Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, kountoura said:

Και σε μένα το κάνει τις τελευταίες μέρες αυτό. 

Κάνα κόλλημα της πιο σάπιας εφαρμογής. 

Πατάω κλείσιμο το αγνοώ και περιμένω με καμία αναβάθμιση να στρώσει.. 

Χωρίς να ξέρω το μοτίβο χρήσης που κάνει ο καθένας... ξέρω όμως πόσο κακή εφαρμογή είναι η συγκεκριμένη και ίσως ο μεγαλύτερος ρουφι@νος που μπορούμε να έχουμε στη συσκευή μας. (χωρίς να υπολογίζω φυσικά και το battery drain)

 

Εδώ και χρόνια, με το που παραλαμβάνω νέα συσκευή, το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να επεγκαθιστώ την εφαρμογή εντελώς αν έρχεται προεγκατεστημένη, ή αν δε με αφήνει (γιατί δυστυχώς συμβαίνει και αυτό σε παλιότερες συσκευές), την απενεργοποιώ.

 

Και φυσικά χρησιμοποιώ τον browser όταν θέλω να μπω στο ΦΒ. Ναι.. ξέρω οτι κάποιες λειτουργίες λείπουν.... αλλά δεν έγινε και κάτι τραγικό.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδιά με τα δωρεάν θέματα έχετε βρει καμία άκρη; εγω πολύ λίγα στα κορυφαία αλλά στα δωρεάν δεν υπάρχει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά την αναβάθμιση σε android 12 και την επόμενη ασφαλείας που ήρθε σχεδόν στο καπάκι, όταν ανοίγετε τις επαφές, στα δεξιά σας βγάζει κι εσάς τελίτσες αντί για γράμματα όπως υπήρχαν πριν, ώστε να μπορείς να διαλέξεις τις επαφές συγκεκριμένου γράμματος απευθείας;  

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jimmis11 said:

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά την αναβάθμιση σε android 12 και την επόμενη ασφαλείας που ήρθε σχεδόν στο καπάκι, όταν ανοίγετε τις επαφές, στα δεξιά σας βγάζει κι εσάς τελίτσες αντί για γράμματα όπως υπήρχαν πριν, ώστε να μπορείς να διαλέξεις τις επαφές συγκεκριμένου γράμματος απευθείας;  

Ναι, τελίτσες έχει, αλλά όταν πατήσεις πάνω εμφανίζει τα γράμματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση αν το έχει κάνει κάποιος ποτέ. Εγώ που σκέφτομαι να βάλω την 12 κατά Φλεβάρη θα πάρω την ενημέρωση λογισμικού με όλες τις ενημερώσεις των  bug που θα έχει ενημερώσει όλο αυτόν τον καιρό ;  Ή  μετά την εγκατάσταση θα την παίρνω μία μία όπως έχετε κάνει εσείς μέχρι τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρωτα παιρνεις την 12 και μετα του μηνα. Μια μηναια θα παρεις την τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, karx said:

Ναι, τελίτσες έχει, αλλά όταν πατήσεις πάνω εμφανίζει τα γράμματα

Ευχαριστώ φίλε μου.

Εγώ μέχρι στιγμής πάντως δεν βλέπω κάτι περίεργο μετά την αναβάθμιση, μέχρι τώρα ποτέ δεν χρειάστηκε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε κανένα από τα Samsung που είχα μετά από μεγάλες αναβαθμίσεις λειτουργικού.

Ας ελπίσουμε πως και τώρα δεν θα χρειαστεί...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, costsa41 said:

Και σε μένα πετάει το μήνυμα για το Facebook. Αλλά σιγά μην κάνω επαναφορά γι αυτό το θέμα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έβγαλα το facebook και απενεργοποιησα το facebook app manager.

Έβαλα τη lite έκδοση και από τότε δε μου πέταξε μήνυμα

galaxy note 2....galaxy note 2...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη τελευταία μικρή αναβάθμιση η μπαταρία μου φαίνεται βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο. Έχω πιάσει 6.30 ώρες sot με 15% υπόλοιπο 

Δλδ πάνω από 1.5 ώρα σε σχέση με πριν

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κανείς απώλεια σήματος GPS με το Google Maps σε Android Auto λειτουργία στη 12?

