Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δουλεύει κανονικά απλά στην πρώτη σύνδεση με πήγε στο κινητό στις ρυθμίσεις κ μετά μεταφέρεται στο αμάξι για την τελική σύνδεση, απλά εγώ ακόμα δεν μπορώ να βρω τρόπο να του μιλάω στα ελληνικά και να με καθοδηγεί.

 

Και δεν πρόκειται να σε καθοδηγήσει με ελληνική φωνητική αναζήτηση οδών, όσο ο Google Assistant δεν μιλάει ελληνικά.

Εδώ και πολύ καιρό όταν είσαι σε περιβάλλον Android Auto, όταν θες να κάνει φωνητική αναζήτηση οδού στους Χάρτες, τα δικαιώματα φωνής πάνε μέσω Assistant και όχι απλής συμβατικής φωνητικής αναζήτησης. Και δυστυχώς εξαιτίας αυτής της αλλαγής, χάσαμε αυτή την δυνατότητα.

Για παράδειγμα σε Apple συσκευή, σε Google Maps στο αμάξι στο Carplay, αν ζητήσεις φωνητικά οδό στα ελληνικά, καταλαβαίνει κανονικά γιατί εκεί δεν παρεμβάλετε ο google assistant.

 

Δεν υπάρχει λύση. Η λύση είναι μια. Να έρθουν ελληνικά στον Assistant.

 

Το έχω γράψει ξανά εδώ στο φόρουμ σε άλλο τόπικ, δυο-τρεις φορές μάλιστα. Κρίμα γιατί δούλευε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τι λέτε για αγορά μέσω bestprice https://www.bestprice.gr/item/2156453929/samsung-galaxy-s21-ultra-5g-128gb-dual.html?qid=3rVKjQGlkMR_ba8fc&seq=2&qo=s21#review-list και αναφέρομαι κυρίως σε κατάστηματα με άμεση παράδοση; μου κάνει εντύπωση η διαφορά τιμής από σκρουτζ

 

εγώ λέω πως συμφωνώ 100%.

έχω ήδη την εμπειρία, τρείς φορές του καταστήματος jmctech με την καλύτερη αυτή τη στιγμή τιμή.

αυτό δε σημαίνει πως τα άλλα μαγαζιά δεν είναι αξιόπιστα, απλά με αυτό έχω προσωπική άποψη.

για το σκρούτζ που γράφεις, δε ξέρω αν ισχύει, όμως γνωστός μου έμπορας πριν κανα χρόνο που κάναμε σχετική συζήτηση, μου είπε πως το σκρούτζ τους ζητάει το 8% της αξίας του προϊόντος που πουλάνε μέσα από τη σελίδα του, για προμήθεια.

για το best price δε ξέρω τι πληρώνουνε, όμως για εμάς σημασία έχει η τελική τιμή.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχετε να προτείνετε μία βάση αυτοκινήτου για s21 ultra?

Κάτι σταθερό ασφαλές ψάχνω.

Δεν με πειράζει αν είναι αυτοκόλλητη, βεντούζα ή αεραγωγού...

Ευχαριστώ

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχετε να προτείνετε μία βάση αυτοκινήτου για s21 ultra?

 

Κάτι σταθερό ασφαλές ψάχνω.

 

Δεν με πειράζει αν είναι αυτοκόλλητη, βεντούζα ή αεραγωγού...

 

Ευχαριστώ

Εγώ έχω μια Samsung

Πολύ καλή ποιότητα και σταθερή. Προτείνω ανεπιφύλακτα.

Κωδικός EE-V200SABEGWW

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε σχέση με το θέμα της απόδειξης και του ΙΜΕΙ που πρέπει να αναγράφει έχουμε κάποιο νεότερο? Γιατί και μένα στην αγορά από το public η απόδειξη δεν το αναγράφει και αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο για το θέμα της εγγύησης. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε σχέση με το θέμα της απόδειξης και του ΙΜΕΙ που πρέπει να αναγράφει έχουμε κάποιο νεότερο? Γιατί και μένα στην αγορά από το public η απόδειξη δεν το αναγράφει και αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο για το θέμα της εγγύησης. Ευχαριστώ!

