Jump to content

Samsung Galaxy S21+


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορεις να πεις αποκλειστικα οτι ο exynos  ειναι προβληματικος γιατι μπορει να μην ειναι . 

Πχ.ο κορεατικος exynos ειναι καλυτερος απο αυτον που ερχεται ευρωπη μαλιστα εχει και υποστηριξη Fm(ασχετο) αλλα και αλλο κερνελ που σημαινει οτι υπαρχει διαφορετικο τμημα προγραμματισμου .

Το A52s ειναι "παγκοσμια "συσκευη βγαινει σε ολες τις χωρες του κοσμου με πανολοιδια χαρακτηριστικα ενω η κατηγορια S  ειναι κατακερματισμενη σε exynos,snap,κορεατικο  exynos , snap  για συγκεκριμενα δικτυα κτλ.Η ιδια η sammy  αναλογα τις αναγκες μπορει να δωσει σε διαφορα εργοστασια να βγαλουν παροδικα επεξεργαστες με διαφορετικη πολιτικη λειτουργιας.

Γραφω τοση ωρα εδω απο A52s απο το πρωι αυτη την διαχειριση δεν μπορει να την πετυχει o exynos  καθαρα για λογους τμηματος προγραμματισμου δεν θεωρω οτι ειναι προβληματικος.

 

spacer.png

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Επισης αυτο που εχω παρατηρησει εγω παντα σε προσωπικο επιπεδο και με τα δικα μου στησιματα σε a52s , S21 το μικρο , πανολοιδια στησιματα ο κερνελ του exynos δινει περισσοτερα δικαιωματα στα google service  μια και με το snap  του  a52s δεν φτανει ποτε στο 1% ολο 0.4 εως 0.7  ενω στα exynos  των αλλων ανεβαινει εως και 3%. 

Αυτο σημαινει οτι εχει αλλο προγραμματισμο αλληλεπιδρασης στα xml  των εφαρμογων με συχνοτερους ελεγχους on/off  στα exynos  γιαυτο και παρατηρειται γρηγορη καταναλωση μετα απο φορτιση.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τελειώς φιλολογικά (σε δουλειά να βρισκόμαστε δλδ 🤩), μου φαίνεται δύσκολη η σύγκριση ανάμεσα σε δυο διαφορετικά μοντέλα με άλλης κατηγορίας επεξεργαστές, για να καταλήξουμε σε γενικό συμπέρασμα Exynos vs Snapdaragon, σήμερα.

Επειδή με είχε απασχολήσει αρκετά, ειχα βρει τα παρκάτω βίντεο το οποίο αφορά το Ιδιο τηλέφωνο (s21 με exynos 2100 και snapdragon 888) , οχι διαφορετικές συσκευές ουτε σύγκριση 2100 με 778.

https://www.youtube.com/watch?v=-EZBS3ycebQ&t=339s

Ο τύπος κάνει σύγκριση κάθε μήνα, μετά απο κάθε update.

Και με δεδομένο οτι σε αντίστοιχα βίντεο τους πρώτους 2-3 μήνες κυκλοφορίας οι περισσότεροι reviewers που έκαναν αντίστοιχη σύγκριση, βγάζαν 8/10 φορές ελαφρώς  καλύτερο τον 888 (πάντα σε s21, οχι σε διαφορετικές συσκευές μεταξύ τους).

Μπαταρίας συμπεριλαμβανομένου, καταλαβαίνω οτι ο 2100 δεν εχει καμια αδυναμια σε σχεσή με τον 888. 

Και άρα ο 778 ειναι καλύτερος οπως παρατηρήσανε τα παιδιά πιο πάνω σε μπαταρία και απο exynos 2100 και απο snapdragon 888.

Κοινώς για να μην κουράζω, είτε ευρωπαικό, είτε αμερικάνικο s21, είναι το ίδιο ακριβώς. (Εν αντιθέση ίσως με τα s20, ώπου ο 865 ήταν σταθερά καλύτερο απο τον 990) 😁

Ξαναλέω, το Post ανήκει οριακά σε συζήτηση καταπολέμησης βαρεμάρας, dont take it too serious... 

