Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, vgelis said:

Για την ακρίβεια κάνει ακριβώς 1 ώρα και 9 λεπτά. Τεσταρισμενο αρκετές φορές στην πράξη... 

 

Το ίδιο κι εμένα με φορτιστή 25 w από eshop που όπως μου είπαν τα παιδιά εδώ στο φόρουμ δεν είναι και ο γνησιος

Link to comment
Share on other sites

Γελάω για αυτα που διαβάζω για τη φορτιση...για γέλια πραγματικα...

Ας υποθέσουμε οτι η ταχεία φορτίση το επιβαρύνει...αντε στη χειρότερη αν καποιος το κρατησει πανω απο 2 χρονια να παει να δωσει κανα 60 ευρω να αλλαξει μπαταρια...και τι εγινε?Μιλαμε για συσκευη στο χιλιαρικο...και ποσοι εδω μεσα κρατούν 3 χρονια το κινητο ωστε στα 2 να αλλάξουν μπαταρια?

Ανουσια συζητηση 

Προσωπικα το αφήνω ολο το βραδυ στη γρήγορη και μεσα στη μερα αν κρινω μπορει να του ρίξω μια στα γρηγορα στο γραφειο παλι στην εξαιρετικα ταχεία...

Μην ασχολειστε με μίζερα πραγματα ρε παιδια εφοσον μιλαμε για συσκευη τοσο ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, eddiedimitris said:

Γελάω για αυτα που διαβάζω για τη φορτιση...για γέλια πραγματικα...

Ας υποθέσουμε οτι η ταχεία φορτίση το επιβαρύνει...αντε στη χειρότερη αν καποιος το κρατησει πανω απο 2 χρονια να παει να δωσει κανα 60 ευρω να αλλαξει μπαταρια...και τι εγινε?Μιλαμε για συσκευη στο χιλιαρικο...και ποσοι εδω μεσα κρατούν 3 χρονια το κινητο ωστε στα 2 να αλλάξουν μπαταρια?

Ανουσια συζητηση 

Προσωπικα το αφήνω ολο το βραδυ στη γρήγορη και μεσα στη μερα αν κρινω μπορει να του ρίξω μια στα γρηγορα στο γραφειο παλι στην εξαιρετικα ταχεία...

Μην ασχολειστε με μίζερα πραγματα ρε παιδια εφοσον μιλαμε για συσκευη τοσο ακριβή.

Εννοείται ότι κάθε άποψη είναι σεβαστή και έχει τη δική της λογική. Πχ εσύ τη φθειρεις πιο γρήγορα και στο χρόνο μπορεί να έχεις χάσει ένα ποσοστό, κάτι που πχ εγώ δε θα ήθελα γιατί όταν θα πάω μια εκδρομή, που πάω συχνά, ίσως δε με βγάλει. Άρα αν για αυτές τις 5 με 10 φορές το χρόνο που θα χρειαστώ το μέγιστο της μπαταρίας, τη φθειρω  χωρίς λόγο, δε θα πάρω το μέγιστο από το κινητό. Αν ίσχυε απόλυτα η άποψη σου, τότε θα είχαμε μείνει στα 3000mah... Και θα βαράγαμε γρήγορες 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chris1974 said:

Με την αγορά στο κουτί εχει και θήκη μέσα εσείς που το έχετε πάρει;

Μόνο ένα typeC καλώδιο φόρτισης έχει μέσα τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2021 at 11:33 ΜΜ, Nikos_Mpl said:

Πχ εσύ τη φθειρεις πιο γρήγορα και στο χρόνο μπορεί να έχεις χάσει ένα ποσοστό, κάτι που πχ εγώ δε θα ήθελα γιατί όταν θα πάω μια εκδρομή, που πάω συχνά, ίσως δε με βγάλει. Άρα αν για αυτές τις 5 με 10 φορές το χρόνο που θα χρειαστώ το μέγιστο της μπαταρίας, τη φθειρω  χωρίς λόγο, δε θα πάρω το μέγιστο από το κινητό

Μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω.

