Jump to content

Samsung Galaxy S21+


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι σιγουρα αρκετος κοσμος θελει να μιλησει για τα τηλεφωνα!Μεχρι να ανοιξει ενα επισημο θεμα ας μιλησουμε εδω για το S21 Plus

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

BODY

Dimensions 161.5 x 75.6 x 7.8 mm (6.36 x 2.98 x 0.31 in)

Weight 200 g (Sub6), 202 g (mmWave) (7.05 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame

SIM Single SIM (Nano-SIM and/or eSIM) or Dual SIM (Nano-SIM and/or eSIM, dual stand-by)

IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)

 

DISPLAY

Type Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak)

Size 6.7 inches, 107.8 cm2 (~88.3% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass Victus

Always-on display

 

PLATFORM

OS Android 11, One UI 3.1

Chipset Exynos 2100 (5 nm) - International

Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) - USA/China

CPU Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55) - International

Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 - USA/China

GPU Mali-G78 MP14 - International

Adreno 660 - USA/China

 

MEMORY

Card slot No

Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM

UFS 3.X

 

MAIN CAMERA

Triple 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS

64 MP, f/2.0, 29mm (telephoto), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optical zoom, 3x hybrid zoom

12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video

Features LED flash, auto-HDR, panorama

Video 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS

 

SELFIE CAMERA

Single 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.24", 1.22µm, Dual Pixel PDAF

Features Dual video call, Auto-HDR

Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps

SOUND

Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack No

32-bit/384kHz audio

Tuned by AKG

 

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO

NFC Yes

Radio FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent)

USB USB Type-C 3.2, USB On-The-Go

 

FEATURES

Sensors Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support)

ANT+

Bixby natural language commands and dictation

Samsung Pay (Visa, MasterCard certified)

Ultra Wideband (UWB) support

 

BATTERY

Type Li-Ion 4800 mAh, non-removable

Charging Fast charging 25W

USB Power Delivery 3.0

Fast Qi/PMA wireless charging 15W

Reverse wireless charging 4.5W

MISC

 

Colors Phantom Black, Phantom Silver, Phantom Violet, Phantom Pink, Phantom Gold, Phantom Red

Models SM-G996B, SM-G996B/DS, SM-G996U, SM-G996U1, SM-G996W, SM-G996N, SM-G9960

SAR 0.65 W/kg (head) 0.95 W/kg (body)

SAR EU 0.54 W/kg (head) 1.33 W/kg (body)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λίγα συμπεράσματα, καθώς το έχω από το πρωί κ ακόμα σκαλιζω. Όμορφη συσκευή, στιβαρή. Το δακτυλικο με ξενέρωσε όμως. Είναι λίγο 'σάπιο' το περίμενα πολύ καλύτερο κ θεωρώ ότι δεν είναι ούτε καν μέτριο σαν υλοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Λίγα συμπεράσματα, καθώς το έχω από το πρωί κ ακόμα σκαλιζω. Όμορφη συσκευή, στιβαρή. Το δακτυλικο με ξενέρωσε όμως. Είναι λίγο 'σάπιο' το περίμενα πολύ καλύτερο κ θεωρώ ότι δεν είναι ούτε καν μέτριο σαν υλοποίηση.

 

Μεγια και να το χαρείς...Περιμένουμε νεότερα και ελπίζω να διορθωθεί όποια ατέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!! Δεν μπορεί να έχει τόση διαφορά το δαχτυλικό από το ultra που είναι ακαριαίο. Πιστεύω να το διορθώσουν. Στο s10 + είχαν στείλει ειδικό update για το δαχτυλικό και είχε γίνει πάρα πολύ καλό! Λογικά μπορούν να προχωρήσουν σε διορθωτικές κινήσεις.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακαριαία λειτουργεί αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει πάντα. Θα τα ξαναπεράσω. Είμαι και λίγο προκατειλημμενος με το δαχτυλικο στην οθόνη.

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακαριαία λειτουργεί αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν αναγνωρίζει πάντα. Θα τα ξαναπεράσω. Είμαι και λίγο προκατειλημμενος με το δαχτυλικο στην οθόνη.