Edited by scorpion8283
Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, bromonano2 said:

Επειδή έχω κ s21 ultra (exynos) και a52s ,φυσικά ο exynos είναι πολλά σκαλιά πάνω σε απόδοση και είναι ισάξιος του 888 ( και σε μερικά πράγματα καλύτερος του -πχ φώτο και σε άλλα χειρότερος πχ gpu, αλλά οι διαφορές είναι αμελητέες). Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα του exynos συνεχίζει να είναι η διαχείριση μπαταρίας στο standby και σε κακη ποιοτητα σηματος κινητης ειτε wifi. Και εξηγω: η φύση της δουλειάς μου είναι διτη, κάποιες μέρες είμαι καθηλωμένος σε μια καρέκλα (1 έως 2 μέρες την εβδομαδα) και τις υπόλοιπες βρίσκομαι σε συνεχή κίνηση μέσα σε ένα χώρο 80 στρεμμάτων-χειρονακτικη εργασία-. Όταν λοιπόν είμαι στο γραφείο και το κινητό ακίνητο και δεν κάνει εναλλαγή κεραιών κτλ η μπαταρία του είναι βράχοςστο stanby όταν κινούμαι στον εξωτερικό χώρο η μπαταρια τρώει τέτοια σφαλιάρα που δεν έχει προηγούμενο. Έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά σενάρια, μέχρι και απενεργοποιηητων αισθητήρων ,που υπάρχει ένα bug με το camera service worker , αλλά αυτο που πραγματικά σκοτώνει την μπαταρία στους exynos είναι η διαχείριση σήματος. Στο a52s η μπαταρία είναι βράχος σε κάθε περίπτωση Να σημειωσω οτι εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο setup και στα 2 και μαλιστα στο a52s εχω καποιες ποιο ενεργοβορες εφαρμογες -viber,whatsup κτλ- που δεν εχω στο s21. Θεωρώ ανεπίτρεπτο μετά από τόσα χρόνια να μην έχει λύσει η samsung το συγκεκριμένο πρόβλημα .

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Θα συμφωνησω σε ολα..σε προβληματικα σημεια με κακο σημα το κινητο εχει θεμα και η μπαταρια πεφτει γρηγορα...ακομα και σε stand by με ολα κλειστα μεσα σε ενα 8ωρο χανει ποσοστο 7-8%..το 52s με ολα κλειστα χανει στο 8ωρο 2-3% και με  aod ανοικτο γυρω στο 5-6%....μεσα στο σπιτι σε συγκεκριμενα σημεια που χει λιγοτερο καλο σημα το a52s  εχει 3-4 γραμμες ενω το s21 plus εχει 1-2 γραμμες...δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια.το θεωρω απαραδεκτο αυτο να συμβαινει σε ναυαρχιδα....

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο από πια άποψη; Με το ζόρι δεν μας πουλάνε την συσκευή, αν θες καλή μπαταρία αγοράζεις και το ανάλογο κινητό, ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για όλες τις ανάγκες και τα πορτοφόλια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Οι "Υπηρεσίες Google play" τι ακριβώς είναι;
Είναι η πιο ενεργοβορα εφαρμογή. Τι να απενεργοποιήσω;

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο από πια άποψη; Με το ζόρι δεν μας πουλάνε την συσκευή, αν θες καλή μπαταρία αγοράζεις και το ανάλογο κινητό, ευτυχώς υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για όλες τις ανάγκες και τα πορτοφόλια.
Το να μας βολεύει το ui της samsung και να θέλουμε ναυαρχίδα η οποία πωλείται στα 1300+ αρχικη δεν παίζει δηλαδή? Να μην της κάνουμε παρατήρηση ? Η την θίγουμε? Εμένα προσωπικά που την έχω καταβρει με το ui της και θέλω να παίρνω ναυαρχίδα κάθε χρόνο, την πληρώνω με τα ωραία μου λεφτά ,θα φάει το κράξιμο της αρκούδας. Είναι πολλά χρόνια αυτο που συμβαίνει με τον exynos σε standby, δεν είναι τωρινο φαινόμενο. Και δυστυχώς ( και λέω δυστυχώς γιατι θέλω να φύγω από την Sam) αλλά για ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει κάτι άλλο στο χώρο του Android,καλά για ios δεν το συζηταω...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, bromonano2 said:

