Jump to content

Samsung Galaxy S21 Ultra


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Επαναφορά από το προηγούμενο κινητό μου.

 

Πολυ πιθανο να φταιει αυτο για την μπαταρια σου.στησε απο την αρχη χωρις επαναφορα

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου ! Ξεκιναω να στηνω τωρα.

Λοιπον , παμε στις λεπτομερειες :

S21 Ultra 256gb black mat. Exynos socket τελικα και εδω στην κορεα. Νομιζα πως θα ειχαν τον snapdragon οπως και στο note 20 ultra αλλα επεσα εξω...

Τιμη σε ευρω : 1010 . Δωρα : Γνησιος φορτιστης samsung 25w. μια θηκη (ουτε καλη ουτε κακη), μια διπλη ασυρματη βαση φορτισης samsung που φορτιζει και ρολοι και κινητο ταυτοχρονα (μαζι με εξτρα μπριζακι και καλωδιο), ενα κουπονι 50% εκπτωση για να το ξοδεψω ειτε σε buds ειτε σε watch (ακομα δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον για το ρολοι θα παω) και μην γελασετε, μια συσκευασια με 12 κωλοχαρτα :) Μην με ρωτατε γιατι αλλα κοντεψα να κατουρηθω στα γελια μεσα στο samsung store και με κοιταγαν ολοι :)

Επισης ενας χρονος εξτρα εγγυησης οποτε καλυψα και εκεινο το κενο για την Ελλαδα.

Νομιζω πολυ καλη προσφορα και ας μην πηρα δωρο τα ακουστικα...

Δεν εχω ακομα καμια εικονα για την συσκευη περα απο το design που μου αρεσει καθως αυτη τη στιγμη που μιλαμε ακομα τραβαω δεδομενα απο το 11 pro max μου.

Θα επανελθω με εντυπωσεις as soon as possible !

 

Επισης βλεπω πως εχει ραδιοφωνο ! Εχει και το Ελληνικο μοντελο?

Edited by stiflerakos

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια οντως δεν ειναι η αναμενονενη για flagship μοντελο. Ωστοσο με αρκετη χρηση (ομιλια και internet - καθολου games) και full αναλυση οθονης μου φτανει για 1 μερα. Δεν εχω παρατηρησει καποια εφαρμογη να τρωει υπερβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια οντως δεν ειναι η αναμενονενη για flagship μοντελο. Ωστοσο με αρκετη χρηση (ομιλια και internet - καθολου games) και full αναλυση οθονης μου φτανει για 1 μερα. Δεν εχω παρατηρησει καποια εφαρμογη να τρωει υπερβολικα.

 

Το θεμα ειναι να βγαίνει χαλαρά η μερα με ενα 20% το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να βγαίνει χαλαρά η μερα με ενα 20% το βραδυ

 

Το θέμα είναι να βγαίνει τουλάχιστον ένα 25% καλύτερη αυτονομία από το Note 10 Plus...

Αν όχι ολα τα άλλα είναι να χαμε να λέμε... Θα μιλάμε για ίδια αυτονομία με όλες τις τελευταίες ναυαρχίδες της Samsung

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έχω βγάλει από το φορτιστή πριν 40 λεπτά και έχω 75% αυτή την στιγμή . Σίγουρα κάτι τραβάει μπαταρία από πίσω. Πάντως στην κατανάλωση μπαταρίας δεν μου γράφει κάποια εφαρμογή με μεγάλη κατανάλωση. Θα ξανακάνω επαναφορά να δω αν αλλάζει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έχω βγάλει από το φορτιστή πριν 40 λεπτά και έχω 75% αυτή την στιγμή . Σίγουρα κάτι τραβάει μπαταρία από πίσω. Πάντως στην κατανάλωση μπαταρίας δεν μου γράφει κάποια εφαρμογή με μεγάλη κατανάλωση. Θα ξανακάνω επαναφορά να δω αν αλλάζει κάτι.
Κι εμένα το πρωί έπεσε στο 86% χωρίς να κάνω σχεδόν τπτ. Έπεσε 10% στην αναμονή σε 2 ώρες.

Και στις εφαρμογές δεν φαίνεται τι κατανάλωσε τη μπαταρία.

Έκανα restart και το ξαναφορτισα να δω. 794863f736a547f2f7fbbcdc581ba537.jpg

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί τέτοια φασαρία για την μπαταρία?

Ξέρω ότι οι κάτοχοι των τελευταίων samsung δεν έχετε αυτό που θα πρέπει σύμφωνα με μια ναυαρχίδα αλλά είναι ΠΟΛΥ νωρίς ακόμα.

