Jump to content

[S21 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οτιδηποτε εχει σχεση καθαρα και μονο με την μπαταρια(χρονους κλπ)ας το συζητησουμε εδω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα είδα ότι έχεις ανοίξει εξειδικευμένο θέμα οπότε θα γράφω εδώ ότι έχει σχέση με μπαταρία και ανάλυση.

Όπως είπα και στο κεντρικό θέμα:

για τη μπαταρια, θεωρω ειναι πολυ νωρις να κρινουμε. απο εκει και περα πρωτες εντυπωσεις θετικες αλλα με αστερισκους:

Καταρχας το κινητο το εστησα προχθες απο την αρχη. Εστησα καθε εφαρμογη που εχω και και καθε ρυθμιση ωστε να λειτουργει πληρως οπως το θελω.

το φορτισα κλειστο το βραδυ και απο το πρωι χθες μεχρι τωρα δεν το εχω φορτισει.

Ξεκιναω απο το βασικο για την καταναλωση, τη ρυθμιση οθονης οπου την εχω στα 1080 και 60hz.

Ο λογος ειναι διπλος.

1ον γιατι θελω να δω τη μεγιστη αυτονομια που θα μου δωσει τον πρωτο καιρο χωρις να κανω οικονομια σε λειτουργικα πραγματα, πχ δεν κοβω συγχρονισμους, δεν κοβω cpu, δεν κοβω συνδεσιμοτητες κτλ. Τα εχω ολα ανοιχτα γιατι αυτα μου βελτιωνουν την εμπειρια χρησης.

Η αναλυση ομως προσωπικα δε μου προσφερει κατι και το καλυτερο ρολαρισμα στα 120 επισης δε με απασχολει.

Με αυτα τα δεδομενα εχω μεχρι τωρα 30% υπολοιπο μπαταριας, με 4 ωρες και 45 λεπτα οθονη και ενα 5,3% χρηση μπαταριας σε κλησεις οπου για καποιο λογο δε μου λεει ποσες ωρες ειναι αλλα αν κρινω απο το xperia Που ειχα μεχρι προχθες βασικο, στο διημερο δεν πεφτω κατω απο 3 ωρες κλησεων.

Επισης χθες ειχα ξεχασει το 5G ανοιχτο που σιγουρα τσιμπαει.

Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι παρολο οτι ξεκινησα με 55% το πρωι, εχει χασει μονο 25% μεχρι τωρα, δειχνει δηλαδη τρομερη επιδοση στην αναμονη και δεν πεφτει πιο γρηγορα απο το 50% και κατω οπως εκαναν τα huawei Πχ που ειχα.

μεχρι να παει στο 10% πχ δεν ξερω ποση οθονη θα γραψει κτλ αν το λιωσω αλλα για μενα ειναι καλη επιδοση 2 μερες χρησης με σχεδον 5 ωρες και υπολοιπο 30% και αρκετη ομιλια α! και χθες με μετακινηση 100χλμ αποσταση (50 να παω και 50 να ερθω) με κακο σημα στη διαδρομη κτλ..

 

Θα το δοκιμασω και στα 120ΗΖ με 1080 και στα 120 με 2Κ ανα μια εβδομαδα καθως καθε μερα ειναι διαφορετικη και με μια φορα δε βγαζεις συμπερασμα.

 

ο 2ος λογος που εβαλα αναλυση και ρυθμο ανανεωσης χαμηλα ειναι οτι δεν εχω αλλο δειγμα απο αλλο τηλ με τα 2 αυτα τερμα, πχ το xperia που ειχα πηγαινε εξαιρετικα στα 120ΗΖ, ισως ηταν μονο 5% πιο κατω η μπαταρια, δεν ξερω ακριβως αλλα η οθονη του ειναι fhd και μαλιστα native. οποτε θελω να συγκρινω και πιο ομοια πραγματα αν βαλω στον ιδιο παρονομαστη το στησιμο οθονης, γιατι γενικα δεν ειναι ομοια. οπως επισης και τα νοτε 20 και σ20 που ειχα που τα δουλευα fhd@60HZ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να διευκρινήσουμε οτι μιλαμε για το S21 Ultra,θεώρησα οτι δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω 3 θέματα για την μπαταρια,άλλωστε δεν υπάρχει ακομα κίνηση για τα αλλα 2 μοντέλα.