Το να μας βολεύει το ui της samsung και να θέλουμε ναυαρχίδα η οποία πωλείται στα 1300+ αρχικη δεν παίζει δηλαδή? Να μην της κάνουμε παρατήρηση ? Η την θίγουμε? Εμένα προσωπικά που την έχω καταβρει με το ui της και θέλω να παίρνω ναυαρχίδα κάθε χρόνο, την πληρώνω με τα ωραία μου λεφτά ,θα φάει το κράξιμο της αρκούδας. Είναι πολλά χρόνια αυτο που συμβαίνει με τον exynos σε standby, δεν είναι τωρινο φαινόμενο. Και δυστυχώς ( και λέω δυστυχώς γιατι θέλω να φύγω από την Sam) αλλά για ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει κάτι άλλο στο χώρο του Android,καλά για ios δεν το συζηταω...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

εχεις απολυτο δικιο φιλε μου, αλλα το χειροτερο απο ολα ειναι να βγαζει την σειρα s με snapdragon και να μην δινει υποστηριξη διεθνη εστω για ενα χρονο, ειναι κατι που δεν την τιμα σαν εταιρεια. ( τωρα γιατι εβγαλε το s20 fe 5g με snapdragon στην ευρωπη ειναι ενα αλλο θεμα, οτι μπορει μπορει, δεν θελει? αυτη χανει πωλησεις οχι εγω, και δεν ειναι τυχαια η πτωση των πωλησεων στις ναυαρχιδες της).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bromonano2 said:

Το να μας βολεύει το ui της samsung και να θέλουμε ναυαρχίδα η οποία πωλείται στα 1300+ αρχικη δεν παίζει δηλαδή? Να μην της κάνουμε παρατήρηση ? Η την θίγουμε? Εμένα προσωπικά που την έχω καταβρει με το ui της και θέλω να παίρνω ναυαρχίδα κάθε χρόνο, την πληρώνω με τα ωραία μου λεφτά ,θα φάει το κράξιμο της αρκούδας. Είναι πολλά χρόνια αυτο που συμβαίνει με τον exynos σε standby, δεν είναι τωρινο φαινόμενο. Και δυστυχώς ( και λέω δυστυχώς γιατι θέλω να φύγω από την Sam) αλλά για ΕΜΕΝΑ δεν υπάρχει κάτι άλλο στο χώρο του Android,καλά για ios δεν το συζηταω...

Sent from my SM-G998B 

Κανεις δεν μας αναγκαζει να αγορασουμε κατι με το ζορι...οταν ομως πληρωνεις 900-1000 ευρω εχεις την απαιτηση να σου προσφερουν κατι που να χει απαραιτητα καποια πραγματα σωστα που θα λειτουργουν σε υψηλο επιπεδο.και εκτος απο τις καμερες οθονη βιντεο επιδοσεις ειναι και μια καλη μπαταρια...οταν θελεις να χαρεις την συσκευη με οτι συνεπαγεται αυτο τοτε δεν θα βγαλεις ουτε μιση μερα..αν συνεχισει η samsung με exynos στις επομενες ναυαρχιδες μας βλεπω να παιρνουμε  τα καλα midrange της samsung με snapdragon και να χαιρεταμε την σειρα s...πραγματικα αδικει τον εαυτο της η εταιρια με τετοια συμπεριφορα....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι όλα αυτά που λες και συμφωνώ, είναι απαράδεκτο για την τιμή που ζητάει, το λάθος κατά την δική μου γνώμη είναι ότι πολλοί αγοράζουν συσκευή χωρίς να κοιτάνε τις ανάγκες τους και τι θέλουν από ένα κινητό, εγώ πχ θέλω SD, θύρα ακουστικών, και μπαταρία 2+ μέρες, οπότε θα διαλέξω την συσκευή που θα μου τα καλύπτει αυτά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, chios said:

Σωστά είναι όλα αυτά που λες και συμφωνώ, είναι απαράδεκτο για την τιμή που ζητάει, το λάθος κατά την δική μου γνώμη είναι ότι πολλοί αγοράζουν συσκευή χωρίς να κοιτάνε τις ανάγκες τους και τι θέλουν από ένα κινητό, εγώ πχ θέλω SD, θύρα ακουστικών, και μπαταρία 2+ μέρες, οπότε θα διαλέξω την συσκευή που θα μου τα καλύπτει αυτά.

