Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, pexths said:

μου γράφει παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα, το Google lens δεν είναι διαθέσιμο

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάνε μια επαναφορά μήπως κ στρώση.

57 minutes ago, LELELO said:

Παίδες για όποιον ενδιαφέρεται το Expert RAW ανέβηκε σήμερα στο Galaxy Store όπως είχαν πει. Μέχρι χθες δεν υπήρχε για το s21 ultra οπότε μπορείτε να το κατεβάσετε..

Έχουν πει ότι κάνει παπάδες. Θα την κατεβάσω κάποια στιγμή να την δω.  Έχει παίξει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 minutes ago, challenge143 said:

Κάνε μια επαναφορά μήπως κ στρώση.

Έχουν πει ότι κάνει παπάδες. Θα την κατεβάσω κάποια στιγμή να την δω.  Έχει παίξει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Την δοκίμασα στο s22 και όντως κάνει δουλειά. Είναι η gcam της Samsung. Τρομερή ισορροπία μεταξύ ποιότητας, χαμηλού θορύβου και καλού dr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, challenge143 said:

Κάνε μια επαναφορά μήπως κ στρώση.

Έχουν πει ότι κάνει παπάδες. Θα την κατεβάσω κάποια στιγμή να την δω.  Έχει παίξει κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Εμένα μου θυμίζει την επαγγελματική τη δική μας. Προφανώς πρέπει να παίξεις με τις επιλογές για να βγει κάποιο αποτέλεσμα και μετά να την επεξεργαστείς. Εγώ νόμιζα πως βγαίνει κάτι σε αυτόματο και καλύτερο αποτέλεσμα από την default οι δική μας.

Έχει καταλάβει κάποιος να μου πει Με λίγα λόγια πώς δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, LELELO said:

Εμένα μου θυμίζει την επαγγελματική τη δική μας. Προφανώς πρέπει να παίξεις με τις επιλογές για να βγει κάποιο αποτέλεσμα και μετά να την επεξεργαστείς. Εγώ νόμιζα πως βγαίνει κάτι σε αυτόματο και καλύτερο αποτέλεσμα από την default οι δική μας.

Έχει καταλάβει κάποιος να μου πει Με λίγα λόγια πώς δουλεύει;

Σε αυτόματο βγάζει πολύ καλύτερα από την αυτόματη λειτουργία της κάμερας. 

Επιπλέον σου έχει κατευθείαν manual ρυθμίσεις αν θες να κάνεις διόρθωση αλλά γενικά έτσι όπως είναι αν παίξεις παίρνεις κορυφαίο αποτέλεσμα και δίνει ταυτόχρονα κανονική και raw.  Κάνε μια δοκιμή και θα καταλάβεις 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Σε αυτόματο βγάζει πολύ καλύτερα από την αυτόματη λειτουργία της κάμερας. 

Επιπλέον σου έχει κατευθείαν manual ρυθμίσεις αν θες να κάνεις διόρθωση αλλά γενικά έτσι όπως είναι αν παίξεις παίρνεις κορυφαίο αποτέλεσμα και δίνει ταυτόχρονα κανονική και raw.  Κάνε μια δοκιμή και θα καταλάβεις 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Βλέπω ότι βγάζει όντως δύο αποτελέσματα κανονική και raw αλλά είναι πολύ φωτισμένες..

Με ενδιαφέρει να βγάζω οτιδήποτε είναι στο αυτόματο και όχι σε raw αλλά στις δοκιμές που κάνω Βλέπω ότι είναι υπέρ φωτισμένες σε σημείο που σε χαμηλό φωτισμό που βγάζει αυτή τη στιγμή την τηλεόραση να καίει πάντα. Κάνω κάτι λάθος;