 

Η αλήθεια ειναι οτι υπάρχει αγανάκτηση απο την περυσινή αυτονομία και οταν ξεκινάς και φέτος ετσι λες οτι δεν παλεύεται.Παρολαυτα θέλω να δώσουμε τον απαραίτητο χρονο και βλέπω με τα λεγόμενα σου και εδώ και σε αλλα θέματα οτι εισαι οσο πιο αντικειμενικός γινεται,παρόλο που υπάρχουν fanboys καθε εταιρίας που προσπαθούνε να στην πούνε.Δεν θυμάμαι ποτέ να ειχα την τελεια αυτονομία στα Samsung(δεν ειχα πάρα πολλά,θυμαμαι μονο το Α8 με την βοήθεια του S_Wind ειχε τρελούς χρόνους).Την Δευτέρα θα το εχω στα χέρια μου λοιπον,εχω μεταβεί σε iOS το τελευταίο διάστημα και με εχει βολέψει πλήρως,παρολαυτα μια ζωή Android,θέλω να δωσω ακομα μια ευκαιρία παράλληλα να τα εχω.Οχι το S21 Ultra δεν θα ειναι τέρας αυτονομίας οπως το 12 pro max που εχω αλλα μου αρκεί να βγαζει την μερα άνετα και χωρις άγχος...Μπορεί;120hz και full ανάλυση οθονης δεν θα τα δουλέψω(πέρα απο δοκιμές κλπ).Bluetooth,GPS(περα απο περιπτώσεις στη δουλεια μου)κλειστά.Ακομα και σε 4G δεν εχει νόημα αφου δουλευω Wifi 9 στις 10 φορές οποτε θα το αφήσω 3G.Με όλα αυτα εγω χρειάζομαι μια αυτονομία γύρω στις 7 ωρες SOT.Με το S20 plus δεν τα κατάφερνα,εδώ το ελπίζω.Δινω μεγάλη βάση στην μπαταρια γιατι δεν ειμαι άνθρωπος που θα το βάλει 10 λεπτά στην πρίζα να ανεβάσει λιγο να βγει η μερα...Θες ψυχολογικό η δεν ξερω και γω τι αλλα όλα τα χρόνια φόρτιζα με κλειστό το κινητο,θέλω να το αφήσω στην ησυχία του και μετα να ασχοληθώ.

Περιμένουμε απο ολους τους κατόχους και απο αυριο θα ειναι ακομα περισσότεροι φαντάζομαι να μας πούνε σιγα σιγα τις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νάσαι καλά για τα καλά σου λόγια. Ναι για το ultra μιλάω. Προσπαθώ πάντα να γράφω την αλήθεια. Καθένας έχει άλλες προτεραιότητες και καλό είναι αυτό να μην μπερδεύει την εικόνα που δίνουμε εδώ για την κάθε συσκευή.

Καταρχάς θα έλεγα ότι δε χρειάζεται να φτάνεις στα άκρα για αυτονομία. Πχ δεν θα θυσιαζα τα πλεονεκτήματα του 4g έστω μια στο τόσο για λίγο καλύτερη μπαταρία.

Από εκεί και πέρα μετά το s10 plus και το s7 edge δεν είδαμε κορυφαίες αυτονομίες σε ναυαρχίδες της σειράς s αλλά όχι και τραγικές μεχρι τα s20 που λόγω των 120 και του μέτριου επεξεργαστή σε αυτό το κομμάτι έπεσαν οι σχετικά καλοί χρόνοι. Εγώ εφόσον έβγαλα τώρα 2 ημέρες πλήρους χρησης πριν καν στρώσει είμαι αισιόδοξος. Δεν ξέρω αν θα φτάσει 8 ωρες sot πχ αλλά δείχνει να έχει καλή αυτονομία στα 60hz. Για μένα περίμενε λίγο να δεις πολλές απόψεις και θα καταλάβεις

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι παιδιά,θα ήθελα να δω και τι χρόνους βγάζουν στην Αμερική και Κίνα με Snapdragon.Εγω είμαι στην αναμονή,δεν κρίνω προσωπικά πριν δοκιμάσω,ότι πείτε εσείς προς το παρόν σας διαβάζω.
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι παιδιά,θα ήθελα να δω και τι χρόνους βγάζουν στην Αμερική και Κίνα με Snapdragon.Εγω είμαι στην αναμονή,δεν κρίνω προσωπικά πριν δοκιμάσω,ότι πείτε εσείς προς το παρόν σας διαβάζω.

