Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανε μεγάλη αναβάθμιση και βελτίωση στη κάμερα αλλά δεν φτάνει το P40 pro σε σκοτάδι...χάνει στη λεπτομέρεια.

 

Απορώ το κόλλημα με το σκοτάδι . Ποτέ δεν θα το καταλάβω. Το 99% των ανθρώπων έχουν ημερήσιες φωτογραφίες στο κινητό τους Κ το άλλο 1% σκοτάδι φωτογραφίες κάτω από Τριανταφυλλιες Κ νυχτολούλουδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απορώ το κόλλημα με το σκοτάδι . Ποτέ δεν θα το καταλάβω. Το 99% των ανθρώπων έχουν ημερήσιες φωτογραφίες στο κινητό τους Κ το άλλο 1% σκοτάδι φωτογραφίες κάτω από Τριανταφυλλιες Κ νυχτολούλουδα.

 

Καλές ημερήσιες βγάζουν όλα. Ακόμα και συσκευή των 150 ευρώ. Η διαφορά είναι στις δύσκολες συνθήκες φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ το κόλλημα με το σκοτάδι . Ποτέ δεν θα το καταλάβω. Το 99% των ανθρώπων έχουν ημερήσιες φωτογραφίες στο κινητό τους Κ το άλλο 1% σκοτάδι φωτογραφίες κάτω από Τριανταφυλλιες Κ νυχτολούλουδα.
έτσι επιτάσσει η μόδα της εποχής και η τηλεκατευθηνοτητα,θέλεις να βγάλεις μια φωτό πρέπει να περιμένεις να νυχτώσει πρώτα ....lol,μυαλό ντιπ Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Απορώ το κόλλημα με το σκοτάδι . Ποτέ δεν θα το καταλάβω. Το 99% των ανθρώπων έχουν ημερήσιες φωτογραφίες στο κινητό τους Κ το άλλο 1% σκοτάδι φωτογραφίες κάτω από Τριανταφυλλιες Κ νυχτολούλουδα.

εγω πιστευω οτι το 99% βγαζουν φωτο σε κλειστους χωρους, μες το σπιτι, σε μαγαζια κτλ. ειδικα οσοι εχουν παιδια που το λιωνουν.. αυτοι θελουν καλη βραδινη γιατι ο εσωτερικος χωρος συνηθως ειναι χειροτερος και απο βραδινο τοπιο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το ξέρουμε πολύ καλά όλοι ότι φώτο σημαίνει φώς,εξάλλου υπάρχει και το night sight έτοιμο που βγάζει μια χαρά φωτο σε εσωτερικό χώρο με το φως του λαμπτήρα

αλλά μας πιπιλισαν το μυαλό ότι δεν ειναι καλό το κινητό αν δεν βγάζει φωτό όταν δεν βλέπουμε την τύφλα μας εμεις οι ίδιοι

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι το 99% βγαζουν φωτο σε κλειστους χωρους, μες το σπιτι, σε μαγαζια κτλ. ειδικα οσοι εχουν παιδια που το λιωνουν.. αυτοι θελουν καλη βραδινη γιατι ο εσωτερικος χωρος συνηθως ειναι χειροτερος και απο βραδινο τοπιο

 

Συμφωνώ 100%....και για εμένα εξαιρετική κάμερα για κινητό τηλέφωνο θα είναι αυτή που σε εσωτερικό χώρο με καλό φωτισμό είτε φως ημέρας είτε από φωτιστικά σώματα (δεν μιλάμε για σκοτάδι) θα είναι αυτό που θα βγάζει έστω όπως βγάζει τώρα το night mode στις περισσότερες ναυαρχίδες αλλα ακαριαία χωρίς χρονοκαθηστερηση όσο γρήγορα τραβάει το Auto σε εξωτερικό χώρο ώστε να τραβάς 10 φωτογραφίες και να κρατάς τις 9 έστω και αν υπάρχει κάποια μικρη διαφορά στους χρωματισμούς (who cares) ....όλα τα αλλα είναι να χαμε να λέμε για ειδικούς, ερασιτέχνες ή επαγγελματίες φωτογράφους που μπορείς εύκολα να έχεις καλό αποτέλεσμα με ενα τηλέφωνο των 250€....

Βέβαια από ότι παρακολουθώ απεχουμε πάρα πολύ απο εκεί.... Ισως κάποια στιγμή η Huawei ήταν κοντά να πετύχει κάτι τέτοιο στην αρχή με το P20 Pro με iso στον Θεό

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Στο night mode μπορει κανεις να αλλαξει τα δευτερολεπτα; Η ειναι αυτοματο;

 

Έχει δύο επιλογές μια auto 2 sec και μια δεύτερη μέγιστη 3 sec .

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά,

στο Γερμανικο amazon εχει 1100 το 256, ειναι καλο deal?

Επισης ποιο site ειναι αξιοπιστο για εκδοση με Snapdragon?

Link to comment
Share on other sites

Έχει δύο επιλογές μια auto 2 sec και μια δεύτερη μέγιστη 3 sec .

