Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,
Είναι αναμενόμενο να φτάνει η συσκευή στους 40 βαθμούς και να καίει, μετά από μόλις 20 λεπτά, στα οποία λεπτά απλώς έχεις συγχρονίσει τον λογαριασμό της Google και αλλάζεις τις επιλογές στις ρυθμίσεις του κινητού;
Πήγα στο μαγαζί από το οποίο το αγόρασα και μου είπε ότι δεν ειναι περιεργο.
Εγώ πάλι θα πω ναι, είναι φυσιολογικό. Αν κόλλησε κάποια διεργασία κατά την επαναφορά των δεδομένων σου και τρέχει τον επεξεργαστή στα τέρματα λογικό είναι. Θεωρητικά αφού ολοκληρώσει τον πρώτο συγχρονισμό και αν του κάνεις μια επανεκκίνηση ή εκκαθάριση την cache, δεν θα επαναληφθεί σε επόμενο συγχρονισμό.

Παρακολούθησε το απλά αν θα στο ξανακάνει και κοίτα να απολαύσεις την όμορφη συσκευή σου.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα νέος κάτοχος και γω θα ήθελα να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κάποιος gcam γιατί πάντα σε όλα τα κινητά μου χρησιμοποιούσα και μου αρέσουν απλώς όσες δοκίμασα δεν δούλευε καμία σωστά.

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2022 at 11:28 ΜΜ, Tasos12koufales said:

Καλησπέρα στην ομάδα νέος κάτοχος και γω θα ήθελα να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κάποιος gcam γιατί πάντα σε όλα τα κινητά μου χρησιμοποιούσα και μου αρέσουν απλώς όσες δοκίμασα δεν δούλευε καμία σωστά.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται το συγκεκριμένο κινητό gcam.

Link to comment
Share on other sites

Αφενός κι εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται gcam αφετέρου, απ' όσο γνωρίζω, gcam μπορείς να βάλεις σε συσκευές με snapdragon επεξεργαστή. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτοχος κι εγώ. Ερώτηση: επιτρέπεται φόρτιση με το καλώδιο usb σε πρίζα που βγάζει θύρα usb? Η κάνουμε κακό στο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Η συσκευή καταπληκτική. Από mi 10 έρχομαι.

Τα παράπονα μου :

Το καλής ποιότητας dongle που είχα για σύνδεσή ακουστικών δεν το αναγνωρίζει με αποτέλεσμα να πρεπει μάλλον να αγοράσω γνήσιο της Samsung? 

Φόρτιση γρήγορη με 30ρη φορτιστή της μάρκας Xiaomi επίσης δεν κατάφερα να καταφέρω με αποτέλεσμα να φορτίζω με μόνο 15w. Θέλει κι εδώ αγορά γνήσιου φορτιστή ή με καλώδιο στην θυρα του τοίχου θα καταφέρω 25w φόρτιση; 

Link to comment
Share on other sites

@xetasa Άρη τα φώτα σου 😁 μιας και έχεις δουλέψει ταυτόχρονα Miui & one Ui.

Για το πρώτο όσον αφορά το dongle δεν θυμάμαι ποιο είναι το κατάλληλο που δουλεύει πέραν του γνήσιου ( αν έχεις κρατήσει το λινκ βάλτο εδώ) και για το δεύτερο νομίζω ότι απαιτείται μόνο γνήσιος φορτιστής αν δεν κάνω λάθος.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konakis said:

@xetasa Άρη τα φώτα σου 😁 μιας και έχεις δουλέψει ταυτόχρονα Miui & one Ui.

Για το πρώτο όσον αφορά το dongle δεν θυμάμαι ποιο είναι το κατάλληλο που δουλεύει πέραν του γνήσιου ( αν έχεις κρατήσει το λινκ βάλτο εδώ) και για το δεύτερο νομίζω ότι απαιτείται μόνο γνήσιος φορτιστής αν δεν κάνω λάθος.

