Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, gthebest said:

Η πρώτη φωτογραφία είναι από το p40 pro (1/8 sec. f/1.9 6.71mm ISO 6400) - Νυχτερινή λειτουργια

H δεύτερη από το s21 ultra (1/4 sec. f/1.8 6.7mm ISO 3200) Νυχτερινή λειτουργια

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγω βέβαια βγάζω καλύτερο το p40 pro

IMG_20201127_224215.jpg

20211113_202029.jpg

ποιά φωτογραφία θεωρεί καλύτερη ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό. το αντικειμενικό, όμως του θέματος είναι πως οι δυο φωτογραφίες τραβηχτηκαν σε διαφορετικές ώρες με διαφορετικό φωτισμό και όχι από την ίδια γωνία λήψης ακριβώς.  παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι πως η δεύτερη είναι πιο φωτεινή, με περισσότερο όμορφα χρώματα και καλύτερη λεπτομέρεια. επίσης μια κάμερα δεν κρίνεται μόνο από έναν τύπο φωτογραφίας. 

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kakos said:

ποιά φωτογραφία θεωρεί καλύτερη ο καθένας είναι και λίγο υποκειμενικό. το αντικειμενικό, όμως του θέματος είναι πως οι δυο φωτογραφίες τραβηχτηκαν σε διαφορετικές ώρες με διαφορετικό φωτισμό και όχι από την ίδια γωνία λήψης ακριβώς.  παρόλα αυτά η γνώμη μου είναι πως η δεύτερη είναι πιο φωτεινή, με περισσότερο όμορφα χρώματα και καλύτερη λεπτομέρεια. επίσης μια κάμερα δεν κρίνεται μόνο από έναν τύπο φωτογραφίας. 

Τραβήχτηκαν στο ίδιο δωμάτιο στις ίδιες συνθήκες δηλ με κλειστά παράθυρα και πόρτες και μόνο ένα μικρό φωτάκι νυχτός. Όντως φαίνεται φωτεινοτερη του Samsung αλλά αν τις ανοίξετε σε υπολογιστή θα δείτε ότι υπάρχει θόρυβος στο Samsung. Δεν ξέρω εάν στο ανέβασμα που έκανα μειώθηκε η ποιότητα και οι λεπτομέρειες. Πάντως με το λογισμικό της κάμερας του Huawei εάν μπορούσα να το εγκαταστήσω στο Samsung πιστεύω το αποτέλεσμα θα ήταν ανώτερο 

Link to comment
Share on other sites

στην οθόνη μου εγώ, βλέπω πολύ καλύτερα τις λεπτομέριες π.χ. τις παραστάσεις στο στρωματάκι και πολύ περισσότερο στο φωτάκι, που στην φωτογραφία του p40 είναι καμμένη, σχετικά με το θόρυβο υπάρχει και στις δύο φωτογραφίες, απλά θεωρώ πως λόγω του αυξημένου φωτισμού στην φωτογραφία του samsung ειναι πιο ευκολα αντιληπτό, ενώ στο σκούρο θέμα του p40 δεν φαίνεται το ίδιο έυκολα. 

τέλος θεωρώ πως οι συνθήκες δεν είναι οι ίδιες όπως γράφεις, όταν τα αντικείμενα στο χώρο αλλάζουν και μάλιστα έχουν διαφορετικές αποχρώσεις και μάλιστα έντονες, τότε και το αποτέλεσμα δεν είναι το καλύτερο για σύγκριση. 

σε κάθε περίπτωση αφού μιλάμε για φωτογραφίες από κινητά, και οι δυο είναι πολύ καλές.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου gthebest μια ερωτηση. Στην πρίζα αριστερά δίπλα από την πόρτα είναι και στις 2 ο ιδιος μηχανισμός φωτισμού; Εγώ βλέπω διαφορετικό. Και βασικά πήγα να κοιτάξω εκεί λεπτομέριες γιατί η 2η είναι καθαρότερη στην πηγή φωτισμού ενό η 1η είναι με πολύ θορυβο εκεί.

Δεν μπαίνω σε vs ικανότητας των κινητών απλά είχα το s21 ultra και τώρα έχω το p40 pro.