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως είναι η εμπειρία σου αυτές τις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι πολύ καλή. Έχει όλα τα κλασσικά θετικά, κάμερα, οθοναρα κτλ. Έχω ενθουσιαστεί με την μπαταρία. Πολύ καλή διαχείριση κ σούπερ αυτονομία. Δύο πράγματα μόνο δεν μου αρέσουν. Το δαχτυλικο και το βάρος της συσκευής. Με το δαχτυλικο έχω και μεγάλη προκατάληψη. Σε καμία συσκευή δεν μου αρέσει στην οθόνη. Ο 2100 δείχνει επιτέλους πολύ καλός κ για μένα που δεν παίζω παιχνίδια είναι τούμπανο. Αξίζει η αγορά του και μια ιδανική, σωστή τιμή θα ήταν στα 800. Στο χιλιάρικο που το πλήρωσα θεωρώ είναι πολλά. Αν είχα s20 δεν θα το έπαιρνα αλλά από s9+ και ένα mi9 που δούλευα μέχρι πριν 4 μέρες, έχω δει το φως το αληθινό. Κάμερα κ μπαταρία είναι δύναμη.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι πολύ καλή. Έχει όλα τα κλασσικά θετικά, κάμερα, οθοναρα κτλ. Έχω ενθουσιαστεί με την μπαταρία. Πολύ καλή διαχείριση κ σούπερ αυτονομία. Δύο πράγματα μόνο δεν μου αρέσουν. Το δαχτυλικο και το βάρος της συσκευής. Με το δαχτυλικο έχω και μεγάλη προκατάληψη. Σε καμία συσκευή δεν μου αρέσει στην οθόνη. Ο 2100 δείχνει επιτέλους πολύ καλός κ για μένα που δεν παίζω παιχνίδια είναι τούμπανο. Αξίζει η αγορά του και μια ιδανική, σωστή τιμή θα ήταν στα 800. Στο χιλιάρικο που το πλήρωσα θεωρώ είναι πολλά. Αν είχα s20 δεν θα το έπαιρνα αλλά από s9+ και ένα mi9 που δούλευα μέχρι πριν 4 μέρες, έχω δει το φως το αληθινό. Κάμερα κ μπαταρία είναι δύναμη.

 

Εδώ που τα λέμε τα κινητά έχουν πάρει την άνοδο και δεν έχεις άδικο για την τιμή... Είναι πολύ καλός ο exynos έχουν κάνει τρομερή δουλειά επιτέλους και επειδή η αυτονομία είναι κάτι που με νοιάζει και μένα πάρα πολύ σε μια συσκευή είμαι ευχαριστημένος πλήρως (για το Ultra).Πάντως από τα κινητά που είχες ναι,τώρα είδες το φως το αληθινο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος ευτυχής και εγώ εδώ και 3 μέρες

Πολύ καλή συσκευή και επιτέλους φλατ οθόνη.η δε μπαταρία πολύ καλή

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μια μέρα. Επίσης πέρασε από τα χέρια μου και το s21ultra.... Έχω να πω ότι είναι πολυ αδικημένη συσκευή. Πολύ πιο άνετο και ελαφρύ στο χέρι από το ultra.Επιτελους εκπληκτική μπαταρία και υπέροχη φλατ οθόνη που σε βοηθάει πολύ στο γράψιμο. Πολύ καλές κάμερες αν και δεν με ενδιαφέρουν πολύ. Κατά την γνώμη ένα από τα πιο ολοκληρωμένα Samsung που κυκλοφορούν εκεί έξω......

 

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω διαβασει οτι το μικρο s21 ειναι πολυ κοντα σε μπαταρια με το Plus αδερφακι του θελετε να πειτε λιγο πιο συγκεκριμενα για την καλη μπαταρια? Χρηση, ανοιχτη οθονη..

 

Επισης αλλο τα benchmarks για να χουμε να λεμε και να χαιρομαστε και αλλο η πραγματικοτητα...

Edited by manos_rc

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και μια μέρα. Επίσης πέρασε από τα χέρια μου και το s21ultra.... Έχω να πω ότι είναι πολυ αδικημένη συσκευή. Πολύ πιο άνετο και ελαφρύ στο χέρι από το ultra.Επιτελους εκπληκτική μπαταρία και υπέροχη φλατ οθόνη που σε βοηθάει πολύ στο γράψιμο. Πολύ καλές κάμερες αν και δεν με ενδιαφέρουν πολύ. Κατά την γνώμη ένα από τα πιο ολοκληρωμένα Samsung που κυκλοφορούν εκεί έξω......

 

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με χαμηλότερη ανάλυση,χωρίς sd και χωρίς φορτιστή μάλλον εσύ είσαι ο αδικημένος και όχι το S21+

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κι εγώ να προχωρήσω στην αγορά του παιδιά, οποίος το έχει στην κατοχή του ας μας γράψει εντυπώσεις σε σχέση με προηγούμενες συσκευές που είχε στην κατοχή του.

