Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν μιλαω με iphone βγαζει hd+ στην κληση. Οταν μιλαω με αλλα κινητα βγαζει σκετο hd. (volte εχουν και τα αλλα κινητα). Γιατι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλημέρα στη παρέα. ο γαμπρός μου αγόρασε το s21 ultra 256gb, και όπως ξέρουμε δεν έχει φορτιστή. έρχεται από huawei mate 40 pro το οποίο έχει 66w φορτιστή. μπορεί να το φορτίσει το s21 με αυτό το φορτιστή ή πρέπει να αγοράσει ένα της samsung και εάν ναι , ποιον θα προτείνατε;
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα στη παρέα. ο γαμπρός μου αγόρασε το s21 ultra 256gb, και όπως ξέρουμε δεν έχει φορτιστή. έρχεται από huawei mate 40 pro το οποίο έχει 66w φορτιστή. μπορεί να το φορτίσει το s21 με αυτό το φορτιστή ή πρέπει να αγοράσει ένα της samsung και εάν ναι , ποιον θα προτείνατε;

 

Ναι μπορεί, απλά αντί για σούπερ γρήγορη φόρτιση θα έχει απλά γρήγορη. Αυτήν την περίοδο πάντως έχουν έκπτωση οι φορτιστές της samsung σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες και στο eShop της samsung, το οποίο δεν έχει και έξοδα αποστολής, άρα είναι ευκαιρία να τον αγοράσει

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί, απλά αντί για σούπερ γρήγορη φόρτιση θα έχει απλά γρήγορη. Αυτήν την περίοδο πάντως έχουν έκπτωση οι φορτιστές της samsung σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες και στο eShop της samsung, το οποίο δεν έχει και έξοδα αποστολής, άρα είναι ευκαιρία να τον αγοράσει

 

OK, ευχαριστώ, βλέπω όμως για 25w τιμή 14 ευρώ και πάλι για 25w τιμή 24 ευρώ (με τις εκπτώσεις), ποιά η διαφορά; επίσης υπάρχει και ένας 45w.... για αυτό έχουμε "χαθεί" λίγο.... τί προτείνεις;

NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ, βλέπω όμως για 25w τιμή 14 ευρώ και πάλι για 25w τιμή 24 ευρώ (με τις εκπτώσεις), ποιά η διαφορά; επίσης υπάρχει και ένας 45w.... για αυτό έχουμε "χαθεί" λίγο.... τί προτείνεις;

 

Εάν δεν κάνω λάθος η διαφορά στους 2 25αρηδες θα είναι ότι ο ένας θα έχει και καλώδιο μέσα ενώ ο φθηνός όχι. Επίσης νομίζω ότι το κινητό υποστηρίζει μέχρι 25W αν δεν κάνω λάθος, άρα δεν ξέρω αν κερδίζεις κάτι με τον 45W. Ας απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων δεν κερδίζεις κάτι με τον 45ρι, αλλα εγω αυτον πήρα γιατι δεν ξέρεις σε λίγο καιρό τι άλλη συσκευη θα έχεις,στα 30ευρω πιστέυω ο 45ρης είναι top value

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

45 βατ από Samsung υποστηρίζουν 2 συσκευές μόνο.

Το note 10 plus και το s20 ultra.

 

Είχα τον 45αρι γι αυτά τα 2 τηλέφωνα.

Για το s21 ultra έχω πάρει έναν 25 βατ, όσο υποστηρίζει και το τηλέφωνο δηλαδή.