 

κακως δεν το γραφει και μαλιστα απο ενα τετοιο καταστημα. θα πας και θα το ζητησεις, να σου δωσουν ενα νεο αντιγραφο αποδειξης με το imei επανω, και η αποδειξη να ειναι κανονικη σε χαρτι και οχι σε χαρτι οπως τα super market γιατι με το χρονο αλλιωνεται το μελανι και δεν φαινετε τιποτα. ( εγω που εχω παρει απο το public το γραφει κανονικα ). εχοντας μια αποδειξη με ενα κινητο ταδε χωρις imei επανω, πως θα αποδειξεις οτι ειναι το δικο σου? ( αν δεν υπαρχει διασταυρωση της αποδειξης του συγκεκριμενου κινητου με το συγκεκριμενο imei, τοτε η εγγυηση πιανει απο την ημερομηνια κατασκευης του κινητου και οχι την ημερομηνια αγορας ).

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

κακως δεν το γραφει και μαλιστα απο ενα τετοιο καταστημα. θα πας και θα το ζητησεις, να σου δωσουν ενα νεο αντιγραφο αποδειξης με το imei επανω, και η αποδειξη να ειναι κανονικη σε χαρτι και οχι σε χαρτι οπως τα super market γιατι με το χρονο αλλιωνεται το μελανι και δεν φαινετε τιποτα. ( εγω που εχω παρει απο το public το γραφει κανονικα ). εχοντας μια αποδειξη με ενα κινητο ταδε χωρις imei επανω, πως θα αποδειξεις οτι ειναι το δικο σου? ( αν δεν υπαρχει διασταυρωση της αποδειξης του συγκεκριμενου κινητου με το συγκεκριμενο imei, τοτε η εγγυηση πιανει απο την ημερομηνια κατασκευης του κινητου και οχι την ημερομηνια αγορας ).
Εμένα όταν μου συνέβη το ίδιο με το note 20 ultra από mediamarkt τους πήρα τηλέφωνο και μου άλλαξαν την απόδειξη Όταν πήγα εκεί μου ζήτησαν και συγνώμη.

 

Στάλθηκε από το SM-G9980 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έγινε και με εμένα. δεν πήγα από εκεί, αλλά μίλησα πρώτα τηλεφωνικά. Ζήτησαν συγγνώμη πριν πουν οτιδήποτε (μάλλον είναι τόσο χοντρό αυτό που έκαναν :lol: ) και ζήτησαν να πω το ΙΜΕΙ για να μου στείλουν νέα απόδειξη. Λίγο μετά την έλαβα στο mail μου... Απαράδεκτο δεδομένου και του μπερδέματος με την έκπτωση που ναι μεν πέρασαν κανονικά στο κατάστημα, αλλά στο καλάθι δεν είχε μπει και στο κατάστημα κάτι "σκάλισαν" για να την περάσουν με το χέρι. Η νέα απόδειξη είναι μερικές μέρες μεταγενέστερη προφανώς, αυτό είναι θετικό για μένα, αλλά αχρείαστη να ναι ;) . Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Σχετικά με το κινητό, υπάρχει κάποιο θέμα με τις ειδοποιήσεις γενικότερα? Κυρίως messenger, γιατί κάποιες φορές δεν χτυπάνε μέχρι να ανοίξω την εφαρμογή, αλλά έχει το ίδιο το messenger τόσα θέματα κατά καιρούς που δε ξέρω... Και σχετικά με μπαταρία, προχτές στο σπίτι έβαλα 6+ ώρες sot σχετικά εύκολα (ήταν 2 μέρες κοντά αφόρτιστο) αλλά χτες που είχα βγει με ανοιχτό το 5G (vodafone) είτε σημαντική διαφορά στην μπαταρία (τώρα είμαι με 23%, 1 μέρα κ 2 ώρες ανοιχτό με 3ώρες και 50λεπτά sot).

