Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 25/12/2021 at 9:07 ΜΜ, Rayden1 said:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους!

Αν και δεν είμαι κάτοχος της συσκευής, διάβασα ότι προφέρει επιπλέον 4gb.  Μία ερώτηση που έχω είναι: πόσο ελεύθερο αποθηκευτικό χώρο έχει η έκδοση 128gb;

Thanx.

στο ερώτημά σου δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού είμαι κάτοχος της 256Gb έκδοσης

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ppkmoby said:

Thanx.

στο ερώτημά σου δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού είμαι κάτοχος της 256Gb έκδοσης

Αυτή θα προτιμήσω πιθανότατα και εγώ από την στιγμή που δεν παίρνει sd, αν αποφασίσω να αγοράσω την συσκευή. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η τιμή του, που έχει όμως πτωτική τάση, και φυσικά η μπαταρία του. Η έλλειψη 3.5 Jack είναι επίσης μειονέκτημα αλλά σε αυτό το μέγεθος δυστυχώς οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rayden1 said:

Αυτή θα προτιμήσω πιθανότατα και εγώ από την στιγμή που δεν παίρνει sd, αν αποφασίσω να αγοράσω την συσκευή. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η τιμή του, που έχει όμως πτωτική τάση, και φυσικά η μπαταρία του. Η έλλειψη 3.5 Jack είναι επίσης μειονέκτημα αλλά σε αυτό το μέγεθος δυστυχώς οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες. 

Όσον αφορά το 3.5 Jack συνειδητά δέχτηκα την "έλλειψή του" αφού σκόπευα ούτως ή άλλως να χρησιμοποιήσω ένα USB-DAC με έξοδο σε 3,5 Jack για να εκμεταλλευτώ το unfolding του μουσικού αλγόριθμου MQA της εφαρμογής TIDAL. Αλλά φυσικά αυτή ήταν δική μου επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος αν θα είναι ανώτερο τουλάχιστον σε χαρακτηριστικά, π.χ. μπαταρία, το S22; Ρωτώ γιατί έχει πέσει στα 699€ τώρα η συσκευή και την καλοβλέπω.
Υποτίθεται ότι κι αυτό θα έχει 4000mAh, όπως το S21. Έτσι λέγεται τουλάχιστον.
Σε κάθε περίπτωση όμως αν είναι να δώσεις €700 (που τα θεωρώ πολλά), τότε ναι, να περιμένεις το S22. Κάπου στα €800 κάτι θα βγει, συνεπώς η διαφορά είναι πολύ μικρή.


Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, jimteo said:

Υποτίθεται ότι κι αυτό θα έχει 4000mAh, όπως το S21. Έτσι λέγεται τουλάχιστον.
Σε κάθε περίπτωση όμως αν είναι να δώσεις €700 (που τα θεωρώ πολλά), τότε ναι, να περιμένεις το S22. Κάπου στα €800 κάτι θα βγει, συνεπώς η διαφορά είναι πολύ μικρή.


Εστάλη από το Google Pixel 6
 

H τιμή στο BestPrice (ευρωπαϊκό) αυτή την στιγμή για το s21 είναι 611 ευρώ. Το s22 με το μου ξεκινήσει θα είναι στα 849 πιθανότατα (ίσως και 799 άλλα μάλλον το πρώτο), και μετά από λίγο θα αρχίσει η ελαφριά πρώτη σε skroutz - best price. Οπότε , κατά την γνώμη μου, δεν την λες και μικρή την διαφορά. Προφανώς μιλάμε για δύο ακριβές συσκευές φυσικά.

Τώρα όσον αφορά την μπαταρία, η λογική λέει ότι λόγω νεότερου επεξεργαστή και μικρότερης οθόνης, το s22 με την ίδια μπαταρία θα έχει καλύτερη αυτονομία, άλλα αυτό είναι μία υπόθεση.

 

 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Rayden1 said:

H τιμή στο BestPrice (ευρωπαϊκό) αυτή την στιγμή για το s21 είναι 611 ευρώ. Το s22 με το μου ξεκινήσει θα είναι στα 849 πιθανότατα (ίσως και 799 άλλα μάλλον το πρώτο), και μετά από λίγο θα αρχίσει η ελαφριά πρώτη σε skroutz - best price. Οπότε , κατά την γνώμη μου, δεν την λες και μικρή την διαφορά. Προφανώς μιλάμε για δύο ακριβές συσκευές φυσικά.

Τώρα όσον αφορά την μπαταρία, η λογική λέει ότι λόγω νεότερου επεξεργαστή και μικρότερης οθόνης, το s22 με την ίδια μπαταρία θα έχει καλύτερη αυτονομία, άλλα αυτό είναι μία υπόθεση.

 

 

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s22-epivevaionetai-mpataria-ton-3700-mah/

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, boymanos said:

Αυτό δεν το είχα προσέξει. Αν ισχύεi τότε αλλάζουν τα δεδομένα προς το χειρότερο. Τώρα μάλιστα διάβασα και για 3800mah. Και πάλι βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε τί διαχείριση θα κάνει το νεότερο μοντέλο έστω και με μικρότερη μπαταρία.