Αρχικά ξεκινά κανονικά, βρίσκει αμέσως σήμα, αλλά μετά από λίγο το χάνει χωρίς να υπάρχει εμπόδιο λήψης, κακή θέση κτλ. Δεν είχα ποτέ θέματα τέτοια, και ούτε είναι θέμα συσκευής ξαφνικά ΓΙΑΤΙ:

...γυρνώντας την ίδια στιγμή στο Waze, παραμένοντας σε Android Auto, αυτό βρίσκει σήμα GPS αμέσως και δεν το χάνει και ποτέ. Μοιάζει για bug και όχι για θέμα λήψης, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει μόνο στο Google Maps το οποίο προτιμώ σαν περιβάλλον πλοήγησης έναντι του Waze...

Δυστυχώς έκανα αλλαγή μονάδας οθόνης στο αυτοκίνητο ταυτόχρονα με την αναβάθμιση σε 12 και έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι φταίει το τηλέφωνο ή το αυτοκίνητο 😕
 

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mclisme said:

Αντιμετωπίζει κανείς απώλεια σήματος GPS με το Google Maps σε Android Auto λειτουργία στη 12?

Αρχικά ξεκινά κανονικά, βρίσκει αμέσως σήμα, αλλά μετά από λίγο το χάνει χωρίς να υπάρχει εμπόδιο λήψης, κακή θέση κτλ. Δεν είχα ποτέ θέματα τέτοια, και ούτε είναι θέμα συσκευής ξαφνικά ΓΙΑΤΙ:

...γυρνώντας την ίδια στιγμή στο Waze, παραμένοντας σε Android Auto, αυτό βρίσκει σήμα GPS αμέσως και δεν το χάνει και ποτέ. Μοιάζει για bug και όχι για θέμα λήψης, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνει μόνο στο Google Maps το οποίο προτιμώ σαν περιβάλλον πλοήγησης έναντι του Waze...

Δυστυχώς έκανα αλλαγή μονάδας οθόνης στο αυτοκίνητο ταυτόχρονα με την αναβάθμιση σε 12 και έτσι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος 100% ότι φταίει το τηλέφωνο ή το αυτοκίνητο 😕
 

Λογικά το σήμα GPS δεν έχει καμία σχέση με την οθόνη.το στίγμα σου το παίρνει καθαρά από την συσκευή. Πώς το έχεις συνδέσει ασύρματα ή με καλώδιο; Στο κινητό δείχνει ότι το  gps  έχει λοκαρει αλλά στην οθόνη του αυτοκινήτου όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά την τελευταία αναβάθμιση αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Μέσα στη μέρα μπορεί να κολλήσει 1 2 φορές και να μην ανταποκρίνεται η αφη στην αρχική οθόνη ώστε να πάει στο μενού ας πούμε. Μπορεί να το κλειδώσω να το ξεκλειδώσω με pin, ωστόσο με το που ανοίξει στην αρχική, αντιλαμβάνεται την αφή μόνο στα πλήκτρα της μπάρας κάτω( επιστροφή κεντρική και τις τρεις γραμμες). Με επανεκκίνηση λειτουργούν ξανά όλα καλά. Λογικά φταίει η αναβάθμιση; το χει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, challenge143 said:

Λογικά το σήμα GPS δεν έχει καμία σχέση με την οθόνη.το στίγμα σου το παίρνει καθαρά από την συσκευή. Πώς το έχεις συνδέσει ασύρματα ή με καλώδιο; Στο κινητό δείχνει ότι το  gps  έχει λοκαρει αλλά στην οθόνη του αυτοκινήτου όχι; 


Λογικά έτσι είναι όπως το λες αλλά σε μία γρήγορη δοκιμή 10 λεπτών σε άλλο αμάξι δεν έχασε σήμα και με προβλημάτισε, όμως αυτό δε λέει κάτι απαραίτητα γιατί έχει τύχει και στη δική μου την καινούρια οθόνη να κρατήσει σήμα στο Maps άνω του 10λεπτου και άλλες φορές να το χάνει στο 2λεπτο επάνω.

Το πρόβλημα το βγάζει και με ασύρματο Android Auto (νόμιζα αρχικά ότι αυτό φταίει) και με καλώδιο. Το Waze και στις δυο περιπτώσεις κρατάει σήμα σταθερά, αυτό είναι το πιο περίεργο...

Στο κινητό πως τσεκάρω αν έχει λοκάρει όπως λες; Πρέπει να βλέπω εικονίδιο τοποθεσίας σταθερά αναμένο στην status bar?

