Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εν έτη 2021 παίρνω ναυαρχίδα και πρέπει να κάνω setup από την αρχή βραστά...Εγώ προσωπικά αυτά τα έκανα επί εποχής galaxy S2 και αργότερα στην πορεία ρίχναμε και καμιά custom rom... Το στήσιμο από την αρχή έχει την θέση του, σαν τελευταία λύση όμως για κάποιον από αντιμετωπίζει πρόβλημα που δεν έχει καταφέρει να λύσει με άλλον τρόπο.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ καλά τα λες, γιαυτό το προτείναμε σαν λύση στο παιδί που είχε θέμα καθώς και σε όποιον άλλον δε θέλει να ρισκάρει να έχει θέμα από αυτή την αιτία, της επαναφοράς back up ρυθμίσεων. Κατά τα άλλα εγώ επειδή όταν το στήσω μετά δεν έχω χρόνο για ρεσετ ούτε για να ψάχνομαι το κάνω προκαταβολικά αφού μου παιρνει το πολύ 2 ώρες και ξέρω ότι δε θα έχω θέμα μετά ώστε να πρέπει να ξανά στήνω. Καθε ένας επιλέγει πως θα κινηθεί,αλλά δεν είναι κακό να γνωρίζει...ειδικά όταν μπαίνει και λέει ότι έχει πρόβλημα 1η μέρα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η θήκη με το ενσωματωμένο spen! Κάθεται στο χέρι πολύ όμορφα και δεν κάνει δαχτυλιές. 9317c8581a870a07f5ee59e01a6ce0dd.jpg

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

 

Αυτη περιμενω κι εγω Γιωργο, Ελλαδα δεν εχει ερθει ακομα...

Τελος το fold 2, ηρθες s21 ultra?

Προσωπικα θα πορευθω με s21 ultra μεχρι fold 3 (με spen). Αν δεν ειχε υποστηριξη spen το s21 ultra, θα εμενα με note 20 ultra...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Κανείς δεν πήρε φέτος το S21+ να μας πει εντυπώσεις;

 

Πιστευω θα παρει ο κόσμος,πάντως τα αλλα 2 θέματα που ανοίχτηκαν για το απλό και το plus δεν εχουν κίνηση ακομα,ας ελπίσουμε οτι ειναι απλα νωρίς.Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη περιμενω κι εγω Γιωργο, Ελλαδα δεν εχει ερθει ακομα...

 

Τελος το fold 2, ηρθες s21 ultra?

 

Προσωπικα θα πορευθω με s21 ultra μεχρι fold 3 (με spen). Αν δεν ειχε υποστηριξη spen το s21 ultra, θα εμενα με note 20 ultra...

Ποτέ! Χαχα κρατάω ακόμα το fold2 - δεν το αφήνω! Περιμένω πως και πως το fold3 με γυαλί και spen (ίσως Μάιο λένε, αλλιώς Σεπτέμβρη).

 

Η θήκη είναι από μαλακό πλαστικό/γόμα με πολύ ευχάριστο κράτημα. Η συσκευή με την θήκη μαζι είναι μεγάλη παιδιά αλλά εμένα δεν με ενοχλεί.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα στα χέρια μου

Εντυπωσιακή οθόνη αλλά ζεστάθηκε λίγο γρήγορα.

Όλα τα updates πρώτα και μετά format και στήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα στα χέρια μου

Εντυπωσιακή οθόνη αλλά ζεστάθηκε λίγο γρήγορα.

Όλα τα updates πρώτα και μετά format και στήσιμο

 

Καλοριζικο !

Φυσιολογικο, μην αγχωνεσαι. Κι εγω μεχρι να τελειωσω με στησιμο, μεταφορες δεδομενων κτλ ζεσταθηκε αλλα εκτοτε οτι κι αν εκανα ειναι νορμαλ.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο !

Φυσιολογικο, μην αγχωνεσαι. Κι εγω μεχρι να τελειωσω με στησιμο, μεταφορες δεδομενων κτλ ζεσταθηκε αλλα εκτοτε οτι κι αν εκανα ειναι νορμαλ.

 

Σε ευχαριστώ !

Μου έκανε εντύπωση όμως που έχει 2 εφαρμογές για μηνύματα. Μια της Samsung και μια της Google. Δεν με αφήνει να απενεργοποιήσω καμία από τις 2 όμως......