 

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει κανένας εκπτωτικό κουπόνι από Γερμανό/ cosmote? Θα με ενδιέφερε αν κάποιος δεν το θέλει
s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει από s9+, s10+, s20+ (στα ενδιάμεσα P30 pro & oneplus 8 pro) μπορώ να πω ότι ίσως είναι το καλύτερο κινητό αυτή την στιγμή. Η μπαταρία εσθήτα καλύτερη από τα προηγούμενα s, και παρόμοια με τα P30 pro. Το ματ χρώμα (μαύρο) πολύ ωραίο, και χωρίς να φαίνονται δαχτυλιές. Για όσους ενδιαφέρει, υποστηρίζει 5G και ως δίκαρτο σε αντίθεση με xiaomi, oneplus & iphone που όταν το έχουμε ως δίκαρτο, απενεργοποιεί το 5G. Στην μια sim έχω cosmote και στην άλλη wind. Όταν έχω τα data στην cosmote βλέπω σε πολλά σημεία της Αττικής 5G. Φυσικά στην Wind δεν περιμένω να δω 5G πολύ σύντομα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας εκπτωτικό κουπόνι από Γερμανό/ cosmote? Θα με ενδιέφερε αν κάποιος δεν το θέλει

 

αν σ ενδιαφέρει, έχω αγγελία σε διπλανό σαιτ, σφραγισμένο από Γερμανό, με τιμή, 120 κάτω του καινούργιου.... κερδισμένο σε διαγωνισμό τεχνολογικού σαιτ με Γερμανό.... εννοήτε αν ενδιαφέρεστε για την συσκευή του νήματος.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά μόλις έπεσε λίγο η τιμή το τσίμπησα με τιμολόγιο (256gb), εξαιρετική συσκευή.

 

Ήρθα από S10 κυρίως για λόγους μπαταρίας, συνήθισα τη διαφορά μεγέθους που με προβλημάτιζε και δηλώνω γενικότερα ευχαριστημένος, είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση για όποιον το σκέφτεται.

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε σεις έλεος τι ψοφιο νήμα είναι αυτό?

έχω δύο ερωτήσεις εγώ άντε ξυπνάτε λίγο

η μπαταρία με 4g συνέχεια βγάζει μέρα,χρήση πολλές ώρες,τουλάχιστον 6 ώρες και πάνω

και 2 όταν λέμε φλατ μιλάμε εντελώς όμως

σωστά ?

πόσο κοντά είναι οι φωτό στο tap and shoot

με το ultra? μη τρομάξετε δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις απλά να μην αλλοιωνει πολύ τα φυσικά χρώματα σε τοπίο

άντε κερνάω καφέ σε όποιον απαντήσει

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα! Τωρινός κάτοχος S9+ πάνω από 2μιση χρόνια πλέον και σκέφτομαι αρκετά σοβαρά την μετάβαση στη σειρά S21. Προς το παρόν καταλήγω στο S21+, καθώς σε ίδιο μέγεθος με το S9+ έχω μεγαλύτερη οθόνη σε σχέση με το απλό S21. Με βάση τωρινές προσφορές από samsung και με χρήση Επιστροφής, αν δεν κάνω λάθος υπολογισμούς, βγαίνουν 600 (S21), 720 (S21+) και 880 (S21 ultra), που νομίζω δεδομένου του 3μήνου από την κυκλοφορία τους είναι καλά deals. Ποιο θεωρείτε ότι είναι vfm? Γνωρίζω τις διαφορές των κινητών γενικά από άποψη specs, αλλά πχ η διαφορά στην ανάλυση δικαιολογεί τη διαφορά του ultra από το plus, δεδομένου ίδιου SoC? Γενικά, έχετε κάποιο tip ώστε να βοηθήσει να καταλήξω? Η αλήθεια δεν θα ήθελα να ξεφύγω τόσο πολύ οικονομικά για το ultra, αν ξεκάθαρα δε τα αξίζει γι' αυτό και καταλήγω προς το plus μέχρι στιγμής. Τέλος, θα άξιζε αναμονή για το S22? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τωρινός κάτοχος S9+ πάνω από 2μιση χρόνια πλέον και σκέφτομαι αρκετά σοβαρά την μετάβαση στη σειρά S21. Προς το παρόν καταλήγω στο S21+, καθώς σε ίδιο μέγεθος με το S9+ έχω μεγαλύτερη οθόνη σε σχέση με το απλό S21. Με βάση τωρινές προσφορές από samsung και με χρήση Επιστροφής, αν δεν κάνω λάθος υπολογισμούς, βγαίνουν 600 (S21), 720 (S21+) και 880 (S21 ultra), που νομίζω δεδομένου του 3μήνου από την κυκλοφορία τους είναι καλά deals. Ποιο θεωρείτε ότι είναι vfm? Γνωρίζω τις διαφορές των κινητών γενικά από άποψη specs, αλλά πχ η διαφορά στην ανάλυση δικαιολογεί τη διαφορά του ultra από το plus, δεδομένου ίδιου SoC? Γενικά, έχετε κάποιο tip ώστε να βοηθήσει να καταλήξω? Η αλήθεια δεν θα ήθελα να ξεφύγω τόσο πολύ οικονομικά για το ultra, αν ξεκάθαρα δε τα αξίζει γι' αυτό και καταλήγω προς το plus μέχρι στιγμής. Τέλος, θα άξιζε αναμονή για το S22? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Την καλημέρα μου.. εγώ εάν θα έπαιρνα το s21 plus θα ήταν για μόνο για το flat display τώρα σε αυτά τα χρήματα σίγουρα θέλεις να πάρεις το καλύτερο και σε display και σε κάμερα για εμένα αξίζει εάν μπορείς πάρε το η διαφορά δεν είναι μεγάλη ....βέβαια ανάλογα με τα οικονομικά που μπορείς .

