Jump to content

Samsung Galaxy S21+


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, il_tifosi said:

Πρόσθεσε και την έλλειψη θύρας ακουστικών and welcome to the future!

 

Μπράβο πάντως, είναι ένα παράδειγμα του γιατί αξίζει να επενδύσει κάποιος σε ακριβή, καλή συσκευή. Έχει άλλη αντοχή στο χρόνο από άποψη εμπειρίας χρήσης, σε σχέση με μια midrange και κάτω.

Εδώ και πολύ καιρό τα κινητά πωλούνται χωρίς φορτιστή και χωρίς ακουστικά άλλωστε τι να τα κάνεις πλέον τα ακουστικά με καλώδια😄. Με 15-20€ αγοράζεις το φορτιστή της samsung μαζί με το καλώδιο για θύρα type C. Για όλα αυτά που αναφέρεις πάντως αν είχες διαβάσει τα specs θα τα γνώρισες.

Σε κάθε περίπτωση όμως πήρες ένα εξαιρετικό τηλέφωνο με πολλά πλεονεκτήματα. Καλορίζικο

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, il_tifosi said:

Πρόσθεσε και την έλλειψη θύρας ακουστικών and welcome to the future!

 

Μπράβο πάντως, είναι ένα παράδειγμα του γιατί αξίζει να επενδύσει κάποιος σε ακριβή, καλή συσκευή. Έχει άλλη αντοχή στο χρόνο από άποψη εμπειρίας χρήσης, σε σχέση με μια midrange και κάτω.

Δεν είχα πάρει πρέφα οτι δεν έχει jack. Το απλό blutooth ακουστικό που έχω (του 20αρικου) δεν αναγνωρίζεται από το s21 οπότε, την ψιλοπατήσαμε.

Όσο για το άλλο θέμα, τα παλια κινητά μου άντεχαν το πολύ 2 χρόνια. Οπότε, γιατί να δώσεις 200 ευρώ κάθε 2 χρόνια και να μην δώσεις 500 (και με επιστροφή Γιουρμπανκ) για το σ7  ξερω γω 😛

1 ώρα πριν, petros46 said:

Εδώ και πολύ καιρό τα κινητά πωλούνται χωρίς φορτιστή και χωρίς ακουστικά άλλωστε τι να τα κάνεις πλέον τα ακουστικά με καλώδια😄. Με 15-20€ αγοράζεις το φορτιστή της samsung μαζί με το καλώδιο για θύρα type C. Για όλα αυτά που αναφέρεις πάντως αν είχες διαβάσει τα specs θα τα γνώρισες.

Σε κάθε περίπτωση όμως πήρες ένα εξαιρετικό τηλέφωνο με πολλά πλεονεκτήματα. Καλορίζικο

Δεν έχω μάτια για άλλο κινητό/εταιρεία. Το θέμα είναι αν θα έπαιρνα φέτος το 21 ή θα περίμενα του χρόνου το 22. Δλδ ψιλομονόδρομος ήταν. Και σίγουρα, προσαρμόζεσαι (θέλοντας και μη). Είχα διαβάσει οτι τα έκανε η απλ αυτά, αλλά δεν ήξερα οτι είχε ακολουθήσει και η Σαμσ.

Στο θέμα μας. Δεν είναι το κόστος. 20 ευρώ μπροστά στα 800 δεν είναι τπτ, αλλά κ. Σαμσουνγκ, δεν αλλαζουμε όλοι κάθε χρόνο κινητό για να έχουμε φορτιστή από παλιά. Και όταν στο α52ς έχεις και φορτιστή και υποδοχή για ακουστικά, είναι σαν να λες, πλέρωνε κυρ Παντελή και φορτιστές και ακουστικά ασύρματα, μην νομίζεις οτι με 800ευρώ καθάρισες.

Υ.Γ. Στο σάιτ του Γερμανού δεν γράφει οτι δεν περιλαμβάνεται φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε νεα ενημερωση μετα την μεγαλη του android 12....αυτο τιμα την samsung που δειχνει να υπολογιζει τις συσκευες αλλα και τους πελατες της

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το κινητό έχει μια εφαρμογή που λέγεται "Μηνύματα" και μία που λέγεται "Messages". Ποια η διαφορά τους? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το κινητό έχει μια εφαρμογή που λέγεται "Μηνύματα" και μία που λέγεται "Messages". Ποια η διαφορά τους? 
Τα μηνύματα είναι εφαρμογή της Samsung και τα Messages είναι της Google.
Κράτα οποίο σε βολεύει και το άλλο απενεργοποίησε το.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, panosfx said:

Τα μηνύματα είναι εφαρμογή της Samsung και τα Messages είναι της Google.
Κράτα οποίο σε βολεύει και το άλλο απενεργοποίησε το.

