Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το πράγμα με ενοχλεί πολύ στο 4.1 πάντως.
https://www.sammyfans.com/2022/03/28/samsung-one-ui-4-1-recent-apps-with-recommended-apps/
Διορθώθηκε το παραπάνω θέμα. Δεν πρόσεξα αν έγινε μετά το τελευταίο update της συσκευής ή το update του one ui home, από το galaxy store. Κάντε και τα 2 και δείτε.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, noisex said:
On 29/3/2022 at 4:38 ΜΜ, noisex said:
Αυτό το πράγμα με ενοχλεί πολύ στο 4.1 πάντως.
https://www.sammyfans.com/2022/03/28/samsung-one-ui-4-1-recent-apps-with-recommended-apps/

Διορθώθηκε το παραπάνω θέμα. Δεν πρόσεξα αν έγινε μετά το τελευταίο update της συσκευής ή το update του one ui home, από το galaxy store. Κάντε και τα 2 και δείτε.

Φίλε είσαι ωραίος. Μόλις έκανα την αναβάθμιση του one ui από το galaxy store και διορθώθηκε. Η αναβάθμιση ασφαλείας δεν έκανε κάτι. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Επιστρέφοντας μετά από καιρό στην Samsung και συνηθισμένος από Google phone app, είδα δυστυχώς ότι δεν έχει ενεργοποιημένο στην εφαρμογή της Samsung το smart call. Γνωρίζω ότι η αναγνώριση στην εφαρμογή της Google είναι καλύτερη αλλά το ότι όταν απαντάω σε κλήση με την εφαρμογή της Samsung δεν με πετάει από καμία εφαρμογή για να πάει full screen (όπως κάνει της Google), είναι πολύ εξυπηρετικό.

Το CSC της συσκευής μου είναι EUX, γνωρίζει κανείς αν το κάνω EUR θα έχω την επιλογή του smart call ή να μείνω καλύτερα στην EUX;

Ευχαριστώ

 

Edited by Bloodimir
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Just now, tron said:

Ακουστικά με θύρα type c ποια προτείνετε;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ έχω πάρει τα AKG της Samsung και είναι μια χαρά για τα χρήματά τους.

Επί τη ευκαιρία να πω την γνώμη μου για την συσκευή που πλέον έχω εδώ και 3 μήνες:

Πολύ σταθερό στο λειτουργικό του χωρίς χαζά ή σοβαρά bugs, οι ειδοποιήσεις έρχονται πάντα απροβλημάτιστα και γενικώς έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Multitasking σε εξαιρετικό επίπεδο ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου σε αυτό τον τομέα. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ακόμα επιμένω να μην προτιμώ συσκευές τύπου Xiaomi (αν και τις θεωρώ τρομερές VFM). Δεν είμαι πολύ απαιτητικός από την κάμερα γενικά άλλα με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο. Δε χρειάζεται να πω για οθόνη, ηχείο, ποιότητα κλήσης GPS κλπ όλα σε πολύ υψηλό επίπεδο. Τέλος, το μέγεθός του το χαίρομαι πραγματικά. Ήθελα επιστροφή σε μικρότερη συσκευη και δε το μετάνιωσα, το βάζω άνετα ακόμα και σε τσέπη φόρμας στο περπάτημα και δε το νιώθω. Ελαφρύ άνετο, μη σας πώ ότι το s22 που είναι πιό κοντό θα το προτιμούσα ακόμα περισσότερο γιατί θα έφτανα άνετα στην κορυφή της οθόνης με το ένα χέρι.

Όσον αφορά τα μειονεκτήματα θα σταθώ σε δύο: Προφανώς η μπαταρία. Με την δική μου χρήση, αρκετά απαιτητική όπως έκανα και σε όλες τις συσκευές andoid οι προηγούμενες έβγαζαν, περισσότερο ή λιγότερο άνετα, την μέρα. Το S21 για κανένα λόγο, μόνο σε χαλαρές μέρες που τυχαίνει να μείνω σπίτι στο wifi όλη μέρα. Πρακτικά δεν αποτελεί σοβαρό πρόβλημα γιατί μέσα στην ημέρα είναι εύκολο να το πετάξεις για λίγα λεπτά φόρτισης, μέχρι και έναν παροπλισμένο ασύρματο φορτιστή της πλάκας έχω επιστρατεύσει τον κοτσάρω στο λάπτοπ όταν χρειαστεί, οπότε και τα έχω όλα ενεργοποιημένα, 120htz, 5g κλπ. Πραγματικά όμως απορώ γιατί η Samsung δεν κατάφερε να βάλει μία μεγαλύτερη μπαταρία ακόμα και σε αυτό το σασί.(βλέπε sony Xepria 10-IV). Την αυτονομία βέβαια την περίμενα, Αυτό που δεν περίμενα είναι η συσκευή να τρώει κάτι σκαλώματα σε σπάνιες περιπτώσεις, ειδικά όταν ξεκλειδώνω την συσκευή μετά από κάμποση ώρα σε αδράνεια. Αργεί να ανταποκριθεί για μερικά δευτερόλεπτα σε εκνευριστικό βαθμό όμως. Προφανώς θέμα λειτουργικού δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, ίσως να έχει να κάνει και με το refresh rate. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει όμως σε μια τόσο ακριβή συσκευή με αυτό το hardware.

