Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, panagiotis_76 said:

Καλημερα στην όμαδα. Ερωτηση: εχω παραγγειλει απο Κωτσοβολο. Στην περιγραφη δεν λεει DUAL SIM. Υπαρχει περιπτωση να μου ερθει το SINGLE SIM? Στην Ευρωπη ξερω οτι βγαινουν μονο δίκαρτα, σωστα? 

Εγώ που το πήρα πριν 10 μέρες είναι δικαρτο 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, LELELO said:

Η λογική λέει ότι θα σου ρθει δίκαρτο αλλά κάνε τους μια κλήση για καλό και για κακό..

πηρα προ ολιγου. ολα δικαρτα ειναι μου ειπαν. θεωρειται αυτονοητο για αυτο και δεν το γραφουν. Ευχαριστω

1 hour ago, telus said:

Εγώ που το πήρα πριν 10 μέρες είναι δικαρτο 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, mclisme said:


Ούτε καν, 15% κι αυτό με το ζόρι να καταναλώσει η 2η sim (και Cosmote) με βάση την εμπειρία μου 6 μήνες τώρα με 2 sim μόνιμα μέσα απο τις οποίες απενεργοποιώ τη μία ανά διαστήματα.
Τη μεγάλη διαφορά την κάνει το αν είσαι εκτός σπιτιού/γραφείου που πέφτει σαν νερό η μπαταρία σε σχέση με το να βρίσκεσαι στην ίδια κυψέλη για αρκετή ώρα.

Ισχυει αυτό που λες...αλλά εγώ κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Στην περιοχή μου η Wind (βασική καρτα) παίζει κυριως band 20  και σε ελάχιστα σημεία  Band 3 ή band 7 χωρίς CA.Αντιθετα η COSMOTE (δευτερευουσα καρτα) παιζει με CA και με πολλές κυψέλες Band 3 και τριπλό CA. Αποτελεσμα,μπαταρία άδεια. Αν αφήσω μόνο WIND ξεχνάει να αδειάσει...

 

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ολοιδια κατασταση στο σπιτι μου εαν βαλω δευτερη cosmote αδειαζει με wind ολα γκουντ...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, LELELO said:

Η λογική λέει ότι θα σου ρθει δίκαρτο αλλά κάνε τους μια κλήση για καλό και για κακό..

αποκλεiεται να μην ειναι dual sim..με τον exynos ειναι dual τα ποιιο πολλα. με snapdragon υπαρχει και single sim νομιζω το μοντελο USA ΚΑΙ CANADAS  SM-G998W και SM-G998U1

   
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

 

5 ώρες πριν, LAGGI said:

Ισχυει αυτό που λες...αλλά εγώ κρίνω από τη δική μου εμπειρία. Στην περιοχή μου η Wind (βασική καρτα) παίζει κυριως band 20  και σε ελάχιστα σημεία  Band 3 ή band 7 χωρίς CA.Αντιθετα η COSMOTE (δευτερευουσα καρτα) παιζει με CA και με πολλές κυψέλες Band 3 και τριπλό CA. Αποτελεσμα,μπαταρία άδεια. Αν αφήσω μόνο WIND ξεχνάει να αδειάσει...

 

 

5 ώρες πριν, s_wind said:

Ολοιδια κατασταση στο σπιτι μου εαν βαλω δευτερη cosmote αδειαζει με wind ολα γκουντ...

Παίδες μπορεί να λέω και βλακεία αλλά εγώ έχω ενεργοποιήσει το κλήσεις wi-fi και έχοντας τη Wind σαν πρώτη κάρτα με πολύ καλό σήμα και την Cosmote σαν δεύτερη κάρτα με χαλιά σήμα στη δουλειά μου wi-fi ενισχύει την επικοινωνία στην Cosmote και η κατανάλωση διατηρείται σε ικανοποιητικά επίπεδα...

Αν μπορεί κάποιος να πειραματιστεί με αυτή την επιλογή Αν και μου κάνει εντύπωση Πώς σου δίνει επιλογή για προτίμηση σε δίκτυα WiFi ή προτίμηση σε δίκτυα κινητής στο οποίο δεν έχω καταλάβει και τόσο τη διαφορά.

Όσο για την μπαταρία εγώ πλέον το φορτίζω με την επιλογή να σταματάει στο 85% και η τελευταία φόρτιση μου σταμάτησε χθες στις 3:00 το απόγευμα και τώρα έχω 7%..

Screenshot_20211214-201851_Call settings.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 3:43 ΜΜ, LAGGI said:

Με δύο Sim η μπαταρία καταναλώνει 30-40% παραπάνω ειδικά αν η μία από τις δύο ειναι Cosmote. Εγώ έβαλα τη 12 πάνω χωρίς clean installation και τρέχει μια χαρά. Άφησα να κάνει όλα τα update από μόνη της η συσκευή και μετά άρχισα να τη χρησιμοποιώ...