Κρατα της samsung...αυτο ειναι και το  official αλλωστε.οποιος εχει δει καποια διαφορα με την τελευταια ενημερωση ας γραψει εδω

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kanellos1978 said:

Κρατα της samsung...αυτο ειναι και το  official αλλωστε.οποιος εχει δει καποια διαφορα με την τελευταια ενημερωση ας γραψει εδω

Τα άλλαξα, απλά δεν πήρα πρέφα ποιο είναι ποιο όταν σέταρα το κινητό. Τελικά τα 5 χρόνια από το ένα S στο άλλο, είναι πολλά 😛

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Kanellos1978 said:

Κρατα της samsung...αυτο ειναι και το  official αλλωστε.οποιος εχει δει καποια διαφορα με την τελευταια ενημερωση ας γραψει εδω

Πάντως όταν σετάρεις το κινητό για πρώτη φορά, στο κάτω μέρος έχει σαν προεπιλογή και ενεργοποιημένη την εφαρμογή της google

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες. Το κινητό έχει μια εφαρμογή που λέγεται "Μηνύματα" και μία που λέγεται "Messages". Ποια η διαφορά τους? 
Κρατα της samsung...αυτο ειναι και το  official αλλωστε.οποιος εχει δει καποια διαφορα με την τελευταια ενημερωση ας γραψει εδω
Να συμπληρώσω εδώ ότι με τo official της samsung αν έχεις wind δεν έχεις rcs,ενώ της google δουλεύει με όλα τα δίκτυα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε Android 12, η μπαταρία κρατάει μεχρι το απόγευμα, περίπου ένα 12ωρο συνολικα, το Viber κολλάει συνεχώς και στο Facebook δεν ανοίγουν οι σύνδεσμοι! Το πρόβλημα δε λυθηκε ούτε με την τελευταία ενημέρωση! Το κινητό έχει γίνει αγνώριστο (προς το χειρότερο)!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aris1417 said:

Μετά την αναβάθμιση σε Android 12, η μπαταρία κρατάει μεχρι το απόγευμα, περίπου ένα 12ωρο συνολικα, το Viber κολλάει συνεχώς και στο Facebook δεν ανοίγουν οι σύνδεσμοι! Το πρόβλημα δε λυθηκε ούτε με την τελευταία ενημέρωση! Το κινητό έχει γίνει αγνώριστο (προς το χειρότερο)!! 

Θα συμφωνησω απολυτα....δυστυχως ενα τοσο καλο κινητο σε καμερα οθονη επιδοσεις αλλα τοσο μετριο ως κακο πολλες φορες σε μπαταρια.εχω παραλληλα το a52s που σε θεμα αυτονομιας εχει 25-30% παραπανω απο το s21 plus με την ιδια χρηση....δεν επιτρεπεται σε ναυαρχιδες να μπαινουν exynos και σε  midrange συσκευες να βαζουν snapdragon..

Link to comment
Share on other sites

οτι και να πουμε το αυτι τους δεν ιδρωνει, exynos δευτεροι και ξερο ψωμι στις ναυαρχιδες. ευτυχως ομως που βαζει στις midrage και αυτες προτιμαμε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, boymanos said:

οτι και να πουμε το αυτι τους δεν ιδρωνει, exynos δευτεροι και ξερο ψωμι στις ναυαρχιδες. ευτυχως ομως που βαζει στις midrage και αυτες προτιμαμε.

Ετσι ειναι....αν βγει το s22  με  snapdragon τοτε θα το αγορασω αμμεσα αλλιως βλεπω να δινω το s21 plus και να παω σε κανα πιο καινουργιο midrange με snapdragon....κατα τα αλλα σαν συσκευη το s21 plus ειναι πολυ δυνατη....

Link to comment
Share on other sites

Κάπου μπερδεύτηκα με αυτά που γράφετε, τι χρήση κάνετε

Το έχω εδώ και ένα μήνα το κινητό, το πήρα και πέρασα κατευθείαν τη 12, με όλα ανοιχτά μόνιμα συνδεδεμένο με το Watch 3, στο αυτοκίνητο στριμηνγκ μουσική αρκετό σερφαρισμα mail και διάφορα χαζά και κάνα μισάωρο με μια ώρα χαζά παιχνίδια, μου βγάζει ένα 24ωρο με υπόλοιπο από 40 μέχρι 50%....

