Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη κι αν υπάρχει καλύτερη,αλλά μέσω odin την δουλειά την έκανα με της Ινδονησίας.

Δεν χάνεις δεδομένα αν βάλεις το home_csc.

Με mac δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις και με Odin.Ψαξτο...Εδώ για το πώς να βάλεις την ρομ μέσω odin (αν δεν θες να σβηστούν δεδομένα,στην θέση του csc βάλε το Home_Csc)

 

https://forum.xda-developers.com/t/augm-aug-2021-galaxy-s21-ultra-5g-official-firmware-sm-g998b-5th-aug-2021.4218529/

 

Κι εδώ πως να κατεβάσεις γρήγορα οποία ρομ θέλεις

 

https://forum.xda-developers.com/t/tool-frija-samsung-firmware-downloader-checker.3910584/

 

Αυτό που λες είναι καινούργιο νέο αν ισχύει.

Μέχρι πριν λίγες μερες οποία oxm ρομ και να φλάσαρες το csc δεν άλλαζε παρά μόνο με samkey

Εγώ πχ έχω me samkey την ισραηλινή ilo για να έχω ηχογράφηση και hiya blocker και φλασαρω την γερμανική dbt επειδή βγαίνει γρηγορότερα.

Παρόλα αυτά σε αντίθεση με ότι συμβαίνει σε σένα το csc παραμένει ισραηλινο

Edited by NIKOSXRI
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι καινούργιο νέο αν ισχύει.

 

Μέχρι πριν λίγες μερες οποία oxm ρομ και να φλάσαρες το csc δεν άλλαζε παρά μόνο με samkey

 

Εγώ πχ έχω me samkey την ισραηλινή ilo για να έχω ηχογράφηση και hiya blocker και φλασαρω την γερμανική dbt επειδή βγαίνει γρηγορότερα.

 

Παρόλα αυτά σε αντίθεση με ότι συμβαίνει σε σένα το csc παραμένει ισραηλινο

Σε μένα άλλαξε το csc,αλλά μόνο με της Ινδονησίας.Οταν στην αρχή φλασαρα της Ταϊλάνδης δεν μου το άλλαξε λόγω multicsc της Ταυλανδεζικης ρομ.

b4a1dc8a71a896ebd9b4be0147c812ed.jpg

 

 

 

Να προσθέσω πως όποιος επιχειρήσει να φλασαρει ρομ από χώρες όπως Ταυλανδη κι Ινδονησία για να έχει την εγγραφή κλήσεων,να ξέρει πως υπάρχει περίπτωση να τον βγάλουν εκτός εγγύησης αν χρειαστούν σέρβις.

Δεν γράφει ο knox βέβαια ,αλλά αν δουν ότι αλλάχτηκε η ρομ μπορεί και να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Οπότε πριν πάμε στο σέρβις,καλό θα ήταν να φλασαρουμε πρώτα την ρομ της χώρας που είχαμε πριν ή οποιασδήποτε Ευρωπαϊκής χώρας.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια είναι καλύτερη κι αν υπάρχει καλύτερη,αλλά μέσω odin την δουλειά την έκανα με της Ινδονησίας.

Δεν χάνεις δεδομένα αν βάλεις το home_csc.

Με mac δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις και με Odin.Ψαξτο...Εδώ για το πώς να βάλεις την ρομ μέσω odin (αν δεν θες να σβηστούν δεδομένα,στην θέση του csc βάλε το Home_Csc)

 

https://forum.xda-developers.com/t/augm-aug-2021-galaxy-s21-ultra-5g-official-firmware-sm-g998b-5th-aug-2021.4218529/

 

Κι εδώ πως να κατεβάσεις γρήγορα οποία ρομ θέλεις

 

https://forum.xda-developers.com/t/tool-frija-samsung-firmware-downloader-checker.3910584/

 

 

δοκιμασα το frija αλλα μου βγαζει error, οτι λειπει καποιο πακετο της visual c++ απο τα windows και μου το κλεινει... με βλεπω με sammobile να κατεβαζω ολη νυχτα. Εν τω μεταξυ ειμαι σε καινουριο λαπτοπ asus

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το frija αλλα μου βγαζει error, οτι λειπει καποιο πακετο της visual c++ απο τα windows και μου το κλεινει... με βλεπω με sammobile να κατεβαζω ολη νυχτα. Εν τω μεταξυ ειμαι σε καινουριο λαπτοπ asus

 

Ένα μικρό αρχειακι είναι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο γνήσιος φορτιστής για όποιον ενδιαφέρεται είναι πολύ γρήγορος Κ απορώ τι θα κάνουν αυτοί που φορτίζουν 60 Κ 120 watt σε άλλες συσκευές... Λοιπόν Κ κλειστό στην εξερετηκα γρήγορη φόρτιση φορτίζει γρήγορα Κ παρατηρήσα ότι πλέον με αυτό το φορτιστή ο κύκλος φόρτισης είναι πλέον μπλέ από άσπρο που έβαζα άλλον φόρτιστή.