 

Θα προτιμούσα 25 αντί 45 για το s21 ultra.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. να ρωτήσω κάτι όσο αφορά την μεταφορά αρχείων ήχου/εικόνας/βίντεο, καθώς δεν έχουμε καμία ενασχόληση με samsung κινητά εδώ και χρόνια , πόσο μάλλον με one ui. τα αρχεία τα "πετάμε" "χύμα" μέσα στον αποθυκευτικό χώρο ή το καθένα πάει σε συγκεκριμένο φάκελο; επίσης οι ήχοι κλήσης / ειδοποιήσεων που θα περάσουμε μέσα στο κινητό χρειάζεται να μπουν σε κάποιο φάκελο ή και αυτά τα βάζουμε χύμα στον αποθηκευτικό χώρο;
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. να ρωτήσω κάτι όσο αφορά την μεταφορά αρχείων ήχου/εικόνας/βίντεο, καθώς δεν έχουμε καμία ενασχόληση με samsung κινητά εδώ και χρόνια , πόσο μάλλον με one ui. τα αρχεία τα "πετάμε" "χύμα" μέσα στον αποθυκευτικό χώρο ή το καθένα πάει σε συγκεκριμένο φάκελο; επίσης οι ήχοι κλήσης / ειδοποιήσεων που θα περάσουμε μέσα στο κινητό χρειάζεται να μπουν σε κάποιο φάκελο ή και αυτά τα βάζουμε χύμα στον αποθηκευτικό χώρο;
Έχει φακέλους μέσα και καλό είναι να βάζεις εκεί τα εκάστοτε αρχεία.

 

Music / για μουσική

Pictures / για εικόνες

Videos / για τα βίντεο

Ringtones / για ήχους κλήσεις

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το tapatallk δεν με αφήνει να μπω στο φόρουμ και μου βγάζει αυτό το μήνυμα This thread may have already been deleted by administrator... ξέρει κανείς τι παίζει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το tapatallk δεν με αφήνει να μπω στο φόρουμ και μου βγάζει αυτό το μήνυμα This thread may have already been deleted by administrator... ξέρει κανείς τι παίζει
Πρέπει να γυρίσεις σε παλιά έκδοση,εγώ έχω βάλει την 8.8.6 από το apk mirror και δουλεύει,είναι γενικό το θέμα με το myphone και τις αναβαθμίσεις του Tapatalk συμβαίνει σε όλες της συσκευές

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ, βλέπω όμως για 25w τιμή 14 ευρώ και πάλι για 25w τιμή 24 ευρώ (με τις εκπτώσεις), ποιά η διαφορά; επίσης υπάρχει και ένας 45w.... για αυτό έχουμε "χαθεί" λίγο.... τί προτείνεις;

 

Αν φορτίζεις την ίδια στιγμή τηλέφωνο / smart watch , τότε επιλέγεις μεγαλύτερο φορτιστή για να μπορεί να δώσει σε κάθε συσκευή ότι χρειάζεται.

Συμβαίνει συχνά , να έχει κανείς τηλεφωνο .. ακουστικά .. ρολόι και να θέλουν όλα κάθε μέρα φόρτιση .

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παντως τα 25-30W για τοσο μεγαλες μπαταριες ειναι η ας πουμε χρυση τομη μεταξυ ταχυφορτισης και θερμοκρασιας/φθορας μπαταριας.

 

Μην ξεχναμε οτι πλεον η Samsung σε σχεση με παλιοτερα δινει ενα σοβαρο κινητρο σε καποιον να κρατησει το κινητο για χρονια. Και οι ταχυφορτιστες των 66W πχ που δινουν αλλες εταιρειες,σε βαθος χρονου πχ 2χρονων,θα εχει σημαντικη επιπτωση στην υγεια της μπαταριας.

Και αμφιβαλλω η πλειοψηφια του κοσμου να πληρωνει σχετικα αρκετα χρηματα σε παλιοτερες ναυαρχιδες.