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο.
Δεν είχα πάρει χαμπάρι οτι έχουν υποχωρήσει τόσο πολύ οι τιμές.
Με κολασες τωρα.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Just now, jimteo said:

Δεν έχεις άδικο.
Δεν είχα πάρει χαμπάρι οτι έχουν υποχωρήσει τόσο πολύ οι τιμές.
Με κολασες τωρα.emoji16.png

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Άστα άστα, με το ζόρι κρατιέμαι...😛. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι πάνω από 550 (580 το πολύ) για το 256άρι,  δεν αξίζει με τους όποιους περιορισμούς έχει σαν συσκευή, άλλα ευελπιστώ ότι γύρω στο Πάσχα, να είμαστε καλά, που σκέφτομαι να κάνω την αλλαγή, η τιμή του να έχει φτάσει σε ανεκτά επίπεδα. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα.....εγώ παλι το σκέφτομαι πιο άμεσα.
Θα δούμε....

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το είχα προσέξει. Αν ισχύεi τότε αλλάζουν τα δεδομένα προς το χειρότερο. Τώρα μάλιστα διάβασα και για 3800mah. Και πάλι βέβαια δεν μπορούμε να ξέρουμε τί διαχείριση θα κάνει το νεότερο μοντέλο έστω και με μικρότερη μπαταρία.
Όσο καλή διαχείριση και να κάνει, η μικρή μπαταρία θα τα βρει δύσκολα, 4500 έπρεπε να είναι όπως το Xiaomi 12. Απλά Samsung και καλή μπαταρία δεν πάνε μαζί. Το να ζητάει τόσα λεφτά για κινητό και να μην βγάζει άνετα 2 μέρες το θεωρώ πεταμένα λεφτά, θέλω τηλέφωνο να με υπηρετεί όχι να είμαι δούλος της μπαταρίας.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω σύγκριση εννοείται με τα Xiaomi και το σάπιο miui στο μέγεθος της μπαταρίας μόνο εστίασα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, costsa41 said:

Διαφωνώ γιατί το ultra έχει πολύ καλή μπαταρία. Φυσικά η σύγκριση με τα. Xiaomi μου θυμίζει τα ρολόγια. Όλα βγάζουν μέρες πολλές αλλά κανένα δεν είναι smart όσο τα Samsung και Apple. Και φυσικά το να κάνει κάποιος σύγκριση των Samsung με τα Xiaomi είναι ιεροσυλία. Το οικοσύστημα της Samsung είναι πάρα πολύ καλό, τα Xiaomi θέλουν μερικά χρόνια ακόμα για να γίνουν Samsung. Όλοι πια ζητάνε πολλά χρήματα για κάτι καλό. Όλες οι ναυαρχίδες είναι ακριβές πια. Αλλιώς κάνεις συμβιβασμό.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όντως όλες οι ναυαρχίδες είναι ακριβές πια, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Η διαφορά στην τιμή σε σχέση με τα αμέσως κατώτερα δυνατά κινητά είναι δυσανάλογη των επιπλέον δυνατοτήτων που προσφέρουν. Βέβαια όσο υπάρχει αγοραστικό κοινό, δεν εξαιρώ τον εαυτό μου αν και πάντα κάνω υπομονή να πέσουν σε πιο λογικές τιμές, θα πουλάνε όσο θέλουν. 

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Διάβασα το νήμα και είδα ότι έχετε εμπειρία από τις περισσότερες συσκευές της Samsung που κυκλοφόρησαν πέρυσι και φέτος ( σειρά 20, 21, FE, A52s κ.α.).

Θέλω να φύγω από Xiaomi γιατί με κούρασε το miui με τα bugs του. Ευχαρίστως θα πήγαινα σε Samsung, αλλά χρειάζομαι οπωσδήποτε fm radio και sd card. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω αν κάποιο από τα μοντέλα που συζητάτε διαθέτει.

Τι λέτε; Υπάρχει κάποιο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green_Dragon said:

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Διάβασα το νήμα και είδα ότι έχετε εμπειρία από τις περισσότερες συσκευές της Samsung που κυκλοφόρησαν πέρυσι και φέτος ( σειρά 20, 21, FE, A52s κ.α.).

Θέλω να φύγω από Xiaomi γιατί με κούρασε το miui με τα bugs του. Ευχαρίστως θα πήγαινα σε Samsung, αλλά χρειάζομαι οπωσδήποτε fm radio και sd card. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω αν κάποιο από τα μοντέλα που συζητάτε διαθέτει.

Τι λέτε; Υπάρχει κάποιο; Ευχαριστώ!

 Το Α52 το απλό για ράδιο ( όχι το A52S ).