Πιστεψε με το s21 plus το εχω για φωτο κυριως οταν θα ταξιδεψω η καποιες στιγμες που θελω ποιοτητα σε φωτογραφιες...σε καθημερινη βαση δουλευω το a52s τοσο στην δουλεια μου οσο και οταν παω καπου που θελω να με βγαλει η μπαταρια χωρις να με πιανει ανχος....και αξιοπρεπεστατο σε φωτο βιντεο φυσικα .. 

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική συσκευή φίλε, ίσως από τα καλύτερα upper midrange κινητά του 21, δεν του λείπει πραγματικά τίποτα και ο sd778 πάρα πολύ καλός.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μη τρελαθουμε κιολας και βγαζουμε χαλια την σειρα s  , παντα οι ναυαρχιδες ειναι πιο "ανισορροπες" μια και εχουν υψηλα χαρακτηριστικα τα οποια ειναι λογικο να μη μπορουν να  συνεργαστουν στο τελειο οσο για το A52s  μη ξεχναμε οτι ειναι η πρωτη ισορροπημενη συσκευη ολων των εποχων μια και παλιοτερα η μεσαιας κατηγοριας συσκευες επασχαν σε διαφορους τομεις.

Το Α52s ειναι η πρωτη συσκευη μεσαιας κατηγοριας που οτι κανεις δεν το βαθμολογεις κατω απο την βαση δεν λες τι χαλι ειναι αυτο αντιθετα θα πεις ειναι Οκ η ειναι αρκετα καλο.Ειναι μια καινουργια εξελιξη που ισως μεταφερθει και στην S-κατηγορια ετσι θελω να πιστευω δεν θα το αφησει ετσι η sammy  .

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει μη τρελαθουμε κιολας και βγαζουμε χαλια την σειρα s  , παντα οι ναυαρχιδες ειναι πιο "ανισορροπες" μια και εχουν υψηλα χαρακτηριστικα τα οποια ειναι λογικο να μη μπορουν να  συνεργαστουν στο τελειο οσο για το A52s  μη ξεχναμε οτι ειναι η πρωτη ισορροπημενη συσκευη ολων των εποχων μια και παλιοτερα η μεσαιας κατηγοριας συσκευες επασχαν σε διαφορους τομεις.
Το Α52s ειναι η πρωτη συσκευη μεσαιας κατηγοριας που οτι κανεις δεν το βαθμολογεις κατω απο την βαση δεν λες τι χαλι ειναι αυτο αντιθετα θα πεις ειναι Οκ η ειναι αρκετα καλο.Ειναι μια καινουργια εξελιξη που ισως μεταφερθει και στην S-κατηγορια ετσι θελω να πιστευω δεν θα το αφησει ετσι η sammy  .
Συμφωνώ, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την A με την S. Το s21 ultra μου δίνει πράγματα που δεν μπορεί να μου τα δώσει a52s . Αλλά ρε Samsung ,έλεος. Και το κακό είναι ότι και για την καινούργια γενιά που έρχεται (sd8gen1 VS exynos 2200) τα ίδια ακουγονται.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bromonano2 said:

Συμφωνώ, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την A με την S. Το s21 ultra μου δίνει πράγματα που δεν μπορεί να μου τα δώσει a52s . Αλλά ρε Samsung ,έλεος. Και το κακό είναι ότι και για την καινούργια γενιά που έρχεται (sd8gen1 VS exynos 2200) τα ίδια ακουγονται.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Συμφωνω στο οτι δεν ειναι το ιδιο σε καποια πραγματα αλλα εδω μιλαμε για το s21 plus και οχι το s21 ultra που ναι το κορυφαιο μοντελο της εταιριας..η οθονη στο s21 plus ειναι 1080×2020 και παρολαυτα η αυτονομια δεν ειναι καλη με τετοια αναλυση...

Link to comment
Share on other sites

επειδη τιποτα δεν ειναι τυχαιο στη ζωη.                                                                                                                                                    https://techmaniacs.gr/astamatiti-i-qualcomm-me-10-sta-10-top-flagships-na-echoyn-snapdragon/

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο...

Αρα λογικα θα προτιμουσατε το s21/plus με Snapdragon 888? Κοινως την αμερικανικη εκδοση? Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πανομοιοτυπα μετα τα updates...Ολοιδια... Διδυμα....Το ενα και το αυτο.... Δεν θα ξεχωριζα κανενα απο τα δυο. Εχει δουλεψει πολυ η samsung στα updates του Exynos απο την παρουσιαση τους. Αντιστοιχα και οι εφαρμογες.