 

Το αλλο καλο που εχει η Samsung(οπως και η Sony)ειναι οτι σου δινει επιλογη(εαν δεν κανω λαθος)απο μεσα στο κινητο στο εαν θες να φορτιζεις γρηγορα ή αργα,την συσκευη,παλι με αποτελεσμα καλυτερη υγεια στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

 

Samsung συσκευή μετά από πάρα πολλά χρόνια και με αρκετούς φόβους για φορτωμένο One UI, μέχρι ώρας επιβιώνω :p αλλά θέλω να το φέρω λίγο στα μέτρα μου ακόμα. Ερωτήσεις:

 

1) Notifications, ίσως το πιο μπλεγμένο κομμάτι του τηλεφώνου για μένα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα Android 11 (είχα μείνει στο 10 στην προηγούμενη συσκευή) ή One UI αλλά by default το κινητό έχει υπερβολικά πολλά, και αχρείαστα κατ'εμε notifications ενώ με άλλα δεν βγάζω άκρη γιατί είναι εκεί ή γιατί λείπουν ενώ θα τα ήθελα. Ειδοποίηση όταν ανοίγει player στον Chrome, ειδοποίηση όταν ξεκινάει (!) το βίντεο, ειδοποίηση όταν σταματάει (!!!), ειδοποίηση όταν ξεκινάει να παίζει τραγούδι στο Spotify (!), ειδοποίηση, ειδοποίηση, ειδοποίηση...

 

Κάποια από αυτά τα έχω βρει αλλά με άλλα παλεύω ακόμα όπως και με το silent και το alerting notifications..

 

2) Από την άλλη κάποια τα έχω χάσει τελείως, πχ. στο Youtube Vanced, δεν εχω εικονίδιο πανω αριστερά ότι τρέχει κάτι αλλά ουτε και "κατεβάζοντας" το tray από πάνω εμφανίζεται ως ανοιχτή εφαρμογή, πρέπει να πάω από τα recent apps να το βρω κ να το σταματησω :confused: Κάτι κάνω λάθος, θα έπρεπε να μπορώ να το δω τουλάχιστον κατεβάζοντας το tray πιστευω.

 

3) Επίσης στο Spotify δεν βλέπω εικονίδιο πανω αριστερά όταν είναι σε αναπαραγωγή, το βλέπω στο lock screen, το βλέπω κ στο tray και μπορώ να χειριστώ τα play controls αλλά δεν εμφανιζεται μονιμα πανω αριστερα (όταν παίζει), μπορώ να το αλλάξω αυτό;

 

 

=================

 

Κάποιες δευτερευουσας σημασιας αποριες:

 

α) η χρήση κάμερας το ζεσταίνει πάρα πολύ και μοιάζει να ειναι η πιο απαιτητική εφαρμογή, οριακά σε ενοχλητικό βαθμό θέρμανσης αν κάτσεις να παίξεις για λίγη ώρα, ειναι φυσιολογικό;

 

β) Με το αποτύπωμα εχετε βρει κάποιο σημάδι ωστε να ακουμπάει το δάχτυλο εντος του αισθητήρα; τις μισές φορες και πανω θα αποτύχω με αποτέλεσμα να καθυστερώ υπερβολικά. Σε σχεση με συσκευη με dedicated sensor κατω ή πίσω νομιζω θα υστερει πάντα σημαντικά.

 

γ) Εναλλακτικά σκεφτηκα το Face unlock αν και δεν ειμαι φαν αλλά πρέπει πρώτα να πατησω το side button για να κανει αναγνωριση. Επειδή έχω σύνδρομο φοβίας χαλασμένου side/power button από παλιά και δεν θέλω να το πατάω αν μπορω να το αποφύγω, γίνεται κάπως να ξεκλειδώνει αμέσως ενώ ειναι σε αδράνεια με σβηστή οθόνη;

 

 

Συνολικά βέβαια όλα αυτά είναι λεπτομέρειες, η συσκευή έχει υπέροχη αίσθηση λειτουργίας και είναι απόλαυση στο χέρι, παραδόξως συνηθισα πολύ γρήγορα τον "εμπροσθοβαρή" χαρακτήρα της οπότε με βλέπω να βγάζω άνετα 3ετία μαζί της το οποίο ήταν κ το ζητούμενο.

