Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα κανεις αλλος με το παραπανω????

3η μερα που μου το κανει....

Σε ολους ειναι σταθερος (προσαρμοσιμη 120 hz) o ρυθμος ανανεωσης....?

 

Δεν εχω επιλεγμενη Προσαρμοσιμη Μπαταρια....

 

Πως παρακολουθείς στα πόσα hz παίζει η οθόνη ανα πάσα στιγμή? Πες μας βα το κάνουμε να παρακολουθησουμε

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Πως παρακολουθείς στα πόσα hz παίζει η οθόνη ανα πάσα στιγμή? Πες μας βα το κάνουμε να παρακολουθησουμε
Απλο ...μολις σκρολαρω καπου ....social browser settings...

Αμεσως καταλαβαινω την διαφορα ...ανοιγω ρυθμισεις και βλεπω οτι εγινε η αλλαγη απο προσαρμοσιμη σε βασικη....

 

Τωρα δοκιμαζω με την εφαρμογη που ειχει βγει για το s20 που κλειδωνε το refresh rate σε 96hz και 120hz..

Και δειχνει να παραμενει σταθερο....στα 120hz...

 

Bug μου μυριζει....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Απλο ...μολις σκρολαρω καπου ....social browser settings...

Αμεσως καταλαβαινω την διαφορα ...ανοιγω ρυθμισεις και βλεπω οτι εγινε η αλλαγη απο προσαρμοσιμη σε βασικη....

 

Τωρα δοκιμαζω με την εφαρμογη που ειχει βγει για το s20 που κλειδωνε το refresh rate σε 96hz και 120hz..

Και δειχνει να παραμενει σταθερο....στα 120hz...

 

Bug μου μυριζει....

 

Α... Έτσι απλά και εγω νόμιζα ότι υπάρχει κάποια ρύθμιση στις επιλογές προγραμματιστεί που δείχνει real time τα hz... Όχι φίλε εμένα δεν αλλάζει ποτέ σε βασική από προσαρμοσιμη όσες εφαρμογές και αν ανοίξω ότι και αν τρέχω παραμένει στην προσαρμοσιμη... Το δοκίμασα και πριν και τώρα κάνα 20 λεπτό

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Α... Έτσι απλά και εγω νόμιζα ότι υπάρχει κάποια ρύθμιση στις επιλογές προγραμματιστεί που δείχνει real time τα hz... Όχι φίλε εμένα δεν αλλάζει ποτέ σε βασική από προσαρμοσιμη όσες εφαρμογές και αν ανοίξω ότι και αν τρέχω παραμένει στην προσαρμοσιμη... Το δοκίμασα και πριν και τώρα κάνα 20 λεπτό
Υπαρχει μια ρυθμιση στις επιλογες προγραμματιστη που δείχνει τον ρυθμο ανανεωσης συνεχεια...στην οθονη...

 

Την ενεργοποιησα και θα το παρακολουθησω εκ νεου...

 

Παντως εναλλασετε μεταξυ 120hz και 60hz ...αναλογα αν σκολαρεις ή εισαι σε idle

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Πως παρακολουθείς στα πόσα hz παίζει η οθόνη ανα πάσα στιγμή? Πες μας βα το κάνουμε να παρακολουθησουμε

 

Υπάρχει σίγουρα μέσα στις επιλογές προγραμματιστή η επιλογή να βλέπεις στα πόσα Hz τρέχει κάθε στιγμή το κινητό.

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο σημείο του μενού και δεν έχω πλέον και το κινητό αλλά scrollαρε και θα το εντοπίσεις κάπου.

Edited by paris_chav
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σίγουρα μέσα στις επιλογές προγραμματιστή η επιλογή να βλέπεις στα πόσα Hz τρέχει κάθε στιγμή το κινητό.

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο σημείο του μενού και δεν έχω πλέον και το κινητό αλλά scrollαρε και θα το εντοπίσεις κάπου.

