Jump to content

Samsung Galaxy S21


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Μόλις έβαλα παραγγελία στο eshop της Samsung.

Έχει κάνει κάποιος με trade in, να μου πει άποψη;

 

Δεν έχω εμπειρία, αλλά τα ποσά που δίνουν μου φαίνονται εξευτελιστικά. Λ.χ. 220 για S10 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για ένα κινητό με ληγμένη εγγύηση ή με ένα μηδαμινό υπόλοιπο εγγύησης τα 220 δεν φαντάζουν και λίγα, προσωπική άποψη φυσικά...με απλά λόγια αν κοιτάξει κανείς τα χρήματα που ζητούν οργισμένοι για s9 & s9 plus είναι αστείο για κινητά τριών μοντέλων πίσω που ανά πάσα στιγμή μπορεί να βγάλει πρόβλημα η οθόνη,η μητρική και στην καλύτερη θα έχουν μια δουλεμένη μπαταρία κλπ κλπ . Απ'την άλλη αν ο τρέχον ιδιοκτήτης πιστεύει ότι δεν θα το προδώσει και θεωρεί το κινητό του άριστο και άτρωτο και εξαιρετικά διατηρημένο τότε κυνηγά ναι μεν την καλύτερη δυνατή τιμή όμως θα πρέπει να συμβιβαστεί και με το γεγονός ότι πρόκειται για ένα ξεπερασμένο σχετικά τεχνολογικό προϊόν.

Άρα τί κάνει κάποιος? ...το κρατά για backup συσκευή,το δίνει φιλική τιμή σε γνωστό φίλο κλπ... το βάζει στην άκρη και κάθε φορά που το πιάνει απλά σε ενθουσιάζει θυμίζοντας παλιότερες στιγμές...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο. Οι τιμές που δίνουν δεν είναι καλές. Είναι σαν να πηγαίνεις σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και να δίνεις ανταλλαγή το αμάξι σου. Η τιμή θα είναι πολύ χαμηλότερη, από το αν το έδινες σε ιδιώτη. Όμως δίνω ένα πολύ ακριβό κινητό, ιδιαίτερο, που δυστυχώς απέτυχε εμπορικά και δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση να το κυνηγήσω παραπάνω. Έτσι με την ανταλλαγή και την έξτρα έκπτωση των 150€, μου βγαίνει στα 349. Χάνω χρήματα; Ναι. Πολλά. Αλλά είναι αυτό που είναι.

Το trade in πρόγραμμα υπάρχει πολύ καιρό στο εξωτερικό. Εδώ άργησε, αλλά ήρθε. Είναι άλλη μια λύση. Ρώτησα αν το έχει κάνει κάποιος, προκειμένου να πάρω κάποιο feedback. Δεν υπάρχει, οπότε θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα €220 δεν μου ακούγονται άσχημα για συσκευή εκτός εγγύησης. Πόσο εύκολα θα το πουλήσεις ως μεταχειρισμένο και σε τι χρήματα; Προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ τηλέφωνο εκτός εγγύησης το 2021 παρά μόνο αν η τιμή ήταν πραγματικά χώμα, και μόνο ο λόγος της πιθανής αλλαγής μπαταρίας είναι αρκετός. Αντίστοιχα και εγώ δεν σκέφτηκα στιγμή να πουλήσω το άψογο (εκτός εγγύησης πλέον) S10 μου, παρόλο που η μπαταρία του φαίνεται να είναι στο 90%, δεν θέλω μπλεξίματα. Το έδωσα στην κόρη μου, θα μπορούσα να το δώσω στην γυναίκα μου ή τέλος πάντων σε κάποιον κοντινό μου, χωρίς να κινδυνεύω να εκτεθώ.

Και αυτό μου φαίνεται η καλύτερη λύση. Τα €220 δεν είναι λίγα, αλλά τόσο περίπου είναι και το κέρδος σου, αν περιμένεις μία προσφορά, όπως αυτή που είχε βγάλει την προηγούμενη εβδομάδα το Public, με επιστρφοή 20% της αξίας στην κάρτα σου, γλιτώνεις τα ίδια χρήματα και σου μένει και το κινητό... Ή το αγοράζεις από το Skroutz (με προσοχή, αφού βεβαιωθείς ότι το καλύπτει η Ελληνική αντιπροσωπεία) στα ~€700 και σου μένει και πάλι ένα κινητό εξαιρετικά ικανό ακόμη και σήμερα.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχετε δίκιο για συσκευές πέραν της διετίας, αλλά για κινητά όπως το note 20 ultra (500 ευρώ) ή το s21 ulta (480! ευρώ) ή ακόμα και το s20 plus (360 ευρώ) οι τιμές είναι αρκετά χαμηλότερες από την τιμή που έχουν ως μεταχειρισμένα
Link to comment
Share on other sites

Το Note 20 ultra είναι κινητό ούτε χρόνου. Εννοείται πως η τιμή των 500 ευρώ είναι χώμα, μιλάμε για κινητά που κοντεύουν διετία ή που έχουν ξεπεράσει τα δύο έτη οπότε δεν υπάρχει καμία απολύτως επίσημη κάλυψη μέσω εγγύησης..όπως και πάλι θεωρώ αστείο να ζητά κανείς 400,390,380 ευρώ για την σειρά s10 δίχως εγγύηση ή που να λήγει σε ένα, δυο μήνες...

