Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πολύ νεκρά το νήμα αν και η Samsung φέτος έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Στην αρχή πήρα το S21+ αλλά το βάρος και το μέγεθος του με έκαναν να το δώσω γρήγορα για το S21.

Μάλλον λίγοι είμαστε αυτοί που βολευομαστε με 6.2" οθόνη και φυσικά πιο κουτσουρεμενα χαρακτηριστικά σε μπαταρία ,μνήμη και κάμερα κυρίως.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώ κι εγώ το νήμα καιρό γιατί σκέφτομαι να το πάρω αλλά δεν βλέπω κίνηση
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώ κι εγώ το νήμα καιρό γιατί σκέφτομαι να το πάρω αλλά δεν βλέπω κίνηση
Ε καλά δεν είναι και κάνα Κινεζικό από τα βάθη του Χονγκ Κονγκ.Samsung σειρά S είναι οπότε δεν χρειάζεται να δεις αν θα βγάλει προβλήματα.

Έχω καταλάβει ότι ο κόσμος προτιμά μεγαλύτερα κινητά με καλύτερη μπαταρία.Το S21+ που είχα,είχε καλύτερη μπαταρία.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

6.2 ιντσες δεν το λες και μικρό. Στο χέρι πάντως είναι τέλειο. Βολεύει αφάνταστα.

 

Sent from my SM-G991B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία από οτι διάβασα ειτε το + είτε το απλό κρατάει το ίδιο.Ίσως η οθόνη είναι πολύ ενεργοβόρα.Σε σχέση πάντως με το honor view 20 που είχα, κρατάει σημαντικά λιγότερο.Για τα λοιπά τωρα τι να αναφέρουμε!!!
Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εδωσα S21 Ultra και πηρα το μικρο S21. Μακραν το καλυτερο μεγεθος για κινητο.

Η μπαταρια δεν ειναι σαν του μεγαλου, αλλα ειναι οκ!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν έχω το S21 εδώ και μερικές μέρες και το τηλέφωνο είναι πραγματικά άψογο. Είχα το Huawei P40 Pro αλλά δεν άντεχα χωρίς Google Services και επίσης για μένα το P40 Pro ήταν πολύ μεγάλο και πολύ βαρύ σε σημείο που με κούραζε στο χέρι. Το S21 είναι πραγματικά όπως το ήθελα. Μεγάλη οθόνη, καλό μέγεθος συνολικά, σωστό βάρος, καλή μπαταρία και ωραίες φωτογραφίες.

Τώρα η ερώτηση μου έχει να κάνει με την ασύρματη φόρτιση. Αγόρασα τον επίσημο ασύρματο φορτιστή της Samsung που υποστηρίζει fast wireless charging 2.0 15w. Το θέμα είναι ότι φορτίζει πολύ αργά. Όταν το βάζω για φόρτιση από σχεδόν άδεια μπαταρία το τηλέφωνο γράφει fast wireless charging και γράφει χρόνο περίπου 2,5 ώρες. Το θέμα είναι ότι για να φορτίσει πλήρως κάνει 3,5 ώρες συνολικά, πολύ παραπάνω από το αρχικά αναγραφόμενο. Δηλαδή αν ο επίσημος φορτιστής κάνει τόσο οι 3rd party που υπάρχουν πόσο χρόνο κάνουν να το φορτίσουν?

Έχει κάποιος άλλος εμπειρία με ασύρματη φόρτιση στο S21 να μας πει χρόνους είτε με τον επίσημο της Samsung είτε με κάποιον άλλης εταιρίας?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο φορτιστής ή ότι καλώδιο έχουν κάποιο θέμα;Γράφει στο κινητό την ένδειξη "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση";

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Γράφει fast wireless charging και δείχνει χρόνο 2,5 ώρες. Αλλά κάνει πολύ περισσότερο μάλλον γιατί κάποια στιγμή μειώνεται η ταχύτητα φόρτισης. 

Απλά ήθελα να ξέρω αν αυτό είναι το φυσιολογικό γι αυτό αν κάποιος χρησιμοποιεί ασύρματη φόρτιση στο s21 θα ήθελα να μάθω χρόνους φόρτισης. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με 2 φορτιστές,ένα της anker και ένα της blitzwolf.