 

"Εμφάνιση ρυθμού ανανέωσης" λέγεται η επιλογή μέσα στο μενού προγραμματιστή.

Ενεργοποιώντας την, θα εμφανίζει πάνω αριστερά τα Hz στα οποία λειτουργεί κάθε στιγμή η οθόνη.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σίγουρα μέσα στις επιλογές προγραμματιστή η επιλογή να βλέπεις στα πόσα Hz τρέχει κάθε στιγμή το κινητό.

Δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο σημείο του μενού και δεν έχω πλέον και το κινητό αλλά scrollαρε και θα το εντοπίσεις κάπου.

Υπαρχει επιλογη μεσα στις επιλογες προγραμματιστη οντως...αλλα το νουμερο ειναι τεραστιο και ειναι μονο για να κανεις test.....

 

Εχει βγει ομως στο xda οπως ειδα μια εφαρμογη (Galaxy Max Hz) για ελεγχο του ρυθμου ανανεωσης με περισσοτερες ρυθμισεις ...

Την εγκατεστησα και βλεπω το νουμερο συνεχως πανω στην status bar....

 

https://forum.xda-developers.com/t/app-galaxy-max-hz-real-time-refresh-rate-control-monitor-resolution-switcher-and-apply-lowest-refresh-rate-on-aod-screenoff.4181447/

 

ec44536615a776249dd86927145efe40.jpgd230530715a9ca67992c88ed583daa71.jpg

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Είναι normal που πέφτει η μπαταρία πολύ γρήγορα μετά από πλήρη φόρτιση;

Δηλαδή από 100% έως 90% περίπου χάνεται πολύ γρήγορα.

Προερχόμενος από iphone 11 pro βλέπω τρομερή διάφορα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Είναι normal που πέφτει η μπαταρία πολύ γρήγορα μετά από πλήρη φόρτιση;

Δηλαδή από 100% έως 90% περίπου χάνεται πολύ γρήγορα.

Προερχόμενος από iphone 11 pro βλέπω τρομερή διάφορα.

 

Ναι απολύτως normal έτσι λειτουργεί η Samsung σε όλες τις συσκευές τα τελευταία χρόνια... Απο 100% σε 95% μπορεί να πέσει στα πρώτα 10 λεπτά...

Αν μόλις πήρες την συσκευή μην κοιτάς καθόλου χρόνους και στατιστικά... Θα αρχίσεις να έχεις εικόνα μετά από 10 ολόκληρομενους κύκλους φόρτισης

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος σχεδόν μια εβδομάδα και θα μου επιτρέψετε να καταθέσω και εγώ τις πρώιμες απόψεις μου, συγκρίνοντάς το με το s10. Προκαταβολικά να τονίσω πως είμαι ευχαριστημένος με το κινητό, δε ξέρω όμως αν θα έκανα ξανά την αγορά του. Και εξηγούμαι:

 Οθόνη εξαιρετική (αφού χρειάστηκε να βγάλω τη μεμβράνη προστασίας που δεν την κολάκευε). Ακόμα όμως και σε WQHD δεν είδα διαφορές από το s10, στο βαθμό τουλάχιστον που θα περίμενα. Ο υψηλότερος ρυθμός ανάλυσης, καλό που υπάρχει, δεν αλλάζει όμως την καθημερινότητά μου. Εύκολα γύριζα σε κινητό με 60.

 Για τη μπαταρία δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, καθότι νωρίς ακόμα, δείχνει όμως να αντέχει σημαντικά, ειδικά σε σχέση με το s10 που δεν έβγαζε τη μέρα.

 Καταπληκτικές δυνατότητες zoom. Καμία σχέση με οποιοδήποτε κινητό έχω δοκιμάσει σε αυτόν τον τομέα. Την ημέρα, όπως και σε χαμηλό φωτισμό, δεν είδα όμως το wow factor που περίμενα.