Παντα θα υπάρχει μετά καλύτερο αυτή την στιγμή το ultra όμως είναι.

iPHONE 14 Pro Max 512GB   S24ULTRA 512GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τωρινός κάτοχος S9+ πάνω από 2μιση χρόνια πλέον και σκέφτομαι αρκετά σοβαρά την μετάβαση στη σειρά S21. Προς το παρόν καταλήγω στο S21+, καθώς σε ίδιο μέγεθος με το S9+ έχω μεγαλύτερη οθόνη σε σχέση με το απλό S21. Με βάση τωρινές προσφορές από samsung και με χρήση Επιστροφής, αν δεν κάνω λάθος υπολογισμούς, βγαίνουν 600 (S21), 720 (S21+) και 880 (S21 ultra), που νομίζω δεδομένου του 3μήνου από την κυκλοφορία τους είναι καλά deals. Ποιο θεωρείτε ότι είναι vfm? Γνωρίζω τις διαφορές των κινητών γενικά από άποψη specs, αλλά πχ η διαφορά στην ανάλυση δικαιολογεί τη διαφορά του ultra από το plus, δεδομένου ίδιου SoC? Γενικά, έχετε κάποιο tip ώστε να βοηθήσει να καταλήξω? Η αλήθεια δεν θα ήθελα να ξεφύγω τόσο πολύ οικονομικά για το ultra, αν ξεκάθαρα δε τα αξίζει γι' αυτό και καταλήγω προς το plus μέχρι στιγμής. Τέλος, θα άξιζε αναμονή για το S22? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 

Έχω πάρει όλα τα s εκτός του s8. Το S21+ για εμένα είναι το καλύτερο. Η διαφορά στην ανάλυση δεν είναι εμφανής. Το ultra αξίζει για όποιον θέλει τα μέγιστα από την φωτογραφική. Το s21+ είναι vfm. Γιατί να περιμαίνεις το s22 δέκα μήνες; Κάθε νέο μοντέλο έχει κάτι περισσότερο από το προηγούμενο. Με αυτό το σκεπτικό δεν θα πάρουμε ποτέ κινητό, γιατί θα περιμαίνουμε το επόμενο. Πάρε το s21+ και θα βρεις πολλά πλεονεκτίματα από αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας για να μου γράψετε. Σε σχέση με τη μπαταρία τη εικόνα έχετε? Με 120 Hz προφανώς και σίγουρα ανοιχτά τα περισσότερα, δηλαδή μια άνετη χρήση, χωρίς να πρέπει να κλείνουμε τα πάντα για να αντέχει το κινητό. Επίσης σε σχέση με S9+ το δακτυλικό βελτιωμένο, έτσι? Υποθέτω συνηθίζεται εύκολα στο σημείο αυτό σε σχέση με την πλάτη? Σε βιντεάκια φαίνεται αρκετά εντυπωσιακό. Και μιας που είστε κάτοχοι ήδη έχετε κάποια πρόταση για θήκη/τζάμι/φορτιστή? Τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες η μεμβράνη που έχει εργοστασιακά προστατεύει (εννοείται και με πολλή προσοχή από μένα)?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...