Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Samsung keyboard έχει βελτιωθεί πολύ αλλά δεν υποστηρίζει ακόμη ελληνική φωνητική εισαγωγή κειμένου

Link to comment
Share on other sites

Σε προσφορά στον Κωτσόβολο στα 649 ευρώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατευθείαν χωρίς κανένα πρόβλημα επίσης.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

Έγινε λίγο πιο γρήγορο συνολικά,

η εγκατάσταση-ενημέρωση των εφαρμογών γίνεται πολύ πιο γρήγορα. 

Πρόβλημα στο scrolling δεν παρατήρησα 

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρασα την ενημέρωση κατευθείαν αλλά μου παρουσίασε σήμερα 2-3 κολλήματα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια λύση??? 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πέρασα την ενημέρωση κατευθείαν αλλά μου παρουσίασε σήμερα 2-3 κολλήματα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια λύση??? 
Αν υπάρχουν θέματα δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση από το να το ξαναστήσεις από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, noisex said:
8 minutes ago, mortis2930 said:
Και εγώ πέρασα την ενημέρωση κατευθείαν αλλά μου παρουσίασε σήμερα 2-3 κολλήματα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια λύση??? 

Αν υπάρχουν θέματα δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση από το να το ξαναστήσεις από την αρχή.

Εργοστασιακές ρυθμίσεις εννοείς???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω περασει κ γω απο χθες android 12 μεσω ΟΤΑ, και ε ω προβλημα κυριως με outlook, viber και upday που κρασαρουν. Μικροπροβληματα εμφανιζονται περιορισμενα και σε google maps. Προσπαθησα τα παντα εκτος απο factory reset. Διαβαζω σε φορουμ εξωτερικου πως κ με factory reset δεν διορθωθηκαν σε ολους τα προβληματα κ καποιοι αναφερουν να περιμενουμε κανα update των εφαρμογων πρωτα. Τι λετε; Ειχε κανεις εμπειρια απο προβληματα οπου με επαναφορα διορθωθηκαν; Αναφερομαι μονο στην τωρινη αναβαθμιση οχι παλαιοτερες εμπειριες

Link to comment
Share on other sites

Σε καινουριο plus ολα καλα. Απλα δεν το αφησα να εγκαταστησει τιποτα πριν περασει η αναβαθμιση σε 12 ουτε περασα back up. Clean install δλδ. 

I m impressed. By the way πλεον ο 2100 δεν υστερει σε κατι απο snapdragon

 

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, cv19985 said:

Καλησπερα, εχω περασει κ γω απο χθες android 12 μεσω ΟΤΑ, και ε ω προβλημα κυριως με outlook, viber και upday που κρασαρουν. Μικροπροβληματα εμφανιζονται περιορισμενα και σε google maps. Προσπαθησα τα παντα εκτος απο factory reset. Διαβαζω σε φορουμ εξωτερικου πως κ με factory reset δεν διορθωθηκαν σε ολους τα προβληματα κ καποιοι αναφερουν να περιμενουμε κανα update των εφαρμογων πρωτα. Τι λετε; Ειχε κανεις εμπειρια απο προβληματα οπου με επαναφορα διορθωθηκαν; Αναφερομαι μονο στην τωρινη αναβαθμιση οχι παλαιοτερες εμπειριες

Εννοείτε πως είναι άπειρες οι φορές που χρειάστηκε στο παρελθόν να γίνει μια επαναφορά δεδομένων για να διορθωθεί μια αναβάθμιση που δεν έκατσε καλά.

Η αλήθεια είναι όμως πως προσωπικά έχω χρόνια να κάνω.Δεν είχε χρειαστεί γιατί δεν είχα προβλήματα.Ουτε και τώρα χρειάστηκε.

Αν θες κάνε υπομονή για αναβάθμιση εφαρμογών ή αν δεις ότι επιμένει κάνε επαναφορά.Τις ίδιες εφαρμογές χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά δεν κρασαρει καμιά.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι βρήκα κάτι που δεν φαίνεται να λειτουργεί στην 12. Είναι η λειτουργία που ενώ διαβάζεις κάτι δεν αφήνει την οθόνη να σβήσει. Αυτό λέει ότι γίνεται σε συνεργασία με την μπροστινή κάμερα. Για δείτε και στα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panosfx said:

Εννοείτε πως είναι άπειρες οι φορές που χρειάστηκε στο παρελθόν να γίνει μια επαναφορά δεδομένων για να διορθωθεί μια αναβάθμιση που δεν έκατσε καλά.

Η αλήθεια είναι όμως πως προσωπικά έχω χρόνια να κάνω.Δεν είχε χρειαστεί γιατί δεν είχα προβλήματα.Ουτε και τώρα χρειάστηκε.