Δεν είναι όπως παλία που απο την αρχή έβλεπε κάποιος το πως συμπεριφέρεται μια μπαταρία.

Για παράδειγμα στο Sony 1ii που η αυτονομία του είναι απο τις καλύτερες του ανταγωνισμού και όταν το πήρα τον Ιούνιο στην αναμονή την νύχτα (περίπου 8 με 9 ώρες) έχανε 6%-8% και τώρα χάνει 1%.

Θέλω να πω ότι αφήστε την μπαταρία να "σας μάθει" 'δωστε χρόνο,μην σας γίνει εμμονή.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έχω βγάλει από το φορτιστή πριν 40 λεπτά και έχω 75% αυτή την στιγμή . Σίγουρα κάτι τραβάει μπαταρία από πίσω. Πάντως στην κατανάλωση μπαταρίας δεν μου γράφει κάποια εφαρμογή με μεγάλη κατανάλωση. Θα ξανακάνω επαναφορά να δω αν αλλάζει κάτι.

 

Σε ποια φόρτιση είσαι από την πρώτη ενεργοποίηση?

Έχεις ανοιχτά Google backup, Samsung backup, Google photos κτλ? Αν είχες κάνει επαναφορά και έχεις όλα τα παραπάνω ανοιχτά θα έλεγα να περιμένεις 10 μέρες

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια φόρτιση είσαι από την πρώτη ενεργοποίηση?

Έχεις ανοιχτά Google backup, Samsung backup, Google photos κτλ? Αν είχες κάνει επαναφορά και έχεις όλα τα παραπάνω ανοιχτά θα έλεγα να περιμένεις 10 μέρες

 

Το έχω φορτίσει 6 φορές πλήρως συν κάποιες φορτίσεις απογεύματα για να μου φτάσει μέχρι να κοιμηθώ. Τα έχω ενεργοποιημένα τα back up .μου κάνει εντύπωση όμως ότι στην κατανάλωση μπαταρίας δεν δείχνει κάποια εφαρμογή να τραβάει πολύ μπαταρία. Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι συνεχώς έχω χαμηλή σταθμη σήματος και μου κρατάει το 4g δίκτυο παρόλο που έχει μηδέν σήμα δεν το γυρνάει δλδ σε 3g για να ανέβει η στάθμη . Οπότε πρέπει να παίζει ρόλο και αυτό. Το έχω συγκρίνει με άλλες συσκευές με τον ίδιο πάροχο και έχω μια με δύο παύλες λιγότερο σήμα . Ακόμα και στο σπίτι μου που μέχρι πρότινος είχα τέρμα σήμα πλέον έχω 2 με 3 παύλες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε επιβεβαιώσει για τα δώρα προπαραγγελιας οτι θα τα λάβουμε σωστα ακομα και αν το πάρουμε το τηλεφωνο σήμερα;(γιαυτο το 29/1 που έλεγε στους όρους)
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου ! Ξεκιναω να στηνω τωρα.

Λοιπον , παμε στις λεπτομερειες :

S21 Ultra 256gb black mat. Exynos socket τελικα και εδω στην κορεα. Νομιζα πως θα ειχαν τον snapdragon οπως και στο note 20 ultra αλλα επεσα εξω...

Τιμη σε ευρω : 1010 . Δωρα : Γνησιος φορτιστης samsung 25w. μια θηκη (ουτε καλη ουτε κακη), μια διπλη ασυρματη βαση φορτισης samsung που φορτιζει και ρολοι και κινητο ταυτοχρονα (μαζι με εξτρα μπριζακι και καλωδιο), ενα κουπονι 50% εκπτωση για να το ξοδεψω ειτε σε buds ειτε σε watch (ακομα δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον για το ρολοι θα παω) και μην γελασετε, μια συσκευασια με 12 κωλοχαρτα :) Μην με ρωτατε γιατι αλλα κοντεψα να κατουρηθω στα γελια μεσα στο samsung store και με κοιταγαν ολοι :)

Επισης ενας χρονος εξτρα εγγυησης οποτε καλυψα και εκεινο το κενο για την Ελλαδα.

Νομιζω πολυ καλη προσφορα και ας μην πηρα δωρο τα ακουστικα...

Δεν εχω ακομα καμια εικονα για την συσκευη περα απο το design που μου αρεσει καθως αυτη τη στιγμη που μιλαμε ακομα τραβαω δεδομενα απο το 11 pro max μου.

Θα επανελθω με εντυπωσεις as soon as possible !

 

Επισης βλεπω πως εχει ραδιοφωνο ! Εχει και το Ελληνικο μοντελο?

