Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Avadonmod said:

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι για το S21 5G. 

Κάπου είδα κάποιες αναφορές ότι ζεσταίνεται κατά τη χρήση του, και σκέφτομαι ότι το καλοκαίρι πιθανώς να το κάνει ακόμη περισσότερο. 

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν ισχύει ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

Μια χαρά είναι η συσκευή

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διάβασα σε κάποιο review για κάποια προβλήματα στη διαχείριση των ειδοποιήσεων, κάποιες καθυστερήσεις κλπ. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο; Μου φαίνεται περίεργο σε Samsung. Επίσης διάβασα για διαφημίσεις στις native εφαρμογές της Samsung. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Avadonmod said:

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι για το S21 5G. 

Κάπου είδα κάποιες αναφορές ότι ζεσταίνεται κατά τη χρήση του, και σκέφτομαι ότι το καλοκαίρι πιθανώς να το κάνει ακόμη περισσότερο. 

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος αν ισχύει ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ.

Όχι μια χαρά είναι  για μένα τουλάχιστον. Πριν είχα το S10e και ζεσταινοταν αρκετά άλλα μόνο σε Dex mode.

Με αυτό δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Ειδικά αν βάζεις το  Good Guardian app της  Samsung και κατεβάζεις την θερμοκρασία, τοτε είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είδα και κάποια πρόσφατα reviews και πρόσεξα ότι σε σχέση με πέρυσι όταν βγήκε, έχει βελτιωθεί πολύμε τις αναβαθμίσεις που δέχεται. Και παρόλο που στην αρχύ λόγω exynos υστερούσε έναντι της έκδοσης με τον SD, πλέον αυτό δεν ισχύει ή τουλάχιστον δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υστερεί πιά ο Exynos σε σχέση με το SD

https://myphone.gr/forum/topic/186849/?do=findComment&comment=7023722

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δούλεψα κάνα δυο εβδομάδες και βάλε, τον περασμένο Σεπτέμβριο και Οκτώβριο το  s21U κομπλέ μου φάνηκε ο exynos σε όλους τους τομείς. Παιχνίδια μονάχα δεν πρόλαβα να παίξω. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την αγόρασα σήμερα. Όμορφο κινητό και σβέλτο πολύ. 

Όταν το άνοιξα, είχε 43% μπαταρία. 2 ώρες μετά έφτασε σε 5%, χωρίς να το έχω κλείσει σχεδόν καθόλου. Επίσης, όση ώρα το δούλευα ήταν ζεστό. Όχι πολύ, αλλα αισθητό. Ίσως επειδή έκανε διαφορά set-up? Δεν έχω ιδέα. Αυτά χωρίς να έχω βάλει τη Sim ακόμη.

 Γνώμες; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Avadonmod said:

Τη συσκευή την αγόρασα σήμερα. Όμορφο κινητό και σβέλτο πολύ. 

Όταν το άνοιξα, είχε 43% μπαταρία. 2 ώρες μετά έφτασε σε 5%, χωρίς να το έχω κλείσει σχεδόν καθόλου. Επίσης, όση ώρα το δούλευα ήταν ζεστό. Όχι πολύ, αλλα αισθητό. Ίσως επειδή έκανε διαφορά set-up? Δεν έχω ιδέα. Αυτά χωρίς να έχω βάλει τη Sim ακόμη.

 Γνώμες; 

Λογικό

Όσα κινητά έχω πάρει όταν τα στήνω και κατεβαζει εφαρμογές κάνει ενημερώσεις κτλ ανεβάζουν θερμοκρασία

Σε καθημερινή χρήση δε θα δεις κάτι αξιοσημείωτο από πλευράς θερμοκρασίας

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, suspect21 said:

Λογικό

Όσα κινητά έχω πάρει όταν τα στήνω και κατεβαζει εφαρμογές κάνει ενημερώσεις κτλ ανεβάζουν θερμοκρασία