Edit: Μόλις βρήκα το αυτόματο που μου είπες.. μία χαρά θα κάνω τις δοκιμές μου κι και θα δω αν μου κάνει.. Σε υπερευχαριστώ..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Βλέπω ότι βγάζει όντως δύο αποτελέσματα κανονική και raw αλλά είναι πολύ φωτισμένες..
Με ενδιαφέρει να βγάζω οτιδήποτε είναι στο αυτόματο και όχι σε raw αλλά στις δοκιμές που κάνω Βλέπω ότι είναι υπέρ φωτισμένες σε σημείο που σε χαμηλό φωτισμό που βγάζει αυτή τη στιγμή την τηλεόραση να καίει πάντα. Κάνω κάτι λάθος;
Πρέπει να μάθεις να βγάζεις φωτογραφίες στο manual αλλιώς αν δεν έχεις αυτή την διάθεση (που ουσιαστικά αυτος είναι ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης εφαρμογής) μπορείς εκεί που λέει iso να το πατήσεις και σε αυτό που θα ανοίξεις κάτω έχει την επιλογή για manual ή auto εσύ επίλεξε το auto. Το ίδιο κάνε και στο speed και focus εν ολίγοις θα βγάζεις αυτόματα.
Για να μην σου καίει ορισμένα αντικείμενα θα πρέπει να παίξεις με τις τρεις διαφορετικές φωτομετρήσεις που έχει η εφαρμογή... Στην φωτογραφία σου έχω σημειώσει ποια είναι η (φωτομετρήση) και να επιλέξεις όποια είναι απαραίτητο καθε φορά.
Να ξέρεις πως το αρχείο raw είναι αυτό που θα βγάλεις εσύ χωρίς καμία επεξεργασία απο το κινητό ενώ το αρχείο jpeg έχει δεχθεί επεξεργασία και ισως να σου φαίνεται καλύτερο... Πίστεψε με αν μάθεις να κάνεις επεξεργασία στα raw αρχεία με το lightroom θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


e716594dc5f0cd4de31ec157ae17f775.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λίγο που έπαιξα με το expert raw σε χαμηλό φωτισμό εντός του σπιτιού πάντα σε αυτόματο γιατί manual δεν πολύ το χω Θα συμφωνήσω με τον Νίκο πώς η αυτόματη του Expert RAW με την αυτόματη τη δική μας στο Expert raw υπερέχει ελάχιστα. To Expert RAW έχει άλλη προσέγγιση της αυτόματης με λίγο πιο ψυχρά χρώματα, πιο φωτισμένες σκιές και περισσότερη λεπτομέρεια.. Θα προσπαθήσω να μάθω και το manual. Σας υπερευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μετά την νέα ενημέρωση το Samsung Internet  στην Σκοτεινή Λειτουργία,κάνει κ τις σελίδες μαύρες. Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει αυτό κάπως και να γίνεται όπως ήταν πριν;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gambitzx said:

Καλησπέρα,μετά την νέα ενημέρωση το Samsung Internet  στην Σκοτεινή Λειτουργία,κάνει κ τις σελίδες μαύρες. Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει αυτό κάπως και να γίνεται όπως ήταν πριν;

Είχε γράψει ένα παλικάρι πριν μέρες μια λύση που βρήκε κάποιες σελίδες πίσω.. 

Ρυθμίσεις- εργαστήρια- χρήση σκουρου θέματος.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μετά την νέα ενημέρωση το Samsung Internet  στην Σκοτεινή Λειτουργία,κάνει κ τις σελίδες μαύρες. Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει αυτό κάπως και να γίνεται όπως ήταν πριν;
Στον samsung internet πήγαινε..
ρυθμίσεις /εργαστήρια και ενεργοποίησε την μεσαία επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geotrvs said:

Στον samsung internet πήγαινε..
ρυθμίσεις /εργαστήρια και ενεργοποίησε την μεσαία επιλογή.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Α ευχαριστώ, δούλεψε, μπράβο φίλε μου!

Να κάνω κ άλλη μια ερώτηση για όσους έχουν βάλει στο κινητό το whitestone Dome τζαμακι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με το υγρό-κόλλα στο μέλλον; Ακόμα και αν κλείσεις όλες τις εσοχές και τρύπες,δεν θα επηρεάσει καθόλου το Hardware του τηλεφώνου;

Στο αμαζον κάποιοι έχουν δείξει φωτό με την κόλλα να φθείρει το χρώμα από το αλουμίνιο του κινητού, άλλοι λένε ότι έχει περάσει μέσα και ότι έκανε ζημιά σε πλακέτες κτλ. Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι αυτοί που τα γράφουν έκαναν 100% σωστά την εφαρμογή του τζαμιού. Απλά αν όντως μπορεί να κάνει ζημιά λέω να το αποφύγω. Εδώ δεν θέλω ούτε με υγρή εφαρμογή ζελατίνες της spigen να περάσω. Ίσως κακώς το φοβάμαι το υγρό τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Αν το φοβάσαι τόσο  πολύ μην κάνεις πειράματα.  Όσο για την ζελατίνα βάζει η Smartec την γνήσια.  Δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο τόσο καλή ζελατίνα.  Αν έχει δοκιμάσει κανείς ας μας πει.  Εγώ έχω ακόμα την μαμησια 

Link to comment
Share on other sites

Η Whitestone σου δινει Αυτοκόλλητα καλυψης ηχειων, οπών και πληκτρων, αν τα εφαρμοσεις πιστα ειναι αδύνατο να εχεις προβλημα! 