Συνοψίζοντας η τεχνολογία έχει ωριμάσει σε τέτοιο βαθμό, ώστε, στα δικά μου μάτια, να μην αξίζει αλλαγή κάθε δύο χρόνια. Θα διαφωνήσετε πολλοί, αλλά για αυτό υπάρχουν τα forum!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απολύτως normal έτσι λειτουργεί η Samsung σε όλες τις συσκευές τα τελευταία χρόνια... Απο 100% σε 95% μπορεί να πέσει στα πρώτα 10 λεπτά...

Αν μόλις πήρες την συσκευή μην κοιτάς καθόλου χρόνους και στατιστικά... Θα αρχίσεις να έχεις εικόνα μετά από 10 ολόκληρομενους κύκλους φόρτισης

 

Γενικά ξέρω πως λειτουργεί η Samsung μιας και είχα όλη τη σειρά S εκτός του s20. Αλλά νομίζω πως ποτέ δεν ήταν τόσο εμφανές.

Με το που το βγάλω από το φορτιστή και ανοίξω μια φορά την οθόνη πάει 99.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι στη 3τη φόρτιση ακόμη..

Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα όχι ότι θα τρελαθώ κι όλας...

Η μπαταρία γενικά είναι πολύ καλή πέρα από εκεί.

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενη κι εγω από s10+ συμφωνώ πως οι αλλαγές μεταξύ ναυαρχιδων 1-2 γενεών είναι πραγματικά μικρές.

 

Άλλωστε δεν άλλαξα συσκευή επειδή το s10 δεν με ικανοποιούσε. Άλλαξα επειδή εχω το μικρόβιο, και με κέρδισε το ζουμ.

 

Άσχετο αλλά ακόμα περιμένω τα buds - μου ήρθε mail επιβεβαίωσης στις 10/2 ότι θα παραλάβω εντός 10 εργάσιμων ημερών.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 28 νομίζω και μπορεί να συνδυαστεί με go 4 more

 

Εχεις δικιο!!28/2 ειναι.λαθος μου

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενη κι εγω από s10+ συμφωνώ πως οι αλλαγές μεταξύ ναυαρχιδων 1-2 γενεών είναι πραγματικά μικρές.

 

Άλλωστε δεν άλλαξα συσκευή επειδή το s10 δεν με ικανοποιούσε. Άλλαξα επειδή εχω το μικρόβιο, και με κέρδισε το ζουμ.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό. Το μικρόβιο της αλλαγής. Προσωπικά όμως, πρέπει να το καταπολεμήσω!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Το μικρόβιο της αλλαγής. Προσωπικά όμως, πρέπει να το καταπολεμήσω!
Καλα έτσι έλεγα κι εγώ, μια που το είδα στον Κωτσοβολο και μια που το παρήγγειλα!

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο!!28/2 ειναι.λαθος μου

 

Germanos cosmote Κωτσόβολο Εκεί έχει το 20% όπως βλέπω. Που σύμφερει πιο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενη κι εγω από s10+ συμφωνώ πως οι αλλαγές μεταξύ ναυαρχιδων 1-2 γενεών είναι πραγματικά μικρές.

 

Άλλωστε δεν άλλαξα συσκευή επειδή το s10 δεν με ικανοποιούσε. Άλλαξα επειδή εχω το μικρόβιο, και με κέρδισε το ζουμ.

 

Άσχετο αλλά ακόμα περιμένω τα buds - μου ήρθε mail επιβεβαίωσης στις 10/2 ότι θα παραλάβω εντός 10 εργάσιμων ημερών.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα μου ήρθαν 11 εργάσιμες μετά το δεύτερο email. Λίγο υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Germanos cosmote Κωτσόβολο Εκεί έχει το 20% όπως βλέπω. Που σύμφερει πιο πολύ;
Ο κωτσοβολος δεν το έχει

 

Στάλθηκε από το SM-G770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Για να προλάβω κάποιους και να μην την πατήσουν όπως εγώ... Αν κάποιος έχει και λειτουργεί το Kodi έχει βγει update στο playstore η έκδοση 19 matrix η οποία έχει θέμα με το 120hz της οθόνης και κρασαρει... Μην περάσετε την αναβάθμιση
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα με το refresh rate....

