Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!  Δεν θυμάμαι εάν το έχουμε ξανα συζητήσει, αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Με cosmote όταν βρίσκομαι σε τηλεφωνική κλήση, τα data απενεργοποιούνται. και με το που κλείνω ξανα έχω internet μεσω data. (Δεν μιλάω για wifi)

Thanks

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pchrono said:

Καλημέρα!  Δεν θυμάμαι εάν το έχουμε ξανα συζητήσει, αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Με cosmote όταν βρίσκομαι σε τηλεφωνική κλήση, τα data απενεργοποιούνται. και με το που κλείνω ξανα έχω internet μεσω data. (Δεν μιλάω για wifi)

Thanks

Όλα τα κινητά το κάνουν αυτό, φαντάζομαι. Μόλις το δοκίμασα τώρα στο xiaomi μου. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, REDHOTSTEF said:

Όλα τα κινητά το κάνουν αυτό, φαντάζομαι. Μόλις το δοκίμασα τώρα στο xiaomi μου. 

Αυτό είναι υπηρεσία της εταιρείας, για παράδειγμα στο εξωτερικό που έχω το κινητό μιλάω με 4G+ κανονικά. Αλλά αυτό πρέπει να το υποστηρίζει η εταιρεία. Η cosmote δεν έχω ιδέα αν το έχει πρέπει να ρωτήσετε,αλλά κάποιον που ξέρει τι του γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

 

12 ώρες πριν, challenge143 said:

Έχεις κάποιο παράδειγμα; Τι έχεις καταλάβει;  Με την τελευταία αναβάθμιση πού έχει έρθει τώρα; γιατί δεν την έχω κάνει ακόμα,αν έχεις δείς κάτι πες για να μην την κάνω. 

Κοίταξε σε εσωτερικό χώρο το βραδάκι με μέτριο φωτισμό αν πατήσω το 10x σε μία απόσταση τριών μέτρων αν είναι κάποιο δύσκολο αντικείμενο όταν έρθω εστίαση θαμπώνει εικόνα Ενώ όταν θα βγάλει την φωτογραφία τη βγάζει χωρίς να είναι θαμπωμένη. Αν το ίδιο το κάνω με expert raw δεν θαμπώνει κατά την εστίαση. Αυτό έχω παρατηρήσει αλλά δεν είναι ενδεικτικό προβλήματος μεγάλου. Τώρα Μπορεί να είναι και η ιδέα μου αλλά κυρίως τις δύο κάμερες του zoom τις χρησιμοποιείς την ημέρα γιατί το βράδυ δεν ανταποκρίνονται και τόσο καλά και Ίσως έχουν υποβαθμίσει την ποιότητα αλλά δεν είμαι και σίγουρος Εσείς έχετε προσέξει τίποτα??

1 hour ago, pchrono said:

Καλημέρα!  Δεν θυμάμαι εάν το έχουμε ξανα συζητήσει, αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Με cosmote όταν βρίσκομαι σε τηλεφωνική κλήση, τα data απενεργοποιούνται. και με το που κλείνω ξανα έχω internet μεσω data. (Δεν μιλάω για wifi)

Thanks

Μήπως έχεις τα δεδομένα σε άλλη κάρτα και μιλάς από την Cosmote Γιατί αν είναι έτσι είναι λογικό να κλείσουν τα δεδομένα. Μήπως είναι κάποια ρουτίνα;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LELELO said:

 

Μήπως έχεις τα δεδομένα σε άλλη κάρτα και μιλάς από την Cosmote Γιατί αν είναι έτσι είναι λογικό να κλείσουν τα δεδομένα. Μήπως είναι κάποια ρουτίνα;;

Οχι, μια κάρτα έχω. Πράγματι γίνεται μόνο στην Cosmote. Οσους ρώτησα με Vodafone και Wind δεν έχουν πρόβλημα.Με το S 21 ultra και τo iphone 11 και 13 δεν μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο και να έχεις internet απο mobile data. Με την Cosmote όποτε μιλάω δεν το φτίαχνουν και κάθε φορά με βάζουν να χαλάω τις ρυθμίσεις μου (wifi calling, Volte κλτ ) χωρίς αποτέλεσμα.

Σήμερα με έβαλαν να το γυρίσω σε 2g olny!!!!.  Πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα.  

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pchrono said:

Οχι, μια κάρτα έχω. Πράγματι γίνεται μόνο στην Cosmote. Οσους ρώτησα με Vodafone και Wind δεν έχουν πρόβλημα.Με το S 21 ultra και τo iphone 11 και 13 δεν μπορείς να μιλάς στο τηλέφωνο και να έχεις internet απο mobile data. Με την Cosmote όποτε μιλάω δεν το φτίαχνουν και κάθε φορά με βάζουν να χαλάω τις ρυθμίσεις μου (wifi calling, Volte κλτ ) χωρίς αποτέλεσμα.