Link to comment
Share on other sites

Ζεστάθηκε στο πρώτο setup αλλά και σε στις δυο αναβαθμίσεις που έκανε πρόσφατα.

Το καλοκαίρι στα 40αρια τί λέτε να γίνει !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !

Μου έκανε εντύπωση όμως που έχει 2 εφαρμογές για μηνύματα. Μια της Samsung και μια της Google. Δεν με αφήνει να απενεργοποιήσω καμία από τις 2 όμως......

 

Νομίζω αν βάλεις προεπιλογή της Samsung, μετά σε αφήνει, γιατί το πρόσεξα και εγώ και αφού έβαλα της Samsung μπόρεσα και το έκανα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν βάλεις προεπιλογή της Samsung, μετά σε αφήνει, γιατί το πρόσεξα και εγώ και αφού έβαλα της Samsung μπόρεσα και το έκανα.

 

Έχεις δίκιο. Μόλις το έκανα και σε εμένα. Ήθελα να ξέρω τι σκεφτονταν όταν βαλανε και τις 2 μαζί.......

 

 

 

Μέχρι στιγμης το κινητό τα πάει πολύ καλά. Ο ΘΟ ΝΑ ΡΑ και φανταστικές κάμερες. Δυστυχώς το camera bump είναι αρκετά χοντρό και θέλει μια καλή θήκη για να μην "παίζει" στο γραφείο

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο αντίστοιχο θέμα για τα ακουστικά αλλά δεν ξέρω αν θα το δει κανείς.Οσοι παραλάβατε με προπαραγγελια έχετε κάποιο νέο;
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο αντίστοιχο θέμα για τα ακουστικά αλλά δεν ξέρω αν θα το δει κανείς.Οσοι παραλάβατε με προπαραγγελια έχετε κάποιο νέο;

 

Ήρθε το email επιβεβαίωσης από την εγγραφή στην φόρμα συμμετοχής και είναι σε αναμονή για έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το email επιβεβαίωσης από την εγγραφή στην φόρμα συμμετοχής και είναι σε αναμονή για έγκριση.

 

Εγώ το έχω πάρει με προπαραγγελια αλλά θα ρθει Δευτέρα.. Ελπίζω να μην μου κάνουν κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάρει με προπαραγγελια αλλά θα ρθει Δευτέρα.. Ελπίζω να μην μου κάνουν κανένα θέμα
Δεν θα σου κάνουν γιατί έχεις δικαίωμα μέχρι τέλος Μάρτη. Έτσι είχα διαβάσει στους όρους. Δες το και εσύ στο επίσημο της Samsung. Παρεπιπτόντως στο επίσημο της Samsung πουλάνε κατευθείαν από εκεί. Δεν ξέρω αν γινότανε στο παρελθόν.

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου κάνουν γιατί έχεις δικαίωμα μέχρι τέλος Μάρτη. Έτσι είχα διαβάσει στους όρους. Δες το και εσύ στο επίσημο της Samsung. Παρεπιπτόντως στο επίσημο της Samsung πουλάνε κατευθείαν από εκεί. Δεν ξέρω αν γινότανε στο παρελθόν.

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

 

Είχα σκεφτεί να το πάρω και εγώ από εκεί (μπας και μου δώσουν τα δωράκια κατευθειαν) αλλά θέλουν προκαταβολή και προφανώς δεν θέλω να τους κυνηγάω σε περίπτωση που δεν έρθει σπίτι "έγκαιρα"

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο αντίστοιχο θέμα για τα ακουστικά αλλά δεν ξέρω αν θα το δει κανείς.Οσοι παραλάβατε με προπαραγγελια έχετε κάποιο νέο;

 

Μου ειπαν χτες απο την εξυπηρετηση οτι κανονικα θα ερθει mail με εγκριση (ή απορριψη!) της αιτησης εντος 7 εργασιμων, αλλα λογω πολλων αιτησεων ισως παρει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είμαστε μέσα στους όρους, τι "καλη" δικαιολογία θα μπορούσαν να βρούν για να μας πουν όχι στα δωράκια?
Link to comment
Share on other sites

Το πιστεύεις?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

In the end, the resulting shot looked more impressive than the single frame captured by a Sony A7R III full frame mirrorless camera and 600mm zoom lens, a rig that cost more than three times the price of the Galaxy S21 Ultra. More importantly, the patterns between the shots do line up. Samsung indeed is able to capture shots of the moon in the right weather conditions and in areas of low light pollution, albeit with a lot of software processing in the background.