 

Link to comment
Share on other sites

 

Μετά την χθεσινή ενημέρωση το κινητό μου έδειξε να βελτιώθηκε σε ταχύτητα (κι άλλο) οπότε του έκανα και ένα τεστ 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ppkmoby said:

 

Μετά την χθεσινή ενημέρωση το κινητό μου έδειξε να βελτιώθηκε σε ταχύτητα (κι άλλο) οπότε του έκανα και ένα τεστ 

spacer.png

Ωραία! Για την μπαταρία να μας λέτε περισσότερο παιδιά! 🤣 Νομίζω στα υπόλοιπα δεν έχω θέματα το κινητό. 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κινητό το.. "σκίζω", +το χρησιμοποιώ και σαν Mobile hotspot οπότε η συμπεριφορά του είναι αυτή :

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ppkmoby said:

Προσωπικά το κινητό το.. "σκίζω", +το χρησιμοποιώ και σαν Mobile hotspot οπότε η συμπεριφορά του είναι αυτή :

spacer.png

Ευχαριστώ. Με τη δική σου χρήση που το σκίζεις δηλαδή, μέρα σου βγάζει; 

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Rayden1 said:

Ευχαριστώ. Με τη δική σου χρήση που το σκίζεις δηλαδή, μέρα σου βγάζει; 

12,5 με 13 ώρες σερί. 

Αρκετά καλά πιστεύω, για τις επιδόσεις που προσφέρει.

Μην ξεχνάμε ότι φορά μπαταρία 🔋 μέσης χωρητικότητας

Link to comment
Share on other sites

Sot θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις.
Το λιώνω, το ξεσκιζω, το γονατίζω κτλ, δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης.
Έναν μέσο όρο θα ήθελα να ξερω, για να έχω μια εικόνα.
Αν προλάβω, θα πάω σήμερα να το πάρω.
Δεν έχω απαίτηση για 1,5 και 2 μέρες.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος αν φυγω το πρωί με ένα 85% (δεν το αφήνω παραπάνω άλλωστε) και μέχρι το βραδάκι που θα έχω την άνεση να το βάλω για φόρτιση, να έχει μείνει ένα 30%.


Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, jimteo said:

Sot θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις.
Το λιώνω, το ξεσκιζω, το γονατίζω κτλ, δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης.
Έναν μέσο όρο θα ήθελα να ξερω, για να έχω μια εικόνα.
Αν προλάβω, θα πάω σήμερα να το πάρω.
Δεν έχω απαίτηση για 1,5 και 2 μέρες.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος αν φυγω το πρωί με ένα 85% (δεν το αφήνω παραπάνω άλλωστε) και μέχρι το βραδάκι που θα έχω την άνεση να το βάλω για φόρτιση, να έχει μείνει ένα 30%.


Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Συγγνώμη αλλά θεωρώ ότι ο καθένας απάντα σύμφωνα με την εμπειρία χρήσης.Το μέτρο το βάζει πάλι ο καθένας και είναι υποκειμενικό για αυτό καλό είναι να δέχεσαι την εμπειρία των χρηστών των υπόλοιπων στο Forum γιατί πιθανόν.. να είναι πραγματική και όχι θεωρητική ή στατιστικά.. αποδεκτή για σενα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγγνώμη γιατί προφανώς παρεξήγησες τον γραπτό μου λογο.
Δεν το εγραψα σκωπτικά, ούτε αμφισβήτησα τα όσα ανέφερες.
Απλά θα με βόλευε περισσότερο αν μου έλεγες ότι βγάζω Χ ώρες sot ημερησίως. Αυτό είναι όλο.
Καλή Πρωτοχρονιά.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jimteo said:

Εγώ συγγνώμη γιατί προφανώς παρεξήγησες τον γραπτό μου λογο.
Δεν το εγραψα σκωπτικά, ούτε αμφισβήτησα τα όσα ανέφερες.
Απλά θα με βόλευε περισσότερο αν μου έλεγες ότι βγάζω Χ ώρες sot ημερησίως. Αυτό είναι όλο.
Καλή Πρωτοχρονιά.

Εστάλη από το Google Pixel 6
 

Να σαι καλά και καλή Χρονιά να έχουμε 

Link to comment
Share on other sites

Αργά το απόγευμα που ήταν άδεια τα μαγαζιά, μου δόθηκε η ευκαιρία να το δω και να το επεξεργαστώ με την ησυχία μου.
Πανέμορφο, παναλαφρο, λεπτό, μικρό, ντιζαϊνατο.
Χωρίς υπερβολή απο τις πιο ωραίες συσκευές που έχω κρατήσει.
Τώρα για την μπαταρία, αν δεν το πάρεις στα χέρια σου να το δουλέψεις, να το φέρεις στα μέτρα σου, συμπέρασμα δεν μπορείς να βγάλεις.
Παρόλα αυτά και κρατώντας στο άλλο χέρι το Pixel 6, αποφάσισα να περιμένω λίγο ακόμα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω το περιβάλλον της Google.
Κρατάω όμως ότι έφυγα με τις πιο θετικές εντυπώσεις.

Εστάλη από το Google Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...