 

Θεωρώ ότι η ψαλίδα έχει κλείσει καθώς η διαφορά είναι κυρίως στην vga. Εξάλλου ίδιους πυρήνες έχουν πλέον τα cpu, άρα με εγγύηση exynos Ελλάδα δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο πια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Κάτοχος και εγώ του κινητού από τις 22 του μήνα μέχρι σήμερα μετά από 6 φορτίσεις και κάποιες απογευματινές για να βγάλω την μέρα είμαι πολύ απογοητευμένος με την μπαταρία. Όπως έγραψα και στον official νήμα έχω απίστευτο battery drain . Από το πρωί μόλις το βγάλω από την φόρτιση σε ελάχιστο χρόνο θα πάει κοντά στο 90% και μετά από 2 ώρες θα έχει φτάσει στο 70% . Η απώλεια ενέργειας συνεχίζεται ακόμα και όταν το έχω στην τσέπη μου .Ο γρίφος είναι ότι δεν έχω κάποια ένδειξη ή πληροφορία από το μενού της μπαταρίας για το ποια εφαρμογή το προκαλεί αυτό. Ένας συνήθης ύποπτος είναι η χαμηλή στάθμη σήματος που παρατηρώ σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου . (Έχει μικρότερο δεκτή για να κρατάει τo sar χαμηλά; Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει πάνω σε αυτό.) Πάντως αν εξαιρέσεις την μπαταρία είναι απίστευτο κινητό αλλά με κακή μπαταρία είναι σαν Ferrari με μικρό ντεπόζιτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Κάτοχος και εγώ του κινητού από τις 22 του μήνα μέχρι σήμερα μετά από 6 φορτίσεις και κάποιες απογευματινές για να βγάλω την μέρα είμαι πολύ απογοητευμένος με την μπαταρία. Όπως έγραψα και στον official νήμα έχω απίστευτο battery drain . Από το πρωί μόλις το βγάλω από την φόρτιση σε ελάχιστο χρόνο θα πάει κοντά στο 90% και μετά από 2 ώρες θα έχει φτάσει στο 70% . Η απώλεια ενέργειας συνεχίζεται ακόμα και όταν το έχω στην τσέπη μου .Ο γρίφος είναι ότι δεν έχω κάποια ένδειξη ή πληροφορία από το μενού της μπαταρίας για το ποια εφαρμογή το προκαλεί αυτό. Ένας συνήθης ύποπτος είναι η χαμηλή στάθμη σήματος που παρατηρώ σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου . (Έχει μικρότερο δεκτή για να κρατάει τo sar χαμηλά; Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει πάνω σε αυτό.) Πάντως αν εξαιρέσεις την μπαταρία είναι απίστευτο κινητό αλλά με κακή μπαταρία είναι σαν Ferrari με μικρό ντεπόζιτο.

 

Η χαμηλή στάθμη σήματος είναι αρνητικός παράγοντας,το έχω παρατηρήσει και στο iPhone και σε προηγούμενα Samsung.Μιλαμε για 4G με ανοιχτά δεδομένα;Πόσες μπάρες έχει;όσο πιο κακό σήμα τόσο περισσότερο ψάχνει το κινητό να βρει σήμα και λογικό είναι να μειώνεται η αυτονομία με τη συνεχή αναζήτηση,αλλά στην περίπτωση σου προς το παρόν δεν φαίνεται λογικό να έχεις τόσο μικρή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από την Τρίτη του μικρού,ερχόμενος από S20plus και μπορώ να πω ότι η μπαταρία του είναι ευχάριστη έκπληξη μέχρι στιγμής.

Στήθηκε με επαναφορά από Samsung cloud, το έχω στα 120 htz adaptive, όλο οι συγχρονισμοι ενεργοί(messenger,Viber),ένα λογαριασμό email με συγχρονισμο ανά ώρα.