 

αφου σαν συμπερασμα λεει το ανωθι τοτε δεν υπάρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Περί φεγγαριού ο λόγος , αν και πολύ σημασια δίνουμε καθώς πόσες φορές θα χρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο mode από έναν μέσο χρήστη; Μια, δύο, πέντε ,δέκα φορές το πολύ; Σίγουρα οι φωτό που παίρνει το s21 ultra, δεν είναι αυτό που βλέπει ο φακός. Συμβαίνει πολύ processing στο background (μέχρι και geotagging για να ξέρει από πια ήπειρο τραβάμε την φωτό) . Από την άλλη αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό , καθώς αν σκεφτούμε πόσο ίδιο είναι το φεγγάρι κάθε μέρα κοιτοντας από την γη,οι προγραμματιστές έχουν φτιάξει μια βάση δεδομένων με χιλιάδες (μην πω παραπάνω) φωτό του φεγγαριού καταφέρνοντας να σου δώσουν μια σωστή απεικόνιση. Εν κατακλείδι, είναι αυτό που βλέπει ο φακός; Σίγουρα όχι. Συμβαίνει αρκετό processing στο background; Σίγουρα ναι, και αυτό συμβαίνει σε κάθε φωτό που τραβάμε με τα κινητά μας καθώς παραπάνω από 50% του αποτελέσματος που παιρνουμε είναι αποτέλεσμα software(ειδικά σε τέτοιες "δύσκολες" συνθήκες), όπως πχ τα θαυμαστά pixel ,που με φακούς "ρύζια" , δινανε -και συνεχίζουν να δίνουν- πολύ ωραία αποτελέσματα. Οπότε δεν βλέπω κάτι μεμπτό εδώ. Ουσιαστικά αυτό είναι και το ρεζουμε του παραπάνω άρθρου.

 

Edit: επίσης ένα ωραίο συγκριτικό εναντίον του 12 pro max

 

Το galaxy συνεχίζει να έχει "shutter lag" που για κινουμενα αντικείμενα, ανθρώπους είμαι μεγάλο μείον. Στο ζουμ δεν υπάρχει καν σύγκριση, όπως και στις wide υπέρ του galaxy.Επισης το deep fusion της apple πολύ καλο. Με το main φακό ,μια το ένα μια το αλλο ,με προβάδισμα στο galaxy λόγο πολύ καλύτερης λεπτομέρειας. Selfie πολύ καλύτερο το galaxy.

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, στο τέλος μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, τι βλέπουμε στην οθόνη μας.

 

Τωρα το πως αυτο επιτυγχάνεται νομίζω είναι τα ψιλά γράμματα που μπορούμε να διαβάσουμε μονο και μόνο επειδή είμαστε fans της τεχνολογίας

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δε χρησιμοποιείς το καινούριο και μας γράφεις με το ωραίο s10 plus; Εγώ το έβαλα στο κουτί του πια, για μια ακόμα φορά και χρησιμοποιώ γυμνό το s21. Λίγο προσοχή θέλει και άνοιξε το να το χαρείς. Καλορίζικο!

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι ****το φοβάμαι γυμνό!!! Και κυρίως για τις κάμερες!!

 

Ασε που χτες είχα και μια επέμβαση κι ήμουν ζαβλακωμενη , κυρίως ξάπλα, οπότε δεν είχα την "απαιτούμενη ορεξη" για στήσιμο

 

Καλοριζικο κ σε σένα!!

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα άνοιξα τη συσκευή πήγα να βγάλω φωτο, ήταν όλα θολά έπαθα εγκεφαλικό και μετά συνειδητοποίησα ότι είχε κάλυμμα στους φακούς :D

 

Επίσης... γιατί στην ευχή έβγαλαν το power button? Πως κλείνει η συσκευή, μόνο τη Bixby κατάφερα να ανοίξω κ να της πω να το κάνει power off

 

Κατά τ άλλα, στιβαρή συσκευή, απολαυστικη infinity οθόνη, σεταριστηκε και γύρισε στο κουτί της μέχρι να έρθει η θήκη

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...