Σε καθημερινή χρήση δε θα δεις κάτι αξιοσημείωτο από πλευράς θερμοκρασίας

Ευχαριστώ για την απάντηση. Καθώς πρώτη φορά χρησιμοποιώ Samsung και δεν έχω καμία επαφή με το ONE UI, μπορείς να μου πεις μήπως ποιες εφαρμογές-bloatware θα ήταν χρήσιμες να κρατήσω και να μην της αφαιρέσω; Επίσης, ο λογαριασμός Samsung βοηθάει κάπου ή δεν είναι περιττός; Θέλω να πω, τα features που προσφέρει με το να έχεις λογαριασμό Samsung, αξίζουν ή υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές στο Play Store?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία της συσκευής μου ζεσταίνεται περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Για παράδειγμα, κάνοντας απλώς βίντεο κλήση με έναν φίλο, μετα απο περίπου 15-20 λεπτά άρχισε να ζεσταίνεται. Σε μια εφαρμογή που κατέβασα (δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη) η θερμοκρασία της μπαταρίας έφτασε 35-36 βαθμούς. Ενδεχομένως να μην είναι πολύ, ωστόσο για μια τέτοια απλή χρήση μου φαίνεται αρκετό. Η συσκευή του φίλου μου για παράδειγμα (Poco F3) παρέμενε κρύα χωρίς να ξεπερνάει τους 28 βαθμούς. 

Επίσης, στο Geekbench, στο Multi-core μου βγάζει λίγο χαμηλότερα από ό,τι έχω δει σε διάφορα reviews και στο CPU Compute αρκετά χαμηλότερα (4500 ενώ σε reviews που έχω δει αγγίζει τα 7000).

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι, θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Avadonmod said:

Έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία της συσκευής μου ζεσταίνεται περισσότερο από όσο θα έπρεπε. Για παράδειγμα, κάνοντας απλώς βίντεο κλήση με έναν φίλο, μετα απο περίπου 15-20 λεπτά άρχισε να ζεσταίνεται. Σε μια εφαρμογή που κατέβασα (δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη) η θερμοκρασία της μπαταρίας έφτασε 35-36 βαθμούς. Ενδεχομένως να μην είναι πολύ, ωστόσο για μια τέτοια απλή χρήση μου φαίνεται αρκετό. Η συσκευή του φίλου μου για παράδειγμα (Poco F3) παρέμενε κρύα χωρίς να ξεπερνάει τους 28 βαθμούς. 

Επίσης, στο Geekbench, στο Multi-core μου βγάζει λίγο χαμηλότερα από ό,τι έχω δει σε διάφορα reviews και στο CPU Compute αρκετά χαμηλότερα (4500 ενώ σε reviews που έχω δει αγγίζει τα 7000).

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι, θα το εκτιμούσα. 

Ευχαριστώ.

Νιώθεις κάποιο lag κατά τη χρήση της συσκευής;

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, suspect21 said:

Νιώθεις κάποιο lag κατά τη χρήση της συσκευής;

Κάτι μόνιμο, όχι. Ενίοτε έχω παρατηρήσει 1-2 φορές μικρο lag αλλα εικάζω είναι στα πλαίσια που κάθε ηλεκτρονική συσκευή πού και πού παρουσιάζει. Γενικά λειτουργεί οκ. Είναι αρκετά σβέλτο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πολύ καλό μέτρησης μιας και η προηγούμενη συσκευή μου ήταν αρκετά πιο παλιά. 

 

Επίσης, έχει δύο επιλογές στις ρυθμίσεις που λέγονται Fast Charging και Super fast Charging. Έχω επιλέξει μόνο το Fast Charging μιας και δεν χρειάζομαι το Super Fast. Ωστόσο, έχω προσέξει ότι είτε επιλέξω το fast charging είτε όχι, με τον ίδιο χρόνο φορτίζει (περίπου 1% το λεπτό). 

 

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

@Avadonmod Για να δουλέψει το Superfast charging χρειάζεσαι και φορτιστή 25w κατά προτίμηση μαμίσιο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η φόρτιση δεν έχει διαφορά (ούτε 1 τοις χιλίοις)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppkmoby said:

@Avadonmod Για να δουλέψει το Superfast charging χρειάζεσαι και φορτιστή 25w κατά προτίμηση μαμίσιο. Σε κάθε άλλη περίπτωση η φόρτιση δεν έχει διαφορά (ούτε 1 τοις χιλίοις)

Έχω φορτιστή 25W της Samsung. Συνεπώς σύμφωνα με αυτό που λες, δύο είδη φόρτισης υπάρχουν. Απλή φόρτιση και super fast. Νόμιζα οτι υπάρχουν τρία είδη: απλή φόρτιση, fast, super fast. 