Γενικά ικανοποιημένος, άλλα μακριά για όποιον δεν έχει εύκολη πρόσβαση σε φόρτιση...

 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

On 16/5/2022 at 9:36 ΜΜ, Rayden1 said:

Αυτό που δεν περίμενα είναι η συσκευή να τρώει κάτι σκαλώματα σε σπάνιες περιπτώσεις, ειδικά όταν ξεκλειδώνω την συσκευή μετά από κάμποση ώρα σε αδράνεια. Αργεί να ανταποκριθεί για μερικά δευτερόλεπτα σε εκνευριστικό βαθμό όμως. Προφανώς θέμα λειτουργικού δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, ίσως να έχει να κάνει και με το refresh rate. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει όμως σε μια τόσο ακριβή συσκευή με αυτό το hardware.

Ισχυει 100%. Πολλές φορές το βλέπεις να μη μπορεί να κρατήσει το υψηλο refresh rate και χανει frames. Το παρατηρώ σε ανοίγμα εφαρμογών, φακέλων, ξεκλείδωμα κλπ.

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

25 του μηνός κλείνω χρόνο με τη συσκευή. Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κανένα κόλλημα. Ειδικά στο ξεκλείδωμα είναι πάντα άμεσο. Και μένει αρκετές ώρες σε αδράνεια συχνά.
Είναι αξιόπιστο και απροβλημάτιστο. Το μοναδικό που μου έχει κάνει μια και μόνο φορά, σε περιοχή με κακό σήμα, είναι να κολλήσει σε μια κλήση, να μην ακούω τίποτα και να μην με αφήνει για κάποια δευτερόλεπτα να κλείσω τη γραμμή.
Με την μπαταρία δεν είχα ποτέ θέμα. Ίσως γιατί δεν του "αλλάζω τα φώτα“. Μέρες που δεν βγαίνω από το σπίτι ιδιαίτερα με πάει 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

VoNR !!!

Από την T-Mobile USA

Cosmote πως σου φαίνεται ένα Standalone (πραγματικό) 5G δίκτυο;

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα στην Smartek αν βάζουν την εργοστασιακή ζελατίνα και πόσο κοστίζει και είπαν ναι, στα €11,90. Εγώ την είχα βγάλει εξ' αρχής, κακώς όπως αποδείχθηκε, οπότε λέω να δοκιμάσω να πάω στην Smartek. Δεν είναι και εύκολο με τόσο περιορισμένο ωράριο που έχουν και χωρίς Σάββατο.  Έχει κανείς βάλει εκεί ζελατίνα να μας πει εμπειρία και αν είναι καθόλου ανθεκτική; Η εργοστασιακή, όσοι την έχουν ακόμα, έχει αντοχή;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, θέλω μια γρήγορη βοήθεια

 

Αν έχω στο samsung galaxy s21 ultra 5g μου εγκατεστημένες:

-2 φυσικές sim

-1 e-sim

Μπορούν όλες να λειτουργούν ταυτόχρονα (και οι 3) ;

 

Ή μόνο οι ακόλουθοι συνδυασμοί λειτουργούν (ανά 2 δηλαδή κάθε φορά) ;

-2 physical sim

-1 physical sim + 1 e-sim

 

Ευχαριστώ πολύ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό θέμα για το ultra μοντέλο, ειδικά αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο.
Η απάντηση είναι η 2η. 2 γραμμές μπορεί να παίξει η συσκευή. Όχι 3.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, noisex said:

Υπάρχει ειδικό θέμα για το ultra μοντέλο, ειδικά αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο.
Η απάντηση είναι η 2η. 2 γραμμές μπορεί να παίξει η συσκευή. Όχι 3.

