Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά, μόνο εμένα ακούγεται το OIS τόσο έντονα; έχω την συσκευή στον καναπέ,την σηκώνω και ακούγεται έντονα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ξεκινησε το dxomark νεα κατηγορια σε οτι εχει να κανει με μπαταριες και το τελικο αποτελεσμα προκυπτει απο τον συνδιασμο αυτονομιας,φορτισης και αποδοτικοτητας.

 

Σε οτι εχει να κανει λοιπον με S21 Ultra exynos και snapdragon,και αυτο τονιζει οτι υπαρχει διαφορα ως προς την συνολικη μπαταρια/αυτονομια υπερ του Snapdragon.

Βαζω παρακατω τα συγκεκριμενα τεστ για οποιον ενδιαφερεται,μιας και ειναι παρα πολυ αναλυτικα

 

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s21-ultra-5g-snapdragon-battery-review-solid-performance/

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-s21-ultra-5g-exynos-battery-review-good-charging-time/

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά στη μπαταρία, μετά από δύο μήνες συνεχούς χρήσης (Exynos), να πω τα εξής:

Καθημερινή χρήση με όλα ανοιχτά και σε 5G δίκτυο τις περισσότερες ώρες της μέρας, sot 7 με 7.30 ώρες. 4 email accounts σε συνεχή χρήση, what's app και Viber πολύ συχνά, browsing και social media, πολλές κλήσεις. Μια ημέρα που έγινε χρήση της φωτογραφικής για πάνω από μια ώρα, το sot μειώθηκε κατά μία ώρα περίπου, ωστόσο έβγαλε άνετα 6.30 ώρες.

Τα ΣΚ που είναι πολλές ώρες τη μέρα συνδεδεμένο σε WiFi, το sot είναι φοβερό. Ξεπερνά τις 10 ώρες!

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μόνο εμένα ακούγεται το OIS τόσο έντονα; έχω την συσκευή στον καναπέ,την σηκώνω και ακούγεται έντονα....
Ακούγεται γενικά, ιδίως σε ήσυχο περιβάλλον και όταν το γυρίζω ανάποδα πχ. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση όταν το άνοιξα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας με τόσο μεγάλο camera module.
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ευχαριστώ πολύ φίλε μου.
έχε το νου σου σε Κωτσόβολο μήπως παίξει κάτι σύντομα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά στη μπαταρία, μετά από δύο μήνες συνεχούς χρήσης (Exynos), να πω τα εξής:

Καθημερινή χρήση με όλα ανοιχτά και σε 5G δίκτυο τις περισσότερες ώρες της μέρας, sot 7 με 7.30 ώρες. 4 email accounts σε συνεχή χρήση, what's app και Viber πολύ συχνά, browsing και social media, πολλές κλήσεις. Μια ημέρα που έγινε χρήση της φωτογραφικής για πάνω από μια ώρα, το sot μειώθηκε κατά μία ώρα περίπου, ωστόσο έβγαλε άνετα 6.30 ώρες.

Τα ΣΚ που είναι πολλές ώρες τη μέρα συνδεδεμένο σε WiFi, το sot είναι φοβερό. Ξεπερνά τις 10 ώρες!

Δεν το χρησιμοποιώ καθόλου για gaming.

 

Να σου πω την αλήθεια τόσο πολύ εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αλλά όντως η μπαταρία του είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να θέσεις σε πλήρη αδράνεια από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς. Μετά από αυτό το sot βελτιώνεται δραματικά.
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται γενικά, ιδίως σε ήσυχο περιβάλλον και όταν το γυρίζω ανάποδα πχ. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση όταν το άνοιξα. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας με τόσο μεγάλο camera module.

 

Άρα δεν είναι μόνο το δικό μου ...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το ρωτήσω αυτό σχετικά με τα νέα battety review του DXOMark όσο περιμένω να παραλάβω τη συσκευή. Μεχρι τώρα είχα διαβάσει γενικά καλά σχόλια για τη μπαταρία (7 ώρες sot ειναι τρομερό νούμερο για μένα, δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 5 σε άλλη συσκευή μου) και στο endurance rating του GSMarena έβγαλε 114 ώρες έναντι μονο 86 ωρών του OnePlus 9 Pro με τον S888, οπότε θεωρούσα ότι γενικά τα πάει καλά ο Exynos, ίσως και καλύτερα του S888 αν και το OnePlus είναι άλλη συσκευή.