Σήμερα με έβαλαν να το γυρίσω σε 2g olny!!!!.  Πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα.  

Τι να σου πω εγώ που έχω δύο κάρτες μία Wind και μία COSMOTE αλλά η βασική μου είναι Wind το συγκεκριμένο πρόβλημα Δεν το έχω. Κάποιες φορές που χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα μου την Cosmote δεν το έχω παρατηρήσει. Θα κάνω μία αλλαγή κάποια στιγμή και θα σου πω Αν το κάνει και στο δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει volte και κάλυψη 4g ή 5g, τότε θα πρέπει να μπορεί ταυτόχρονα να γίνεται κλήση φωνής και πλοήγηση στο ίντερνετ. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pchrono said:

Καλημέρα!  Δεν θυμάμαι εάν το έχουμε ξανα συζητήσει, αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Με cosmote όταν βρίσκομαι σε τηλεφωνική κλήση, τα data απενεργοποιούνται. και με το που κλείνω ξανα έχω internet μεσω data. (Δεν μιλάω για wifi)

Thanks

το volte το εχεις ενεργοποιησει?εαν οχι παρε την κοσμοτε και πες τους το

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω θήκη για το τηλέφωνο υπερβολικά λεπτή, θέλω τα πλαϊνά κουμπιά να μην καλύπτονται, ότι πιο κοντά στο γυμνό #touni ,,,, έχετε κάποια υπόψιν σας;
Spigen thin fit.
Ότι καλύτερο.

Sent from my Pixel 6 Pro

Καλημέρα!  Δεν θυμάμαι εάν το έχουμε ξανα συζητήσει, αλλά επειδή μου έχει σπάσει τα νεύρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος άλλος αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Με cosmote όταν βρίσκομαι σε τηλεφωνική κλήση, τα data απενεργοποιούνται. και με το που κλείνω ξανα έχω internet μεσω data. (Δεν μιλάω για wifi)
Thanks
Λογικά δεν έχεις ενεργοποιήσει το volte. Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Δε νοείται να μην έχεις data κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.
Αυτό συμβαίνει στα pixel για παράδειγμα, τα οποία όμως δεν υποστηρίζουν volte/vowifi.
Όσο είχα το S21U μια χαρά δούλευαν τα δεδομένα. Με cosmote κι εγώ.

Sent from my Pixel 6 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, jimteo said:

Spigen thin fit.
Ότι καλύτερο.

Sent from my Pixel 6 Pro

Λογικά δεν έχεις ενεργοποιήσει το volte. Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Δε νοείται να μην έχεις data κατά τη διάρκεια μιας κλήσης.
Αυτό συμβαίνει στα pixel για παράδειγμα, τα οποία όμως δεν υποστηρίζουν volte/vowifi.
Όσο είχα το S21U μια χαρά δούλευαν τα δεδομένα. Με cosmote κι εγώ.

Sent from my Pixel 6 Pro
 

 

Screenshot_20220715-131326_Call settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, pchrono said:

 

Screenshot_20220715-131326_Call settings.jpg

Τους ξανα πήρα και θα προωθήσουν το θέμα σε τεχνικό να με καλέσει. Τωρα μου είπαν για τα APN (δεν τα έχω πειράξει ποτέ, το S21U είναι ελληνικό από Κοτσόβολο)....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγη βοήθεια οποιος μπορεί. Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα s21 ultra κ νομίζω έχει αλλαγμένο λογισμικό. 

Απ ότι googlara το λογισμικό που φοράει είναι για Γερμανία G998bxxu5cve9 (DBT), ενώ το XEH/EUX που λέει κάτω είναι για Ουγγαρία.. Επίσης η συσκευή έχει μείνει στο update Ιουνίου ενώ απ ότι είδα έχει βγει Ιουλίου κ για Γερμανία κ για Ουγγαρία.. 

Οποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του θα το εκτιμούσα.. 

Screenshot_20220715-135636_Settings.thumb.jpg.cb50a6e1f9770dd1ddb2b534f6415cc6.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pchrono said:

Τους ξανα πήρα και θα προωθήσουν το θέμα σε τεχνικό να με καλέσει. Τωρα μου είπαν για τα APN (δεν τα έχω πειράξει ποτέ, το S21U είναι ελληνικό από Κοτσόβολο)....

