Jump to content

Samsung Galaxy S21+


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

S21+ 161.5 x 75.6 x 7.8 mm   200 g

S20+ 161.9 x 73.7 x 7.8 mm   188 g

S9+ :   158.1 x 73.8 x 8.5 mm   189 g

Αρα η οποια διαφορα εγκειται στο οτι το S21 εχει πλατος 7.56 cm και το S20 7.37. Και 12 gr στο βαρος. 

To δικο σου με το 20+ εχουν διαφορα μονο στο υψος.

Προσωπικα επειδη ειχα και το 20αρι.. Δε νιωθω καποια διαφορα αξια λογου. Για το μεγεθος της οθονης που προσφερουν και οι 2 συσκευες εχουν φοβερη κατασκευη εργονομικα. Προσωπικα τα χειριζομαι και με το ενα χερι. Οτι με το regular S21 θα γραφεις καλυτερα με το ενα χερι δε το συζηταμε. Αν εισαι οκ με τη μπαταρια του..

Με το 21 FE επισης οι διαφορες ειναι πολυ μικρες (7.45 πλατος) και αν τα δουλεψεις διπλα διπλα δε ξερω ποσο ευκολα θα επιλεξεις το "μικροτερο" (εκτος της χαμηλοτερης τιμης).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Απο το S9 plus που ειχα εγω υπάρχει διαφορα μικρή αλλά γενικα θεωρω το κινητο πολυ καλο σε μεγεθος αναλογικα παντα και την οθόνη που εχει.
Παιδια για ειδιποιησεις led το aod notify ή κάποιο αλλο? Εβαλα αυτο αλλα με μπερδεύουν λιγο οι ρυθμίσεις του σχετικά με το πως θα δουλεύει-συνεργαζεται με το always on display.

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, seat2062 said:

Καλημέρα παιδιά.
Από χθες κάτοχος του κινητού μετά από το S9 plus.
Μια δυο ερωτήσεις μόνο: Στη μπαταρία, στις επιλογές για τη φόρτιση ποια επιλογή είναι καλύτερη για τη μπαταρία? Ρωτάω γιατί έχει 2 επιλογές για γρήγορη φόρτιση. Σίγουρα η 2η επιλογή κάτω δλδ η "εξαιρετικά γρήγορη" φόρτιση θα το φορτίζει μεν γρηγορότερα με τον αντίστοιχο φορτιστή βέβαια αλλά δεν είναι και το καλύτερο για τη μπαταρία.
Εγώ την απενεργοποιησα. Να απενεργοποιήσω και την από πάνω δλδ αυτή που γράφει "γρήγορη φόρτιση"?
Επίσης, η μαμά μεμβράνη είναι καλή έτσι? Να την αφήσω ή να ψάξω για κάτι άλλο πχ γυαλί?


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η καλύτερη επιλογή για τη μπαταρία σου χωρίς να μειώσεις τις δυνατότητες του τηλεφώνου σου είναι να τη λειτουργείς μεταξύ 20 έως 80%. Η μαμά μεμβράνη είναι πολύ καλή

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,
Απέκτησα ένα σημαδακι από γρατζουνιά στην μαμά μεμβράνη οπότε πάει για αλλαγή, είναι στο κέντρο κ ενοχλεί.
Μιας και ακούω διαφορά για το γυαλί της spigen μάλλον θα το αποφύγω, για πείτε από που παραγγέλνω μεμβράνη γνήσια σαν αυτή που έχει? Πριν μου πείτε για smartec, είμαι Θεσσαλονίκη, υπάρχει κάτι αντίστοιχο??