 

Αυτή τη βαθμολογία του DXO ομως μοιάζει αρκετά χαμηλή. Οκ βλέπω ότι μετράνε διαφορετικά σενάρια, όχι απλά να τρέχει ένα βίντεο στην οθόνη μέχρι να σβήσει, κυρίως το σκορ του S21 Exynos πέφτει στην χρήση 5G σε εξωτερικό χώρο απ'όσο διάβασα αλλά αναρωτιέμαι αν αυτό έχει να κάνει και σε ένα βαθμό με α) Ποιότητα κάλυψης 5G β) f/w version γ) default settings (πριν αδρανοποιήσεις οτιδήποτε).

 

Γενικά πως την έχετε βρει την αυτονομία; Ανταποκρίνεται στα σχόλια του DXO ή είναι καλύτερη, στα επίπεδα που αναφέρει ο DON πιο πάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι πολύ σημαντικό να θέσεις σε πλήρη αδράνεια από τις ρυθμίσεις της μπαταρίας όλες τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς. Μετά από αυτό το sot βελτιώνεται δραματικά.

 

Αναφέρεις μερικά παραδείγματα που τρέχουν συνέχεια by default αλλά δεν χρησιμοποιείς και μπορείς να αδρανοποιήσεις;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Στο τεστ του gsmarena , στο S21 ultra έβγαλε τον exynos με τον snapdragon ακριβώς στα ίδια επίπεδα, φέτος οι διαφορές είναι ελάχιστες.

Μάλιστα σε αρκετά YouTube videos βλέπουμε τον exynos και ελάχιστα καλύτερο κατά 1-2%.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι ο snapdragon έχει λιγο καλύτερη λήψη σήματος, οπότε σε κατάσταση αναμονής ίσως αποδίδει καλύτερα.

*Το λέω αυτό επειδή το παλιό μου το S10 plus με snapdragon έχει περίπου -5 ντεσιμπέλ καλύτερο σήμα στο ίδιο σημείο με τον ίδιο πάροχο από ότι το S21 ultra.

Link to comment
Share on other sites

όλα τα test του dxo είναι κατα παραγγελία

έχει και αλγόριθμο που βγάζει ότι αποτέλεσμα θέλεις για οποιοδήποτε τηλέφωνο αρκεί να πληρώσεις το αντίστοιχο τίμημα

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ποιο είναι το φυσιολογικό όριο στο να σπαταλαει μπαταρία το υπηρεσίες google service σε ένα 24ωρο?
Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες μέρες που το έχω παρατήρησα ότι με 5G πέφτει αρκετά η μπαταρία.

Επίσης υπάρχει διαφορά μεταξύ 60 και adaptive refresh rate αισθητή υπέρ των 60. Την οθόνη την έχω σε φουλ ανάλυση. Ακόμη είμαι σε περίοδο δοκιμών να βρω τη χρυσή τομή, αλλά να πω την αλήθεια και την αμαρτία μου δεν βρήκα αναγκαίο στην εμπειρία χρήσης να το έχω στα 120hz, είναι πιο smooth η εμπειρία αλλά με το 60 μου φαίνεται πιο άμεσο και γρήγορο. Σαν να βάζεις τα animations στο μισό ουσιαστικά. Θα το βάλω ξανά τις επόμενες μέρες να δω ποιο μου αρέσει πιο πολύ.

 

Στην ανάλυση οθόνης έχω κατασταλάξει στη φουλ ανάλυση πάντως, βλέπω διαφορά μεταξύ fhd και wqhd. Επίσης έχω natural ρύθμιση γιατί το άλλο μου φαίνεται πολύ καρτουνιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Από τις λίγες μέρες που το έχω παρατήρησα ότι με 5G πέφτει αρκετά η μπαταρία.

