει, οπότε από βδομάδα θα πάει για επισκευή. Ελπίζω να το πάρω πίσω σύντομα

Edited by jotz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας για τη συσκευή:

Η μπαταρία μου πάει 2 μέρες. Είναι το πρώτο κινητό που μου πάει τόσο πολύ.

Η φωτογραφική μηχανή τελικά είναι πολύ καλή. Θέλει λίγο να τη συνηθίσεις. Έχω βγάλει φωτογραφίες που δεν περίμενα ότι θα έβγαζα με κινητό. Και η σελφοκαμερα επίσης πολύ καλή!

Το πρασινισμα δυστυχώς χειροτερεύει, οπότε από βδομάδα θα πάει για επισκευή. Ελπίζω να το πάρω πίσω σύντομα

 

Περνούμε νέα σχετικά με τοψ πρασινισμα στην οθόνη,και σε πιο σέρβις το πηγές...

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα στην ts solutions με υπόδειξη της Motorola.

Σήμερα το παρέλαβαν, οπότε περιμένω ενημέρωση.

 

Update: Η TS Solutions αδυνατεί να επισκευάσει τη συσκευή. Δεν έχει τα κατάλληλα εργαλεία μιας και η συσκευή δεν κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα. Την ίδια απάντηση πήρα και από τη Motorola.

Από το κατάστημά μου πρότειναν να το στείλουν στο εξωτερικό. Πόσο χρόνο θα πάρει δεν γνωρίζουν.

Και ενώ ήμουν ενθουσιασμένος με το κινητό, έχω ξενερώσει. Αν ήξερα ότι δεν υπάρχει υποστήριξη στην Ελλάδα προφανώς και θα το σκεφτόμουν πολύ περισσότερο για το αν θα το αγοράσω.

Edited by jotz
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μπορω να καταλάβω τι διαφορετικά εργαλεία χρειάζονται για επισκευη κινητού .Να έλεγαν δεν υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό ,να ήταν πιο λογικό. Ειναι τα γνωστά θέματα .Πωλήσεις απο καταστήματα που διαφημίζουν έχουν εγγύηση ,αλλά δεν τα καλύπτει η αντιπροσωπεία ,γιατί δεν το έφερε αυτή.Στο G9 plus του Γερμανού είχε πάντως αυτοκόλλητο εισαγωγή,εγγύηση από Lenovo Hellas .Ετσι δικαιολογείται...Πάντως αν είναι αξιόπιστο το κατάστημα που έγινε η αγορά ,λογικά θα τους έχει ξανατύχει ,και θα έχεις σύντομη εξυπηρέτιση.
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι το service δεν θέλει να ασχοληθεί με μια συσκευή αρκετά περίπλοκη, με καμπυλωτη οθόνη κλπ. Και παλιότερα προσπάθησαν να μου δημιουργήσουν πρόβλημα με άλλη συσκευή Motorola. Από την άλλη θεωρώ ότι είναι ένας έμμεσος τρόπος να παρακαμφθεί η εγγυηση. Ενδεχομένως, όλα αυτά γίνονται με στόχο να στρέψουν τον καταναλωτή στις επίσημες αντιπροσωπείες και να αποτρέψουν διαδικτυακές αγορές από μικρότερα καταστήματα.

Στην ουσία τώρα, εκτιμώ ότι η διαδικασία να στείλω το κινητό στο κατάστημα, να το στείλουν στον προμηθευτή τους στο εξωτερικό, να το στείλει στο service εκεί, να επισκευαστεί και να επιστρέψει θα πάρει το λιγότερο μήνα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...