Link to comment
Share on other sites

στο p40 τα σκοτεινα εμειναν σκοτεινα και τα φωτεινα ειναι καμένα. Στο s21 εχεις ενα πλανο που ναι μεν εχει υποστει noise reduction και εχει χασει λιγο στο sharpness αλλα εχεις σωστη εκθεση, τα σκοτεινα φωτίστηκαν και το φως δεν ειναι καμενη εικονα βλεπεις κανονικα μια φωτεινη λαμπα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά.  Αν θέλεις οι φωτογραφίες να ψιλομοιαζουν λίγο με το p40 ,gthebest κάνε 2 κλικ να ρίξεις τις μπάρες για να είναι ποιο σκοτεινή κ με ανάλυση στα καμένα φωτεινά σημεία κ θα είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

οταν καθεσαι και ψαχνεις τοσο πολυ το θεμα φωτογραφια και προσπαθεις να κρινεις 2 κινητα απο το  θεμα φωτογραφια , τοτε φαινεται ξεκαθαρα οτι η huawei σε θεμα software ειναι 10 χρονια πισω απο τη σαμσουγκ . τα κινητα δεν ειναι φωτογραφικες μηχανες . αν η huawei ειναι ενα 10% καλυτερη στο θεμα φωτογραφια ειναι αλλα 110% πισω στην υλοποιηση αντροιντ σε σχεση με τη σαμσουγκ . γι αυτο και τονιζει οσο μπορει το θεμα φωτογραφια . δεν εχει κατι αλλο να δειξει

επισης στη φωτο της σαμσουγκ φαινεται ξεκαθαρα το νυχτερινο φωτακι , στη φωτο του p40 φαινεται μια θαμπαδα . απο αυτο και μονο , δε χρειαζεται να πουμε κατι αλλο

Edited by stelioz78
συμπληρωμα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχει "κάψει" την φωτεινή πηγή το p40 δεν σημαίνει οτι το Samsung που δεν το έχει κάνει,έβγαλε καλύτερη φωτογραφία.

Μιας και έχει ανοίξει όλες τις σκιές για να το πετύχει αυτό,βγάζοντας απο την μια μια σωστή φωτεινή πηγή αλλά απο την άλλη το έκανε στο βωμό της μη σωστής έκθεσης.Το ότι είναι πιο φωτεινή η φωτογραφία του Samsung δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Θα προτιμήσω του P40,όπως και ο @gthebestμιας και την θεωρώ πιο κοντά στην πραγματικότητα

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, miltos74 said:

Φίλε μου gthebest μια ερωτηση. Στην πρίζα αριστερά δίπλα από την πόρτα είναι και στις 2 ο ιδιος μηχανισμός φωτισμού; Εγώ βλέπω διαφορετικό. Και βασικά πήγα να κοιτάξω εκεί λεπτομέριες γιατί η 2η είναι καθαρότερη στην πηγή φωτισμού ενό η 1η είναι με πολύ θορυβο εκεί.

Δεν μπαίνω σε vs ικανότητας των κινητών απλά είχα το s21 ultra και τώρα έχω το p40 pro.

Καλησπέρα τώρα είδα τις απαντήσεις σας. Το φωτάκι είναι ακριβώς το ίδιο απλά στην φωτογραφία του huawei κοιτάει προς τα πάνω ενώ στου samsung κοιτάει προς τα κάτω γιατί από πάνω έχω βάλει μια ασύρματη κάμερα.

3 ώρες πριν, guy_fawkes said:

το ότι έχει "κάψει" την φωτεινή πηγή το p40 δεν σημαίνει οτι το Samsung που δεν το έχει κάνει,έβγλα εκαλύτερη φωτογραφία.

Μιας και έχει ανοίξει όλες τις σκιές για να το πετύχει αυτό,βγάζοντας απο την μια μια σωστή φωτεινή πηγή αλλά απο την άλλη το έκανε στο βωμό της μη σωστής έκθεσης.Το ότι είναι πιο φωτεινή η φωτογραφία του Samsung δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Θα προτιμήσω του P40,όπως και ο @gthebestμιας και την θεωρώ πιο κοντά στην πραγματικότητα

Θα συμφωνήσω και εγώ θεωρώ καλύτερη του Huawei. Όχι βέβαια ότι είναι κακή του Samsung εννοείται αλλά στο θέμα του θορύβου στο σκοτάδι  συγκριτικά υπερέχει το Huawei.