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το s21 plus της γυναίκας μου , ξαφνικά μαυρησε η οθόνη και δεν ανάβει. Μπαταρία είχε 75%. Του έκανα αναγκαστικό restart με το volume down και το power button αλλά το logo της samsung δεν εμφανίζεται. Το έβαλα να φορτίζει λίγα λεπτά και ξανά δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια δεν ανάβει με τίποτα η οθόνη. Το έχετε ξανακούσει αυτό το πρόβλημα ευτυχώς είναι εντός εγγύησης.

adok13
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, chewbacca222 said:

Καλησπέρα παιδιά,
Απέκτησα ένα σημαδακι από γρατζουνιά στην μαμά μεμβράνη οπότε πάει για αλλαγή, είναι στο κέντρο κ ενοχλεί.
Μιας και ακούω διαφορά για το γυαλί της spigen μάλλον θα το αποφύγω, για πείτε από που παραγγέλνω μεμβράνη γνήσια σαν αυτή που έχει? Πριν μου πείτε για smartec, είμαι Θεσσαλονίκη, υπάρχει κάτι αντίστοιχο??

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πήγαινε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα samsung στη περιοχή σου, λογικά θα έχουν

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,
Απέκτησα ένα σημαδακι από γρατζουνιά στην μαμά μεμβράνη οπότε πάει για αλλαγή, είναι στο κέντρο κ ενοχλεί.
Μιας και ακούω διαφορά για το γυαλί της spigen μάλλον θα το αποφύγω, για πείτε από που παραγγέλνω μεμβράνη γνήσια σαν αυτή που έχει? Πριν μου πείτε για smartec, είμαι Θεσσαλονίκη, υπάρχει κάτι αντίστοιχο??

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θεσσαλονίκη αναγνωρισμένο service είναι της Microtech. Επίσης δηλώνω ευχαριστημένος με την μεμβράνη από Public (15€), στην περνάνε επί τόπου και μετά από κάποιες ώρες κάθεται σούπερ.
Το s21 plus της γυναίκας μου , ξαφνικά μαυρησε η οθόνη και δεν ανάβει. Μπαταρία είχε 75%. Του έκανα αναγκαστικό restart με το volume down και το power button αλλά το logo της samsung δεν εμφανίζεται. Το έβαλα να φορτίζει λίγα λεπτά και ξανά δοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια δεν ανάβει με τίποτα η οθόνη. Το έχετε ξανακούσει αυτό το πρόβλημα ευτυχώς είναι εντός εγγύησης.
Λογικά κάηκε οθόνη ή πλακέτα, η συσκευή χρειάζεται service, συμβαίνει και στους καλύτερους.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Sofos_5 said:

Θεσσαλονίκη αναγνωρισμένο service είναι της Microtech. Επίσης δηλώνω ευχαριστημένος με την μεμβράνη από Public (15€), στην περνάνε επί τόπου και μετά από κάποιες ώρες κάθεται σούπερ.Λογικά κάηκε οθόνη ή πλακέτα, η συσκευή χρειάζεται service, συμβαίνει και στους καλύτερους.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

Ωραία . Αξιοπιστία Samsung. Να το πάθεις και εκτός εγγύησης να κλαίς τα λεφτά σου.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Ωραία . Αξιοπιστία Samsung. Να το πάθεις και εκτός εγγύησης να κλαίς τα λεφτά σου.
Αυτό δεν ισχύει με όλες τις συσκευές όμως;
Πάντα θα υπάρχουν συσκευές (κάθε λογής) με αστοχία, το θέμα είναι να μήν σου τύχει εκτός εγγύησης και αν σου τύχει εντός, να έχεις σοβαρό service!

Προσωπικά θα έγραφα ποιο είναι το πρόβλημα της συσκευής σε ένα χαρτί, και μαζί με τη συσκευή θα το έστελνα Δευτέρα πρωί από ένα κατάστημα ACS απευθείας στην Smartech (δωρεάν φυσικά). Εντός της εβδομάδας (συνήθως σε 3 εργάσιμες) θα σου το στείλουν πίσω καινούργιο.

Το είχα πάθει πέρυσι και έκανα αυτό που σου είπα, όλα καλά.



Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Sofos_5 said:

Αυτό δεν ισχύει με όλες τις συσκευές όμως;
Πάντα θα υπάρχουν συσκευές (κάθε λογής) με αστοχία, το θέμα είναι να μήν σου τύχει εκτός εγγύησης και αν σου τύχει εντός, να έχεις σοβαρό service!

Προσωπικά θα έγραφα ποιο είναι το πρόβλημα της συσκευής σε ένα χαρτί, και μαζί με τη συσκευή θα το έστελνα Δευτέρα πρωί από ένα κατάστημα ACS απευθείας στην Smartech (δωρεάν φυσικά). Εντός της εβδομάδας (συνήθως σε 3 εργάσιμες) θα σου το στείλουν πίσω καινούργιο.

Το είχα πάθει πέρυσι και έκανα αυτό που σου είπα, όλα καλά.



Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

Καλά αυτό που λες ισχύει. Το θεμα είναι να υπάρχει σοβαρό service.και για τη smarteck έχω ακούσει γενικά τα καλητερα 

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό που λες ισχύει. Το θεμα είναι να υπάρχει σοβαρό service.και για τη smarteck έχω ακούσει γενικά τα καλητερα 
Εγώ που λες το είχα πάθει με το S9+ και ήμουν Θεσσαλονίκη, μου έκανε τεράστια εντύπωση που το πήρα μέσα στην ίδια εβδομάδα ενώ το είχα στείλει Αθήνα. Βέβαια πάλι είναι ταλαιπωρία όχι να βρεις άλλη συσκευή, όχι να επαναφέρεις δεδομένα...

Πάντως βλέποντας και την κατάσταση γενικά με τη σειρά S22, βλέπω εύκολα να μένω για το επόμενο. Πρώτη φορά τόσο ευχαριστημένος με μια συσκευή (S21+).

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, adok13 said:

Ωραία . Αξιοπιστία Samsung. Να το πάθεις και εκτός εγγύησης να κλαίς τα λεφτά σου.

Ισχύει για κάθε εταιρεία βέβαια όπως έγραψε και ο παραπάνω . Για αυτό κι εγώ γελάω με κάτι 400αρια και 500αρια που ζητάνε για συσκευές δίχως εγγύηση ( έχει λήξει κλπ). Μια πλακέτα μια οθόνη να φας αντε γειά μετά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καιγονται καθε μερα πλακετες στα Samsung εξου και το σχολιο περι..."αξιοπιστιας"...  Που να μην εδινε και 2 χρονια εγγυηση απ οποιο καταστημα και αν το εχεις αγορασει (εντος Ευρωπης) και με οποιον τροπο (αποδειξη/τιμολογιο)...Δε συζηταμε για τη smartec που ειναι ενα ακομα συν..  Anyway..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 12:41 ΠΜ, Sofos_5 said:

Θεσσαλονίκη αναγνωρισμένο service είναι της Microtech. Επίσης δηλώνω ευχαριστημένος με την μεμβράνη από Public (15€), στην περνάνε επί τόπου και μετά από κάποιες ώρες κάθεται σούπερ.Λογικά κάηκε οθόνη ή πλακέτα, η συσκευή χρειάζεται service, συμβαίνει και στους καλύτερους.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μόλις την 4.1 με απλό wipe cache πριν και μετά μέσω recovery.
Όλα λειτουργούν ομαλά, ίδιο smoothness με πριν, το ίδιο σβέλτο. Σούπερ συσκευή και πρώτη φορά τόσο γρήγορες αναβαθμίσεις.

Εντωμεταξύ λατρεύω Nova launcher αλλά τελικά το smoothness του μαμά launcher δεν το φτάνει δυστυχώς.

Η μπαταρία θα φανεί μέσα στην εβδομάδα...

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Την αγόρασα και εγώ την συσκευή σήμερα για δεύτερη φορά αφού την πρώτη φορά την επέστρεψα πίσω στο κατάστημα λόγο σοβαρών θεμάτων της με επιστροφή χρημάτων.