 

Σωστός.. μια ωρα και 10 λεπτά περίπου θέλει για πλήρη φόρτιση απο 10%.

Link to comment
Share on other sites

Ο γνήσιος φορτιστής είναι στα 25βατ αν δεν κάνω λάθος και θα δεις οτι στο κάτω μέρος της οθόνης οτι γράφει και εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση.

Για αυτό αλλάζει και χρώμα στο κυκλάκι φόρτισης.

Με λευκό βγάζει την σκέτη γρήγορη φόρτιση (18βατ)

 

Ναι όντως έτσι είναι. Πάντως το φορτίζει πολύ γρήγορα για τα δεδομένα τον 25 watt.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει για το s20 ultra? Για ολα κανει.

 

Για όλα κάνει, αλλά 45 βατ δίνει μόνο στο s20 ultra, και στο παλιότερο note 10 plus.

Σε κανένα άλλο.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει για το s20 ultra? Για ολα κανει.

Επειδή είμαστε στο forum του s21ultra, σου έγραψα οτι ισχύει για το κινητό μας. Δηλαδή ότι το s21 ultra φτάνει μόνο μέχρι 25w ότι φορτιστή και να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο γνήσιος φορτιστής για όποιον ενδιαφέρεται είναι πολύ γρήγορος Κ απορώ τι θα κάνουν αυτοί που φορτίζουν 60 Κ 120 watt σε άλλες συσκευές...

 

οτι κανουν κάνουν και αυτοί που φορτίζουν με άλλους ταχυφορτιστές.

Το όλο point της ταχυφόρτισης είναι να την χρησιμοποιήσεις σε στιγμές που έχεις χαμηλό ποσοστό μπαταρίας,άλλα χρειάζεσαι σχετικά άμεσα το κινητό,και άρα έχεις μόνο κάποια λεπτά διαθέσιμα.

 

Σηκώνεσαι πχ το πρωι και ξέχασες να φορτίσεις το κινητό. Μέχρι να ετοιμαστείς να φύγεις για την δουλειά/σχολή κλπ,το βάζεις στην ταχυφόρτιση και όταν φεύγεις έχει φορτίσει αρκετά η συσκευή για να σε βγάλει μέχρι το υπόλοιπο της ημέρας.

 

Οταν είσαι σπίτι και έχεις χρόνο,το καλύτερο για την υγεια της μπαταρίας είναι αργή φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ μαζί σου. Έτσι ακριβώς. Απλά όταν μαθαίνεις στην γρήγορη φόρτιση δύσκολα το βάζεις στην αργή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ο παρακάτω φορτιστής, φορτίζει τέρμα τη συσκευή μας ;

https://www.skroutz.gr/s/20734005/Samsung-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-TA800EB-Bulk.html

 

Τον έχει κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ μαζί σου. Έτσι ακριβώς. Απλά όταν μαθαίνεις στην γρήγορη φόρτιση δύσκολα το βάζεις στην αργή.

Τουλάχιστον οποίος φορτίζει βράδυ να το ρυθμίζει στην αργή φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ο παρακάτω φορτιστής, φορτίζει τέρμα τη συσκευή μας ;

https://www.skroutz.gr/s/20734005/Samsung-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-TA800EB-Bulk.html

 

Τον έχει κάποιος ;

 

https://www.skroutz.gr/s/19434150/Samsung-USB-Type-C-Cable-Wall-Adapter-Μαύρο-Travel-Adapter-25W.html?from=sku_color_variations

Αυτός είναι ο επίσημος γνήσιος ο άλλος δεν είναι γνήσιος ούτε συσκευασία δεν έχει χύμα τον δίνουν

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα άλλαξε το csc,αλλά μόνο με της Ινδονησίας.Οταν στην αρχή φλασαρα της Ταϊλάνδης δεν μου το άλλαξε λόγω multicsc της Ταυλανδεζικης ρομ.

b4a1dc8a71a896ebd9b4be0147c812ed.jpg

 

 

 

Να προσθέσω πως όποιος επιχειρήσει να φλασαρει ρομ από χώρες όπως Ταυλανδη κι Ινδονησία για να έχει την εγγραφή κλήσεων,να ξέρει πως υπάρχει περίπτωση να τον βγάλουν εκτός εγγύησης αν χρειαστούν σέρβις.