Καλημερα ειναι παρα πολυ ενδιαφερον αυτο που εκανες φιλε μου θα το εφαρμωσω και εγω.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ccypruss000 said:

Καλημερα ειναι παρα πολυ ενδιαφερον αυτο που εκανες φιλε μου θα το εφαρμωσω και εγω.

Καλημέρα...

Εκτός απο αυτό έκανα kill όλες τις εφαρμογες που έτρεχαν πριν την εγκατασταση του update...

Μετά άφησα τη συσκευη να κανει το major update σε 12 και κατόπιν,πριν καν τη χρησιμοποιήσω έκανα και το minor update που ήρθε και αφου τελείωσε κι αυτο έκανα ένα check μήπως υπάρχει και άλλο update.Οταν σιγουρευτηκα οτι δεν υπαρχει αλλο,τότε αρχισα να χρησιμοποιώ τη συσκευή!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιούν δύο κάρτες και ιδίως σαν δευτερη αυτη της Cosmote η οποια καταναλώνει πολύ μπαταρία για λόγους που εγραψα σε παραπάνω post (triple CA),είναι προφανές οτι αν δεν χρησιμοποιούν δεδομενα σε καποιο απο τα δίκτυα,καλό είναι να τα γυρνούν σε "μόνο 2G".Αυτο μπορει να γινει και με μια bixby ρουτινα σχετικά εύκολα.Για παράδειγμα,εγω εχω το δικτυο wind για κλήσεις και το δικτυο Cosmote για δεδομενα.Αρα έχω μονιμα το wind σε 2G και το cosmote σε 2G/3G/4G (στην περιοχη μου δεν εχει 5G η cosmote)Aνοιγοντας το wifi η ρουτινα κλεινει τα δεδομενα και περναει και την καρτα Cosmote σε "μονο 2G".To αντιστροφο συμβαινει οταν κλείνει το wifi.Υπάρχουν φυσικά κι αλλοι συνδυασμοί που μπορει να βολεψουν καποιους περισσοτερο ή λιγότερο...Απλά μια ιδέα έδωσα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LAGGI said:

Για οσους χρησιμοποιούν δύο κάρτες και ιδίως σαν δευτερη αυτη της Cosmote η οποια καταναλώνει πολύ μπαταρία για λόγους που εγραψα σε παραπάνω post (triple CA),είναι προφανές οτι αν δεν χρησιμοποιούν δεδομενα σε καποιο απο τα δίκτυα,καλό είναι να τα γυρνούν σε "μόνο 2G".Αυτο μπορει να γινει και με μια bixby ρουτινα σχετικά εύκολα.Για παράδειγμα,εγω εχω το δικτυο wind για κλήσεις και το δικτυο Cosmote για δεδομενα.Αρα έχω μονιμα το wind σε 2G και το cosmote σε 2G/3G/4G (στην περιοχη μου δεν εχει 5G η cosmote)Aνοιγοντας το wifi η ρουτινα κλεινει τα δεδομενα και περναει και την καρτα Cosmote σε "μονο 2G".To αντιστροφο συμβαινει οταν κλείνει το wifi.Υπάρχουν φυσικά κι αλλοι συνδυασμοί που μπορει να βολεψουν καποιους περισσοτερο ή λιγότερο...Απλά μια ιδέα έδωσα...

Ωραίος... 

Το κακό με την περίπτωση σου είναι πως οτάν μιλάς στο τηλ δεν λειτουργούν τα δεδομένα που τα έχεις στη σιμ 2.. κάποιες φορές που χρησιμοποιώ αυτό το συνδυασμό με τσαντίζει  αυτό.. την ίδια ρουτίνα έχω κάνει κι εγώ και είναι πολύ βολική.. βέβαια εγώ που χρησιμοποιώ στην ένα sim τη Wind και στη 2 την Cosmote και χρησιμοποιώ τα πάντα την ένα σε δεδομενα/ομιλία, όταν μπαίνω σε wifi που έχω κάνει ρουτίνα και ταυτόχρονα μιλάω ναι μεν κλείνει τα δεδομένα αλλά δεν γυρίζει 2g.. λογικό βέβαια αλλά θα ήθελα να το κάνει σε δεύτερο χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 7:07 ΠΜ, gthebest said:

Νεο bug του κινητού, παρατήρησα ότι με το Bluetooth στο αυτοκίνητο όταν πάω να κάνω μια κλήση ενώ φαίνεται να είναι συνδεδεμένο μια χαρά μόλις πάω να κάνω μια κλήση καθυστερεί να πάει ο ήχος στο αυτοκίνητο. Σαν να περιμένει να το σηκώσει αυτός που παίρνω και μετά συνδέεται 

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό αλλά δε συμβαίνει σε όλες τις κλήσεις!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, LAGGI said:

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό αλλά δε συμβαίνει σε όλες τις κλήσεις!