Αν θες κάνε υπομονή για αναβάθμιση εφαρμογών ή αν δεις ότι επιμένει κάνε επαναφορά.Τις ίδιες εφαρμογές χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά δεν κρασαρει καμιά.

Στο παρελθον κ γω το ιδιο αλλα ειχε χρονια να μην κατσει καλα. Διαβαζοντας οτι παρομοια θεματα υπηρχαν κ σε beta που λυθηκαν με προβληματιζει. απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχουν περιπτωσεις που αναφερουν πως κ με επαναφορα δεν εφτιαξε (φυσικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πως το σεταραν ξανα... πχ μπορει απο backup). Απλα ετσι οπως το εχω στησει θελω κανα 2ημερο φουλ για να το σεταρω παλι κ δεν με ψηνει φυσικα. Ειδομεν

1 hour ago, panosfx said:

Εννοείτε πως είναι άπειρες οι φορές που χρειάστηκε στο παρελθόν να γίνει μια επαναφορά δεδομένων για να διορθωθεί μια αναβάθμιση που δεν έκατσε καλά.

Η αλήθεια είναι όμως πως προσωπικά έχω χρόνια να κάνω.Δεν είχε χρειαστεί γιατί δεν είχα προβλήματα.Ουτε και τώρα χρειάστηκε.

Αν θες κάνε υπομονή για αναβάθμιση εφαρμογών ή αν δεις ότι επιμένει κάνε επαναφορά.Τις ίδιες εφαρμογές χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά δεν κρασαρει καμιά.

Αν σου ειναι ευκολο κ δεν σου κανει κοπο , φυσικα αν βρεις λιγο χρονο, μηπως μπορεις να μου γραψεις ποια εκδοση εχεις εγκατεστημενη σε outlook viber facebook? Μηπως κ γλιτωσω...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, noisex said:

Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι βρήκα κάτι που δεν φαίνεται να λειτουργεί στην 12. Είναι η λειτουργία που ενώ διαβάζεις κάτι δεν αφήνει την οθόνη να σβήσει. Αυτό λέει ότι γίνεται σε συνεργασία με την μπροστινή κάμερα. Για δείτε και στα δικά σας.

Λειτουργεί κανονικά, έλεγξε τις ρυθμίσεις σου

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, cv19985 said:

Στο παρελθον κ γω το ιδιο αλλα ειχε χρονια να μην κατσει καλα. Διαβαζοντας οτι παρομοια θεματα υπηρχαν κ σε beta που λυθηκαν με προβληματιζει. απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχουν περιπτωσεις που αναφερουν πως κ με επαναφορα δεν εφτιαξε (φυσικα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος πως το σεταραν ξανα... πχ μπορει απο backup). Απλα ετσι οπως το εχω στησει θελω κανα 2ημερο φουλ για να το σεταρω παλι κ δεν με ψηνει φυσικα. Ειδομεν

Αν σου ειναι ευκολο κ δεν σου κανει κοπο , φυσικα αν βρεις λιγο χρονο, μηπως μπορεις να μου γραψεις ποια εκδοση εχεις εγκατεστημενη σε outlook viber facebook? Μηπως κ γλιτωσω...

Outlook

4.2144.1

 

Viber

16.5.0.9

 

Facebook

345.0.0.34.118

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά, έλεγξε τις ρυθμίσεις σου
Θα το κοιτάξω καλύτερα. Φαίνεται πως σε ημίφως (ξαπλωμένος στο κρεβάτι πχ) δεν λειτουργεί όπως πριν.
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panosfx said:

Outlook

4.2144.1

 

Viber

16.5.0.9

 

Facebook

345.0.0.34.118

Σ ευχαριστω. "Δυστυχώς" έχω τις ίδιες εκδόσεις... οποτε μαλλον δεν εχω πολλες ελπιδες αναμενοντας update

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι; Εκκαθάριση cashe δοκιμάσατε; Πριν τις εργοστασιακές θα το έκανα. Βέβαια υποτίθεται ότι το κάνει η συσκευή πριν ολοκληρώσει το update. Παρόλα αυτά θα το έκανα. Δεν χάνετε κάτι. Εννοώ από το recovery mode.
Δοκιμάστε και τη νέα εφαρμογή της Samsung good guardians, με το module εκκαθάρισης εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, noisex said:

Να πω κάτι; Εκκαθάριση cashe δοκιμάσατε; Πριν τις εργοστασιακές θα το έκανα. Βέβαια υποτίθεται ότι το κάνει η συσκευή πριν ολοκληρώσει το update. Παρόλα αυτά θα το έκανα. Δεν χάνετε κάτι. Εννοώ από το recovery mode.
Δοκιμάστε και τη νέα εφαρμογή της Samsung good guardians, με το module εκκαθάρισης εφαρμογών.

