Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra

George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, kiriakos_tjet said:

Κι εμένα που το τσέκαρα σήμερα κολλημένο στα 120 είναι. Με αλλαγή στα 60 και μετά πάλι πίσω δεν έστρωσε.

Ναι από ότι έχουν πει είναι bug του λογισμικού κ με αναβάθμιση θα το φτιάξουν γρήγορα, τώρα μόλις το διάβασα. 

Εχθές μίλησα και την τεχνική εξυπηρέτηση της Samsung , μου απάντησαν πως δεν έχει αναφερθεί για τον επεξεργαστή μας.

Στην αρχή με την manual εναλλαγή ξεκόλλησε αλλά μετά πάλι τα ίδια .

Έτσι μπήκα στην διαδικασία επαναφοράς. 

Σήμερα που το έστησα κάνει εναλλαγές κανονικά από 120 hz σε 60 hz και αντιστρόφως. 

Είχα κάνει επαναφορά μετά πέρασα με Odin την αναβάθμιση. 

Edited by SpeedRacer

1 hour ago, anergos13 said:

Εχεις κανεις force close στο viber??

Ναι εγω, πριν το φορματ... μετα τιποτα και στο outlook ειχα... 

Samsung S21 Ultra

Ναι εγω, πριν το φορματ... μετα τιποτα και στο outlook ειχα... 
Προσπαθω μπας και το γλιτωσω....τωρα παλι δουλευει κανονικα....

:superman: Samsung S21 Ultra & Samsung tab 7

51 minutes ago, SpeedRacer said:

Εχθές μίλησα και την τεχνική εξυπηρέτηση της Samsung , μου απάντησαν πως δεν έχει αναφερθεί για τον επεξεργαστή μας.

Στην αρχή με την manual εναλλαγή ξεκόλλησε αλλά μετά πάλι τα ίδια .

Έτσι μπήκα στην διαδικασία επαναφοράς. 

Σήμερα που το έστησα κάνει εναλλαγές κανονικά από 120 hz σε 60 hz και αντιστρόφως. 

Είχα κάνει επαναφορά μετά πέρασα με Odin την αναβάθμιση. 

Καλησπέρα.. πως μπορώ να δω αν κάνει εναλλαγές στο δικό μου;; κάποιο πρόγραμμα ίσως?

19 minutes ago, LELELO said:

Καλησπέρα.. πως μπορώ να δω αν κάνει εναλλαγές στο δικό μου;; κάποιο πρόγραμμα ίσως?

Ρυθμίσεις,  επιλογές προγραμματιστή και εμφάνιση ρυθμού ανανέωσης. 

Πώς είναι δυνατόν σε άλλους να λειτουργεί και σε άλλους όχι; Εμένα λειτουργεί κανονικά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

16 minutes ago, SpeedRacer said:

Ρυθμίσεις,  επιλογές προγραμματιστή και εμφάνιση ρυθμού ανανέωσης. 

Μόλις το τσέκαρα.. εμένα όσο το σκρολάρω είναι 120 και αν το αφήσω σταθερο πάει 60.. οπότε λογικά δουλεύει.. πρέπει να δείχνει μόνο αυτές τις 2 τιμές(60,120) η παίζει και σε άλλες συχνότητας;

17 minutes ago, costsa41 said:

Πώς είναι δυνατόν σε άλλους να λειτουργεί και σε άλλους όχι; Εμένα λειτουργεί κανονικά.

Αστοχία αναβάθμισης 

Αστοχία αναβάθμισης 
Συμφωνώ. Άλλο αυτό λοιπόν και άλλο να είναι bug της αναβάθμισης. Άρα η αναβάθμιση δεν έχει πρόβλημα από μόνη της και δε θα γίνει διόρθωση με update

24 minutes ago, LELELO said:

Μόλις το τσέκαρα.. εμένα όσο το σκρολάρω είναι 120 και αν το αφήσω σταθερο πάει 60.. οπότε λογικά δουλεύει.. πρέπει να δείχνει μόνο αυτές τις 2 τιμές(60,120) η παίζει και σε άλλες συχνότητας;