χθες με 1μιση ώρα χάρτες 2 ώρες μουσική στο αυτοκίνητο και κάποιες κλήσεις και μνμτ έβγαλε το 24ωρο με υπόλοιπο 35%.

στην αρχή που το είχα με 5g ξόδευε περίπου 10% παραπάνω, έχω δει ΣΟΤ μέχρι 7 ώρες σε 18 ώρες χρήσης.

Μου κάνει εντύπωση με αυτά που διαβάζω.

Να σημειώσω ότι συνήθως έχω καλό σήμα κινητής (είμαι με Cosmote) και στο γραφείο και στο σπίτι είμαι με VoWIFI

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψιλοαπογοητευμένος με το θέμα μπαταρίας του κινητού προερχόμενος από Oneplus. Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο 2 μηνών και το φορτίζω κάθε μέρα μέχρι το 85% περίπου για καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας μακροπρόθεσμα(έτσι με έχουν συμβουλεύσει). 
Με χρήση κυρίως wi-fi και δεδομένα. Browsing, whatsapp και το φορτίζω περίπου κάθε 20 ώρες από το 30-35% μέχρι το 85%.
Μου κάνει εντύπωση γιατί περίμενα ως σχεδόν καινούργιο κινητό να κρατάει 1.5 μέρα στην αρχή τουλάχιστον. Αυτό σε 1 χρόνο μπορεί να θέλει 2 φορές φόρτιση.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του exynos όπως λέτε, και μια φίλη που πήρε το s20fe 5g με Snapdragon δεν είναι ευχαριστημένη από τη μπαταρία του.
 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, spiros91 said:

Ερώτηση: Στις ρυθμίσεις της οπίσθιας κάμερας, τι έχετε?

3:4 64MP
3:4
9:16
1:1
FULL

?

Επιλέγεις αυτό που βολεύει εσένα. Εγώ έχω επιλέξει 9:16

22 ώρες πριν, aris1417 said:

Μετά την αναβάθμιση σε Android 12, η μπαταρία κρατάει μεχρι το απόγευμα, περίπου ένα 12ωρο συνολικα, το Viber κολλάει συνεχώς και στο Facebook δεν ανοίγουν οι σύνδεσμοι! Το πρόβλημα δε λυθηκε ούτε με την τελευταία ενημέρωση! Το κινητό έχει γίνει αγνώριστο (προς το χειρότερο)!! 

με normal χρήση βγάζω μια μέρα πολύ άνετα και έχω ακόμα μπαταρία. Αν έχει πρόβλημα μετά την αναβάθμιση κάνε μια καθαρή εγκατάσταση από την αρχή

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, petros46 said:

Επιλέγεις αυτό που βολεύει εσένα. Εγώ έχω επιλέξει 9:16

Το σ7 δίπλα στην κλίμακα έγραφε και MP και ανάλυση. Στο σ21 δεν τ εχω βρει αυτό. Επίσης, μου έχει τύχει δις να είμαι στο 3:4 64 και να μην εστιάζει με τίποτα σε κείμενο, ενώ το απλό 3:4 δεν είχε πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ZAMPON7 said:

Και εγώ ψιλοαπογοητευμένος με το θέμα μπαταρίας του κινητού προερχόμενος από Oneplus. Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο 2 μηνών και το φορτίζω κάθε μέρα μέχρι το 85% περίπου για καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας μακροπρόθεσμα(έτσι με έχουν συμβουλεύσει). 
Με χρήση κυρίως wi-fi και δεδομένα. Browsing, whatsapp και το φορτίζω περίπου κάθε 20 ώρες από το 30-35% μέχρι το 85%.
Μου κάνει εντύπωση γιατί περίμενα ως σχεδόν καινούργιο κινητό να κρατάει 1.5 μέρα στην αρχή τουλάχιστον. Αυτό σε 1 χρόνο μπορεί να θέλει 2 φορές φόρτιση.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του exynos όπως λέτε, και μια φίλη που πήρε το s20fe 5g με Snapdragon δεν είναι ευχαριστημένη από τη μπαταρία του.
 