 

Στο note 20 που είχα πήγαινε 6 δευτερόλεπτα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο night mode μπορει κανεις να αλλαξει τα δευτερολεπτα; Η ειναι αυτοματο;
Έχει μια αυτόματη και μια max . Στο απλό note 20 που έχω πάει μετά το update στα 11sec . Οποτε λογικα κάπου εκεί θα είναι και αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Στο note 20 που είχα πήγαινε 6 δευτερόλεπτα

 

Γράψε λάθος έχει το auto το οποίο μεταβάλετε και το max μου έφτασε τώρα που το είδα μέχρι 9 sec αλλά αυτό μπορεί να είναι και παραπάνω.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλετε κάπου σταθερά (τρίποδο η απλά καπου στημενο) το night mode φτάνει στα 30 sec.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς το update με την ενημέρωση του Απριλίου; Όλα καλά;

 

το περασα εγω ολα καλα. εβγαλα και μια φωτο για να συγκρινω με φωτο στο ιδιο σημειο που ειχα βγαλει 8 φεβρουαριου.

μου φαινεται πιο καλη τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτήσω ξανά γιατί παλιά δεν πήρα απάντηση. 5G έχει με 2 κάρτες ενεργές; Η αν όχι με κάποιο update θα έρθει;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω βρει ένα σοβαρό bug. Εν ολίγοις, την ημέρα έχω εξαιρετική αυτονομία , μόλις αρχίζει και νυχτώνει η μπαταρία φευγει νεράκι κατα την χρήση ( όχι standby).Ενεργοποιώ το show refresh rate από επιλογές προγραματιστη και βλέπω το εξής: Όταν το κινητό είναι κάτω από ένα Α επίπεδο φωτεινότητας καρφώνει 120 hz μόνιμα, πράγμα μη αποδεκτό. Μόλις ανεβάσω την φωτεινότητα γυρνάει κανονικά στα 60 hz όταν δεν το ακουμπάω, αλλά στραβωνομαι από την φωτεινότητα. Μπορεί κάποιος να αναπαράγει το μοτίβο να δω εάν είναι bug του δικού μου, εαν είναι bug γενικότερο ή εάν είναι "feature" της samsung. Αν και υποψιάζομαι ότι επίτηδες το έχει κάνει έτσι.

 

Επίσης ένα άλλο σοβαρό bug που επηρεάζει και το note 20 ultra (και νομιζω και το s20 ultra) ειναι το wakelock cameraservice_worker. Ουσιαστικά όταν το κινητό βρίσκεται σε standbuy, σε σκοτεινο μερος και βρίσκεσαι σε κίνηση κάτι γίνεται με το ois της κάμερας και καεί πολυυυυυ μπαταρία. Το ανακάλυψα βάζοντας το gsam battery, δίνοντας δικαιώματα abd, και είναι πρώτο στην κατανάλωση android system με σημαντικό ποσοστό και ουσιαστικά δεν αφηνει το κινητό να μπει σε sleep. Δεν λύνεται με την απενεργοποιηση των δικαιωμάτων psisical activity ούτε από το body sensors, στο permission manager. Ο μοναδικός τρόπος να σταματήσει είναι να μπουν στο off οι sensors από το developer mode. Σταματάει να γίνεται κατευθείαν το wakelock , πράγμα που σημαίνει ότι προκαλείται από hardware, αλλά βγαίνουν όλοι οι αισθητήρες off ακόμα και οι κάμερες και πρέπει να είσαι on/off συνέχεια. Επισης δεν επηρεάζει το μικρότερα s1/s21 plus.Αυτο σίγουρα δεν είναι μόνο το δικό μου θέμα και επηρεάζει όλους.Έχει ανοίξει και σχετικό θέμα στο xda. https://forum.xda-developers.com/t/cameraservice_worker-partial-wakelock.4234161/

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Όντως σοβαρό το θέμα αυτό. Πως Κ δεν το έχει καταλάβει κανείς; Κ στο note20 ultra που παρακολουθώ την συζήτηση μετά την τελευταία αναβάθμιση που έχει πάρει το κινητό μόνο καλά λόγια γράφουν Κ έχει στρώσει Κ η αυτονομία της μπαταρίας.περιεργο μήπως να ανεβάσεις κανένα screenshot με τα στατιστικά ;
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία της συσκευής παραμένει από πολύ καλή έως εξαιρετική παρόλα αυτά που αναφέρονται παραπάνω... Άλλωστε αυτά μπορεί να ισχύουν και από την 1η μέρα κυκλοφορίας της συσκευής απλά δεν τα έχει δει κανείς... Εγω πάντως τέτοια αυτονομία είχα να δω από το P30 pro από το οποίο το s21 ultra έχει ιαως και καλύτερη
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με το τελευταίο update έχει ανέβει και το imsservice στο θεο. Αυτο μάλλον συνδέεται με το volte . Το απενεργοποιησα και βλέπουμε. Screenshot εντός της ημέρας.