Έχω δει και 96 hz σε κάποιες στιγμές 

Μολις το παρατήρησα και εγω,κολλημένο στα 120hz..δεν επανερχεται με εναλλαγή

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Για τον καιρό, αν απ το widget μπεις στην εφαρμογή του καιρού, πατήσεις τις τρεις γραμμές πάνω αριστερά και μετά το γρανάζι δεξιά πάνω σου έχει επιλογή να μπει το εικονίδιο της εφαρμογής στην οθόνη εφαρμογών και από εκεί το σέρνεις στην αρχικη
εντάξει τι να πω, άπειρα ευχαριστώ και σε σένα και στο παιδί που με βοήθησε με το κουμπί on/off και το Bixby.

στο κομμάτι που αφορά την δόνηση σε sms και viber όταν η οθόνη του κινητού είναι ανοιχτή υπάρχει κάποια προταση; όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα κάτι

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

1 hour ago, pexths said:

εντάξει τι να πω, άπειρα ευχαριστώ και σε σένα και στο παιδί που με βοήθησε με το κουμπί on/off και το Bixby.

στο κομμάτι που αφορά την δόνηση σε sms και viber όταν η οθόνη του κινητού είναι ανοιχτή υπάρχει κάποια προταση; όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα κάτι

Μπες στις ρυθμίσεις του τηλεφωνου/ειδοποιήσεις. Βρες πχ το viber. Μετά πήγαινε κατηγορίες ειδοποοησεων/μηνύματα και ενεργοποίησε την δονηση

Το αντίστοιχο κάνε και για τα sms

Edited by Strofigkas

Την ρουτίνα με το GPS πως την έκανες; δεν βρίσκω τον τρόπο να το κάνω και εγω..
Ετσι το εχω ρυθμισει στο BIXBY

ΑΝ εφαρμογη GOOGLE MAPS ,SYGIC ανοιγει.
ΤΟΤΕ τοποθεσια ενεργο.
ΟΤΑΝ ΛΗΓΕΙ Η ΡΟΥΤΙΝΑ αντιστρεφει αυτες τις ενεργειες : τοποθεσια

a6b87c2321535994fdb87a9c3cbd2edb.jpg Edited by kek

1566951933_.thumb.JPG.2701f411e5fb60643a4a66fbda0fedae.JPG

Παίδες να κάνω μερικές ερωτήσεις για τη φωτογραφία και όποιος μπορεί να διαθέσει χρόνο μου απαντάει.

1. Πριν την αναβάθμιση το hdr αν το είχες ενεργοποιήσει από το μενού και το απαιτούσαν οι συνθήκες εμφανιζόταν πάνω δεξιά στην οθόνη. Τώρα παρατηρώ πως δεν εμφανίζεται Αν και το έχω ενεργοποιημένο από το μενού. Αυτό σημαίνει πως δεν μπαίνει ποτέ ή είναι στα πλαίσια τις αναβαθμίσεις και μπαίνει χωρίς εμείς να το καταλαβαίνουμε εφόσον το έχουμε ενεργοποιημένο από το μενού?

2. Ποιες ρυθμίσεις έχετε στο αυτόματο? Πχ έχετε αφήσει την επιλογή φωτογραφία με κίνηση ή αυτόματη εστίαση παρακολούθησης( αυτές οι δύο επιλογές βοηθάνε ως προς το τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με τη χρήση σας?)?

3. Η βελτιστοποίηση σκηνής αν είναι ενεργοποιημένη, βλέπω ότι έχει κρυφτεί και βγαίνει μόνο όταν το κινητό αντιλαμβάνεται ότι τη χρειάζεται. Τη χρησιμοποιείτε;

Παρακαλώ όποιος έχει διάθεση Ας μου απαντήσει για το hdr περισσότερο( φοβάμαι μην είναι κάποια δυσλειτουργία δεν φαίνεται) και βέβαια για τις καθημερινές του ρυθμίσεις στο αυτόματο!!

