Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να υποθέσω πως το ζουμ στο φεγγάρι επεμβαίνει λογισμικό έτσι δεν είναι; Δε γίνεται να το βγαζει τοσο τελεια...

Εννοείται!

Μέσω ΑΙ αναγνωρίζει το φεγγάρι και στο δείχνει όπως θα ήθελες να το δείς!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα φίλοι μου ελπίζω να είστε και να περνάτε καλά!Μια ερώτηση μόνο επειδή μου αρέσει να κάνω αλλαγές αξίζει να δώσω το iPhone 12 pro και να πάρω το ultra η θα πεσω πολυ? θελω αν γινεται να εισαι αντικειμενικοι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου ελπίζω να είστε και να περνάτε καλά!Μια ερώτηση μόνο επειδή μου αρέσει να κάνω αλλαγές αξίζει να δώσω το iPhone 12 pro και να πάρω το ultra η θα πεσω πολυ? θελω αν γινεται να εισαι αντικειμενικοι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Πόσο αντικειμενικοί πιστεύεις θα είναι σε ένα thread για samsung?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου ελπίζω να είστε και να περνάτε καλά!Μια ερώτηση μόνο επειδή μου αρέσει να κάνω αλλαγές αξίζει να δώσω το iPhone 12 pro και να πάρω το ultra η θα πεσω πολυ? θελω αν γινεται να εισαι αντικειμενικοι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Καλησπέρα. Σε αυτό το forum περιμένεις αντικειμενική (εάν υπάρχει) απάντηση υπέρ της Apple; και γιατί ρωτάς αν θα πέσεις πολύ; Αν είσαι ευχαριστημένος με το Apple και έχεις και ρολογακι Apple, κάτσε εκεί ψηλά. Αν είχες και στο παρελθόν ναυαρχίδα της samsung, νομίζω ξέρεις την απάντηση. Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου ελπίζω να είστε και να περνάτε καλά!Μια ερώτηση μόνο επειδή μου αρέσει να κάνω αλλαγές αξίζει να δώσω το iPhone 12 pro και να πάρω το ultra η θα πεσω πολυ? θελω αν γινεται να εισαι αντικειμενικοι.Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)

αν δεν εχεις καποιο παρελκομενο οπως ειπε και ο φιλος ρολοι apple, την κανεις την αλλαγη. εγω εχω ευχαριστηθει την φωτογραφικη του ειδικα το ζουμ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και λίγο επιθετικές… Δεν είμαι iphonακιας η κολλημένος με κάποια εταιρία απλά συνήθισα apple.Θέλω όμως να δοκιμάζω κι αλλά μοντέλα.Το μόνο μου κόλλημα η μπαταρία.Θέλω να με βγάζει μια μισή μέρα.Σας ευχαριστώ και πάλι να προσθέσω όμως ότι δεν χρειάζεται να είστε ειρωνικοι η οτιδήποτε δεν υπάρχει λόγος…Όσον αφορά το ρολόι της απλ το είχα πάρει και το έδωσα σε δέκα μέρες λόγω μπαταρίας.Μόνο gt2 pro
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και λίγο επιθετικές… Δεν είμαι iphonακιας η κολλημένος με κάποια εταιρία απλά συνήθισα apple.Θέλω όμως να δοκιμάζω κι αλλά μοντέλα.Το μόνο μου κόλλημα η μπαταρία.Θέλω να με βγάζει μια μισή μέρα.Σας ευχαριστώ και πάλι να προσθέσω όμως ότι δεν χρειάζεται να είστε ειρωνικοι η οτιδήποτε δεν υπάρχει λόγος…Όσον αφορά το ρολόι της απλ το είχα πάρει και το έδωσα σε δέκα μέρες λόγω μπαταρίας.Μόνο gt2 pro

 

δεν ξέρω ποιον εννοείς, αλλά δεν ήμουν ειρωνικός σε εσένα αλλά στους fan boys που τα βλέπουν όλα τέλεια!

Αν θες μπαταρία και είναι αυτό που σε νοιάζει περισσότερο, μην κάνεις την αλλαγή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία σε μένα είναι πολύ καλή(βέβαια το προηγούμενο ήθελε 3 φορές τη μέρα φόρτιση!!) Την μέρατην κλείνω με 20-40% με 5,5-7 ώρες οθόνη και:

7 emails

Facebook

Messenger

Instagram

Viber

LinkedIn

Business suite + διαφημίσεις

2 καρτες σε 4g και πανω η καθεμία με μονιμα wifi και αρκετες φορές δεδομένα

Bluetooth συνδεδεμένο σε ρολοι και ακουστικα

Αυτόματη φωτεινότητα με 120 αυτοματο και full αναλυση

 

Και άλλες εφαρμογές που συγχρονίζουν.. Η μπταρία για μένα τα είναι εξαιρετική.. δεν ξέρω τι οθόνη έχει το iPhone με τις αναλύσεις και τα Hz αλλά πέραν των άλλων η οθόνη που έχει το Samsung που είναι αρκετά απαιτητική σε ενέργεια την διαχειρίζεται θεωρώ πάρα πολύ καλά και είμαι υπέρ ικανοποιημένος..