Μετα απο παρακολουθηση μιας μερας με την χρηση της εφαρμογης ,διαπιστωσα οτι καποιες φορες ο ρυθμος ανανεωσης κατεβαινει στα 60hz και θελει καποιο (αρκετό) χρονο για να γυρισει ξανα στα 120hz...

Σκολαρω και βλεπω οτι μενει στα 60hz ...

 

Τις περισσότερες φορες ομως η εναλλαγη ειναι αρκετα πιο γρηγορη....

 

Ισως ειναι θεμα προς βελτιωση μεσω των update...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Εχει μιλησει κανεις με καποιο απο τα καταστηματα αυτα ή εχει ριξει παραγγελια απο αυτα σχετικα με την Clear Cover θηκη+Spen?

https://www.skroutz.gr/s/27272732/Samsung-Clear-View-Cover-S-Pen-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Galaxy-S21-Ultra-5G.html?from=catspan

 

Γιατι οταν μπαινω μεσα στην σελιδα τους,παραπεμπει στην απλη θηκη πλατης/σιλικονης με αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ρε παιδιά έχω μια απορία που βλέπω ότι το αναφέρεται συχνά ως δεδομένο και μάλλον μου διαφεύγει... μια πλήρης φόρτιση τι θεωρείται πλέον για τα κινητά μας; ή οι 10 πλήρεις φορτίσεις που ανέφερε κάποιος φίλος νωρίτερα; δε νομίζω πως ισχύει το παλιό μοτίβο της πλήρους αποφόρτισης και εκ νέου φόρτισης. Τότε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ρε παιδιά έχω μια απορία που βλέπω ότι το αναφέρεται συχνά ως δεδομένο και μάλλον μου διαφεύγει... μια πλήρης φόρτιση τι θεωρείται πλέον για τα κινητά μας; ή οι 10 πλήρεις φορτίσεις που ανέφερε κάποιος φίλος νωρίτερα; δε νομίζω πως ισχύει το παλιό μοτίβο της πλήρους αποφόρτισης και εκ νέου φόρτισης. Τότε;

 

Καλημέρα οι 10 πλήρης φορτίσεις που ανέφερα αφορούν μόνο το χρονικό διάστημα που χρειάζεται η συσκευή να μάθει τα μοτίβα χρήσης, να δημιουργήσει τα cache & backup και όχι το στρώσιμο της μπαταρία...

Η μπαταρία δεν χρειάζεται πλήρης φορτίσεις και από φορτίσεις ούτε καν την πρώτη φορά... Ίσα ίσα φορτίζουμε την συσκευή Όταν το ποσοστό πέσει στο 20%

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω ένα θέμα με το κινητό. Όταν έχω συνδεμένο Bluetooth headset για να μιλήσω από το hands free θα πρέπει να απαντήσω από κει. Αν κάνω το λάθος και απαντήσω από το τηλέφωνο τότε η κλήση μεταφέρεται στο τηλέφωνο. Για να μιλήσω από το hands-free θα πρέπει να απαντήσω μόνο από αυτό. Κάτι τέτοιο σε κανένα άλλο τηλέφωνο δεν μου έχει ξανασυμβεί. Γνωρίζει κανείς τι παίζει;;

 

Όπως επίσης ακόμη δεν κατάφερα να κάνω το τηλέφωνο να το εντοπίζει ο υπολογιστής σαν μνήμη. Δεν το βλέπει καν.

Μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί με το Ρ30 όλα κυλούσαν τόσο ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...