Το βράδυ από 12.30 έως 7.00 airplane mode.0503ccd77f84440bc06bad166ad2064b.jpg

 

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκλεισα 2 ημέρες χρήσης με 6 ώρες οθόνης, αρκετά τηλ, αρκετή χρήση data και όλα ανοιχτά εκτός από GPS, στα 60hz. Σήμερα το έβαλα 120 να δω πως θα πάει. Η μπαταρία μέχρι στιγμής είναι άριστη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πιστεύω θα είναι και έτσι πάρα πολύ καλή. Εγώ το έχω από την αρχή στα 120 και στη μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης. 24 ώρες σύνδεση με το watch 3. Και είμαι ακόμα στη δεύτερη φόρτιση, το φορτίζω πάντα στο 20% με καθαρή εγκατάσταση πάντα όπως τα γράψατε εσύ και ο swind. Πιστεύω η μπαταρία του είναι αποκάλυψη.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικά τα 120 δε μου λένε κάτι γιαυτό ξεκινήσα με 60 να πως πάει σε σχέση με αλλες συσκευες που είχα μέχρι τώρα καθώς είναι πιο σωστή η σύγκριση. Αν στα 120 μου βγάζει άνετα τη μέρα ίσως το αφήσω, αλλά ναι η μπαταρία μοιάζει πολύ δυνατή πλέον

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο μήνυμα, διπλή καταχώρηση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχει τη δυνατότητα να κατεβάσει....ταχύτητα χεχε ανάλογα με την εργασία που κάνει κάποιος κι αυτό, πιστεύω είναι καθοριστικό. Εσύ ξέρεις το πως να το κάνεις. Η δική μου εμπειρία από s10+ , note 10 +και note 20 ultra λέει ότι θα έχεις θετικά συμπεράσματα. Είναι αρκετά μακριά το s21. Γράψε εντυπώσεις να δούμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ξέρω αλλά επειδή είχα και το νότε 20 η διαφορά στην κατανάλωση ήταν εμφανής. ουσιαστικά δουλεύει αρκετά συχνά στα 120 γιαυτό και έχεις χειρότερη αυτονομία σε σχέση με τα 60 fixed. Αν και τα 60 ήταν variable θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα πράγματα βέβαια. Τέλος πάντων, τις επόμενες εβδομάδες θα έχουμε εικόνα σε όλα τα σενάρια. Εξάλλου είμαι στη 2η φόρτιση αφού έχω βγάλει σταθερά 2 μέρες με κάθε φόρτιση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα 120 δε μου λένε κάτι

 

Πάλι τα ίδια; Μυαλό δεν βάζεις;

Θα πρέπει για 783888291η φορά να μας υπενθυμίσεις σε όλους τα πιστεύω σου;

τόσο εγωκεντρικός;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια; Μυαλό δεν βάζεις;

Θα πρέπει για 783888291η φορά να μας υπενθυμίσεις σε όλους τα πιστεύω σου;

τόσο εγωκεντρικός;

 

δεν καταλαβα ποιο ειναι το προβλημα σου, που ειπα οτι θελω να ξερω πως παει στα 60ΗΖ γιατι και εκει δε με ενοχλει να το δουλευω? ή θα μου επιβαλλεις να το δουλευω στα 120 οπου ειναι τα δικα σου πιστευω! αν ηταν υποχρεωτικα τα 120 φιλε μου δε θα υπηρχαν τα 60 οποτε κανε μου τη χαρη και ασε με να επιχειρηματολογω με οποιον τροπο θελω. η φραση μου αυτη που εντεχνως απομονωσες δεν γραφτηκε για να σου επιβαλλω κατι, αλλα για να πω και εγω οπως και αρκετοι ακομα οτι αν παιζεις στα 60 εχεις τρομερη αυτονομια και δεν χανεις κατι σημαντικο σε εμπειρια. Εσυ βεβαια παλι εχεις προβλημα και ψαχνεσαι για καυγα, γιατι αν δεν ηταν ετσι θα διαβαζες και τα υπολοιπα που λεω, οπως οτι αν μου παει καλα η μπαταρια θα μεινω στα 120, αλλα μαλλον σε ενοχλει ισως και που το πηρα το κινητο, δεν εξηγειται αλλιως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από αύριο θα είμαι κάτοχος και θα κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως, αλλά ποτέ δε μου λύθηκε ξεκάθαρα η απορία. Και αυτή έχει να κάνει με το ποιος είναι ο σωστός τρόπος φόρτισης. Αν πρέπει να πηγαίνει 0% και μετά; Λίγο νωρίτερα; (Πχ να το βάζω στο 20%). Επίσης πρέπει να φτάνει 100% ή να το βγάζω νωρίτερα; Και η τελευταία και πιθανόν η πιο σημαντική ερώτηση. Η ολονυχτία φόρτιση με αποσύνδεση στο πρωινό ξύπνημα ώστε να ξεκινάει η μέρα με 100% είναι επιζήμια; Αδιάφορη;