Edit: Όσον αφορά θα hz σε προηγούμενο μου μήνυμα έγραψα ότι εμένα λειτουργεί η εναλλαγή κανονικά αλλά από τότε έχω ενημερώσει κάποιες εφαρμογές που μου βγήκαν. Αυτή τη στιγμή τσεκάρω αν υπάρχει εναλλαγή στα hz και βλέπω ότι και σε μένα είναι καρφωμένα στο 120 Οπότε συμπεραίνω ότι κάποια εφαρμογή που ενημερώθηκε μπορεί να κάνει τη δυσλειτουργία αυτή.. μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια..

Edited by LELELO

10 ώρες πριν, kek said:

Ετσι το εχω ρυθμισει στο BIXBY

ΑΝ εφαρμογη GOOGLE MAPS ,SYGIC ανοιγει.
ΤΟΤΕ τοποθεσια ενεργο.
ΟΤΑΝ ΛΗΓΕΙ Η ΡΟΥΤΙΝΑ αντιστρεφει αυτες τις ενεργειες : τοποθεσια

a6b87c2321535994fdb87a9c3cbd2edb.jpg

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος φιλος να με διαφωτησει: στο android 11 ειχα καποιες εφαρμογες π.χ yahoo με ειδοποιηση που οταν ερχονταν εβγαιναν στην οθονη του κινητου που ηταν κλειστο και εβλεπα τι αφορουσε η ειδοποιηση, εχει αλλαξει στο android 12 ή εγω δεν το βρισκω? ευχαριστω.

Για όσους χρησιμοποιούν ρουτίνες αν μπορούν να βοηθήσουν. Μέχρι πριν την αναβάθμιση φαινόταν σαν αθόρυβη ειδοποίηση στο notification panel οι ρουτίνες που ήταν ενεργές και όταν έμπαινα στην εφαρμογή  γύριζε ένα κυκλακι στο εικονίδιο της ρουτίνας που ήταν ενεργη. Τώρα τίποτα απ αυτά δεν συμβαινει

On 23/11/2021 at 9:49 ΠΜ, Sofos_5 said:

Είχα το ίδιο θέμα στην αρχή, δοκίμασε να μπεις στην εφαρμογή με τα routines και συγκεκριμένα στα routines που δεν σου δουλεύουν. Όπου υπάρχει θέμα (πχ. Δεδομένα) θα δεις ένα κόκκινο θαυμαστικό σε κυκλάκι, πάτησε επάνω ώστε να δώσεις τα απαραίτητα permissions και μετά θα παίξουν κανονικά.

Επίσης να πω πως φαινομενικά λειτουργούσε σχετικά καλά η συσκευή με εγκατάσταση από πάνω με εξαίρεση 1,2 εφαρμογές, οι οποίες με επανεγκατάσταση έστρωσαν.
Τελικά επειδή έπιασα και κάτι κολλήματα στον Nova έκανα επαναφορά εργοστασιακών και μετά επαναφορά των ρυθμίσεών μου και εφαρμογών, υπάρχει διαφορά, ανταποκρίνεται όντως καλύτερα.

Το μόνο που δεν μου άρεσε στο update είναι που μίκρυνε η γραμματοσειρά στις ειδοποιήσεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θαυμαστικό το βγάζει αν ενεργοποιήσω το wifi ενώ είμαι σε λειτουργία πτήσης και είναι λογικό αφού δεν μπορούν να ενεργοποιηθουν δεδομένα τότε. 

Αν έχεις το χρόνο φτιάξε μια ρουτίνα για on/off τα δεδομένα ανάλογα με τον αν είναι συνδεδεμένο το κινητό σε wifi και πες μου αν λειτουργεί μετά την απενεργοποιηση της λειτουργίας πτήσης. Μέχρι πριν το update πάντως δεν υπήρχε πρόβλημα. 

Σχετικά με τα hz της οθόνης μετά την αναβάθμιση. 

Το σωστό είναι

(ενώ έχουμε ρύθμιση 2k 120hz) 

Όταν αγγίζουμε την οθόνη να πηγαίνει 120 και όταν αφήνουμε να πέφτει στα 60 σωστά? 

Έκανα μια δοκιμή τώρα και αυτό βλέπω ότι κάνει. 