1 hour ago, thanostr said:

Καλησπέρα, μετά την τελευταία αναβάθμιση αντιμετωπίζω το εξής θέμα. Μέσα στη μέρα μπορεί να κολλήσει 1 2 φορές και να μην ανταποκρίνεται η αφη στην αρχική οθόνη ώστε να πάει στο μενού ας πούμε. Μπορεί να το κλειδώσω να το ξεκλειδώσω με pin, ωστόσο με το που ανοίξει στην αρχική, αντιλαμβάνεται την αφή μόνο στα πλήκτρα της μπάρας κάτω( επιστροφή κεντρική και τις τρεις γραμμες). Με επανεκκίνηση λειτουργούν ξανά όλα καλά. Λογικά φταίει η αναβάθμιση; το χει κανείς άλλος;


Προσωπικά όχι δεν μου έχει συμβεί ποτέ (πριν ή μετά αναβάθμισης στη 12) αυτό που περιγράφεις.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πιστεύω πολύ καλό και χρήσιμο για όλους μας αν κάναμε post τις ρουτίνες bixby που χρησιμοποιούμε 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
19 ώρες πριν, alex61 said:

Θα ήταν πιστεύω πολύ καλό και χρήσιμο για όλους μας αν κάναμε post τις ρουτίνες bixby που χρησιμοποιούμε 

Αν υπάρξει συμμετοχή, ίσως είναι καλύτερα να ανοιχθεί καινούργιο θέμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, athanaso77 said:

Αν υπάρξει συμμετοχή, ίσως είναι καλύτερα να ανοιχθεί καινούργιο θέμα.

Εγω είμαι μέσα. Ποιος μπορεί να το ανοίξει σαν thread?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, apots7 said:

Εγω είμαι μέσα. Ποιος μπορεί να το ανοίξει σαν thread?

Δημιουργήθηκε νέο θέμα για τις Bixby Routines όπου οι κάτοχοι των Samsung Galaxy συσκευών θα παραθέτουν και θα μοιράζονται τις προτάσεις τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, apots7 said:

Εγω είμαι μέσα. Ποιος μπορεί να το ανοίξει σαν thread?

Αν το κάνετε ειδοποιήστε κι εδώ για να ξέρουμε και να γράψουμε κι εμείς...

Επίσης βγήκε αναβάθμιση Δεκεμβρίου.  .

Screenshot_20211208-115915_Software update.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 9:03 ΠΜ, bromonano2 said:

Εχω παράλληλα στην κατοχή μου a52s εταιρικό. Στο βίντεο παραθέτω την μετάβαση από τον ultrawide στον wide. Παρατηρήστε τι ωραίο θόλωμα και πόσο smooth transition έχει μεταξύ των φακών. Στο s21 γιατί δεν το δίνει και είμαστε αναγκασμένοι να τρώμε τα shutters κατα την ενναλαγη φακων?

https://photos.app.goo.gl/uqjzptxxrVKDXAm58

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Τι λες τώρα ρε φίλε; Καλά μας δουλεύουν; δεν πάμε καλά! όταν τραβάς βίντεο πώς φαίνεται η εναλλαγή; 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, challenge143 said:

Λογικά το σήμα GPS δεν έχει καμία σχέση με την οθόνη.το στίγμα σου το παίρνει καθαρά από την συσκευή. Πώς το έχεις συνδέσει ασύρματα ή με καλώδιο; Στο κινητό δείχνει ότι το  gps  έχει λοκαρει αλλά στην οθόνη του αυτοκινήτου όχι; 


Επανέρχομαι γιατί με την ερώτηση σου μάλλον φτάνω στη λύση του: Έψαξα τι παίζει με την Τοποθεσία και συμβαίνει το εξής:

Στα permissions του Google Maps, το Location ήταν ρυθμισμένο στο "Allow while running", με το που το γύρισα σε "Allow all the time" βρήκε σήμα ΑΜΕΣΩΣ. Αντίστοιχα το έχασε αμέσως όταν το γύρισα πάλι στο "allow while running",

Και εδώ είναι πάλι το παράδοξο: Το Waze, για το ίδιο Permission της Τοποθεσίας είναι ρυθμισμένο στο "allow while running" ! 🤨

Δηλαδή το Maps θέλει συνεχώς πρόσβαση στην τοποθεσία για να δουλέψει; Θεωρητικά το allow while running δε θα επρεπε να κάνει διαφορά αφού εκείνη τη στιγμή τρέχει! έστω μέσω Android Auto αλλά και πάλι.
Υπάρχει περίπτωση το κινητό να το βλέπει ως "non running" για κάποιο λόγο και επομένως να του κόβει την πρόσβαση;

Αυτό δεν εξηγεί βέβαια γιατί το Waze έχει πρόσβαση κανονικά απλά με allow while running .... 