Αυτά για αρχή, οποίος θα μπορούσε να μου απαντήσει υπεύθυνα θα μου έλυνε μια διαχρονική απορία! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γράφετε στα στατιστικά και πιο τηλέφωνο αφορά η εκάστοτε χρήση.

 

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από αύριο θα είμαι κάτοχος και θα κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως, αλλά ποτέ δε μου λύθηκε ξεκάθαρα η απορία. Και αυτή έχει να κάνει με το ποιος είναι ο σωστός τρόπος φόρτισης. Αν πρέπει να πηγαίνει 0% και μετά; Λίγο νωρίτερα; (Πχ να το βάζω στο 20%). Επίσης πρέπει να φτάνει 100% ή να το βγάζω νωρίτερα; Και η τελευταία και πιθανόν η πιο σημαντική ερώτηση. Η ολονυχτία φόρτιση με αποσύνδεση στο πρωινό ξύπνημα ώστε να ξεκινάει η μέρα με 100% είναι επιζήμια; Αδιάφορη;

Αυτά για αρχή, οποίος θα μπορούσε να μου απαντήσει υπεύθυνα θα μου έλυνε μια διαχρονική απορία! Ευχαριστώ!

 

Θα πας να αγορασεις ενα ανταπτορα 1Α.

Θα πας στο μενου της φροντιδας και θα βαλεις Αργη φορτιση.

Τουλαχιστον τις 5 πρωτες φορτισεις κατα προτιμηση ολη νυχτα με σβηστη συσκευη εως το 100% βγαλτο το πρωι.

Απο κει και περα οταν τυχει να μεινεις μεσα στη μερα φορτισε το γρηγορα.

Εαν θες τα βραδια που πεφτεις για υπνο μπορεις να το φορτιζεις στο αργο με ανοιχτη η κλειστη την συσκευη εως το 100%

Σε επομενες φορτισεις καλο θα ηταν οχι απαραιτητο να το φορτιζεις πανω απο το 16% .

2 φορες το μηνα αστο να αδειασει εντελως.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος στις πρωτες φορτισεις να το βαλει να φορτιζει σε ενα pc η λαπτοπ να κανει πολυ αργη φορτιση:p

Edit:

Οτι και να γραφει στο μενου της φροντιδας εαν ο ανταπτορας ειναι 1Α δεν μπορει να φορτισει γρηγορα...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Θα πας να αγορασεις ενα ανταπτορα 1Α.

Θα πας στο μενου της φροντιδας και θα βαλεις Αργη φορτιση.

Τουλαχιστον τις 5 πρωτες φορτισεις κατα προτιμηση ολη νυχτα με σβηστη συσκευη εως το 100% βγαλτο το πρωι.

Απο κει και περα οταν τυχει να μεινεις μεσα στη μερα φορτισε το γρηγορα.

Εαν θες τα βραδια που πεφτεις για υπνο μπορεις να το φορτιζεις στο αργο με ανοιχτη η κλειστη την συσκευη εως το 100%

Σε επομενες φορτισεις καλο θα ηταν οχι απαραιτητο να το φορτιζεις πανω απο το 16% .

2 φορες το μηνα αστο να αδειασει εντελως.