Εαν το φορτίζεις σωστά για την υγεια της μπαταρίας,το ιδανικό ποσοστό χρήσης/φόρτισης είναι 20-80%.  Αρα πάλι δεν παίρνεις το μέγιστο από το κινητό από πλευράς μπαταρίας/αυτονομίας,έτσι δεν είναι?

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένα typeC καλώδιο φόρτισης έχει μέσα τίποτα άλλο.
Καλημέρα. Εμένα δεν είχε τίποτα, παρα μονο ένα καλώδιο type c σε type c ,για μεταφορά δεδομένων από το παλιό κινητό στο νέο.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Μια μικρή διόρθωση στο παραπάνω.

Εαν το φορτίζεις σωστά για την υγεια της μπαταρίας,το ιδανικό ποσοστό χρήσης/φόρτισης είναι 20-80%.  Αρα πάλι δεν παίρνεις το μέγιστο από το κινητό από πλευράς μπαταρίας/αυτονομίας,έτσι δεν είναι?

 

γιατι με εκανες παραθεση? σε σενα μιλαω? (πλακα κανω, ετσι για να γελασουμε!)

Δεν φορτιζω ετσι εγω, καθε βραδυ το βαζω φορτιση και παιει στο 100%, και το δουλευω ολη μερα ανετα χωρις αγχος.

Ο λογος ειναι οτι 1ον δε φθειρεται τοσο γιατι ετσι και αλλιως οι μπαταριες δε δουλευουν στην πραγματικη χωρητικοτητα τους, αρα δεν τις δουλευουμε στο 100% και ταυτοχρονα δε μενει πολλες ωρες στο 100% αλλα με το που βγει αρχιζει και πεφτει οποτε η φθορα ειναι μικρη εως μηδενικη.

Αν βγαλω τη μερα μεχρι 60% δεν το φορτιζω, και παω για 2η μερα. Αν πεσω κατω απο 60 και αναλογα και τι μερα με περιμενει, το φορτιζω.

Επισης προσωπικα το φορτιζω κλειστο για 2 λογους. 1ον γιατι δεν ειμαι γιατρος να εχω επειγοντα το βραδυ, αν χρειαστει κατι υπαρχει σταθερο συν οτι αφηνει η γυναικα μου το δικο της λογω δουλειας ανοιχτο και 2ον γιατι δεν με ψηνει να τρωω ακτινοβολια χωρις λογο, οποτε τι flight τι κλειστο. Ετσι η υγεια της μπαταριας μου παραμενει αριστη και μετα απο 1,5 χρονο.

 

Τελος, το παν ειναι να ευχαριστιομαστε τη χρηση της τεχνολογιας και να κανουμε τη ζωη μας ευκολη. Εγω πχ ευχαριστιεμαι καθε πρωι να το εχω γεματο και να μην εχω αγχη για το αν θα ξεμεινω, και απλα εκμεταλλευομαι το γεγονος οτι κοιμαμαι τουλαχιστον 6 ωρες οποτε δεν βρισκω το λογο να κανω γρηγορη εκεινη την ωρα.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποσά χρόνια αναβαθμίσεις στο λειτουργικό δίνει η Samsung πλέον ειδικά στις ναυαρχίδες τις ας πούμε στο 21 ultra που γράφω εδώ. 

Edited by chris1974
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, chris1974 said:

Ξέρουμε ποσά χρόνια αναβαθμίσεις στο λειτουργικό δίνει η Samsung πλέον ειδικά στις ναυαρχίδες τις ας πούμε στο 21 ultra που γράφω εδώ. 