Link to comment
Share on other sites

3 διαβαθμίσεις φόρτισης υπάρχουν. Απλή, γρήγορη, εξαιρετικά γρήγορη, με τον 25αρη φορτιστή.
Κι αν βάλεις και τις 2 ταχύτητες ασύρματης φόρτισης πάμε στις 5.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, noisex said:

3 διαβαθμίσεις φόρτισης υπάρχουν. Απλή, γρήγορη, εξαιρετικά γρήγορη, με τον 25αρη φορτιστή.
Κι αν βάλεις και τις 2 ταχύτητες ασύρματης φόρτισης πάμε στις 5.
 

Η δική μου συσκευή φορτίζει το ίδιο είτε με απλή είτε με γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Avadonmod said:

Έχω φορτιστή 25W της Samsung. Συνεπώς σύμφωνα με αυτό που λες, δύο είδη φόρτισης υπάρχουν. Απλή φόρτιση και super fast. Νόμιζα οτι υπάρχουν τρία είδη: απλή φόρτιση, fast, super fast. 

Σου απάντησα σε αυτά που ανέφερες εσύ, σχετικά με: "Επίσης, έχει δύο επιλογές στις ρυθμίσεις που λέγονται Fast Charging και Super fast Charging" και αφορά την διαφορά των συγκεκριμένων δύο τρόπων φόρτισης και πότε αυτή υφίσταται.

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα το κινητό κι εγώ. Πόσο screen time βγάζετε για να ξέρω να είμαι ικανοποιημένος; Ρωτάω για να ξέρω αν βγάζω λιγότερο να το ψάξω λίγο. Με δεδομένα WiFi τοποθεσία Bluetooth ενεργοποιημενα παντα

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σού δεν έχει απάντηση.
Αναλόγως την χρήση η αυτονομία αλλάζει.
Σίγουρα βγάζω πάνω από 4:30 ώρες sot.
Εχω βγάλει όμως και 7.
Γενικά η συσκευή τα πάει καλά στο θέμα της αυτονομίας με μεικτή χρήση πού κάνω.
Με λιώσιμο θέλει και δεύτερη φόρτιση μέσα στη μέρα.
2-3 συσκευές bluetooth μόνιμα συνδεδεμένες.
Θέση off.
Animation 0.5
Wifi σαφώς μόνιμα ανοικτό.
Mymail εφαρμογή με 10 emails μέσα.
Συγχρονισμός off.
Κάτι λειτουργίες με χειρονομίες off εκτός της λήψης με παλάμη.
Και φυσικά πάντα αργή φόρτιση με ασύρματο φορτιστή samsung.



Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είναι αναμενόμενο να φτάνει η συσκευή στους 40 βαθμούς και να καίει, μετά από μόλις 20 λεπτά, στα οποία λεπτά απλώς έχεις συγχρονίσει τον λογαριασμό της Google και αλλάζεις τις επιλογές στις ρυθμίσεις του κινητού;

Πήγα στο μαγαζί από το οποίο το αγόρασα και μου είπε ότι δεν ειναι περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μια κάπως χαζή ερώτηση. Δεν είχα ποτέ κινητό χωρίς 3.5 Jack. Δυστυχώς έχει αφανίστει από τις ναυαρχίδες. Αν αγοράσω τον αντάπτορα της Samsung θα μπορώ να κουμπώσω οποία hands free με ακουστικά θελήσω και θα μπορώ να μιλάω μέσω αυτών κανονικά σε κλήση ; Η θα μπορώ μόνο να ακούω μουσική; 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις τα handsfree της Huawei (CM33), τα οποία είναι απόλυτα συμβατά με τα Samsung και ποιοτικά.
Όσο κοστίζει το ανταπτορακι της Samsung, κοστίζουν κι αυτά.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Avadonmod said:

Καλησπέρα,

Είναι αναμενόμενο να φτάνει η συσκευή στους 40 βαθμούς και να καίει, μετά από μόλις 20 λεπτά, στα οποία λεπτά απλώς έχεις συγχρονίσει τον λογαριασμό της Google και αλλάζεις τις επιλογές στις ρυθμίσεις του κινητού;

Πήγα στο μαγαζί από το οποίο το αγόρασα και μου είπε ότι δεν ειναι περιεργο.

Οχι φιλε μου, δεν ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...