Edited by LELELO
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και λίγο επιθετικές… Δεν είμαι iphonακιας η κολλημένος με κάποια εταιρία απλά συνήθισα apple.Θέλω όμως να δοκιμάζω κι αλλά μοντέλα.Το μόνο μου κόλλημα η μπαταρία.Θέλω να με βγάζει μια μισή μέρα.Σας ευχαριστώ και πάλι να προσθέσω όμως ότι δεν χρειάζεται να είστε ειρωνικοι η οτιδήποτε δεν υπάρχει λόγος…Όσον αφορά το ρολόι της απλ το είχα πάρει και το έδωσα σε δέκα μέρες λόγω μπαταρίας.Μόνο gt2 pro

 

Σε ότι αφορά την μπαταρία, το iPhone 12 Pro Max που είχα για ενάμιση μήνα, δεν είχε αντίπαλο. Άνετα 9-10 ώρες οθόνης, που αυτό μεταφράζεται σε δύο μέρες με την χρήση που του έκανα εγώ, που δεν την έλεγες και περιστασιακή. Για μένα, βασιλιάς στην μπαταρία το συγκεκριμένο μοντέλο. (το έδωσα όμως για άλλους λόγους)

Σε ότι αφορά το S21 Ultra, είναι σίγουρα πολύ καλό στην μπαταρία, αλλά όχι στα επίπεδα του 12 Pro Max. Βγάζει άνετα την μέρα, αλλά και κομμάτι της επόμενης. Έχω περίπου 6-8 ώρες οθόνης, ανάλογα με τη χρήση. Με αυτόματη φωτεινότητα και 120 ρυθμό ανανέωσης. Τώρα σε οτι αφορά το στυλ κάποιων εδώ μέσα, καλύτερα προσπέρασέ το. Δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Φιλικά πάντα.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Παρατηρείτε και εσείς αρκετό ζέσταμα της συσκευης;

Αυτό οδηγεί άνετα σε πτώση απόδοσης. Παράδειγμα η εικόνα που παραθέτω από την εφαρμογή Thermal Guardian της Samsung μέσω του nice lock.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα χτες απόπειρα να βγάλω το φεγγάρι, δεν Έχω τριποδακι και δεν ηταν ο,τι πιο ευκολο.

 

Παντως τη μούρη στην παρέα την πούλησα

 

https://i.postimg.cc/Gh5GFDNk/6-CE77724-0-D6-D-45-A6-91-FF-109809-B5-F261.jpg

:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εδω και λιγες μερες δεν δουλευει η εκφωνηση καλουντων και ο ηχος κλησης μειωνεται (οταν βαζω off την εκφωνηση ο ηχος δεν μειωνετα)ι .εκανα Wipe cache partition αλλα τιποτα.απο αναβαθμιση εχω G998BXXU3AUG4.το κανει και σε σας ή δεν γλυτωνω την επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγώ δύο προβληματάκι με το s21ultra και δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Το πρώτο πρόβλημα είναι όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μετά ανοίξω το wifi συνυπάρχουν και τα δύο χωρίς αυτόματα να κλείνουν τα δεδομένα. Και το δεύτερο είναι όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν σβήνει η οθόνη με αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ πολύ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγώ δύο προβληματάκι με το s21ultra και δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Το πρώτο πρόβλημα είναι όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μετά ανοίξω το wifi συνυπάρχουν και τα δύο χωρίς αυτόματα να κλείνουν τα δεδομένα. Και το δεύτερο είναι όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν σβήνει η οθόνη με αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ πολύ

 

Για το πρώτο, και μένα το ίδιο γίνεται αλλά πάντα προτιμάει το wifi πρώτα, χωρίς να καταναλώνει δεδομένα κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγώ δύο προβληματάκι με το s21ultra και δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Το πρώτο πρόβλημα είναι όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μετά ανοίξω το wifi συνυπάρχουν και τα δύο χωρίς αυτόματα να κλείνουν τα δεδομένα. Και το δεύτερο είναι όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν σβήνει η οθόνη με αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ πολύ

 

Αν κλείσεις το google Duo από τον task manager, θα επανέλθει.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή το κάνει αυτό, αλλά δεν επηρρεάζει την λειτουργία του κινητού. Μόνο στις κλήσεις που κάνεις μέσω αυτής.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω και εγώ δύο προβληματάκι με το s21ultra και δεν ξέρω εάν χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. Το πρώτο πρόβλημα είναι όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μετά ανοίξω το wifi συνυπάρχουν και τα δύο χωρίς αυτόματα να κλείνουν τα δεδομένα. Και το δεύτερο είναι όταν μιλάω στο τηλέφωνο δεν σβήνει η οθόνη με αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Κάνε έναν έλεγχο του αισθητήρα να δεις τι παίζει.