Οριστε και μια συγκριση σε μπαταριες

https://youtu.be/JHvjwZlrIp8

Ή αντιστοιχα προτιματε μια καλυτερη μπαταρια ( A52s) απο καλυτερες επιδοσεις? Αυτο ειναι θεμα επιλογης...Αντιστοιχα υπαρχουν και ακομα πιο budget  περιπτωσεις απο το A52s με καλυτερη ακομα μπαταρια!

Το οτι το A52s ειναι πολυ καλη περιπτωση για mid range ειδικα στα 350E, ειναι δεδομενο.

Παρεπιπτοντως , χωρις να αμφισβητω τα παιδια που εχουν και τα 2 ( A52s, A21 plus), δεν εχω βρει πουθενα καποιο στοιχειο οτι το A52s εχει συνολικα καλυτερη μπαταρια απο το S21 plus.

Στο GSMArena που κραταει βαση δεδομενων μπαταριας, τα δειχνει ιδια, αντε 1% καλυτερο το s21 plus

Οτι ο υποδιεστερος 778 ειναι λιγοτερο ενεργοβορος, αντισταθμιζεται απο την μεγαλυτερη μπαταρια.Αν ειχα και τα 2 , δεν βρισκω καποιο σεναριο που θα προτιμουσα το A52s. (Αλλα εγω ειμαι εγω).

Δεν ειμαι ουτε exynos fan, ουτε καν samsung fan...

 

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγο...
Αρα λογικα θα προτιμουσατε το s21/plus με Snapdragon 888? Κοινως την αμερικανικη εκδοση? Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πανομοιοτυπα μετα τα updates...Ολοιδια... Διδυμα....Το ενα και το αυτο.... Δεν θα ξεχωριζα κανενα απο τα δυο. Εχει δουλεψει πολυ η samsung στα updates του Exynos απο την παρουσιαση τους. Αντιστοιχα και οι εφαρμογες.
Οριστε και μια συγκριση σε μπαταριες

Ή αντιστοιχα προτιματε μια καλυτερη μπαταρια ( A52s) απο καλυτερες επιδοσεις? Αυτο ειναι θεμα επιλογης...Αντιστοιχα υπαρχουν και ακομα πιο budget  περιπτωσεις απο το A52s με καλυτερη ακομα μπαταρια!
Το οτι το A52s ειναι πολυ καλη περιπτωση για mid range ειδικα στα 350E, ειναι δεδομενο.
Παρεπιπτοντως , χωρις να αμφισβητω τα παιδια που εχουν και τα 2 ( A52s, A21 plus), δεν εχω βρει πουθενα καποιο στοιχειο οτι το A52s εχει συνολικα καλυτερη μπαταρια απο το S21 plus.
Στο GSMArena που κραταει βαση δεδομενων μπαταριας, τα δειχνει ιδια, αντε 1% καλυτερο το s21 plus
Οτι ο υποδιεστερος 778 ειναι λιγοτερο ενεργοβορος, αντισταθμιζεται απο την μεγαλυτερη μπαταρια.Αν ειχα και τα 2 , δεν βρισκω καποιο σεναριο που θα προτιμουσα το A52s. (Αλλα εγω ειμαι εγω).
Δεν ειμαι ουτε exynos fan, ουτε καν samsung fan...
 
Πάμε άλλη μια...

Αυτό που δεν μπορει να δειξει ΚΑΝΕΝΑ review και κάνεις δεν ασχολείται (γιατί υπάρχουν πολλοί λόγοι και περιορισμοι) είναι η κατανάλωση στο standby και σε κακές συνθήκες σήματος. Εκεί ο exynos συνεχιζει να είναι ένα χαλι και μισό. Προσοχή δεν λέω ότι έχει χειρότερο σήμα (σε δεδομένα ή wifi) αλλά όταν η κατάσταση στο σήμα γίνεται οριακή ή γίνεται συχνή εναλλαγή κεραιών (είτε δεδομένα είτε wifi) o exynos τα σκατωνει και πάλι. Μια ζωή με exynοs λόγω ναυαρχιδων samsung το εβλεπα και λεω οκ ετσι είναι, αλλά τώρα που έχω και snap δίπλα στο s21 ultra , το a52s, ε όχι ρε φίλε, κρίμα να έχεις έναν επεξεργαστή , ανώτερο κατεμε φέτος από των 888 (εκτός από gpu) και να τα σκατωνεις στο standby. Ει αι σιχτιρ πια . Το φωναζουμε, Το λεμε, τους το λένε και τον ύπνο του δικαίου...