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα πολύ με την πρώτη συσκευή και με την κάκιστη κάμερα και την απόκριση της οθόνης με tempered glass (ειδικά με το δακτυλικό που δεν υπάκουγε με τίποτα) αλλά και με ένα μήνυμα που μου έβγαζε στην φόρτιση παρά φόρτιση ότι υπάρχει υγρασία στην θήρα.

Δεν πίστευα στα μάτια μου ότι το A52 5G που έχω και αυτό στην κατοχή μου του έριχνε σφαλιάρες σχεδόν σε όλους τους τομείς.

Στα μόνα υπέρ του S21 plus θα έλεγα ότι ήταν η οθόνη του και ο ελαφριά καλύτερος ήχος.

Μετά από αρκετές μέρες και αφού τα ξαναζύγισα αποφάσισα να το ξαναπάρω και πραγματικά σήμερα αντίκρισα ένα καλό μα καλό S21 plus.

Αυτό που παρατήρησα και μου προξένησε ενδιαφέρον είναι ότι το προβληματικό έξω από το κουτί του έγραφε made in Korea ενώ αυτό vietman.

Και τα δύο Ελληνικής αντιπροσωπείας και τα δύο τα παρέλαβα σφραγισμένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει να το χαρείς! Αυτό μετράει και μένει τώρα, η τελευταία εικόνα ή σωστή και απρόσκοπτη λειτουργία....για αυτό κι εγώ όταν βρίσκω συσκευές που ουσιαστικά είναι επέκταση των σκέψεων μου των κινήσεων και αυτών που πραγματικά θέλω τις κρατάω για καιρό!

 

@Sofos_5 είναι εξαιρετική η σαμμυ στην υποστήριξη, παίζει μπάλα πια μόνη της στο android 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το δακτυλικό σε αυτή τη συσκευή που έχω με την μαμά ζελατίνα στην οθόνη είναι αλάνθαστο 99,9% πράγμα που δεν έχω ξανασυναντήσει σε άλλη συσκευή σειράς S παρά μόνο σε ένα  S20 plus που είχα ένα διάστημα.

Λέτε αν βγάλω και  του βάλω tempered glass θα το χαλάσει;

Στην προηγούμενη συσκευή που επέστρεψα πίσω ΔΕΝ μπορούσα να βάλω με τίποτα δακτυλικό με περασμένο tempered glass.

Απλά επειδή είχα αγοράσει τζάμι το τοποθέτησα κατευθείαν (χωρίς να το δοκιμάσω με την υπάρχων προστασία) και μετά προσπάθησα για δακτυλικό για να μην ξαναπερνάω δεύτερη φορά.

Γι' αυτόν τον λόγο ρωτάω κιόλας.

Εδώ επειδή είναι αλοιφή (εξαιρετικά αξιόπιστο) μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα έχω θέμα αν αντικαταστήσω την μεμβράνη με τζάμι.

 

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.  Είμαι μεταξύ του S21+ και του S22+.  Η διάρκεια μπαταρίας είναι σημαντική για εμένα,  οπότε ποια η γνώμη σας;  το S21+ ως γνωστόν έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, makouin said:

Το δακτυλικό σε αυτή τη συσκευή που έχω με την μαμά ζελατίνα στην οθόνη είναι αλάνθαστο 99,9% πράγμα που δεν έχω ξανασυναντήσει σε άλλη συσκευή σειράς S παρά μόνο σε ένα  S20 plus που είχα ένα διάστημα.

Λέτε αν βγάλω και  του βάλω tempered glass θα το χαλάσει;

Στην προηγούμενη συσκευή που επέστρεψα πίσω ΔΕΝ μπορούσα να βάλω με τίποτα δακτυλικό με περασμένο tempered glass.

Απλά επειδή είχα αγοράσει τζάμι το τοποθέτησα κατευθείαν (χωρίς να το δοκιμάσω με την υπάρχων προστασία) και μετά προσπάθησα για δακτυλικό για να μην ξαναπερνάω δεύτερη φορά.