Επίσης υπάρχει διαφορά μεταξύ 60 και adaptive refresh rate αισθητή υπέρ των 60. Την οθόνη την έχω σε φουλ ανάλυση. Ακόμη είμαι σε περίοδο δοκιμών να βρω τη χρυσή τομή, αλλά να πω την αλήθεια και την αμαρτία μου δεν βρήκα αναγκαίο στην εμπειρία χρήσης να το έχω στα 120hz, είναι πιο smooth η εμπειρία αλλά με το 60 μου φαίνεται πιο άμεσο και γρήγορο. Σαν να βάζεις τα animations στο μισό ουσιαστικά. Θα το βάλω ξανά τις επόμενες μέρες να δω ποιο μου αρέσει πιο πολύ.

 

Στην ανάλυση οθόνης έχω κατασταλάξει στη φουλ ανάλυση πάντως, βλέπω διαφορά μεταξύ fhd και wqhd. Επίσης έχω natural ρύθμιση γιατί το άλλο μου φαίνεται πολύ καρτουνιστικο.

 

 

Δεν πιστεύω ότι δεν παρατηρεί κάποιος διαφορά στα 120hz.. Εδώ στα 90 του OnePlus 7 pro κ η διαφορά με τα 60 είναι χαώδης.. Οποιαδήποτε συσκευή πλέον πιάνω στα 60hz μου φαίνεται ότι κάνει τρομερά σπασίματα.. Άποψη μου ότι όσον αφορά την οθόνη δεν πρέπει να γίνεται υποχώρηση σε ανάλυση κ ρυθμό ανανέωσης διότι αφορά εμπειρία χρήσης.. Ειδικά σε flagship συσκευές όπως το s21 ultra.. Είναι σαν να πάρεις supercar, να πηγαίνεις μέχρι 2500 στροφές κ να λες "νταξει μωρέ, δεν έχει κ διαφορά"

Προσωπική άποψη αν είναι να δουλεύει κάποιος το ultra στα 60hz και FullHD καλύτερα να έπαιρνε κάποιο A series κ να του έμεναν κ ρέστα..

Ξαναλέω, προσωπική άποψη κ ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.! Είναι σαν να μην υπάρχουν πια και για μένα τα κινητά με refresh rate οθόνης τα 60hz.

120 όλα όμορφα γρήγορα απλά και βελούδινα...τα 60 είναι λες και έχει πρόβλημα η οθόνη ειδικά σε κάποια κινητά low ή midrange κατηγορίας.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

διαβάζω πολλά σχόλια σχετικά με την τιμή του κινητού από μεγάλες αλυσιδες.

εδώ έχει 930 ευρώ ελληνικής αντιπροσωπείας με δυο χρονια εγγύηση.

μόνο εγώ το έχω δει;

η κάτι μου ξεφεύγει;

https://www.bestprice.gr/item/2156453929/samsung-galaxy-s21-ultra-5g-128gb-dual.html

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τα κουπόνια από Πλαίσιο κλπ κάπου εκεί έβγαινε το 256. Σε εμένα βέβαια μέσω Samsung e shop πριν κάνα μήνα και με έκδοση τιμολογίου έβγαινε όπως το είχα υπολογίσει στα 967 ευρώ με προσφορά κουπονιού 150 ευρώ. Τώρα έπαιζε 200 ευρώ άρα ακόμα καλύτερα, κάποιοι δε κάνοντας χρήση και κάρτας έπαιρναν έξτρα έκπτωση...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τα κουπόνια από Πλαίσιο κλπ κάπου εκεί έβγαινε το 256. Σε εμένα βέβαια μέσω Samsung e shop πριν κάνα μήνα και με έκδοση τιμολογίου έβγαινε όπως το είχα υπολογίσει στα 967 ευρώ με προσφορά κουπονιού 150 ευρώ. Τώρα έπαιζε 200 ευρώ άρα ακόμα καλύτερα, κάποιοι δε κάνοντας χρήση και κάρτας έπαιρναν έξτρα έκπτωση...

 

σήμερα το έχει με την έκπτωση στα 1099 ευρώ το 128 γιγα

μεγάλη διαφορά από τα 930 ευρώ

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...