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τις 2 τελευταίες μέρες βλέπω αύξηση στο παρασκήνιο στις υπηρεσίες Google play και τα υπόλοιπα που σας επισυνάπτω. 

Υπάρχει λύση για να μην τρώει δίχως λόγο την μπαταρία η είναι φυσιολογικό?

Screenshot_20220308-131350_Device care.jpg

Screenshot_20220308-131334_Device care.jpg

Screenshot_20220308-131257_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, costsa41 said:

Φυσικά να μην το κάνει. Πολλοί έχουν χαλάσει τα τηλέφωνα τους έτσι και η εγγύηση δεν υπάρχει αν γίνει κάποιο λάθος. Από τη ζελατίνα της Samsung υπάρχουν πολύ καλύτερες. Μια αναζήτηση και έχει αρκετές. Αλλά κι αυτή που βάζει η εταιρεία καλή είναι.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και εγώ ακόμα την μανισια έχω πάνω και ναι όντως φαίνεται πολύ καλή,απλά σίγουρα σε κάποια φάση θα χρειαστεί αλλαγή. Βρίσκομαι εξωτερικό, οπότε τη smarte την ξεχνάω.

Έχω αγοράσει από αμαζον τις μεμβράνες της spigen που εφαρμόζονται με υγρή εφαρμογή,αλλά δεν νομίζω ότι θα το κάνω. Ίσως αν χρειαστεί να προσπαθήσω με στεγνή εφαρμογή να την περάσω

Link to comment
Share on other sites

το κινητό είναι αδιάβροχο και το υγρό που δίνουν είναι ουδέτερο , δεν έχεις να φοβηθείς κατι.

Μου έχει τύχει σε συσκευή να περάσει η υγρή κόλλα κάτω από την οθόνη, να μην το καταλάβω και μετά από λίγο καιρό μου σήκωσε την οθόνη. Προσωπικά δεν  ξαναβάζω με υγρή κόλλα, καλύτερα μεμβράνη. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, LELELO said:

Παίδες τις 2 τελευταίες μέρες βλέπω αύξηση στο παρασκήνιο στις υπηρεσίες Google play και τα υπόλοιπα που σας επισυνάπτω. 

Υπάρχει λύση για να μην τρώει δίχως λόγο την μπαταρία η είναι φυσιολογικό?

Screenshot_20220308-131350_Device care.jpg

Screenshot_20220308-131334_Device care.jpg

Screenshot_20220308-131257_Device care.jpg

Φυσιολογικά επίπεδα είναι μην ασχολείσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μετάβαση στο S22 Ultra 512 από S21 Ultra 512 

Μετά από μια επίσκεψη στην Smartec για ένα τσεκ ανακάλυψαν πως πρέπει να αλλαχτεί η κεντρική πλακέτα .

Η κεντρική πλακέτα δεν υπάρχει στην Samsung για το 512 έτσι με έστειλαν για αντικατάσταση συσκευής. 

Πήγα στον Κωτσόβολο και αφού βγήκε το S22 Ultra 512 το παράγγειλα με διαφορά 20 Ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SpeedRacer said:

Εγώ κάνω μετάβαση στο S22 Ultra 512 από S21 Ultra 512 

Μετά από μια επίσκεψη στην Smartec για ένα τσεκ ανακάλυψαν πως πρέπει να αλλαχτεί η κεντρική πλακέτα .

Η κεντρική πλακέτα δεν υπάρχει στην Samsung για το 512 έτσι με έστειλαν για αντικατάσταση συσκευής. 

Πήγα στον Κωτσόβολο και αφού βγήκε το S22 Ultra 512 το παράγγειλα με διαφορά 20 Ευρώ. 

Πες θες να μας τρελάνεις??

Δηλαδή τι έδειχνε το τηλέφωνο που ήθελε τσεκ?

Με το καλό το νέο εργαλείο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα από σήμερα κάτοχος και εγώ μετά το πολύ καλό s⁹+. Μια ερώτηση δεν δίνουν πλέον αποθηκευτικό χώρο δώρο με την αγορά συσκευής;

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LELELO said:

Πες θες να μας τρελάνεις??

Δηλαδή τι έδειχνε το τηλέφωνο που ήθελε τσεκ?

Με το καλό το νέο εργαλείο..

Είχα αναφερθεί πως έκανε καμιά φορά κόλλημα στην οθόνη,  ο ρυθμός ανανέωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...