Υπάρχουν προσφορές , προωθητικές κουπόνια δόσεις άτοκες πόσες επιλογές για να επιλέξει κάποιος ένα φετινό ή περσινό μοντέλο ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ όμως με εγγύηση και σφραγισμένο κι όχι να δώσει ντούκου 400 για ένα τεχνολογικό προϊόν που αν του πάθει ζημιά ειδικά σε κατηγορία ναυαρχίδας θα κλαίει με μαύρο δάκρυ για να το επισκευάσει...απλά η γνώμη μου.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μια ερωτηση: απο το πλαινο κουμπι υπαρχει δυνατοτητα να το κλεινουμε γιατι βγαζει το bixby ή μονο μεσα απο την οθονη του κινητου απο το εικονιδιο?
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα συμφωνούμε λοιπόν! Πανω από δύο χρόνια αξίζει, κάτω από αυτό το διάστημα, όχι

Ναι φίλε μου κουβέντα, απόψεις ανταλλάσουμε δεν υπάρχει κανένα θέμα ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βλέπω reviews από το εξωτερικό και λένε ότι στο τηλέφωνο εμφανίζονται διαφημίσεις από τον ίδιο το λειτουργικό σε εφαρμογές της Samsung (πχ στον καιρό) αλλά και στο notification panel. Απλά τραγικό. Λένε ότι είναι θέμα του παρόχου γιατί όταν το τηλέφωνο δεν έχει sim δεν εμφανίζει διαφημίσεις αλλά με.το που μπαίνει sim εμφανίζονται. Ισχύει και σε εμάς Ελλάδα αυτό??? Αύριο έλεγα να πάω να το πάρω από Cosmote με την αναβάθμιση μου αλλά άμα ισχύει κάτι τέτοιο δεν με βλέπω.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θα ηθελα μια μικρη βοηθεια, αν ξερει καποιος να με βοηθησει: ενω εχω βαλει καποιον ηχο για τις ειδοποιησεις, αυτος μου ερχεται μονο στα μυνηματα, ενω στο yahoo και στο gmail δεν ερχεται τιποτα. ( στο s10 που ειχα μου ερχοταν ο ιδιος ηχος και στα μυνηματα, και στο yahoo και στο gmail ). τι μπορει να φταιει? σας ευχαριστω εκ των προτερω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορώ να τραβάω 4K video με το κινητό? Στις ρυθμίσεις μέχρι full hd μου βγάζει. Το ίδιο και για τις φωτογραφίες. Δεν βρίσκω πως να αλλάξω resolution.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο. Κάποιο κολλημα είχε φάει. Έκανα ρεσετ την κάμερα και έστρωσε. Τι να πω.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως μπορώ να τραβάω 4K video με το κινητό? Στις ρυθμίσεις μέχρι full hd μου βγάζει. Το ίδιο και για τις φωτογραφίες. Δεν βρίσκω πως να αλλάξω resolution.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άκυρο. Κάποιο κολλημα είχε φάει. Έκανα ρεσετ την κάμερα και έστρωσε. Τι να πω.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Είχες ενεργοποίησει το steady mode. Όταν πας να τραβήξεις βίντεο. Πάνω ένα εικονίδιο σαν χεράκι.. Τραβάει απίστευτα σταθερό βίντεο.. Αλλά μέχρι full hd

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τη συσκευή σήμερα. Όλα καλά, σε γενικές γραμμές, ευχαριστημένος,αλλά η αυτόματη φωτεινότητα είναι λίγο βλαμμένη ε;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια εβδομάδα που το έχω με έχουν ρημάξει στο battery drain οι υπηρεσίες google play

Έχω καθαρίσει την cashe της εφαρμογής, έχω καθαρίσει την cashe της συσκευής, μέσα από το recovery. Τίποτα. Κι όλα αυτά με καθαρό στήσιμο του κινητού. Δεν επανέφερα τίποτα από back ups. Επίσης δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα με το προηγούμενο μου samsung, ούτε με την s5e, που δουλεύω.

:rolleyes:

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κάτοχος s21 που προηγουμένως είχε το s20?

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την αυτονομία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως γίνεται να δουλεύει πάντα το edge lightning?

όταν η οθόνη μου ειναι σβηστή και μου έρχεται μια ειδοποίηση δεν ανάβει.

εχω την επιλογή "εμφάνιση και με σβηστή οθόνη" - on.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγορασα το Samsung Galaxy S21 από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων στην Κύπρο όπου έβαλα την κάρτα Sim μου μέσα και το ενεργοποίησα πέρασα τον λογαριασμό μου Google και Samsung Account όλα καλά όμως μου εμφανίζει αυτά τα άσχετα προγράμματα που δεν ξέρω ποια χώρας προορίζονται στην εικόνα 5 αν δείτε. Κοίταξα με το phone info της Samsung και είδα ότι η χώρα αυτή είναι ΤΜΗ Hungary

 

https://postimg.cc/gallery/YgQt83P

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...