Δεν ξέρω, αλλά τελικά θα την κάνω την επαναφορά του κινητού στις εργοστασιακες μπας και διορθωθούν όλα αυτά τα θεματακια. Είπα να το αποφύγω τόσο καιρό αλλά φτου και από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

https://www.rmupdate.com/2021/12/14/one-ui-4-0-customize-your-galaxy-aod-themes-always-on-display/

Παιδιά αυτά τα always on display που μπορούμε να τα βρούμε;  μόνο αν περάσω την 12 έκδοση θα τα έχω; 

Link to comment
Share on other sites

G998BXXS3BUL6 Νεο update Γερμανία φανταζομαι αφορα μονο διορθωσεις και οχι ασφαλεια την οποια ηδη πηραμε μακαρι να παμε ακομα καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε ενεργοποιημενη τη σκοτεινή λειτουργία αλλά να μην ισχύει για το πληκτρολόγιο 

Είναι κρίμα να μην εφαρμόζονται τα θέματα στο πληκτρολόγιο όταν το έχεις το κινητό σε σκουρόχρωμη λειτουργία 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, sakis88888 said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε ενεργοποιημενη τη σκοτεινή λειτουργία αλλά να μην ισχύει για το πληκτρολόγιο 

Είναι κρίμα να μην εφαρμόζονται τα θέματα στο πληκτρολόγιο όταν το έχεις το κινητό σε σκουρόχρωμη λειτουργία 

δοκιμασε το g board ..εχει επιλογη θεματος στο πληκτρολογιο!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ernesto1983 said:

δοκιμασε το g board ..εχει επιλογη θεματος στο πληκτρολογιο!

 Και το SwiftKey έχει το ξέρω εννοούσα στης samsung που αλλάζει ανάλογα τον θέμα αλλά για κάποιο χαζό λογο μόνο όταν έχεις στο οφφ την σκοτεινή λειτουργία 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Είχα αλλάξει ρομ με το fridga ( κάπως έτσι λέγεται)  για να έχω αναγνώριση κλήσεων αγνώστων αριθμών στον dialer. Όμως δεν μου έκανε αναβαθμίσεις το κινητό. Μάλλον γιατί η dbt που πέρασα σε ελληνικό δημιουργεί ασυμβατότητα. Ποια ρομ να περάσω ώστε να παίρνω αναβάθμιση και να έχω και την ιδιότητα αυτή στον dialer?  

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, zorbas100 said:

G998BXXS3BUL6 Νεο update Γερμανία φανταζομαι αφορα μονο διορθωσεις και οχι ασφαλεια την οποια ηδη πηραμε μακαρι να παμε ακομα καλυτερα..

214.45 MB και σε ελληνικο ηρθε πριν λιγο 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zorbas100 said:

214.45 MB και σε ελληνικο ηρθε πριν λιγο 

Σωστός.. αντε να δούμε τι καλό έφερε πάλιη samsung..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, sakis88888 said:

Αυτό που κάθε μέρα αυξάνεται η χωρητικότητα χωρίς να έχω προσθέσει τπτ τι φάση 

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς καθημερινά, αποθηκεύουν δεδομένα, αυτό γίνεται σε όλες τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, zorbas100 said:

214.45 MB και σε ελληνικο ηρθε πριν λιγο 

Όταν λες Ελληνικό είναι Euro ;

Γιατί στο δικό μου που είναι Euro δεν έχει έρθει ακόμα 

Edited by SpeedRacer
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Παίδες καλημέρα. Είχα αλλάξει ρομ με το fridga ( κάπως έτσι λέγεται)  για να έχω αναγνώριση κλήσεων αγνώστων αριθμών στον dialer. Όμως δεν μου έκανε αναβαθμίσεις το κινητό. Μάλλον γιατί η dbt που πέρασα σε ελληνικό δημιουργεί ασυμβατότητα. Ποια ρομ να περάσω ώστε να παίρνω αναβάθμιση και να έχω και την ιδιότητα αυτή στον dialer?  

σου εχουν γινει ολά EUX EUX EUX EUX  για αυτο!μονο με samkey μπορεις να πας σε ρομ multi csc.δοκιμασε μονο την ινδονησιας που ειναι single csc (xid)θα σου αλλαξει με odin και θα εχεις και αναγνωριση καλουντος και anti spam και call recorder

 

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ernesto1983 said:

σου εχουν γινει ολά EUX EUX EUX EUX  για αυτο!μονο με samkey μπορεις να πας σε ρομ multi csc.δοκιμασε μονο την ινδονησιας που ειναι single csc (xid)θα σου αλλαξει με odin και θα εχεις και αναγνωριση καλουντος και anti spam και call recorder

 

Αυτό ισχύει για όλες τις samsung συσκευές η μόνο για την συγκεκριμένη???

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...