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια είναι τα καλύτερα ασύρματα ακουστικά για χρήση μουσικής κυρίως με S21 Ultra;
Αξίζει να δω Samsung buds ή Freebuds pro ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια είναι τα καλύτερα ασύρματα ακουστικά για χρήση μουσικής κυρίως με S21 Ultra;
Αξίζει να δω Samsung buds ή Freebuds pro ή κάτι άλλο;
Εγώ έχω τα pro, τα οποία δίνονταν μαζί με το s21 ultra, όταν άρχισε να πουλιέται.

Έχουν εξαιρετικό ήχο, και φυσικά πάρα πολλές λειτουργίες, αυτοματισμούς και ρυθμίσεις. Με έχουν εντυπωσιάσει.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, merkon said:

Καλησπέρα, ποια είναι τα καλύτερα ασύρματα ακουστικά για χρήση μουσικής κυρίως με S21 Ultra;
Αξίζει να δω Samsung buds ή Freebuds pro ή κάτι άλλο;

καλημέρα φίλε,

εγώ έχω αυτά εδω τα Anker: https://www.skroutz.gr/s/22398262/Anker-Soundcore-Life-P2-In-ear-Bluetooth-Handsfree-Μαύρο.html?from=account_favorites 

με τα οποία είμαι απολυ ευχαριστημένος από άποψη ήχου, συνδεσημότητας αλλά και διάρκεια μπαταρίας. Τα ακουστικά βγάζουν περίπου 5-6 ώρες συνεχόμενης μουσικής και η βάση θέλει φόρτισμα μία φορά στις 2-2,5 βδομάδες με τη χρήση που κάνω εγώ βέβαια (κυρίως ομιλία)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, zorbas100 said:

Android 12  

DBT 

G998BXXU3BUK8

ηρθε...

 

Την έκανε κάποιος;; λέτε να κάνουμε hard reset;; πόσα mb είναι?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, LELELO said:

Την έκανε κάποιος;; λέτε να κάνουμε hard reset;; πόσα mb είναι?

εγω σκεφτομαι για καθαρη εγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zorbas100 said:

εγω σκεφτομαι για καθαρη εγκατασταση...

Όταν λες καθαρή ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις;

Επίσης πόσα mb είναι;;

Οι πρώτοι ας μας μουν εντυπώσεις σε  ταχύτητα, κάμερα και μπαταρία μετά από χρήση ημερών.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, LELELO said:

Όταν λες καθαρή ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις;

Επίσης πόσα mb είναι;;

Οι πρώτοι ας μας μουν εντυπώσεις σε  ταχύτητα, κάμερα και μπαταρία μετά από χρήση ημερών.

εργοστασιακές ρυθμίσεις, αφού την περάσεις!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Με odin περναει σε ελληνικό η έχουμε θεμα?

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ναι, android 12 είναι. Έχει δεν έχει bugs, respect στην Samsung για την ταχύτητα, έχουν σοβαρευτεί πολύ σε αυτό το θέμα

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Εννοεί επαναφορά. Όταν όμως έρθει το Android 12 . Στην προκειμένη περίπτωση νομίζω μιλάμε για αναβάθμιση του ui όχι νέα έκδοση Android. Εκτός αν έχουν έρθει και τα δύο μαζί. Κάποιος που το πέρασε να μας πει

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνουμε ετσι ακριβως ..ελεγα να περασω την γερμανικη αλλα νομιζω οτι δεν δουλευει το odin ας μας φωτισει καποιος πιο εμπειρος 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εσείς που κάνατε την αναβάθμιση σε OneUI 4.0 Android 12, δείτε λίγο..... το νέο "stretch effect" που κάνει όταν φτάνει κάποιος στο τέλος μιας λίστας το κάνει ή κάνει το ίδιο το γαλάζιο εφέ που έκανε μέχρι τώρα;;;

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει για καθαρή εγκατάσταση κάνεις πρώτα επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και μετά βάζεις την καινούργια έκδοση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...