 

Διαβάζω κ το νήμα καθε μέρα από λίγο και βρισκω απαντήσεις για θέματα μου αλλά σίγουρα θα επανέλθω και με περισσότερα γιατί το κινητό είναι ΓΕΜΑΤΟ features πέραν μιας κλασσικής Android συσκευής.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νέος κάτοχος του εργαλείου προερχόμενος από note 9!!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν λειτουργεί η μέτρηση καρδιακών παλμών έχω φάει τον κόσμο αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Στο note 9 ακούμπουσα το δάχτυλο στον αισθητήρα και μετρούσαν τους παλμούς μου....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γυρίσεις σε παλιά έκδοση,εγώ έχω βάλει την 8.8.6 από το apk mirror και δουλεύει,είναι γενικό το θέμα με το myphone και τις αναβαθμίσεις του Tapatalk συμβαίνει σε όλες της συσκευές

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νέος κάτοχος του εργαλείου προερχόμενος από note 9!!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν λειτουργεί η μέτρηση καρδιακών παλμών έχω φάει τον κόσμο αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Στο note 9 ακούμπουσα το δάχτυλο στον αισθητήρα και μετρούσαν τους παλμούς μου....

 

Δεν υπάρχει αυτό. Το έχουν καταργήσει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος τον διπλό ασύρματο φορτιστή για το κινητό και το ρολόι; Πόση ώρα κάνει να φορτίσει από το 20/30% έως το 100%; Επίσης το watch 2 φορτίζει σε αυτόν ή είναι για τα πιο καινούργια μοντέλα;

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Αργεί γενικά να φορτίσει στο διπλό φορτιστή, δεν ξέρω να σου πω πόσο. Το 2 φορτίζει κανονικά το ρολόι!
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος τον διπλό ασύρματο φορτιστή για το κινητό και το ρολόι; Πόση ώρα κάνει να φορτίσει από το 20/30% έως το 100%; Επίσης το watch 2 φορτίζει σε αυτόν ή είναι για τα πιο καινούργια μοντέλα;

Ασύρματο φορτιστή παίρνεις για την ευκολία κι όχι για την ταχύτητα. Δεν έχω το ultra αλλά το απλό. Από 20%-30% κάνει περίπου 1μιση ώρα. Στο ultra δεν θα είναι κοντά στις 2;

Με το ρολόι δεν πρέπει να έχει κάποιο θέμα. Φορτίζω το s3 frontier.

Επίσης ο διπλός είναι πιο γρήγορος, στην αριστερή θέση, από τον τριπλό.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ εχθές το δικό μου. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Δεν είναι όλες σημαντικές απλά θα μου άρεσε αν γίνονταν αυτά που θα ρωτήσω επειδή τα είχα στο προηγούμενο κινητό.

1) Υπάρχει η δυνατότητα να φαίνεται η "ταχύτητα" του ίντερνετ στην γραμμή που είναι η ώρα κτλ;

2) Από Huawei γίνεται η μεταφορά δεδομένων με το Samsung switch και είναι καλή λύση αυτή ή υπάρχει περίπτωση να περάσουν "αχρείαστα" πράγματα από το παλιό κινητό;

3) Υπάρχει διαφορά αν κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το Galaxy Store; Μετά θα μου έρχονται οι ενημερώσεις από αυτές τις εφαρμογές στο play store ή στο galaxy store;

4) Γίνεται στην αρχική οθόνη να κάνει κύκλους από την μια στην άλλη και να μην κάνεις πχ δεξιά και μετά πάλι αριστερά για να γυρίσεις στην αρχική;

5) Στην θήκη με το καπάκι που έχει το τζακακι κατακόρυφα γίνεται να μένουν συνέχεια αναμμένη η ώρα κτλ;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, βέβαια όσο το ψάχνω λογικά θα έχω κι άλλες.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...