Το ξαναέγραψα και πιο πίσω(ή στο νήμα του 52) καρφωμένος στο γραφείο ,η μπαταρία βράχος και στα 2. Όταν βγαίνω σε κίνηση ο snap βράχος, η μπαταρία του exynοs καταποντιζεται

Κατά τα άλλα κομπλέ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk




Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, bromonano2 said:

.........
Το ξαναέγραψα και πιο πίσω(ή στο νήμα του 52) καρφωμένος στο γραφείο ,η μπαταρία βράχος και στα 2. Όταν βγαίνω σε κίνηση ο snap βράχος, η μπαταρία του exynοs καταποντιζεται

Κατά τα άλλα κομπλέ emoji56.png

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



 

Σημαντικο συμπερασμα και εμπειρικο!

In other news...

Samsung browser ή chrome?

Ειδικα με την μετατωπιση πλεον της μπαρας αναζητησης χαμηλα και με δεδομενο το adblocker στον samsung,  μου φαινεται με την δικη μου χρηση samsung > chrome σε ταχυτητα - διαφημισεις. Με εξεπληξε ευχαριστα...

Τι βλεπετε? 

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο συμπερασμα και εμπειρικο!
In other news...
Samsung browser ή chrome?
Ειδικα με την μετατωπιση πλεον της μπαρας αναζητησης χαμηλα και με δεδομενο το adblocker στον samsung,  μου φαινεται με την δικη μου χρηση samsung > chrome σε ταχυτητα - διαφημισεις. Με εξεπληξε ευχαριστα...
Τι βλεπετε? 
Προσωπικα samung browser...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, scorpion8283 said:

Εχω μπερδευτει λιγο...

Αρα λογικα θα προτιμουσατε το s21/plus με Snapdragon 888? Κοινως την αμερικανικη εκδοση? Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πανομοιοτυπα μετα τα updates...Ολοιδια... Διδυμα....Το ενα και το αυτο.... Δεν θα ξεχωριζα κανενα απο τα δυο. Εχει δουλεψει πολυ η samsung στα updates του Exynos απο την παρουσιαση τους. Αντιστοιχα και οι εφαρμογες.

Οριστε και μια συγκριση σε μπαταριες

https://youtu.be/JHvjwZlrIp8

Ή αντιστοιχα προτιματε μια καλυτερη μπαταρια ( A52s) απο καλυτερες επιδοσεις? Αυτο ειναι θεμα επιλογης...Αντιστοιχα υπαρχουν και ακομα πιο budget  περιπτωσεις απο το A52s με καλυτερη ακομα μπαταρια!

Το οτι το A52s ειναι πολυ καλη περιπτωση για mid range ειδικα στα 350E, ειναι δεδομενο.

Παρεπιπτοντως , χωρις να αμφισβητω τα παιδια που εχουν και τα 2 ( A52s, A21 plus), δεν εχω βρει πουθενα καποιο στοιχειο οτι το A52s εχει συνολικα καλυτερη μπαταρια απο το S21 plus.

Στο GSMArena που κραταει βαση δεδομενων μπαταριας, τα δειχνει ιδια, αντε 1% καλυτερο το s21 plus

Οτι ο υποδιεστερος 778 ειναι λιγοτερο ενεργοβορος, αντισταθμιζεται απο την μεγαλυτερη μπαταρια.Αν ειχα και τα 2 , δεν βρισκω καποιο σεναριο που θα προτιμουσα το A52s. (Αλλα εγω ειμαι εγω).

Δεν ειμαι ουτε exynos fan, ουτε καν samsung fan...