Καλησπέρα Γιώργο, 1) οικονομικό dongle που δούλευε σίγουρα στο s20fe είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23884887/USB-C-male-3-5mm-female-JH-022.html

Προσοχή όμως: δεν ξέρω αν θα δουλέψει στο s21 (ή αν εξακολουθεί να δουλεύει στο s20fe) γιατί η sammy έχει την τάση να...σκοτώνει ότι δεν φέρει την επωνυμία της😄

2) για την δεύτερη ερώτηση δεν γνωρίζω να απαντήσω μιας και η γρήγορη ενσύρματη φόρτιση μου είναι παντελώς αδιάφορη (εδώ και χρόνια φορτίζω πάντα βράδυ σε αργοοοοοοοοο ασύρματο φορτιστή). 

4 ώρες πριν, aggeloszog said:

Το καλής ποιότητας dongle που είχα για σύνδεσή ακουστικών δεν το αναγνωρίζει με αποτέλεσμα να πρεπει μάλλον να αγοράσω γνήσιο της Samsung? 

 

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

@xetasa Άρη τα φώτα σου μιας και έχεις δουλέψει ταυτόχρονα Miui & one Ui.
Για το πρώτο όσον αφορά το dongle δεν θυμάμαι ποιο είναι το κατάλληλο που δουλεύει πέραν του γνήσιου ( αν έχεις κρατήσει το λινκ βάλτο εδώ) και για το δεύτερο νομίζω ότι απαιτείται μόνο γνήσιος φορτιστής αν δεν κάνω λάθος.
Αυτά που παίζουν σιγουρα στα Samsung, είναι τα Huawei CM33.
Όταν είχα το S21, αυτά χρησιμοποιούσα.

https://www.skroutz.gr/s/13904187/Huawei-CM33-Earbuds-Handsfree-%CE%BC%CE%B5-%CE%92%CF%8D%CF%83%CE%BC%CE%B1-USB-C-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα παλιά akg που έδινε η Sammy με το S9+ και ειλικρινά δεν τα αλλάζω, οπότε θα μπω στην αναζήτηση dongle αναγκαστικά. Προς το παρόν κι εγώ δε θα αγοράσω φορτιστή, η λειτουργία να μη φορτίζει πάνω από 85% σου λύνει τα χέρια, μιας και θα το βάζω στο λάπτοπ βράδυ και το πρωί θα το βρίσκω 85% υποθέτω, χωρίς να λυπάμαι ότι έχω στρεσαρει και την μπαταρία. 

Γενικά το κινητό είναι φοβερό, είναι πολλά σκαλιά πάνω από το mi10 (και το mi11) κυρίως λόγω software. Το οικοσύστημα της Samsung είναι τόσο εξελιγμένο και με τόσες επιλογές που ειλικρινά νιώθω λίγος για να το χρησιμοποιήσω με βάση τη χρήση που κάνω στα κινητά μου, έτσι μάλλον θα γυρίσω σύντομα σε κάτι της Xiaomi. 

Εξάλλου πειραματικά το πήρα έτσι για την εμπειρία. Αν κάποιος το θέλει μπορει να υπολογίζει στο δικό μου σε λίγες μέρες που θα το έχω δοκιμάσει και χαρεί πλήρως

ΥΓ: είμαι μέλος με πολλές αξιολογήσεις σε διπλανό forum.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, aggeloszog said:

Έχω τα παλιά akg που έδινε η Sammy με το S9+ και ειλικρινά δεν τα αλλάζω, οπότε θα μπω στην αναζήτηση dongle αναγκαστικά. Προς το παρόν κι εγώ δε θα αγοράσω φορτιστή, η λειτουργία να μη φορτίζει πάνω από 85% σου λύνει τα χέρια, μιας και θα το βάζω στο λάπτοπ βράδυ και το πρωί θα το βρίσκω 85% υποθέτω, χωρίς να λυπάμαι ότι έχω στρεσαρει και την μπαταρία. 

Γενικά το κινητό είναι φοβερό, είναι πολλά σκαλιά πάνω από το mi10 (και το mi11) κυρίως λόγω software. Το οικοσύστημα της Samsung είναι τόσο εξελιγμένο και με τόσες επιλογές που ειλικρινά νιώθω λίγος για να το χρησιμοποιήσω με βάση τη χρήση που κάνω στα κινητά μου, έτσι μάλλον θα γυρίσω σύντομα σε κάτι της Xiaomi. 