 

Υπαρχει καποια σοβαρη μελετη/ερευνα που να μπορει να αποδειξει οτι ολα αυτα οντως κανουν καλο στην μπαταρια? Γιατι εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι placebo. Στις μπαταριες λιθιου, εδω και πολλα χρονια, οτι χρηση και να τους κανεις πολυ λιγο θα επηρεαστουν. Οταν ειναι να ερθει η ωρα τους, θα ερθει. Ισως αυτο που μπορει να ισχυει ειναι να μην την αφηνεις να αδειαζει εντελως, συνεχεια.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια σε απλη χρηση πολλες φορες δεν δειχνει την απωλεια της.Σε live εκπομπες youtube , ραδιο κτλ.ζητα πολυ ρευμα με αποτελεσμα να την καταπινει.Το επαθα για πολλοστη φορα τωρα που αλλαξα μπαταρια κανενα προβλημα.Πριν την καταπινε για πλακα ,αλλα μολις εκανα ενα απλο σερφαρισμα δεν παρουσιαζε την μειωμενη αποδοση της.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από αύριο θα είμαι κάτοχος και θα κάνω μια ερώτηση γενικής φύσεως, αλλά ποτέ δε μου λύθηκε ξεκάθαρα η απορία. Και αυτή έχει να κάνει με το ποιος είναι ο σωστός τρόπος φόρτισης. Αν πρέπει να πηγαίνει 0% και μετά; Λίγο νωρίτερα; (Πχ να το βάζω στο 20%). Επίσης πρέπει να φτάνει 100% ή να το βγάζω νωρίτερα; Και η τελευταία και πιθανόν η πιο σημαντική ερώτηση. Η ολονυχτία φόρτιση με αποσύνδεση στο πρωινό ξύπνημα ώστε να ξεκινάει η μέρα με 100% είναι επιζήμια; Αδιάφορη;

Αυτά για αρχή, οποίος θα μπορούσε να μου απαντήσει υπεύθυνα θα μου έλυνε μια διαχρονική απορία! Ευχαριστώ!

 

Εγώ 3 πράγματα θα σου πω και αν θες δεξου τα.

1ον μην το έχεις συνέχεια γεμάτο, χαλάει.

2ον μην το έχεις συνέχεια άδειο, χαλάει.

3ον μην γίνεις ψυχαναγκαστικος να το δουλεύεις 20-80-20... Δεν αξίζει τέτοια έννοια..

Απλά φορτιζεις, το δουλεύεις και μόλις αδειάσει ανάλογα με τη χρήση και το πρόγραμμα σου ξανά γέμισμα. Πχ εγω αν την 1η μέρα είμαι με πάνω 60, αφήνω και να πάω στη 2η και να αδειάσει εφόσον ξέρω ότι η 2η μέρα θα έχει νορμάλ χρήση.

Τέλος δεν βάζω γρήγορη φόρτιση καθώς δεν μου χρειάζεται. Αυτά από εμένα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 3 πράγματα θα σου πω και αν θες δεξου τα.

1ον μην το έχεις συνέχεια γεμάτο, χαλάει.

2ον μην το έχεις συνέχεια άδειο, χαλάει.

3ον μην γίνεις ψυχαναγκαστικος να το δουλεύεις 20-80-20... Δεν αξίζει τέτοια έννοια..

Απλά φορτιζεις, το δουλεύεις και μόλις αδειάσει ανάλογα με τη χρήση και το πρόγραμμα σου ξανά γέμισμα. Πχ εγω αν την 1η μέρα είμαι με πάνω 60, αφήνω και να πάω στη 2η και να αδειάσει εφόσον ξέρω ότι η 2η μέρα θα έχει νορμάλ χρήση.

Τέλος δεν βάζω γρήγορη φόρτιση καθώς δεν μου χρειάζεται. Αυτά από εμένα

 

Ευχαριστώ πολύ! Κάποια συμβουλή / άποψη σχετικά με την ολονύκτια φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Κάποια συμβουλή / άποψη σχετικά με την ολονύκτια φόρτιση;

 

Απενεργοποιεις απο μέσα την γρήγορη και εξαιρετικά γρήγορη φορτιστή και το βάζεις να φορτίσει αργά

Τόσα χρόνια το κάνω έτσι στα κινητά μου και όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S21 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...