 

Άνοιξε την εφαρμογή των κλήσεων και στο πληκτρολογιο γράψε τον κωδικό *#77692#

Στην οθόνη που θα σου εμφανίσει, θα δεις σε ένα γκρι πλαίσιο να γράφει Proximity sensor on. Πάτα σε αυτό το πλαίσιο για να γίνει on και απλά κάλυψε με το χέρι σου το πάνω μέρος (εκεί που αναβοσβήνει η τελεία) ή φέρε τη συσκευή κοντά στο αυτί σου (όπως όταν μιλάς).

Εάν λειτουργεί καλά, θα πρέπει να πρασινίζει η οθόνη και να κάνει δόνηση.

 

Στο Android 10 θυμάμαι οτι υπηρχε επιλογη στο μενου των κλησεων για να μενει ενεργοποιημενη ή να σβήνει η οθόνη στις κλήσεις. Στο 11 την εξαφάνισαν....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας . Το δεύτερο πρόβλημα φαίνεται ότι αποκατασταθηκε και σβήνει η οθόνη. Για το πρώτο φαίνεται να είναι bugs του s21ultra αφού το έχει και ο pchrono . Όχι τίποτα άλλο αλλά η samsung ήθελε να εγκαταστήσω ένα app απομακρυσμενης βοήθειας. Και βέβαια για ευνόητους λόγους δεν δέχτηκαακομα και εάν είναι της επίσημης samsung .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας . Το δεύτερο πρόβλημα φαίνεται ότι αποκατασταθηκε και σβήνει η οθόνη. Για το πρώτο φαίνεται να είναι bugs του s21ultra αφού το έχει και ο pchrono . Όχι τίποτα άλλο αλλά η samsung ήθελε να εγκαταστήσω ένα app απομακρυσμενης βοήθειας. Και βέβαια για ευνόητους λόγους δεν δέχτηκαακομα και εάν είναι της επίσημης samsung .

 

Και σε εμένα έτσι είναι αλλά δεν τραβάει δεδομένα όσο έχει το WiFi. Παρ όλα αυτά μπορείς με το routines να το ρυθμίσεις όταν συνδέεται σε WiFi να απενεργοποιει τα δεδομενα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

τελικά υπέκυψα.

ήμουν ανάμεσα σ αυτό και στο xiaomi mi 11 ultra

σε λίγες μέρες θα το έχω και μάλλον θα σας πρήξω με ερωτήσεις, αρχίζοντας από τώρα.

τι θήκη και τι κρύσταλλο να πάρω;

θέλω κάτι για χρήση σε συνεργείο αυτοκινήτων, που σημαίνει θα έχει μια σχετική ταλαιπωρία.

στο s8 που έχω τώρα, έχω spigen armor και είμαι ευχαριστημένος.

το έβγαλα από τη θήκη σήμερα, μετά από 4 χρόνια και είναι όπως το αγόρασα απίστευτο!!!

για το s 21 ultra όμως δε ξέρω, έχετε να προτείνεται κάτι πολύ καλό;

επίσης με ενδιαφέρει να μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε μαγνητική βάση.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

τελικά υπέκυψα.

ήμουν ανάμεσα σ αυτό και στο xiaomi mi 11 ultra

σε λίγες μέρες θα το έχω και μάλλον θα σας πρήξω με ερωτήσεις, αρχίζοντας από τώρα.

τι θήκη και τι κρύσταλλο να πάρω;

θέλω κάτι για χρήση σε συνεργείο αυτοκινήτων, που σημαίνει θα έχει μια σχετική ταλαιπωρία.

στο s8 που έχω τώρα, έχω spigen armor και είμαι ευχαριστημένος.

το έβγαλα από τη θήκη σήμερα, μετά από 4 χρόνια και είναι όπως το αγόρασα απίστευτο!!!