Δεν γράφει ο knox βέβαια ,αλλά αν δουν ότι αλλάχτηκε η ρομ μπορεί και να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Οπότε πριν πάμε στο σέρβις,καλό θα ήταν να φλασαρουμε πρώτα την ρομ της χώρας που είχαμε πριν ή οποιασδήποτε Ευρωπαϊκής χώρας.

 

Δοκίμασα με την γερμανική αλλά τίποτα. Δεν άλλαξε. Έχουμε κάναν άλλο τρόπο να την αλλάξω ? Δε θέλω να πάω σε Ινδονησίας.. Θέλω γερμανική που έχει αναγνώριση αγνωστων και παίρνει νωρίς αναβάθμιση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με την γερμανική αλλά τίποτα. Δεν άλλαξε. Έχουμε κάναν άλλο τρόπο να την αλλάξω ? Δε θέλω να πάω σε Ινδονησίας.. Θέλω γερμανική που έχει αναγνώριση αγνωστων και παίρνει νωρίς αναβάθμιση
Δοκίμασε να βάλεις της Ινδονησίας που δεν είναι multicsc ή κάποια άλλη που δεν είναι,και μετά φλάσαρε την Γερμανική.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις της Ινδονησίας που δεν είναι multicsc ή κάποια άλλη που δεν είναι,και μετά φλάσαρε την Γερμανική.

Πως κάνω αναζήτηση στο frija? Απλά το μοντέλο και xid και check update? Και αυτό που κατεβαίνει είναι η τελευταία σωστή ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω αναζήτηση στο frija? Απλά το μοντέλο και xid και check update? Και αυτό που κατεβαίνει είναι η τελευταία σωστή ?
Ακριβώς!Τόσο εύκολο!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ο παρακάτω φορτιστής, φορτίζει τέρμα τη συσκευή μας ;

https://www.skroutz.gr/s/20734005/Samsung-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-TA800EB-Bulk.html

 

Τον έχει κάποιος ;

 

Γιατί δεν περνάς από ένα μεγάλο κατάστημα να πάρεις τον γνήσιο να έχεις κεφαλάκι ήσυχο; μέχρι πρότινος τον είχαν 11,90 . Έτσι τον πήρα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περνάς από ένα μεγάλο κατάστημα να πάρεις τον γνήσιο να έχεις κεφαλάκι ήσυχο; μέχρι πρότινος τον είχαν 11,90 . Έτσι τον πήρα εγώ.

Αυτός είναι ο επίσημος γνήσιος ο άλλος δεν είναι γνήσιος ούτε συσκευασία δεν έχει χύμα τον δίνουν

 

Πίστευα ότι είναι ο ίδιος χωρίς καλώδιο. Εννοείται αυτόν!

 

Πόση ώρα κάνει με τον γνήσιο Fast απο 0 ;;

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις της Ινδονησίας που δεν είναι multicsc ή κάποια άλλη που δεν είναι,και μετά φλάσαρε την Γερμανική.

 

δοκιμασα ινδονησιας, πετυχε, εχω την αναγνωριση κλησεων αλλα δεν γυρναει σε 4g. δεν ξερω αν επεσε το σημα, αλλα με το που ανοιξα το κινητο να δω πως ειναι αυτη η ρομ, δεν εβρισκε 4g, επαιζε μονο σε 3g.

Δοκιμαζω να φλασαρω γερμανικη μπας και παιξει σωστα και με αναγνωριση και θα γραψω αποτελεσμα

 

Edit:

Μου γύρισε σε κάποια eux, δεν ξέρω ποια είναι, εγώ dbt γερμανική φλασαρα αλλά τουλάχιστον δεν έχω Ινδονησίας και έχω αναγνώριση κλήσεων στον dialer. Το κινητό ήταν Vodafone αρχικά

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ο παρακάτω φορτιστής, φορτίζει τέρμα τη συσκευή μας ;

https://www.skroutz.gr/s/20734005/Samsung-USB-C-Wall-Adapter-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-TA800EB-Bulk.html

 

Τον έχει κάποιος ;

 

Εγω αυτόν εχω παρει πιστεύοντας οτι ειναι ο γνήσιος.. τον βρηκα φθηνό στο eshop.. 2

φορές το φορτισα με την επιλογή εξαιρετικά γρηγορη φόρτιση (αλλάζει το κυκλικο πλαισιο σε μπλέ και κανειμια ωρα και δεκα λεπτα περιπου- λογικα φορτιζει με 25w) μιας και για αρχή συνηθίζω να το φορτιζω με εναν παλιο samsung που εχω σε αργη φορτιση και κλειστό για να διατηρηθείκάπως η μπαταρία όσο μπορώ

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν εκτός από τη γερμανική έχει αναγνώριση κλήσεων κάποια άλλης χώρα;

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...