Εξάλλου πειραματικά το πήρα έτσι για την εμπειρία. Αν κάποιος το θέλει μπορει να υπολογίζει στο δικό μου σε λίγες μέρες που θα το έχω δοκιμάσει και χαρεί πλήρως

ΥΓ: είμαι μέλος με πολλές αξιολογήσεις σε διπλανό forum.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

 

 

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να λέει ότι θα δώσει το κινητό επειδή είναι πάρα πολύ καλό 😂

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να το πήρε από καμιά ανταλλαγή και σκέφτηκε να το δοκιμάσει όμως από 6.7"+ δεν πας εύκολα σε 6.2 πιστεύω, λογικά θα του έπεσε μικρό.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να λέει ότι θα δώσει το κινητό επειδή είναι πάρα πολύ καλό 
Χα, χα, χα.....κι εγώ αυτό σκέφτηκα.
Βέβαια το παλικάρι εξήγησε το σκεπτικό του.
Εγώ κατάλαβα ότι το κινητό του προσφερει πολύ περισσότερα από τις απαιτήσεις που ο ίδιος έχει.


Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ένας συνδυασμός των παραπάνω. Αλλάζω κινητά κάθε μήνα βαριά δύο μήνες. Δεν πρέπει κάτι να μου φταίει για να τα δώσω. 

Τώρα σχετικά με το καλό λειτουργικό, ναι είναι άπιαστο κατά τη γνώμη μου αλλά έχω το "κόλλημα" να έχω την επιλογή να το γυμνωσω από Samsung free, Bixby κτλ bloatware. Επίσης άπειρες δυνατότητες (dex, companion κτλ) και πάλι δεν τις αξιοποιώ.

Σε μπαταρία πάντως καμία σχέση με το S10 (που είχα δώσει εξαιτίας της), το έλιωσα χθες με data και κάμερα πολλές λήψεις κι έβγαλε 24 ώρες με 6:50 SOT.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2021 at 11:45 ΠΜ, stark said:

Παιδιά καλημέρα !
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το S21.

Αυτή τη στιγμή είμαι με Huawei P30, και πέραν του ότι είναι ένα πολύ ικανό κινητό, έχει για μένα και το ιδανικό μέγεθος. Δεν την παλεύω με μεγάλα κινητά. Το όριό μου είναι οι 6.1 με 6.2 ίντσες. 6.1 είναι το P30. Με όλα αυτά που γίνονται, το ότι δεν παίρνει αναβαθμίσεις στο λειτουργικό (έχει κολλήσει στο 10 και ακόμα και τα security patches δεν μπορούν να γίνουν certified), κλπ, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σιγά - σιγά την αγορά του S21. Είτε σε κάποια τιμή - ευκαιρία, είτε μετά την κυκλοφορία του S22, με την ελπίδα να έχει πέσει η τιμή του.

Η μεγαλύτερη επιφύλαξή μου είναι στο θέμα της μπαταρίας. Με το Huawei P30 (που δεν έχει και καμιά σοβαρά μεγάλη μπαταρία, αλλά το UI κάνει γενικά καλή διαχείριση) τη βγάζω άνετα μια μέρα με μέτρια προς κανονική χρήση. Το βράδυ το κινητό με κανονική χρήση δύσκολα πέφτει κάτω από 25-35% και το βάζω σε airplane mode. Το πρωί το φορτίζω (με super fast charge) και είμαι ΟΚ. Δεν έχω αξιώσεις για μπαταρία 2 ημερών. Να με βγάζει μια μέρα με ενδιαφέρει, από τις 5.30 το πρωί που ξυπνώ μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ.

Πριν το P30 είχα το S7 το οποίο ήταν για μένα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο, με εξαίρεση την μπαταρία του. Με είχε αγχώσει και αφήσει σε στιγμές που το χρειαζόμουν, ακόμα και με αλλαγή μπαταρίας (λίγες μέρες πριν τη λήξη του 1ου χρόνου εγγύησης, στην Smartec). 