Έχω καταλήξει ότι φταίει ο συνδυασμός υψηλής  θερμοκρασίας δωματίου με την ήδη υψηλή θερμοκρασία που αναπτύσσεται κατά την φόρτιση. 

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω διαβασει,οταν ανεβασει θερμοκρασια κοβει την ισχυ της φορτισης για προστασια.Οποτε με τα 30+ στα σπιτια μας μαλλον φυσιολογικο θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gfilip said:

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα με 2 φορτιστές,ένα της anker και ένα της blitzwolf.

Έχω καταλήξει ότι φταίει ο συνδυασμός υψηλής  θερμοκρασίας δωματίου με την ήδη υψηλή θερμοκρασία που αναπτύσσεται κατά την φόρτιση. 

Εσένα φίλε μου πόση ώρα κάνει να φορτίσει; Έχεις μετρήσει τον πραγματικό χρόνο; Και επίσης ποιους φορτιστές εχεις γιατί θέλω να δω τι θεωρητική φόρτιση έχουν.

Edited by Stratos_K
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ, σχεδόν αποκλειστικά, ασύρματη φόρτιση, με τον original samsung duo. Όμως σχεδόν ποτέ δεν έχω φορτίσει από πολύ χαμηλά ποσοστά. Συνήθως το ακουμπάω με υπόλοιπο 50%-40% και κάνει μιάμιση ώρα περίπου. Άρα μάλλον είναι λογικός ο χρόνος σου. 

Σε κάθε περίπτωση η ασύρματη φόρτιση δεν είναι γρήγορη. Είναι ευκολία. Το ακουμπάς και τέλος.Όταν βιάζομαι το βάζω 20-30 λεπτά σε κανονική φόρτιση. Η ασύρματη φτάνει το πολύ στα 15w η ενσύρματη στα 25w. Είναι διαφορά. Επίσης σίγουρα παίζουν ρόλο οι θερμοκρασίες. Ο διπλός samsung έχει και ανεμιστήρα από κάτω. Ο τριπλός κι ο μονός δεν έχουν. Δεν ξέρω ποιον έχεις. Αν έχεις διπλό ή τριπλό είναι σημαντικό να χρησιμοποιείς τον φορτιστή της συσκευασίας στο pad. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Stratos_K said:

Εσένα φίλε μου πόση ώρα κάνει να φορτίσει; Έχεις μετρήσει τον πραγματικό χρόνο; Και επίσης ποιους φορτιστές εχεις γιατί θέλω να δω τι θεωρητική φόρτιση έχουν.

Περίπου 3-3.5 ώρες από 10 μέχρι το 100.

Ο blitzwolf είναι 15w,ο anker 10w.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gfilip said:

Περίπου 3-3.5 ώρες από 10 μέχρι το 100.

Ο blitzwolf είναι 15w,ο anker 10w.

Σε ευχαριστώ. Άρα δεν έχει καμία ουσιαστική βελτίωση ο επίσημος της Samsung που υποτίθεται ότι είναι ο μόνος που υποστηρίζει το fast wireless charging 2.0

 

23 minutes ago, noisex said:

Χρησιμοποιώ, σχεδόν αποκλειστικά, ασύρματη φόρτιση, με τον original samsung duo. Όμως σχεδόν ποτέ δεν έχω φορτίσει από πολύ χαμηλά ποσοστά. Συνήθως το ακουμπάω με υπόλοιπο 50%-40% και κάνει μιάμιση ώρα περίπου. Άρα μάλλον είναι λογικός ο χρόνος σου. 

Σε κάθε περίπτωση η ασύρματη φόρτιση δεν είναι γρήγορη. Είναι ευκολία. Το ακουμπάς και τέλος.Όταν βιάζομαι το βάζω 20-30 λεπτά σε κανονική φόρτιση. Η ασύρματη φτάνει το πολύ στα 15w η ενσύρματη στα 25w. Είναι διαφορά. Επίσης σίγουρα παίζουν ρόλο οι θερμοκρασίες. Ο διπλός samsung έχει και ανεμιστήρα από κάτω. Ο τριπλός κι ο μονός δεν έχουν. Δεν ξέρω ποιον έχεις. Αν έχεις διπλό ή τριπλό είναι σημαντικό να χρησιμοποιείς τον φορτιστή της συσκευασίας στο pad. 