Εγω με την ιδια χρηση με το s21 plus δηλαδη ανοικτο 5g μουσικη με buds live χρηση messenger instagram λιγες φωτο και internet aod ανοικτο και αυτοματη εξοικονομηση ειμαι γυρω στις 12 ωρες με 4.30 ωρες sot περιπου...αν κανω πιο πολυ χρηση wifi τοτε βγαζω παραπανω με 5 ωρες sot στην καλυτερη...αν κανω πιο περιορισμενη χρηση τοτε ναι βγαζω μερα ανετα...με το a52s και ιδια χρηση ειμαι ανετα στις 6 ωρες sot και μια μερα φτανω ανετα ενω με πιο οικονομικη χρηση φτανω 1.5 μερα περιπου...σε αναμονη επισης το a52s πεφτει πιο αργα σε σχεση με το s21 plus.εγω διαπιστωσα οτι ο snapdragon ειναι πιο οικονομικος και ειδικα στο ποσοστο απο 100% μπαταρια μεχρι 90% κανει φοβερη διαχειριση ενω το s21 plus  ρουφαει πιο γρηγορα την μπαταρια...στο ποσοστο αυτο του 10% δηλαδη με ιδια χρηση το s21 plus υπολειπεται πανω απο μιση ωρα αυτονομιας που κερδιζεις  στο a52s...σε σχεση με την σειρα s20 και s10 ειναι πιο βελτιωμενη η σειρα  s21 αλλα οχι κατι το φοβερο που να σε ικανοποιει παντως ειδικα για μια τετοια συσκευη που χει τοσες δυνατοτητες...

1 ώρα πριν, spiros91 said:

Ερώτηση: Στις ρυθμίσεις της οπίσθιας κάμερας, τι έχετε?

3:4 64MP
3:4
9:16
1:1
FULL

?

Συνηθως προτιμω την 9:16 η  το full οταν θελω να βγαλω ενα τοπιο..

Edited by Kanellos1978
Link to comment
Share on other sites

Γενικα exynos 2100 = snapdragon 888 μετα τα τελευταία updates εδω και 2-3 μήνες, στα πάντα και σε μπαταρία ακόμα, τουλ. όσο αφορά το s21 +

Τώρα προφανώς ο 778 του Α52, είναι παρόμοια λιγότερο ενεργοβόρος απο τους αλλους 2, λογικό αφού "δδεεεν γκαζωνιειει τοσο πολύ...!" 🙃

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, scorpion8283 said:

Γενικα exynos 2100 = snapdragon 888 μετα τα τελευταία updates εδω και 2-3 μήνες, στα πάντα και σε μπαταρία ακόμα, τουλ. όσο αφορά το s21 +

Τώρα προφανώς ο 778 του Α52, είναι παρόμοια λιγότερο ενεργοβόρος απο τους αλλους 2, λογικό αφού "δδεεεν γκαζωνιειει τοσο πολύ...!" 🙃

Δεν θα διαφωνησω αλλα σε αναμονη ακομα και σε ελαφρια χρηση η μπαταρια πεφτει σχετικα γρηγορα..θα προτιμουσα να ειχε ενα snapdragon 875+ και ας εχανε ελαφρια σε επιδοσεις...σημερα ηρθε και νεα ενημερωση  ασφαλειας δεκεμβριου

Link to comment
Share on other sites

Γενικα exynos 2100 = snapdragon 888 μετα τα τελευταία updates εδω και 2-3 μήνες, στα πάντα και σε μπαταρία ακόμα, τουλ. όσο αφορά το s21 +
Τώρα προφανώς ο 778 του Α52, είναι παρόμοια λιγότερο ενεργοβόρος απο τους αλλους 2, λογικό αφού "δδεεεν γκαζωνιειει τοσο πολύ...!" 
Επειδή έχω κ s21 ultra (exynos) και a52s ,φυσικά ο exynos είναι πολλά σκαλιά πάνω σε απόδοση και είναι ισάξιος του 888 ( και σε μερικά πράγματα καλύτερος του -πχ φώτο και σε άλλα χειρότερος πχ gpu, αλλά οι διαφορές είναι αμελητέες). Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα του exynos συνεχίζει να είναι η διαχείριση μπαταρίας στο standby και σε κακη ποιοτητα σηματος κινητης ειτε wifi. Και εξηγω: η φύση της δουλειάς μου είναι διτη, κάποιες μέρες είμαι καθηλωμένος σε μια καρέκλα (1 έως 2 μέρες την εβδομαδα) και τις υπόλοιπες βρίσκομαι σε συνεχή κίνηση μέσα σε ένα χώρο 80 στρεμμάτων-χειρονακτικη εργασία-. Όταν λοιπόν είμαι στο γραφείο και το κινητό ακίνητο και δεν κάνει εναλλαγή κεραιών κτλ η μπαταρία του είναι βράχοςστο stanby όταν κινούμαι στον εξωτερικό χώρο η μπαταρια τρώει τέτοια σφαλιάρα που δεν έχει προηγούμενο. Έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά σενάρια, μέχρι και απενεργοποιηητων αισθητήρων ,που υπάρχει ένα bug με το camera service worker , αλλά αυτο που πραγματικά σκοτώνει την μπαταρία στους exynos είναι η διαχείριση σήματος. Στο a52s η μπαταρία είναι βράχος σε κάθε περίπτωση Να σημειωσω οτι εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο setup και στα 2 και μαλιστα στο a52s εχω καποιες ποιο ενεργοβορες εφαρμογες -viber,whatsup κτλ- που δεν εχω στο s21. Θεωρώ ανεπίτρεπτο μετά από τόσα χρόνια να μην έχει λύσει η samsung το συγκεκριμένο πρόβλημα .