Λύθηκε το πρόβλημα!!! Η cosmote μου είχε δώσει πρόσβαση το 2017 στο volte από παλαιότερο galaxy s που είχα και όταν έκαναν αναβάθμιση σε κάτι που δεν κατάλαβα... , με είχε βγάλει από το volte. Αλλά στις λίστες που έχουν στο help desc με είχαν στους ενεργοποιημενους. Με λίγα λόγια μου αφαίρεσαν και το ξανά ενεργοποίησαν και δουλεύει!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν και έχει ειπωθεί αρκετές φορές θύμισέ μου πώς να περιορίσω τις υπηρεσίες google play Να τρέχουν στο Παρασκήνιο καθώς από χθες μου εμφανίζει αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2022 at 11:07 ΠΜ, LELELO said:

 

Κοίταξε σε εσωτερικό χώρο το βραδάκι με μέτριο φωτισμό αν πατήσω το 10x σε μία απόσταση τριών μέτρων αν είναι κάποιο δύσκολο αντικείμενο όταν έρθω εστίαση θαμπώνει εικόνα Ενώ όταν θα βγάλει την φωτογραφία τη βγάζει χωρίς να είναι θαμπωμένη. Αν το ίδιο το κάνω με expert raw δεν θαμπώνει κατά την εστίαση. Αυτό έχω παρατηρήσει αλλά δεν είναι ενδεικτικό προβλήματος μεγάλου. Τώρα Μπορεί να είναι και η ιδέα μου αλλά κυρίως τις δύο κάμερες του zoom τις χρησιμοποιείς την ημέρα γιατί το βράδυ δεν ανταποκρίνονται και τόσο καλά και Ίσως έχουν υποβαθμίσει την ποιότητα αλλά δεν είμαι και σίγουρος Εσείς έχετε προσέξει τίποτα??

 

Γενικά σε κακό φωτισμό εσωτερικό κανένα κινητό δεν τα πάει καλά κ είναι τόσες μικρές οι διαφορές στις ναυαρχίδες . Σε κακό φωτισμό θέλει να είσαι καλά εξοικειωμένος, με σταθερή κάπου την συσκευή να έχεις κ να παίξεις με manual όσο μπορείς., όσο για το θαμπωπα που πρώτα σου κάνει δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα σε μένα, αλλά ακόμα δεν έχω κάνει την τελευταία ενημέρωση στην συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι νορμάλ οι χρόνοι στις υπηρεσίες google play και αν όχι πως το διορθώνω; έκανα εκκαθάριση σε όλες τις εφαρμογές αλλά συνεχίζει στο παρασκήνιο..

Screenshot_20220716-131057_Device care.jpg

Screenshot_20220716-131108_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 1:21 ΜΜ, LELELO said:

Ρε παιδιά είναι νορμάλ οι χρόνοι στις υπηρεσίες google play και αν όχι πως το διορθώνω; έκανα εκκαθάριση σε όλες τις εφαρμογές αλλά συνεχίζει στο παρασκήνιο..

Screenshot_20220716-131057_Device care.jpg

Screenshot_20220716-131108_Device care.jpg

Ναι μια χαρά είσαι. Το κοίταξα από περιέργεια τις τελευταίες 7 μέρες και είμαι από 1.8 μέχρι 2.9 , οπότε λογικό μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Arian13 said:

Ναι μια χαρά είσαι. Το κοίταξα από περιέργεια τις τελευταίες 7 μέρες και είμαι από 1.8 μέχρι 2.9 , οπότε λογικό μου φαίνεται.

Εγώ τις 6 τελευταίες ημέρες έχω:

2,4 - 2,8 - 3,1 - 6,9 - 6,5 - 4,2

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο δουλεύεις εφαρμογές της όπως maps, search, news, updates etc. τόσο πιο ψηλά θα βλέπεις το ποσοστό. Δεν είναι περίεργα τα νούμερα που αναφέρεις.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Μία ακόμα ερώτηση. Όταν ανοίγω την εφαρμογή μηνύματα και πατάω σε ένα μήνυμα που μου έχουν στείλει μου βγάζει το παρακάτω σήμα. Στα δικαιώματα έχω ενεργοποιήσει οτιδήποτε απαιτείται. Σκέφτεστε κάποια ενέργεια που ενδεχομένως να μην έχω κάνει και θα με βοηθήσει να σταματήσει να βγάζει αυτό το σπαστικό μήνυμα;

Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες με το τι μου βγάζει.

Screenshot_20220718-133740_Messages.jpg

Screenshot_20220718-135959_Google Play services.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 12:36 ΜΜ, challenge143 said:

Γενικά σε κακό φωτισμό εσωτερικό κανένα κινητό δεν τα πάει καλά κ είναι τόσες μικρές οι διαφορές στις ναυαρχίδες . Σε κακό φωτισμό θέλει να είσαι καλά εξοικειωμένος, με σταθερή κάπου την συσκευή να έχεις κ να παίξεις με manual όσο μπορείς., όσο για το θαμπωπα που πρώτα σου κάνει δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα σε μένα, αλλά ακόμα δεν έχω κάνει την τελευταία ενημέρωση στην συσκευή. 

Εγώ σε μέτριο φωτισμό έχω πρόβλημα. Οι φωτογραφίες στο 80% των περιπτώσεων βγαίνουν θαμπές...Θεωρώ οτι κάποια από τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει θέμα που δεν έχει γίνει αντιληπτό.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...