Έχω τον Samsung 15W Wireless Charger Stand 2.0 (EP-N5200) που είναι υποτίθεται και ο τελευταίος και πιο γρήγορος wireless charger της Samsung και έρχεται με τον super fast charger μέσα στο κουτί. Έχει και αυτός ανεμιστήρα.

Οπότε από αυτά που γράφετε καταλαβαίνω ότι οι 3,5 ώρες περίπου που έχω από 5% υπόλοιπο μπαταρίας είναι σωστός χρόνος. Περίμενα μία μικρή βελτίωση με τον Samsung αλλά από ότι φαίνεται δεν έχει καμία διαφορά από κάποιους 3rd party φορτιστές.

Η αλήθεια είναι ότι είχα κακομάθει λίγο προερχόμενος από το P40 Pro που είχε 27 watt ασύρματη φόρτιση! Αλλά δεν πειράζει γιατί το τηλέφωνο έχει άλλα πλεονεκτήματα. Το μόνο που ήθελα να σιγουρευτώ είναι ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα το δικό μου και ότι οι χρόνοι που βλέπω είναι φυσιολογικοί.

Edited by Stratos_K
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται έκανα μερικά τεστ με την ασύρματη φόρτιση χρησιμοποιόντας και έναν 3rd party της Yootech στα 15w. Ο Samsung τελικά όντως είναι πιο γρήγορος και με αρκετή διαφορά. Τα αποτελέσματα που πήρα είναι τα εξής.

Samsung 15w wireless charging stand 2.0 (EP-N5200). Από 5% μπαταρία θεωρητικός χρόνος φόρτισης 2 ώρες και 15 λεπτά. Τελικά για να φτάσει 100% έκανε 3,5 ώρες.

Yootech 15w wireless pad. Από 5% μπαταρία θεωρητικός χρόνος φόρτισης 2 ώρες και 30 λεπτά. Τελικά για να φτάσει στο 100% έκανε 4,5 ώρες.

Και στις δύο περιπτώσεις το τηλέφωνο έγραφε fast wireless charging όταν φόρτιζε αλλά από ότι φαίνεται ο Samsung μπορούσε να διατηρήσει και υψηλότερη φόρτιση και για περισσότερη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, την έκδοση One UI 3.1.1 την έχει "φορέσει" κάποιος; αν ναι υπάρχουν διαφορές στην διαχείριση της κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα.λογικά μέσα του μήνα θα έρθει.9c34e85ddc574e30827b7e6d16d2378d.jpg

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σαν πιθανός μελλοντικός κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Υπάρχουν tempered glasses που να δουλεύουν με τον screen fingerprint scanner ή να τα ξεχάσω με το συγκεκριμένο κινητό; Και αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε 1-2 που έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται τα μηνύματα SMS στη λίστα των πρόσφατων κλήσεων;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OculatusAbis said:

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να εμφανίζονται τα μηνύματα SMS στη λίστα των πρόσφατων κλήσεων;

Καλησπέρα, ανοιγεις τις προσφατες κλησεις, πατας τις τρεις τελειες επανω δεξια και στη συνεχεια πατάς εμφανιση μηνυματων.

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2021 at 4:48 ΜΜ, metalmike said:

Καλησπέρα σε όλους. Σαν πιθανός μελλοντικός κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Υπάρχουν tempered glasses που να δουλεύουν με τον screen fingerprint scanner ή να τα ξεχάσω με το συγκεκριμένο κινητό; Και αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε 1-2 που έχετε δοκιμάσει;

Τοσα χρονια βοηθαω τοσους στα forums σε οσα ξερω και μπορω να απαντησω. 1 φορα στους 6 μηνες ρωταω κι εγω κατι και δεν παιρνω απαντηση. Παραπονο το εχω...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια εγώ τζάμι δεν εχω βάλει.
Είμαι αρκετά προσεχτικός και το κινητό πέρα ότι του εχω βάλει θήκη πλάτης,το βάζω και σε θήκη τύπου πορτοφόλι.
Εδώ και χρόνια αυτό κάνω.
Για όσους θέλουν όμως,Νομίζω ότι τα tempered glass της panzer είναι πολύ καλά και δεν έχουν θέμα με το αποτύπωμά.

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...