Υπάρχει κανένας που είχε στο παρελθόν το S7 και τώρα έχει το S21; 
Γενικότερα, υπάρχει θέμα με την μπαταρία του S21; 
Ο 2100 παλεύεται ; Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι πολύ καλύτερος από παλαιότερους Exynos, και πλέον πλησιάζει (σε επιδόσεις & κατανάλωση) τους αντίστοιχους Snapdragon. Ισχύει αυτό; 

p.s. Παιχνίδια δεν παίζω, YouTube δεν μπαίνω σχεδόν καθόλου από το κινητό. Η χρήση είναι κλήσεις, Web Browsing, Feedly, Viber, Email, Spotify, Garmin Connect στο παρασκήνιο, Google Maps ενίοτε, κλπ.

 Ίδια περίπτωση ακριβώς είμαι και εγώ.

Βέβαια εγώ έχω και το p30 και το s21 και μπορώ να σου πω ότι όταν τα χρησιμοποιώ ταυτόχρονα σε ταξίδια στο εξωτερικό, η μπαταρία του p30 κρατάει διπλάσια από του s21. Το samsung με τίποτα δεν βγάζει μέρα. Προς το απόγευμα σε αφήνει και μάλιστα πολύ απότομα σε σημείο εκνευριστικό. Εκτός αυτού στο χέρι είναι πιο λεπτεπίλεπτο το huawei από το samsung και σου δίνει την αίσθηση μικρότερου κινητού. Τα μόνα συν που μπορώ να πω για τη samsung είναι η ασύρματη φόρτιση και η κάμερα. 

Κρίμα που συνέβη αυτό με τη huawei και την google γιατί κατά τα άλλα ήταν κατά τη γνώμη μου τα πιο ολοκληρωμένα κινητά. Γενικά πάντα οπότε είχα samsung η μπαταρία τους ήταν τραγική. Δεν ξέρω τι κάνουνε λάθος αλλά δεν μπορούν με τίποτα να πετύχουν αυτονομίες άλλων κινητών. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα ρολόγια της samsung συγκριτικά με τα ρολόγια της huawei. 

Δυστυχώς όμως σε αυτό το μέγεθος κινητών που με βολεύει απίστευτα είναι μονόδρομος η samsung. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aris1976 said:

 Ίδια περίπτωση ακριβώς είμαι και εγώ.

Βέβαια εγώ έχω και το p30 και το s21 και μπορώ να σου πω ότι όταν τα χρησιμοποιώ ταυτόχρονα σε ταξίδια στο εξωτερικό, η μπαταρία του p30 κρατάει διπλάσια από του s21. Το samsung με τίποτα δεν βγάζει μέρα. Προς το απόγευμα σε αφήνει και μάλιστα πολύ απότομα σε σημείο εκνευριστικό. Εκτός αυτού στο χέρι είναι πιο λεπτεπίλεπτο το huawei από το samsung και σου δίνει την αίσθηση μικρότερου κινητού. Τα μόνα συν που μπορώ να πω για τη samsung είναι η ασύρματη φόρτιση και η κάμερα. 

Κρίμα που συνέβη αυτό με τη huawei και την google γιατί κατά τα άλλα ήταν κατά τη γνώμη μου τα πιο ολοκληρωμένα κινητά. Γενικά πάντα οπότε είχα samsung η μπαταρία τους ήταν τραγική. Δεν ξέρω τι κάνουνε λάθος αλλά δεν μπορούν με τίποτα να πετύχουν αυτονομίες άλλων κινητών. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τα ρολόγια της samsung συγκριτικά με τα ρολόγια της huawei. 

Δυστυχώς όμως σε αυτό το μέγεθος κινητών που με βολεύει απίστευτα είναι μονόδρομος η samsung. 