 

Λοιπον, πρωτες εντυπωσεις :

 

Εχω ραδιοφωνο παρολο που εχω exynos chipset.

Επισης εχω στο μενου αυτοματη καταγραφη κλησεων (κατι που επρεπε να εχω jb στο ios για να το χαρω...)

Το απειροελαχιστο δυσαρεστο ειναι οτι επειδη επελεξα γλωσσα εμφανισης μενου τα Ελληνικα (σε ολα μου τα τηλεφωνα ειμαι στα αγγλικα αλλα ηθελα να δω οτι παιζουν σωστα εδω) καποια πραγματα στο βασικο μενου παραμενουν αγγλικα. Πληκτρολογια, εφαρμογες κτλ παιζουν φουλ κανονικα ελληνικα.Μονο μεσα στο μενου υπαρχουν καποια αγγλικα.

Οθονη απλα αλλου. Δεν νομιζω πως υπαρχει ανταγωνισμος αν και αυτο ειναι ισως υποκειμενικο.

Ο ηχος δυνατος, μου φαινεται ισως καλυτερος απο το 11 pro max.

Θερμοκρασιες, αν εξαιρεσετε το setup που μετεφερε 40-50 γιγα απο το ios και ζεσταθηκε φυσιολογικα, ειναι μια χαρα.

Αποδοσεις τωρα δεν ξερω τι να σας πω. Σε αυτα που κανω εγω φαινεται σφαιρα. Δεν θα κανω και τιποτα κβαντικους υπολογισμους για να χρειαστω επιπλεον ιπποδυναμη.

Αποτυπωμα και αναγνωριση προσωπου πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το Ν20U. Αψογο για μενα.

Μπαταρια δεν ειναι ωρα να σχολιασω καθως εχω μολις μια φορτιση αλλα ακομα κι ετσι , δεν εχει σχεση με το N20U που τοσο εχω θαψει. Δεδομενων των συνθηκων (στησιμο και σκαλιγμα πρωτων ημερων) ειναι μια χαρα και φανταστειτε πως ερχομαι απο τον γιγαντα της μπαταριας εκει εξω (iphone 11 pro max).

 

Eρωτησεις :

Samsung Pay or Google Pay εχουμε? Με ειχε βολεψει το apple pay.

Πως γινεται να μην μου εκφωνει τον αριθμο που με καλει κατα την εισερχομενη κληση?

Κατι που θα μου προτεινατε να αλλαξω σε ρυθμισεις η να εγκαταστησω?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση - διαφορά με σχέση μ το παρελθόν

 

Όταν ενεργοποιώ το do not disturb και δέχομαι κλήση (έχω επιλέξει να δέχομαι κλήσεις) στην οθόνη δεν εμφανίζεται το όνομα του καλούντος..

 

Ή οθόνη παραμένει κλειστή και απλά ακούγεται ο ήχος κλήσης..

 

Με το S10 εμφανιζόταν κανονικά το όνομα και φώτο αυτού που με καλούσε

 

Any ideas?

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γινεται κουβεντα για την μπαταρια καλο θα ηταν τις πρωτες πεντε φορτισεις να τις κανει καποιος με ανταπτορα 1Α το βραδυ που πεφτει για υπνο να κανει αργες φορτισεις .
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πρωτες εντυπωσεις :

 

Εχω ραδιοφωνο παρολο που εχω exynos chipset.

Επισης εχω στο μενου αυτοματη καταγραφη κλησεων (κατι που επρεπε να εχω jb στο ios για να το χαρω...)

Το απειροελαχιστο δυσαρεστο ειναι οτι επειδη επελεξα γλωσσα εμφανισης μενου τα Ελληνικα (σε ολα μου τα τηλεφωνα ειμαι στα αγγλικα αλλα ηθελα να δω οτι παιζουν σωστα εδω) καποια πραγματα στο βασικο μενου παραμενουν αγγλικα. Πληκτρολογια, εφαρμογες κτλ παιζουν φουλ κανονικα ελληνικα.Μονο μεσα στο μενου υπαρχουν καποια αγγλικα.

Οθονη απλα αλλου. Δεν νομιζω πως υπαρχει ανταγωνισμος αν και αυτο ειναι ισως υποκειμενικο.

Ο ηχος δυνατος, μου φαινεται ισως καλυτερος απο το 11 pro max.

Θερμοκρασιες, αν εξαιρεσετε το setup που μετεφερε 40-50 γιγα απο το ios και ζεσταθηκε φυσιολογικα, ειναι μια χαρα.