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που ανέφερες ισχύει και μάλλον εντεχνως είναι έτσι.

Βασικά ανεξάρτητα επίπεδο φωτεινότητα όταν δεν το ακουμπάς πάει 60 αλλιώς 120.

 

Δοκίμασα και ελάχιστη η και υψηλή 60-70-80% φωτεινότητα

 

Αλλά υποτίθεται θα κυμαίνεται μεταξύ τιμών από 5 έως 120 λόγο της LTPO οθόνης ανάλογα χρήση και εφαρμογών.

 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί διότι 120hz δουλεύω πάντα και μπαταρία εξαιρετική.

 

Το δεύτερο δεν το έχω ψάξει καν αλλά και σε αυτό απάντησε η Samsung ότι είναι νορμάλ και εκεί εντεχνως το έκανε όπως απάντησε σε χρήστη σε xda μέσω του bug report που είχε στείλει.

 

Ούτε και βλέπω να αλλάζει αυτό εκτός αν κατακλιστει από εκατοντάδες bug reports που απίθανο γίνει αφού συντριπτική πλειοψηφία που ούτε ποτέ θα το μάθει το συγκεκριμένο bug/feature όπως θέλεις το ονομάσεις.

c5ed477b65d57ae810700ee4e13896eb.jpg

 

Απλά τη ευαισθησία την αύξησε με το τελευταίο update στην εμφάνιση του φαινομένου όπως ανέφερε χρήστης σε xda.

 

5a1a359d919a52015334ac7e9eef2b18.jpg

 

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχω βρει ένα σοβαρό bug. Εν ολίγοις, την ημέρα έχω εξαιρετική αυτονομία , μόλις αρχίζει και νυχτώνει η μπαταρία φευγει νεράκι κατα την χρήση ( όχι standby).Ενεργοποιώ το show refresh rate από επιλογές προγραματιστη και βλέπω το εξής: Όταν το κινητό είναι κάτω από ένα Α επίπεδο φωτεινότητας καρφώνει 120 hz μόνιμα, πράγμα μη αποδεκτό. Μόλις ανεβάσω την φωτεινότητα γυρνάει κανονικά στα 60 hz όταν δεν το ακουμπάω, αλλά στραβωνομαι από την φωτεινότητα. Μπορεί κάποιος να αναπαράγει το μοτίβο να δω εάν είναι bug του δικού μου, εαν είναι bug γενικότερο ή εάν είναι "feature" της samsung. Αν και υποψιάζομαι ότι επίτηδες το έχει κάνει έτσι.

 

Επίσης ένα άλλο σοβαρό bug που επηρεάζει και το note 20 ultra (και νομιζω και το s20 ultra) ειναι το wakelock cameraservice_worker. Ουσιαστικά όταν το κινητό βρίσκεται σε standbuy, σε σκοτεινο μερος και βρίσκεσαι σε κίνηση κάτι γίνεται με το ois της κάμερας και καεί πολυυυυυ μπαταρία. Το ανακάλυψα βάζοντας το gsam battery, δίνοντας δικαιώματα abd, και είναι πρώτο στην κατανάλωση android system με σημαντικό ποσοστό και ουσιαστικά δεν αφηνει το κινητό να μπει σε sleep. Δεν λύνεται με την απενεργοποιηση των δικαιωμάτων psisical activity ούτε από το body sensors, στο permission manager. Ο μοναδικός τρόπος να σταματήσει είναι να μπουν στο off οι sensors από το developer mode. Σταματάει να γίνεται κατευθείαν το wakelock , πράγμα που σημαίνει ότι προκαλείται από hardware, αλλά βγαίνουν όλοι οι αισθητήρες off ακόμα και οι κάμερες και πρέπει να είσαι on/off συνέχεια. Επισης δεν επηρεάζει το μικρότερα s1/s21 plus.Αυτο σίγουρα δεν είναι μόνο το δικό μου θέμα και επηρεάζει όλους.Έχει ανοίξει και σχετικό θέμα στο xda. https://forum.xda-developers.com/t/cameraservice_worker-partial-wakelock.4234161/

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Και σε μένα το ίδιο. Πρώτο σε κατανάλωση είναι το android system με το wakelook που δεν αφήνει το κινητό να μπει σε deep sleep να είναι το wakelock cameraservice_worker. Δεν το είχα παρατηρήσει πριν το αναφέρεις. Ελπίζω να διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα από περιέργεια GSM battery και όντως στη κορυφή είναι σε Android system κατανάλωση.

 

Οχι ότι επηρεάζει απόδοση μπαταρίας σε χρήση δηλαδή σχεδόν 90% στο χέρι το κρατάω με χρήση δεν το πολύ βάζω τσέπες κλπ ενώ πχ κινούμαι και να μην το χρησιμοποιώ.

 

Αλλιώς αν δεν κάνω χρήση το βάζω σε ακίνητες επιφάνειες εκεί που δεν τρώει καθόλου. 24baae45daffd6253066a11dad6057c2.jpg

 

Sent from my SM-G9980 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...