Thanks για το feedback.
Με όλα αυτά που έχω διαβάσει, αποφάσισα να παραμείνω με το P30 για κάποιο καιρό ακόμα. Άλλαξα μπαταρία το Δεκέμβριο με 13 ευρώ στην επίσημη αντιπροσωπεία, κι ας κρατούσε σε γενικές γραμμές μια χαρά (με 13 ευρώ απλά δε λες όχι), και αναμένω το EMUI12, για να λέω ότι τέλος πάντων ανανεώνεται κάπως το κινητό. Αν φυσικά το P30 έπαιρνε Android 11, δεν θα είχα καν μπει στη διαδικασία να κοιτώ άλλα κινητά, ακόμα. Δυστυχώς τα όσα έγιναν με τα google services και την Huawei, επί της ουσίας στέρησαν από μας μια σειρά από απίστευτα ολοκληρωμένα και VFM κινητά, και φυσικά όλο αυτό είναι ένα μεγάλο μείον για τους καταναλωτές, αφού περιορίζεται ο ανταγωνισμός.

"Ζω" για την ημέρα που θα δω ξανά νέο (σχετικά) μικρό κινητό / ναυαρχίδα με πραγματικά καλή μπαταρία + optimized λειτουργικό, στα επίπεδα των Huawei. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το S21 και δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις στο Messenger, Facebook κλπ. Δοκίμασα να κάνω επανεκκίνηση, εκ νέου εγκατάσταση των εφαρμογών αλλά συνεχίζει. Τα έχω βάλει να εξαιρούνται από το battery saving.

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος ? Υπάρχει κάποια λύση ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελευταία, πολλές φορές το κινητό μου δεν φορτίζει γρήγορα.ενώ έχω την επιλογή εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση χρειάζεται πάνω από 2 ώρες για να φτάσει στο 100% από το 20%. Παλιά σε μια ώρα το πολύ φόρτιζε. Είχα τον φορτιστή της samsung 25w από το eshop. είπα να ξαναπάρω άλλο. πήρα πάλι samsung 25w από κωτσοβολο.  Πάλι όμως μου το κάνει. τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikos0101 said:

Καλησπέρα. Τελευταία, πολλές φορές το κινητό μου δεν φορτίζει γρήγορα.ενώ έχω την επιλογή εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση χρειάζεται πάνω από 2 ώρες για να φτάσει στο 100% από το 20%. Παλιά σε μια ώρα το πολύ φόρτιζε. Είχα τον φορτιστή της samsung 25w από το eshop. είπα να ξαναπάρω άλλο. πήρα πάλι samsung 25w από κωτσοβολο.  Πάλι όμως μου το κάνει. τι γίνεται.

Με άλλο καλώδιο δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν τα πάμε καθόλου άσχημα με το θέμα μπαταρίας.. Δύο μέρες μετά μάλλον με έμαθε το AI και μου κράτησε όλη μέρα για πλάκα.

Screenshot_20220208-214413_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites


Δυστυχώς όμως σε αυτό το μέγεθος κινητών που με βολεύει απίστευτα είναι μονόδρομος η samsung. 

Εκεί ποντάρει και αυτή φαντάζομαι, εξού και το S22 στις 6".
ΔΥΣΤΥΧΩΣ οποιος θέλει να πάρει κινητό σε ανθρώπινες διαστάσεις, έχει πλέον απειροελάχιστες επιλογές.
Όλες οι εταιρείες πια, βγάζουνε παντόφλες.
Ακομα και η Pixel ακολούθησε σε αυτό.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dimitris6694 said:

Με άλλο καλώδιο δοκίμασες;

όχι δεν έχω άλλο καλώδιο. δοκίμασα όμως να το φορτίσω με κλειστό κινητό και αυτή τη φορά φόρτισε γρήγορα. ίσως φταίει καμιά εφαρμογή που έχω η αλλιώς θα είναι το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νέος κάτοχος της συσκευής εδώ και μερικές ημέρες. Ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και το S20 FE αλλά βλέποντάς τα δίπλα δίπλα, απλώς το ερωτεύτηκα.😍 Ευχαριστώ και για τις συμβουλές το φίλο konakis! Πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις, θα ήθελα τα φώτα σας για ταχυφορτιστή: να πάρω Samsung (αν ναι, ποιον) ή και με έναν π.χ. anker θα κάνω δουλειά

https://www.skroutz.gr/s/26256297/Anker-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό-PowerPort-III-Nano.html

Ευχαριστώ πολύ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...