Άρα είναι εντάξει θεωρητικά.. 

kountouraN

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θαυμαστικό το βγάζει αν ενεργοποιήσω το wifi ενώ είμαι σε λειτουργία πτήσης και είναι λογικό αφού δεν μπορούν να ενεργοποιηθουν δεδομένα τότε. 
Αν έχεις το χρόνο φτιάξε μια ρουτίνα για on/off τα δεδομένα ανάλογα με τον αν είναι συνδεδεμένο το κινητό σε wifi και πες μου αν λειτουργεί μετά την απενεργοποιηση της λειτουργίας πτήσης. Μέχρι πριν το update πάντως δεν υπήρχε πρόβλημα. 
Χμμμ δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά πως θες να το δοκιμάσω, οι δικές μου παρακάτω πάντως και οι 2 επανέρχονται κανονικά αφού ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω την λειτουργία πτήσης.5782eaab210a86176f09787e32ae0b04.jpge4de23d5adda17b69fcd7f93310767d1.jpg

21 ώρες πριν, LELELO said:

Παίδες να κάνω μερικές ερωτήσεις για τη φωτογραφία και όποιος μπορεί να διαθέσει χρόνο μου απαντάει.

1. Πριν την αναβάθμιση το hdr αν το είχες ενεργοποιήσει από το μενού και το απαιτούσαν οι συνθήκες εμφανιζόταν πάνω δεξιά στην οθόνη. Τώρα παρατηρώ πως δεν εμφανίζεται Αν και το έχω ενεργοποιημένο από το μενού. Αυτό σημαίνει πως δεν μπαίνει ποτέ ή είναι στα πλαίσια τις αναβαθμίσεις και μπαίνει χωρίς εμείς να το καταλαβαίνουμε εφόσον το έχουμε ενεργοποιημένο από το μενού?

2. Ποιες ρυθμίσεις έχετε στο αυτόματο? Πχ έχετε αφήσει την επιλογή φωτογραφία με κίνηση ή αυτόματη εστίαση παρακολούθησης( αυτές οι δύο επιλογές βοηθάνε ως προς το τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με τη χρήση σας?)?

3. Η βελτιστοποίηση σκηνής αν είναι ενεργοποιημένη, βλέπω ότι έχει κρυφτεί και βγαίνει μόνο όταν το κινητό αντιλαμβάνεται ότι τη χρειάζεται. Τη χρησιμοποιείτε;

Παρακαλώ όποιος έχει διάθεση Ας μου απαντήσει για το hdr περισσότερο( φοβάμαι μην είναι κάποια δυσλειτουργία δεν φαίνεται) και βέβαια για τις καθημερινές του ρυθμίσεις στο αυτόματο!!

Edit: Όσον αφορά θα hz σε προηγούμενο μου μήνυμα έγραψα ότι εμένα λειτουργεί η εναλλαγή κανονικά αλλά από τότε έχω ενημερώσει κάποιες εφαρμογές που μου βγήκαν. Αυτή τη στιγμή τσεκάρω αν υπάρχει εναλλαγή στα hz και βλέπω ότι και σε μένα είναι καρφωμένα στο 120 Οπότε συμπεραίνω ότι κάποια εφαρμογή που ενημερώθηκε μπορεί να κάνει τη δυσλειτουργία αυτή.. μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια..

Παίδες κάποιος καμία άποψη; Ειδικά για το hdr που δε φαίνεται αν μπορεί κάποιος..

1 hour ago, Sofos_5 said:

Χμμμ δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά πως θες να το δοκιμάσω, οι δικές μου παρακάτω πάντως και οι 2 επανέρχονται κανονικά αφού ενεργοποιήσω/απενεργοποιήσω την λειτουργία πτήσης.5782eaab210a86176f09787e32ae0b04.jpge4de23d5adda17b69fcd7f93310767d1.jpg

Ευχαριστώ! Εδωσες  ιδέα! 

Φτιάχνοντας την αντίστροφη ρουτίνα όπως έχεις κάνει με την Out of home τουλάχιστον λύνεται το πρόβλημα.