Τρία χρόνια major updates και τέσσερα χρόνια security updates.

https://www.androidauthority.com/samsung-android-updates-1148888/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρελαβα S21 ultra 128GB σε μαυρο μιας και η τιμη εχει πεσει πρωτες εντυπωσεις αριστες,το κινητο το πηρα μετα απο πολυ ψαξιμο βασικα ημουν μεταξυ oneplus 9 pro με τα 12 ram 256GB και του καινουργιου google pixel 6 pro που θα βγει σε λιγες μερες τελικα επελεξα το σαμσουνγκ ελπιζω να εκανα τι σωστη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
21 minutes ago, chris1974 said:

Λοιπον σημερα παρελαβα S21 ultra 128GB σε μαυρο μιας και η τιμη εχει πεσει πρωτες εντυπωσεις αριστες,το κινητο το πηρα μετα απο πολυ ψαξιμο βασικα ημουν μεταξυ oneplus 9 pro με τα 12 ram 256GB και του καινουργιου google pixel 6 pro που θα βγει σε λιγες μερες τελικα επελεξα το σαμσουνγκ ελπιζω να εκανα τι σωστη επιλογη.

Πολύ καλά έκανες. Προσωπικά το θεωρώ ανώτερο από το OnePlus και όσον αφορά το Google 6, θα πρέπει να το δούμε πρώτα, τη διαθεσιμότητα, την τιμή κτλ και μετά να εκφέρουμε άποψη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι την βγαζεις να βαλεις οτι θελεις η την αφηνεις μεχρι να φθαρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχεις κάνεις υπόψιν ποσοσ στοιχίζει η αλλαγή οθόνης στην smartec? Ξεκίνησε καλά η μέρα..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ένα παιδί ποιο πίσω αν δεν βαριέσαι να κοιτάξεις. θυμάμαι όμως το ποσό 500 με 600 ότι Είχε γράψει . Σιγουρέψου όμως με ένα τηλεφώνημα για να πάρεις την πρώτη κρυάδα 

Link to comment
Share on other sites

Είχε γράψει ένα παιδί ποιο πίσω αν δεν βαριέσαι να κοιτάξεις. θυμάμαι όμως το ποσό 500 με 600 ότι Είχε γράψει . Σιγουρέψου όμως με ένα τηλεφώνημα για να πάρεις την πρώτη κρυάδα 
337 είδα προτεινόμενη λιανική με φπα. Θα καλέσω αργότερα και smartec. Έτσουξε. Και περισσότερο έτσουξε γιατί έπεσε από τους 30 πόντους σε ίσιο πλακάκι με θήκη και την άκουσε κάτω δεξιά.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και κουραγιο, το εζησα και εγω πριν απο λιγες μερες...

Μου ειχε σπασει και εμενα η οθονη, ειχα παρει τηλ να ρωτησω και οντως ειχαν πει €337,00 και σε εμενα και επισκευη σε 2 εργασιμες μερες. Εγω ευτυχως ειχα κανει εξτρα ασφαλεια μεσω του public απο οπου ειχα αγορασει το κινητο και δεν πληρωσα τιποτα.

 

@bromonano2φορουσες τζαμακι ή κατ αλλο στο κινητο? Η ειχες μονο τη θηκη?

Εμενα εσπασε απο $#$%#$ επειδη πανω σε νευρα το κοπανησα με δυναμη στο γραφειο, οποτε δεν θα το εσωζε οτι και να του ειχα...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bromonano2 said:

Καλημέρα, έχεις κάνεις υπόψιν ποσοσ στοιχίζει η αλλαγή οθόνης στην smartec? Ξεκίνησε καλά η μέρα.. emoji3064.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Ατυχία ρε φίλε..

Εμένα τον Αύγουστο είχε γδαρθεί η εργοστασιακή και έβαλα τζαμάκι που κόλλαγε περιμετρικά και στο δακτυλικό αποτύπωμα.. όσο την είχα ένιωθα πιο ασφαλής αλλά δεν φχαριστιόμουν το κινητό.. το δακτυλικό έπιανε οπότε ήθελε, είχα ξεχάσει πόσο όμορφη οθόνη έχει, μέσα έμπαινε σκόνη γιατί ανασηκωνόταν το τζαμάκι από τη θήκη και στο δακτυλικό είχε την κλασική τρύπα λόγω κόλλας κλπ.. προχθές την έβγαλα και έβαλα μεμβράνη(δυστυχώς δεν πιάνουν τα χέρια μου και δεν την έβαλα τέλεια αλλά χαλάλι)και το νιώθω άλλο κινητό.. έχασα από επιπλέον ασφάλεια αλλά τώρα το χαίρομαι περισσότερο.. σε κάποια φάση ίσως του βάλω την dome αν με βοηθήσει κάποιος που μπορεί να την τοποθετήσει γιατί είναι και ακριβή..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, LELELO said:

Ατυχία ρε φίλε..