Εγω τα δοκιμασα ολα... δεν ειχαν αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα !
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το S21.

Αυτή τη στιγμή είμαι με Huawei P30, και πέραν του ότι είναι ένα πολύ ικανό κινητό, έχει για μένα και το ιδανικό μέγεθος. Δεν την παλεύω με μεγάλα κινητά. Το όριό μου είναι οι 6.1 με 6.2 ίντσες. 6.1 είναι το P30. Με όλα αυτά που γίνονται, το ότι δεν παίρνει αναβαθμίσεις στο λειτουργικό (έχει κολλήσει στο 10 και ακόμα και τα security patches δεν μπορούν να γίνουν certified), κλπ, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σιγά - σιγά την αγορά του S21. Είτε σε κάποια τιμή - ευκαιρία, είτε μετά την κυκλοφορία του S22, με την ελπίδα να έχει πέσει η τιμή του.

Η μεγαλύτερη επιφύλαξή μου είναι στο θέμα της μπαταρίας. Με το Huawei P30 (που δεν έχει και καμιά σοβαρά μεγάλη μπαταρία, αλλά το UI κάνει γενικά καλή διαχείριση) τη βγάζω άνετα μια μέρα με μέτρια προς κανονική χρήση. Το βράδυ το κινητό με κανονική χρήση δύσκολα πέφτει κάτω από 25-35% και το βάζω σε airplane mode. Το πρωί το φορτίζω (με super fast charge) και είμαι ΟΚ. Δεν έχω αξιώσεις για μπαταρία 2 ημερών. Να με βγάζει μια μέρα με ενδιαφέρει, από τις 5.30 το πρωί που ξυπνώ μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ.

Πριν το P30 είχα το S7 το οποίο ήταν για μένα ένα εξαιρετικό τηλέφωνο, με εξαίρεση την μπαταρία του. Με είχε αγχώσει και αφήσει σε στιγμές που το χρειαζόμουν, ακόμα και με αλλαγή μπαταρίας (λίγες μέρες πριν τη λήξη του 1ου χρόνου εγγύησης, στην Smartec). 

Υπάρχει κανένας που είχε στο παρελθόν το S7 και τώρα έχει το S21; 
Γενικότερα, υπάρχει θέμα με την μπαταρία του S21; 
Ο 2100 παλεύεται ; Κάπου είχα διαβάσει ότι είναι πολύ καλύτερος από παλαιότερους Exynos, και πλέον πλησιάζει (σε επιδόσεις & κατανάλωση) τους αντίστοιχους Snapdragon. Ισχύει αυτό; 

p.s. Παιχνίδια δεν παίζω, YouTube δεν μπαίνω σχεδόν καθόλου από το κινητό. Η χρήση είναι κλήσεις, Web Browsing, Feedly, Viber, Email, Spotify, Garmin Connect στο παρασκήνιο, Google Maps ενίοτε, κλπ.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια ακριβώς φάση ήμουν, ίσως και να εξακολουθώ να είμαι, με εσένα.
Αδυνατώ να κατανοήσω την ύπαρξη μεγάλων κινητών κι έψαχνα κάτι μικρό και αξιόλογο με δυνατή κάμερα.
Κατέληξα στο Pixel 5 από το οποίο είμαι τέρμα ευχαριστημένος, με εξαίρεση την κλασική έλλειψη volte/vowifi. Νομίζω ότι τελικά μου είναι πιο απαραίτητο απ' ότι νόμιζα. Εδώ έρχεται και κολλάει το S21. 
Οι επιλογές σε μικρό κινητό είναι ούτως ή άλλως πολύ περιορισμένες, συνεπώς δεν έχεις και πολλά να σκεφτείς. iPhone, Pixel 5, S21. Κάπου αλλού, δεν πάει το μυαλό μου. Άντε και κανένα Asus Zanfone 8. Αλλά τα δίνεις; Δεν τα δίνεις.
Σε ότι αφορά το S21 λοιπόν, επειδή το έχω ψάξει αρκετά, θεωρώ ότι είναι πολύ τίμιο στις τιμές που παίζει τώρα. Είτε καινούριο λόγω BF, είτε μεταχειρισμένο.
Ιδανικό μέγεθος και βάρος, ταχύτατο, πολύ καλός ο συγκεκριμένος exynos που δε θεωρώ ότι έχει πολλά να ζηλέψει από έναν sd, ικανοποιητική αυτονομία και πολύ καλές φωτό. Το έχω πάρει στη σύζυγο η οποία όμως δεν αποτελεί και το καλύτερο κριτήριο, δεδομένου ότι η σχέση της με το κινητό είναι πολύ περιορισμένη.
Ψήνομαι και κι εγώ πολύ να το πάρω αλλά το μόνο που με φρενάρει είναι ότι το κομμάτι της κάμερας. 
Θεωρώ ότι στις φωτογραφίες και δη στις βραδινές, στο πορτραίτο και στη σταθερότητα του βίντεο, αδυνατεί να χτυπήσει στα ίσια το Pixel 5.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, jimteo said:

Στην ίδια ακριβώς φάση ήμουν, ίσως και να εξακολουθώ να είμαι, με εσένα.