Αποδοσεις τωρα δεν ξερω τι να σας πω. Σε αυτα που κανω εγω φαινεται σφαιρα. Δεν θα κανω και τιποτα κβαντικους υπολογισμους για να χρειαστω επιπλεον ιπποδυναμη.

Αποτυπωμα και αναγνωριση προσωπου πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το Ν20U. Αψογο για μενα.

Μπαταρια δεν ειναι ωρα να σχολιασω καθως εχω μολις μια φορτιση αλλα ακομα κι ετσι , δεν εχει σχεση με το N20U που τοσο εχω θαψει. Δεδομενων των συνθηκων (στησιμο και σκαλιγμα πρωτων ημερων) ειναι μια χαρα και φανταστειτε πως ερχομαι απο τον γιγαντα της μπαταριας εκει εξω (iphone 11 pro max).

 

Eρωτησεις :

Samsung Pay or Google Pay εχουμε? Με ειχε βολεψει το apple pay.

Πως γινεται να μην μου εκφωνει τον αριθμο που με καλει κατα την εισερχομενη κληση?

Κατι που θα μου προτεινατε να αλλαξω σε ρυθμισεις η να εγκαταστησω?

 

Καλησπέρα για το δεύτερο ερώτημα πας κλήση δηλ. Τηλέφωνο >ρυθμίσεις >απάντηση και τερματισμός κλήσης > απενεργοποίης εκφώνηση ονόματα καλούντων .

Καλορίζικο..

Edited by Evagelos_

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να έχει ραδιόφωνο ο φίλος απο Κορέα με Exynos?

 

Εμενα ειναι το μοντελο SM-G998N που εχει καποιες διαφορες με τα υπολοιπα.

Ας πουμε εχει μονο μια υποδοχη για φυσικη καρτα σιμ και εχει και ραδιοφωνο.

Δεν εχω βρει κατι αλλο ως τωρα. Η απορια ειναι ομως, υπαρχει και στα υπολοιπα απλα ειναι απενεργοποιημενο?

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι το μοντελο SM-G998N που εχει καποιες διαφορες με τα υπολοιπα.

Ας πουμε εχει μονο μια υποδοχη για φυσικη καρτα σιμ και εχει και ραδιοφωνο.

Δεν εχω βρει κατι αλλο ως τωρα. Η απορια ειναι ομως, υπαρχει και στα υπολοιπα απλα ειναι απενεργοποιημενο?

 

Μια υποδοχή έχει και εμάς αλλά μπαίνει πάνω κάτω λέει...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση - διαφορά με σχέση μ το παρελθόν

 

Όταν ενεργοποιώ το do not disturb και δέχομαι κλήση (έχω επιλέξει να δέχομαι κλήσεις) στην οθόνη δεν εμφανίζεται το όνομα του καλούντος..

 

Ή οθόνη παραμένει κλειστή και απλά ακούγεται ο ήχος κλήσης..

 

Με το S10 εμφανιζόταν κανονικά το όνομα και φώτο αυτού που με καλούσε

 

Any ideas?

 

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Στο μενού do not disturb απενεργοποιησε το hide notifications.

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια υποδοχή έχει και εμάς αλλά μπαίνει πάνω κάτω λέει...

 

Εγω δεν βλεπω θεση απο την κατω μερια να στηριξει σιμ φιλε μου. Η πανω εχει το σχημα της καρτας σιμ ενω απο κατω ειναι σχεδον φλατ.

Δεν ρισκαρω να δοκιμασω και να σφηνωσω το συμπαν εκει μεσα :)

Και με την esim μια χαρα θα κανω την δουλεια μου οπως και στο iphone.

Προφανως εχει να κανει με τις διαφορες που εχουν οι εκδοσεις των συσκευων.

 

Βρηκα και ενα συγκριτικο : https://tsar3000.com/compare/vK81DU76GE/

Edited by stiflerakos

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι ήταν θέμα επεξεργαστή γιαυτό και δεν είχαν ράδιο τα μοντέλα της Ευρώπης...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη γινεται κουβεντα για την μπαταρια καλο θα ηταν τις πρωτες πεντε φορτισεις να τις κανει καποιος με ανταπτορα 1Α το βραδυ που πεφτει για υπνο να κανει αργες φορτισεις .

 

Με γρηγορο φορτιστη και απενεργοποιημένη την γρήγορη φόρτιση θα μπορούσε να εχει το ίδιο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

με το πενακι γραφει οπως στο note? βγαινει το μενου με τις λειτουργιες?

 

Γιατί, έχει πάρει κανείς πενάκι? Δεν νομίζω ότι τα έχει φέρει κανείς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...