Γι' αυτόν τον λόγο ρωτάω κιόλας.

Εδώ επειδή είναι αλοιφή (εξαιρετικά αξιόπιστο) μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα έχω θέμα αν αντικαταστήσω την μεμβράνη με τζάμι.

 

Επειδη ειχα και S20+ θυμαμαι πολυ καλα οτι δεν ηταν τοσο ακριβες το δακτυλικο οπως ειναι πλεον στο 21. Μου ειναι ξεκαθαρη η διαφορα. Σε οτι αφορα το γυαλι...  εβαλα της spigen που μπαινει πανευκολα με τον οδηγο κιολας.. δουλεψε μερικες μερες σχετικα καλα και ξαφνικα ξεκινησε τα χαζα. Τα σβησα και τα ξαναπερασα 2-3 φορες και πρακτικα δουλευε οποτε ηθελε... στο τελος βαρεθηκα πηγα smartec μου περασανε τη μεμβρανη ξανα και εβαλα απο ΜΙΑ φορα τα δαχτυλα με τα οποια προτιμω να το ξεκλειδωνω. Και δεν ξανασχοληθηκα...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει ένα tempered glass το οποίο και πέρασα στην προηγούμενη συσκευή και ήταν κάκιστο...το κακό είναι ότι για αυτήν αγόρασα το spigen tempered glass που αναφέρεις πιστεύοντας ότι πιθανόν να κάνει την διαφορά αλλά μάλλον δεν θα το περάσω.

 

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του φοράω από την αρχή της Spigen, έχει επιτυχία πάνω από 95%, χάνει μόνο αν τα χέρια μου είναι πολύ στεγνά, διαφορετικά είναι στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Θα το σκεφτώ και θα πράξω..Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα είναι η διαφορά τόσο μεγάλη με το τζάμι.

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2022 at 1:04 ΜΜ, geob79 said:

Καλημέρα.  Είμαι μεταξύ του S21+ και του S22+.  Η διάρκεια μπαταρίας είναι σημαντική για εμένα,  οπότε ποια η γνώμη σας;  το S21+ ως γνωστόν έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα..

Αν μπορεις να περιμενεις για να δουμε τι θα γινει με τα θεματα που συνεχως προκυπτουν σε οτι αφορα τη σειρα 22 καλο θα ειναι (φανταζομαι διαβαζεις το θεμα του 22 Ultra). Απο κει και περα η διαφορα που εχουν χρηματικα αυτη τη στιγμη οι 2 συσκευες δεν αντικατοπτριζεται στη πραξη.. καθολου κατα τη προσωπικη μου εκτιμηση. Οποτε η αναμονη εχει να κανει και με το να πεσει η τιμη του 22+ πολυ κατω απο το χιλιαρικο που ειναι τωρα. Και για τη μπαταρια δε νομιζω το 22 να εχει μεγαλυτερη διαρκεια και αν εχει μαλλον αναξια λογου (υπαρχουν καμποσα vs στο youtube).

Το 21+ παντως ειναι εξαιρετικη συσκευη και μαλιστα στη τιμη που βρισκεται πλεον ...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη καθε λογος για αγορα του s22 plus δεν ωφελει καθως η συσκευη εχει θεματα που πρεπει να λυθουν και με τοσα χρηματα που κοστιζει δεν αξιζει να προχωρησει καποιος σε αγορα για αυτην την ωρα..οσο για την μπαταρια περναει σε δευτερη μοιρα καθως πανω κατω μιας μερας κανονικης χρησης ειναι η διαρκεια οσο και στο s21 plus....οσο για το s22 plus θα ερθουν αρκετα  updates ωστε να δουμε δυνατοτητες και επιδοσεις σε αυτονομια και αν αξιζει τελικα η μεταβαση απο το s21 plus

Edited by Kanellos1978
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...