 

Οπως γραψαμε και πιο πανω μιλαμε κυριως στο stand by..οταν υπαρχει κακο η μετριο σημα ο exynos υστερει με αποτελεσμα να πεφτει η μπαταρια πιο γρηγορα..οταν εχεις παραλληλα και τις 2 συσκευες βλεπεις τα παντα στις διαφορες μεταξυ τους και δεν χρειαζεσαι καποιο review...επισης η αποδοση του snapdragon τα παει πιο καλα στο refresh rate 120hz αλλα και στν χρηση  του aod...γενικα οπου απαιτειτε ενεργεια ο snap ειναι πιο οικονομικος..θα συμφωνησω οτι εχει βελτιωθει ως ενα σημειο η αποδοση του exynos 2100  με καποια updates..οσο αναφορα τις καμερες το s21 plus ειναι απολαυση...καλο το a52s  και αξιοπρεπεστατο στην καμερα αλλα σε αυτο το κομματι φαινεται η διαφορα χρηματων μεταξυ τους...

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, bromonano2 said:

Προσωπικα samung browser...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Εγώ χρησιμοποιούσα χρόνια τον Dolphin, νομίζω γιατί είχε flash player ή κάτι τετοιο. Τώρα που πήρα το σ21, ειπα να δοκιμάσω κάτι νέο και έβαλα τον Μοτζίλα (που χρησιμοποιώ και στο πισί μου) και αφενός βολεύει για τα σάιτ και τους κωδικούς, αλλά είναι λίγο βλακεία σαν browser στο κινητό από θέμα διαχείρισης tabs, home page Κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω διεύθυνση αλλάζω σπίτι όπως λέει και το άσμα...μετακομίζω σε αυτό το νήμα καθώς εδωσα το Xiaomi Mi 8 μετά από 3 χρόνια και πήρα το S21+.

Μου πήρε 2 μέρες να στήσω όλα από την αρχή (δεν ήθελα μεταφορά).

Πρώτες εμπειρίες σε σχέση με το ακομα τίμio Μι8 , πολύ καλές γενικά. Ευχαριστημένος μπορώ να πω με την μετάβαση, θα επανέλθω με λεπτομέρειες αργότερα. Προς το παρων αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι αυτό το Premium Feel που δίνει η συσκευή και η ασυναγώνιστη οθόνη. Μπαταρία δεν έχω ακόμα αποψη. Ταχύτητα πύραυλος

Μου λείπει από το Xiomi Mi 8 οι υπέρυθρες στην αναγνώριση προσώπου που ξεκλείδωνε ακαριαία σε full σκοταδι..κρίμα που δεν το έχει το S21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, προέρχομαι από note 9 και ψάχνω διάδοχο. Ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας με το s21  plus και αν αξίζει πραγματικά τα 250++.ευρώ διαφορά από το s20 fe 5g. Διαβάζω ότι οι κάμερες είναι σχεδόν ίδιες και ο επεξεργαστής δεν έχει μεγάλη διαφορά στην καθημερινή χρήση. Εσάς ποια η άποψη σας;

 

 

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2021 at 12:02 ΠΜ, haris013 said:

Καλησπερα παιδιά, προέρχομαι από note 9 και ψάχνω διάδοχο. Ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας με το s21  plus και αν αξίζει πραγματικά τα 250++.ευρώ διαφορά από το s20 fe 5g. Διαβάζω ότι οι κάμερες είναι σχεδόν ίδιες και ο επεξεργαστής δεν έχει μεγάλη διαφορά στην καθημερινή χρήση. Εσάς ποια η άποψη σας;

 

 

Κοιτα φιλε μου οι καμερες του  s21 plus ειναι καλυτερες...σε αυτο το κομματι το s21 plus υπερτερει.σαφως δεν ειναι μεγαλη διαφορα ειναι ομως αισθητη...εχει φιλος μου το s20 fe και εχουμε κανει συγκριση...στο κομματι του επεξεργαστη οι διαφορες σχεδον ελαχιστες και φυσικα ο snapdragon 865 του s20 fe θα σου δωσει καλυτερη αυτονομια στους πιο πολλους τομεις.τα χουμε ξαναπει δυστυχως για τους exynos..οπως και να χει  με το s20fe θα μεινεις ικανοποιημενος και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις τα 250 παραπανω εκτος αν βρεις  το s21 plus σε καλη τιμη μεταχειρισμενο...αν θελεις ομως καλυτερη καμερα και σε ενδιαφερει πιο πολυ το κομματι αυτο τοτε κοιτα το s21 plus...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...