για το s 21 ultra όμως δε ξέρω, έχετε να προτείνεται κάτι πολύ καλό;

 

Εγώ θα πρότεινα αυτήν εδώ βέβαια πρόσθετη όγκο αλλά έχει μεγάλη προστασία εκτός από την οθόνη που είναι ακάλυπτη αλλά με ένα τζαμάκι θα είναι ότι πρέπει

 

https://www.skroutz.gr/s/26686362/Samsung-Protective-Standing-Light-Grey-Galaxy-S21-Ultra-5G.html?from=sku_color_variations

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αυτήν εδώ βέβαια πρόσθετη όγκο αλλά έχει μεγάλη προστασία εκτός από την οθόνη που είναι ακάλυπτη αλλά με ένα τζαμάκι θα είναι ότι πρέπει

 

https://www.skroutz.gr/s/26686362/Samsung-Protective-Standing-Light-Grey-Galaxy-S21-Ultra-5G.html?from=sku_color_variations

 

καλή φαίνεται όμως διάβασα πως γλιστράει και επίσης με ενδιαφέρει να μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε μαγνητική βάση.

κακώς δε το έγραψα από τη αρχή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

καλή φαίνεται όμως διάβασα πως γλιστράει και επίσης με ενδιαφέρει να μπορώ να τη χρησιμοποιώ σε μαγνητική βάση.

κακώς δε το έγραψα από τη αρχή.

 

Δεν γλιστράει την έχω αλλά για μαγνητική βάση δεν κάνει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από μήνες εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα. Έχω συνδεδεμένα στο κινητό, (Samsung S21 Ultra), κάθε μέρα Bluetooth ακουστικό της Platronics και το Huawei watch GT2.

Παλαιότερα όταν ήθελα να πάρω τηλέφωνο το κινητό αντί να δίνει προτεραιότητα σύνδεσης στο ακουστικό, έδινε στο ρολόι, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω π.χ. επανάκληση κάποιας κλήσης γιατί αυτή πήγαινε στο ρολόι αντί του ακουστικού και έπρεπε να το ρυθμίζω επιτόπου κάθε φορά από το κινητό.

Επίσης κάποιες φορές απαντούσα σε κλήση και αντί του ακουστικού άκουγα τον συνομιλητή μου στο ρολόι και άντε πάλι ρύθμιση από το κινητό.

Κάποια στιγμή εδώ στο Forum κάποιος ανέφερε πως η λύση είναι να ξετσεκάρουμε από τις ρυθμίσεις του Bluetooth του κινητού, (για προχωρημένους), την επιλογή "Συγχρονισμός ήχου κλήσης" και όντως το πρόβλημα είχε λυθεί, μέχρι πριν 1-2 βδομάδες που αν δεν θυμάμαι λάθος έγινε αναβάθμιση στο ρολόι. Τώρα πάλι τα ίδια, το κινητό δίνει προτεραιότητα στο ρολόι αντί του ακουστικού, τι κάνουμε;

Καμιά λύση κάποιος...

 

Έχω το ίδιο θέμα με το GT2 pro.

 

Πλέον έχω καταντήσει να μην το φοράω γιατί μιλάω πολύ με ανοιχτή συνομιλία στο αμάξι.

Δυστυχώς είναι θέμα software του ρολογιού.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

 

Θα συμφωνήσω με κάποιους που ανέφεραν ότι είναι πιθανότατα ιδιοτροπία του ρολογιού παρά του τηλεφώνου καθώς σε Amazfit GTR 2 που χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες η συνεργασία είναι όπως θα έπρεπε να είναι, δηλαδή:

 

Όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο ταυτόχρονα σε ρολόι και ΒΤ συσκευή (αμάξι, ΒΤ ακουστικά) η κλήση πάει στην εξωτερική ΒΤ συσκευή και όχι στο ρολόι. Για την ακρίβεια, στο μενού κλήσης στιγμιαία πρασινίζει το "Amazfit GTR 2" αλλά αμέσως και από μόνο του πάντα το στέλνει τελικά στο αμάξι/ακουστικά κτλ.

 

Όταν έχω μόνο ρολόι και απαντήσω από ρολόι πάει προφανώς στο ρολόι.

 

ΥΓ. Γενικότερα μεταξύ του συγκεκριμένου ρολογιού και του S21 Ultra έχω να αναφέρω πολύ καλή συνεργασία για όποιον τυχόν το σκέφτεται το συγκεκριμένο combo.

 

ΥΓ.2 Δεν κατάλαβα κάτι που γράφτηκε πιο πάνω, πηγαίνοντας στην Smartec σου αλλάζουν έτσι απλά την εργοστασιακή ζελατίνα με καινούρια χωρίς χρέωση;; Επειδή και εμένα έχει σημάδια και ήθελα να ρωτησω που μπορώ να βρω την ίδια να την αντικαταστήσω ο ίδιος.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...