Σε ευχαριστώ, νόμιζα ότι είναι για όλα τα samsung galaxy s21 το νήμα, συγγνώμη

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος συγγνώμης. Δεν σε μάλωσα. Για δική σου εξυπηρέτηση ενημέρωσα. Ρώτησες κάτι γενικό, που ισχύει σε όλες τις συσκευές της σειράς και απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μοίρασμα data από την σύνδεση μου μέσω mobile hotspot . Έχει τύχει σε κάποιον;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, βρήκα την συσκευή καινούρια στα 450 από Κωτσόβολο και δεν αντιστάθηκα. Ελπίζω να είναι μια καλή/long term αγορά... Από Updates υποθέτω το κινητό έχει μέλλον σωστά?
 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, SouthTune said:

Καλησπέρα, βρήκα την συσκευή καινούρια στα 450 από Κωτσόβολο και δεν αντιστάθηκα. Ελπίζω να είναι μια καλή/long term αγορά... Από Updates υποθέτω το κινητό έχει μέλλον σωστά?
 

Σίγουρα έχει μέλλον. Όπως έχει δηλώσει η samsung οι ναυαρχίδες του 2021 και μετά θα έχουν 4 χρόνια αναβαθμίσεων τουλάχιστον. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλώς την (ελπίζω όχι γρουσούζικη) 13η έκδοση Tiramisu  με το One UI 5 !

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

καθώς η εγγύησή μου πλησιάζει στο τέλος, αρχίζω να σκέφτομαι να περάσω καμιά custom rom. Επειδή απέχω καιρό από το σπορ, μία πχ. Linage υποστηρίζει τα πάντα, όπως δακτυλικό αποτύπωμα και χρήση εφαρμογών τραπεζών χωρίς περίεργα κόλπα και cloaking; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
καθώς η εγγύησή μου πλησιάζει στο τέλος, αρχίζω να σκέφτομαι να περάσω καμιά custom rom. Επειδή απέχω καιρό από το σπορ, μία πχ. Linage υποστηρίζει τα πάντα, όπως δακτυλικό αποτύπωμα και χρήση εφαρμογών τραπεζών χωρίς περίεργα κόλπα και cloaking; 
Πολύ αμφιβάλλω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο.
σήμερα έκανα φορητοτητα από f2g σε what's up. προσπαθώ να κάνω log in στο web banking της alpha Bank.ερχεται κανονικά ο κωδικός με sms την πρώτη φορά.
την δεύτερη φορά που πήγα να κάνω log in δεν έρχεται με τίποτα το sms με τον κωδικό.
αλλάζω συσκευή, οι κωδικοί έρχονται κανονικά.
ξαναβάζω την σιμ στο s21 την πρώτη φορά έρχεται το sms, στις επόμενες προσπάθειες τίποτα.
ξανααλλαζω συσκευή όλα λειτουργούν κανονικά. τι μπορεί να συμβαίνει?

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πηγαιντε στο gallery σε μια φωτογραφια και πατηστε με το δαχτυλο κρατημενο επανω σε ενα αντικειμενο ή προσωπο κλπ και δειτε τι θα γινει σε μερικα δευτερόλεπτα. Καποιοι μπορεί να το ήξεραν ήδη, εγω το ανακάλυψα χτες και είπα να το μοιραστώ. Πιθανόν να χρειάζεται να έχετε κάνει το τελευταίο update.

Edited by metalmike
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, metalmike said:

Πηγαιντε στο gallery σε μια φωτογραφια και πατηστε με το δαχτυλο κρατημενο επανω σε ενα αντικειμενο ή προσωπο κλπ και δειτε τι θα γινει σε μερικα δευτερόλεπτα. Καποιοι μπορεί να το ήξερα, εγω το ανακάλυψα χτες και είπα να το μοιραστώ. Πιθανόν να χρειάζεται να έχετε κάνει το τελευταίο update.

Χάχα καλό. Έχω το s23 πλέον αλλά δεν είχα ιδέα για αυτό που έγραψες. Ενδιαφέρον πάντως 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 5/7/2022 at 8:05 ΜΜ, Rayden1 said:

Λοιπόν, ρώτησα στην Smartek αν βάζουν την εργοστασιακή ζελατίνα και πόσο κοστίζει και είπαν ναι, στα €11,90. Εγώ την είχα βγάλει εξ' αρχής, κακώς όπως αποδείχθηκε, οπότε λέω να δοκιμάσω να πάω στην Smartek. Δεν είναι και εύκολο με τόσο περιορισμένο ωράριο που έχουν και χωρίς Σάββατο.  Έχει κανείς βάλει εκεί ζελατίνα να μας πει εμπειρία και αν είναι καθόλου ανθεκτική; Η εργοστασιακή, όσοι την έχουν ακόμα, έχει αντοχή;

Τελικά υπάρχει κάτι που να μην δημιουργεί προβλήματα με το δακτυλικό αποτύπωμα; Οποία και αν έχω δοκιμάσει εκτός αυτής που βάζει η Smartec το δακτυλικό δεν λειτουργεί όπως πρέπει .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...