Εμένα τον Αύγουστο είχε γδαρθεί η εργοστασιακή και έβαλα τζαμάκι που κόλλαγε περιμετρικά και στο δακτυλικό αποτύπωμα.. όσο την είχα ένιωθα πιο ασφαλής αλλά δεν φχαριστιόμουν το κινητό.. το δακτυλικό έπιανε οπότε ήθελε, είχα ξεχάσει πόσο όμορφη οθόνη έχει, μέσα έμπαινε σκόνη γιατί ανασηκωνόταν το τζαμάκι από τη θήκη και στο δακτυλικό είχε την κλασική τρύπα λόγω κόλλας κλπ.. προχθές την έβγαλα και έβαλα μεμβράνη(δυστυχώς δεν πιάνουν τα χέρια μου και δεν την έβαλα τέλεια αλλά χαλάλι)και το νιώθω άλλο κινητό.. έχασα από επιπλέον ασφάλεια αλλά τώρα το χαίρομαι περισσότερο.. σε κάποια φάση ίσως του βάλω την dome αν με βοηθήσει κάποιος που μπορεί να την τοποθετήσει γιατί είναι και ακριβή..

Η εργοστασιακή μεμβράνη,

για μεμβράνη είναι πολύ καλής ποιότητας και αντοχής.. 

Εγώ παρόλο που έχει κάνει πάρα πολλές αραχνιες(λεπτές γρατζουνιές) δεν την έχω αλλάξει ακόμα.. 

Νομίζω  το tempered glass Whidestone dome είναι η μοναδική λύση για προστασία αίσθηση στο χέρι και τέλεια εμφάνιση οθόνης. 

Βάζω στα κινητά μου dome glass εδώ και χρόνια, από τότε που δύσκολα έβρισκες όχι στην Ελλάδα αλλά στην Ευρώπη. 

Έχει βελτιωθεί με τα χρόνια και ο μηχανισμός τοποθέτησης και το ίδιο το tempered glass. 

Απλά θέλει μεγάλη προσοχή, να πιάνουν τα χέρια σου, να είσαι και λίγο τυχερός για να μπει 100% σωστά.. 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bromonano2 said:

 Επεσε από τους 30 πόντους σε ίσιο πλακάκι με θήκη και την άκουσε κάτω δεξιά.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

 

Ωχχ αν ειναι να σπαει τοσο ευκολα η οθονη την κάτσαμε την βαρκα!

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ειναι θεμα πως θα πεσει και θεμα βαρους. Οσο να το κανουμε ενα βαρος το εχει η συσκευη....

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μεμβράνη φορούσε και αυτή με το ζόρι την ανέχομαι. Αλλά πραγματικά δεν περίμενα να σπάσει από τέτοιο ύψος. Δεν είναι ότι δεν έχει ξανασυμβεί ( όχι σε μενα) αλλά παρέδωσε πνεύμα εύκολα για πλάκακι σπιτιού.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμενα επεσε απο τον παγκο της κουζινας  υψος 80 ποντοι σε γρανιτοπλακακι, το τηλεφωνο μεσα σε θηκη σιλικονης  και με την εργοστασιακη μεμβρανη και ευτυχως δεν επαθε τιποτα. 

Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Το αν σπάσει κ πως θα σπάσει είναι καθαρά θέμα τύχης στον καθένα.  Στον μικρό που είναι 11μηνων του έχουμε δώσει μια συσκευή που δεν την χρησιμοποιώ samsung galaxy note 3 , από που έχει πέσει πως έχει πέσει κ πόσες φορές έχει πέσει κ απλά δεν έχει πάθει τίποτα.😁  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...