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου απόδειξη από Public είναι ένας σκέτος αριθμός χωρίς να γράφει από μπροστά "IMEI"

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου απόδειξη από Public είναι ένας σκέτος αριθμός χωρίς να γράφει από μπροστά "IMEI"

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτος ειναι το imei και πρεπει να ειναι ο ιδιος αριθμος που αναγραφεται και εξω στο κουτι της συσκευασιας. ( λογικα επρεπε στην αποδειξη να γραφει S/N ................ το νουμερο ).

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι το imei και πρεπει να ειναι ο ιδιος αριθμος που αναγραφεται και εξω στο κουτι της συσκευασιας. ( λογικα επρεπε στην αποδειξη να γραφει S/N ................ το νουμερο ).
Όχι δεν γράφει κάτι για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται...

Αλλά είναι ίδιος με τον αριθμό που βγάζει στις ρυθμίσεις/πληροφορίες για το τηλέφωνο, (δεν έχω ευκαιρο το κουτί τώρα και το είδα από τις ρυθμίσεις) . Άλλο το S/N και άλλο το ΙΜΕΙ.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση. Προσφόρεται πάντα με τα 2 χρόνια από την ενεργοποίηση του κινητού και όχι από την απόδειξη.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση. Προσφόρεται πάντα με τα 2 χρόνια από την ενεργοποίηση του κινητού και όχι από την απόδειξη.

 

Η εγγυηση ειναι η αποδειξη. Αν δεν εχεις αποδειξη, πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο samsung για να δουν ποτε ενεργοποιηθηκε κτλ κτλ.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update Μαΐου ο exynos βελτιώθηκε θετικό...

Γενικά να σου πω την αλήθεια το κινητό είναι δύναμη κ Όντως η μπαταρία αρνητε να πέσει. Επειδή δεν το έχω πολύ καιρό με το καινούργιο updated κατάλαβες καλύτερες επιδόσεις στην κάμερα; τράβηξα με τον 108 σήμερα και βλέπω καλύτερες λεπτομέρειες με κάτι άλλα συγκριτικά πού έχω τραβήξει, θα το ξανά τσεκάρω στις ίδιες συνθήκες να σιγουρεψω, πάντως η κάμερα του για τα δικά μου γούστα κ τον 108 .... είναι όλα τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ οι φωτογραφίες ειναι πολύ δυνατές!!

Το βίντεο όμως υστερεί αρκετά ακόμα,

είναι λίγο χειρότερο από το s10 plus σε ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

@challenge143...Μήν το ψάχνεις αδερφέ κρατάς το κορυφαίο κινητό της χρονιάς μέχρι και σήμερα. Μακάρι να έβγαινε σε πιο μαζεμένο μέγεθος και ελαφρύτερο σε βάρος... δέκα φορές θα το είχα πάρει ;)

Ειδικά με τις προσφορές που υπήρξαν το τελευταίο δίμηνο, όσοι έψαχναν για κάτι δυνατό αξιόπιστο και με υποστήριξη προς Samsung μεριά κινήθηκαν. Τα υπόλοιπα είναι ως δευτερεύουσες επιλογές, σκέψεις δοκιμές κλπ .

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο όχι του λείπουν αρκετά, από τα κορυφαία Ναι!

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση ειναι η αποδειξη. Αν δεν εχεις αποδειξη, πρεπει να πας σε εξουσιοδοτημενο samsung για να δουν ποτε ενεργοποιηθηκε κτλ κτλ.