Αδυνατώ να κατανοήσω την ύπαρξη μεγάλη κινητών κι έψαχνα κάτι μικρό και αξιόλογο με δυνατή κάμερα.

Κατέληξα στο Pixel 5 από το οποίο είμαι τέρμα ευχαριστημένος, με εξαίρεση την κλασική έλλειψη volte/vowifi. Νομίζω ότι τελικά μου είναι πιο απαραίτητο απ' ότι νόμιζα. Εδώ έρχεται και κολλάει το S21. 

Οι επιλογές σε μικρό κινητό είναι ούτως ή άλλως πολύ περιορισμένες, συνεπώς δεν έχεις και πολλά να σκεφτείς. iPhone, Pixel 5, S21. Κάπου αλλού, δεν πάει το μυαλό μου. Άντε και κανένα Asus Zanfone 8. Αλλά τα δίνεις; Δεν τα δίνεις.

Σε ότι αφορά το S21 λοιπόν, επειδή το έχω ψάξει αρκετά, θεωρώ ότι είναι πολύ τίμιο στις τιμές που παίζει τώρα. Είτε καινούριο λόγω BF, είτε μεταχειρισμένο.

Ιδανικό μέγεθος και βάρος, ταχύτατο, πολύ καλός ο συγκεκριμένος exynos που δε θεωρώ ότι έχει πολλά να ζηλέψει από έναν sd, ικανοποιητική αυτονομία και πολύ καλές φωτό. Το έχω πάρει στη σύζυγο η οποία όμως δεν αποτελεί και το καλύτερο κριτήριο, δεδομένου ότι η σχέση της με το κινητό είναι πολύ περιορισμένη.

Ψήνομαι και κι εγώ πολύ να το πάρω αλλά το μόνο που με φρενάρει είναι ότι το κομμάτι της κάμερας. 

Θεωρώ ότι στις φωτογραφίες και δη στις βραδινές, στο πορτραίτο και στη σταθερότητα του βίντεο, αδυνατεί να χτυπήσει στα ίσια το Pixel 5.

Σ' ευχαριστώ για το feedback.

Το Asus Zenfone 8 στα χαρτιά είναι το ιδανικό κινητό. Το είχα κι εγώ στη λίστα μου. Αλλά στην πράξη μιλάνε πολλοί για κακή μπαταρία, για το χοντρό Ramdump issue, και διάφορα άλλα. Πέραν του ότι είναι όντως ακριβό. 

Για να επανέλθω στο S21, το θέμα της μπαταρίας μου δημιουργεί μεγάλη ανησυχία. Όχι μόνο λόγω της εμπειρίας μου με το S7 αλλά και με όσα είχαν γίνει και με το επίσης εξαιρετικό (και ιδανικό σε μέγεθος για μένα) S10e. Κανένα 6μηνο μετά την κυκλοφορία του πολλοί άρχισαν να παραδέχονται πόσο "κακή" μπαταρία έχει, ενώ την ίδια στιγμή διάφοροι τύποι έλεγαν ότι όλα είναι ΟΚ και η μπαταρία του είναι σούπερ. Μια ματιά στο σχετικό topic εδώ στο myphone.gr δείχνει την πραγματική εικόνα. Για να μη πω για τα reviews στο skroutz. Γενικά προσπαθώ να βρω αντικειμενικές απόψεις, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο. Πολύς κόσμος δημιουργεί ένα περίεργο δέσιμο με τις συσκευές του και κάποιοι είναι και σε άρνηση, ίσως επειδή δυσκολεύονται να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος επιλογή. 

Εντωμεταξύ στην περίπτωσή μου η απόφαση ειναι ακόμα πιο ...δύσκολη, αφού σκέφτομαι το S21 8/256, που αυτή τη στιγμή είναι κοντά στα 700 ευρώ. Και στα 600 να πέσει, δεν είναι λίγα χρήματα. Το P30 6/128 - σχεδόν ναυαρχίδα της εποχής, όταν κυκλοφόρησε - το είχα πάρει 390 ευρώ (ένα χρόνο μετά). Να δώσω αρκετά περισσότερα, αλλά αν κάνω την κίνηση και η μπαταρία φανεί "λίγη", η απογοήτευση θα είναι τεράστια.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...