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bromonano2 said:

Επειδή έχω κ s21 ultra (exynos) και a52s ,φυσικά ο exynos είναι πολλά σκαλιά πάνω σε απόδοση και είναι ισάξιος του 888 ( και σε μερικά πράγματα καλύτερος του -πχ φώτο και σε άλλα χειρότερος πχ gpu, αλλά οι διαφορές είναι αμελητέες). Το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα του exynos συνεχίζει να είναι η διαχείριση μπαταρίας στο standby και σε κακη ποιοτητα σηματος κινητης ειτε wifi. Και εξηγω: η φύση της δουλειάς μου είναι διτη, κάποιες μέρες είμαι καθηλωμένος σε μια καρέκλα (1 έως 2 μέρες την εβδομαδα) και τις υπόλοιπες βρίσκομαι σε συνεχή κίνηση μέσα σε ένα χώρο 80 στρεμμάτων-χειρονακτικη εργασία-. Όταν λοιπόν είμαι στο γραφείο και το κινητό ακίνητο και δεν κάνει εναλλαγή κεραιών κτλ η μπαταρία του είναι βράχοςστο stanby όταν κινούμαι στον εξωτερικό χώρο η μπαταρια τρώει τέτοια σφαλιάρα που δεν έχει προηγούμενο. Έχω δοκιμάσει όλα τα πιθανά σενάρια, μέχρι και απενεργοποιηητων αισθητήρων ,που υπάρχει ένα bug με το camera service worker , αλλά αυτο που πραγματικά σκοτώνει την μπαταρία στους exynos είναι η διαχείριση σήματος. Στο a52s η μπαταρία είναι βράχος σε κάθε περίπτωση Να σημειωσω οτι εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο setup και στα 2 και μαλιστα στο a52s εχω καποιες ποιο ενεργοβορες εφαρμογες -viber,whatsup κτλ- που δεν εχω στο s21. Θεωρώ ανεπίτρεπτο μετά από τόσα χρόνια να μην έχει λύσει η samsung το συγκεκριμένο πρόβλημα .

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

συμφωνω. εχουν περασει απο τα χερια μου, s10, s20 με snapdragon, s21, με την ιδια εταιρεια κινητης, το μονο που αξιζε με εκπληκτικο φουλ σημα ηταν το s20 5g με snapdragon 865. ( και αν ειχε ελληνικα ολο το μενου επειδη ηταν η κινεζικη εκδοση, θα το ειχα κρατησει χρονια ). και τωρα που εδωσα το s21 και πηρα το Α52S νιωθω οτι εχω οντως τηλεφωνο. μακαρι να εδινε η samsung την επιλογη και των 2 επεξεργαστων στην ευρωπη οπως εκανε με το s20 fe, αλλα δεν προκειται να το κανει γιατι ξερει που πασχει ο δικος της.

Edited by boymanos
Link to comment
Share on other sites

O snap του A52s δεν ειναι της sammy  αλλα της ανταγωνιστριας ταιβανεζικης  TSMC .Μπηκε απο "σποντα" λογο προσωρινης παγκοσμιας ελλειψης τσιπ .Η ταιβανεζικη TSMC  παντα στο παρελθον ειχε καλυτερη διαχειριση μπαταριας απο εποχες apple 6s.

Ετυχε αυτο σε συνδυασμο με το καλο Ui  της sammy και γιαυτο παει μπαλα.

Τυχερα κομματια λογο συγκυριων...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, s_wind said:

O snap του A52s δεν ειναι της sammy  αλλα της ανταγωνιστριας ταιβανεζικης  TSMC .Μπηκε απο "σποντα" λογο προσωρινης παγκοσμιας ελλειψης τσιπ .Η ταιβανεζικη TSMC  παντα στο παρελθον ειχε καλυτερη διαχειριση μπαταριας απο εποχες apple 6s.

μα αυτα ειναι που θελει η πλειοψηφια, καλη διαχειριση μπαταριας και καλο σημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...