Υπάρχει περίπτωση να το πας σε μη εξουσιοδοτημένο, θα χάσεις και την εγγύηση.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

@guy_fawkes. Δεν αμφιβάλλω όμως όλα έχουν τα ατού τους και τα μειονεκτήματα τους, στο φωτογραφικό κομμάτι όμως προσωπικά πιστεύω ότι είναι κορυφαίο τουλάχιστον όσον αφορά τα android κινητά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά να σου πω την αλήθεια το κινητό είναι δύναμη κ Όντως η μπαταρία αρνητε να πέσει. Επειδή δεν το έχω πολύ καιρό με το καινούργιο updated κατάλαβες καλύτερες επιδόσεις στην κάμερα; τράβηξα με τον 108 σήμερα και βλέπω καλύτερες λεπτομέρειες με κάτι άλλα συγκριτικά πού έχω τραβήξει, θα το ξανά τσεκάρω στις ίδιες συνθήκες να σιγουρεψω, πάντως η κάμερα του για τα δικά μου γούστα κ τον 108 .... είναι όλα τα λεφτά

 

Κάμερα δε πρόλαβα να δω σίγουρα όμως είναι πιο δροσερό!!

Στα 108 το έχω και εγώ την αλλη κάμερα χρησιμοποιώ μεχρι ×10 zoom είναι φοβερή... και στο βίντεο uhd 30 fps.

Το τηλέφωνο είναι top και πολύ καλά update!!!

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

@konakis όντως το συγκεκριμένο κινητό δεν υπάρχει,φτου να μην το ματιάσω είναι μια από της κορυφέαις επιλογές εκεί έξω σε φωτογραφικό κομμάτι Κ σε λειτουργικότητά. Το μόνο που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω αν Κ το έχει απαντήσει ένα παλικάρι ποιο πριν με το Android auto Κ δεν του απάντησα αναλυτικά μήπως Κ με βοηθήσει. Ενώ έχει δικιο για το assistant στα αγγλικά σε πελάτες στο συνεργείο που τους το συνδέω στο αμάξι μου έκανε εντύπωση σε όσα samsung a51 έδινα φωνητικές εντολές για διεύθυνση στα ελληνικά, μου απαντούσε στα ελληνικά ότι η διεύθυνση αυτή δεν αντιστοιχεί Κ στο καπάκι την έβρισκε Κ με πήγαινε ,Κ τους έλεγα δούλεψε το έτσι. Ενώ στο δικό μου όντως δεν παίζει ελληνικά όπως είχε αναφέρει το παλικάρι ,στα Α51 δουλεύει Κ δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει. .
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε πιο ήταν το original csc της συσκευής? Με το Samsung info το original csc είναι κενό ενώ στο active csc εμφανίζει το EUR δηλαδή ευρωπαϊκό. Στην κατηγορία firmware άμα googlαρω το csc code μου λέει ότι είναι της cosmote. Έπρεπε να να κάνω εκκίνηση χωρίς να βάλω την sim ?

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε πιο ήταν το original csc της συσκευής? Με το Samsung info το original csc είναι κενό ενώ στο active csc εμφανίζει το EUR δηλαδή ευρωπαϊκό. Στην κατηγορία firmware άμα googlαρω το csc code μου λέει ότι είναι της cosmote. Έπρεπε να να κάνω εκκίνηση χωρίς να βάλω την sim ?

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το Samsung info από το store.

 

My S20 FE 5G Is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε πιο ήταν το original csc της συσκευής? Με το Samsung info το original csc είναι κενό ενώ στο active csc εμφανίζει το EUR δηλαδή ευρωπαϊκό. Στην κατηγορία firmware άμα googlαρω το csc code μου λέει ότι είναι της cosmote. Έπρεπε να να κάνω εκκίνηση χωρίς να βάλω την sim ?

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στις ρυθμίσεις/πληροφορίες τηλεφώνου/πληροφορίες λογισμικού/έκδοση λογισμικού παροχέα ,εκεί θα δεις 4 csc. Το τελευταίο είναι της κάρτας. Τα υπόλοιπα είναι της χώρας προέλευσης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...