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mclisme said:


Επανέρχομαι γιατί με την ερώτηση σου μάλλον φτάνω στη λύση του: Έψαξα τι παίζει με την Τοποθεσία και συμβαίνει το εξής:

Στα permissions του Google Maps, το Location ήταν ρυθμισμένο στο "Allow while running", με το που το γύρισα σε "Allow all the time" βρήκε σήμα ΑΜΕΣΩΣ. Αντίστοιχα το έχασε αμέσως όταν το γύρισα πάλι στο "allow while running",

Και εδώ είναι πάλι το παράδοξο: Το Waze, για το ίδιο Permission της Τοποθεσίας είναι ρυθμισμένο στο "allow while running" ! 🤨

Δηλαδή το Maps θέλει συνεχώς πρόσβαση στην τοποθεσία για να δουλέψει; Θεωρητικά το allow while running δε θα επρεπε να κάνει διαφορά αφού εκείνη τη στιγμή τρέχει! έστω μέσω Android Auto αλλά και πάλι.
Υπάρχει περίπτωση το κινητό να το βλέπει ως "non running" για κάποιο λόγο και επομένως να του κόβει την πρόσβαση;

Αυτό δεν εξηγεί βέβαια γιατί το Waze έχει πρόσβαση κανονικά απλά με allow while running .... 

Αυτό  σου έλεγα όντως, θα το κοιτάξω κ εγώ στο δικό μου αμάξι όταν το βάλω  να σου πω ακριβώς αν συμβαδίζουν οι ρυθμίσεις μας.  Απλά εγώ είμαι ακόμα στην 11 έκδοση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, challenge143 said:

Αυτό  σου έλεγα όντως, θα το κοιτάξω κ εγώ στο δικό μου αμάξι όταν το βάλω  να σου πω ακριβώς αν συμβαδίζουν οι ρυθμίσεις μας.  Απλά εγώ είμαι ακόμα στην 11 έκδοση. 

Είναι θέμα της 12 καθαρά (αν είναι όντως γενικευμένο), 6 μηνες με την 11 δεν ειχα δωσει ποτε allow all the time στο Maps και δεν ειχα ούτε μία απώλεια σήματος ποτέ σε ανοιχτό δρόμο.

Επίσης δοκίμασα και σε διαφορετικό infotainment πριν λίγο, εργοστασιακό Android Auto αυτή τη φορά, και ευτυχώς (!) έχασε πάλι το σήμα με το που το γύρισα σε Allow only while running, οπότε δεν είναι θέμα της οθόνης αλλά της 12, είτε γενικά είτε στο πως έχει "μπει" στο κινητό μου με απλή αναβάθμιση χωρίς reset.  Πάντως άλλα θέματα με την 12 δεν έχω, όλα δουλεύουν όπως και πριν οπότε ελπίζω να είναι bug που θα λυθεί με κάποιο update.

Θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρουν κι άλλοι χρήστες αν με 12 και Location σε Allow only while running στο Google Maps έχουν διακοπή στο σήμα GPS.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2021 at 7:22 ΜΜ, panosz1 said:

Ρε παιδιά με τα δωρεάν θέματα έχετε βρει καμία άκρη; εγω πολύ λίγα στα κορυφαία αλλά στα δωρεάν δεν υπάρχει τίποτα!

Θα συμφωνήσω.

Υπαρχει πουθενά κάποιο thread σχετικά με themes για galaxy ή γενικά πως είναι η αρχική οθόνη του καθενός,για να παίρνουμε ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 ώρες πριν, apots7 said:

Υπαρχει πουθενά κάποιο thread σχετικά με themes για galaxy ή γενικά πως είναι η αρχική οθόνη του καθενός,για να παίρνουμε ιδέες;

https://myphone.gr/forum/topic/50074/page/458/?tab=comments#comment-7016643

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...